Chudí lidé

Povídkou Chudí lidé vzpomíná Božena Němcová na svůj pobyt v malém městečku v Podkrkonoší, kam se vydala coby dospělá žena, aby poznala tamější život a zjistila, zda je pravda, že v městečku vládne jen špatnost a nevzdělanost, jak slyšela od známého. Přichází na pobyt do kupecké rodiny Hlouškových a postupně se seznamuje se zdejšími lidmi, jejichž charaktery a vztahy v knize popisuje. Mimo jiné se dozvídá příběh ušlechtilého a obětavého člověka Jakuba Haliny... Božena Němcová Božena Němcová je v prvé řadě vynikající vypravěčka, jejíž díla, z dnešního pohledu snad trochu naivní, dokážou svým jazykem pohladit po duši. Řadívá se k linii romantismu, ale v její tvorbě nenalezneme postavu tak rozpolcenou, jako například u Máchy. Mezi nejčastěji zmiňovaná díla patří bezesporu Babička. Za svůj život pobývala na několika místech v Čechách i na Slovensku a byla jednou ze sběratelek lidové ústní slovesnosti, její pohádky zná snad každé malé dítě. Z těchto cest si přinesla inspiraci pro svoji povídkovou tvorbu, zde zmiňme třeba známou povídku Divá Bára či Chyže pod horami. Z románu potom Pohorská vesnice. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19017/chudi-lide-19017.jpg 3.856

Kniha Chudí lidé

janadibelkova

Jednoduchý příběh skromných lidí, typický pro Boženu Němcovou... klidné čtení, česká klasika, proč ne?

Vasobdivovatel
03.11.2020

Dílo bylo hezké , ale trošku slabý děj.Město mi podle popisu nepřipadalo vůbec strašné.

Šárkaxx
02.06.2019

Proti ostatním povídkám je tahle bez nějakého zvláštního příběhu, místy mi to přišlo vlastně jako taková studie o životě lidí z venkova, podobně jako Chyže pod horami

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... dále povídku "CHUDÍ LIDÉ", skoro idylu z r. 1837, kdy mladá paní Němcová trávila prvé týdny svého manželství v Červeném Kostelci, .. "

WEIL
12.08.2011

Jak zvýšit vzdělání lidí aspoń o třicet procent? To leželo Boženě Němcové v hlavě dlouho. Sama se vzdělávala individuálně, vždy už v 16. letech byla provdána.
A přece myslela i na druhé, na lidi chudé materiálně i duchovně, snažila se je potěšit, tak aspoň o nich napsala pěknou povídku.