Chudí lidé

Chudí lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19017/chudi-lide-19017.jpg 4 59 5

Povídkou Chudí lidé vzpomíná Božena Němcová na svůj pobyt v malém městečku v Podkrkonoší, kam se vydala coby dospělá žena, aby poznala tamější život a zjistila, zda je pravda, že v městečku vládne jen špatnost a nevzdělanost, jak slyšela od známého. Přichází na pobyt do kupecké rodiny Hlouškových a postupně se seznamuje se zdejšími lidmi, jejichž charaktery a vztahy v knize popisuje. Mimo jiné se dozvídá příběh ušlechtilého a obětavého člověka Jakuba Haliny... Božena Němcová Božena Němcová je v prvé řadě vynikající vypravěčka, jejíž díla, z dnešního pohledu snad trochu naivní, dokážou svým jazykem pohladit po duši. Řadívá se k linii romantismu, ale v její tvorbě nenalezneme postavu tak rozpolcenou, jako například u Máchy. Mezi nejčastěji zmiňovaná díla patří bezesporu Babička. Za svůj život pobývala na několika místech v Čechách i na Slovensku a byla jednou ze sběratelek lidové ústní slovesnosti, její pohádky zná snad každé malé dítě. Z těchto cest si přinesla inspiraci pro svoji povídkovou tvorbu, zde zmiňme třeba známou povídku Divá Bára či Chyže pod horami. Z románu potom Pohorská vesnice. ... celý text

DominaCZ
DominaCZ
24.03.2023

Psala to v 17 tak jak to mohlo asi vypadat...tak jak to vypadá

janadibelkova
janadibelkova
15.03.2022 3 z 5

Jednoduchý příběh skromných lidí, typický pro Boženu Němcovou... klidné čtení, česká klasika, proč ne?

Vasobdivovatel
Vasobdivovatel
03.11.2020 3 z 5

Dílo bylo hezké , ale trošku slabý děj.Město mi podle popisu nepřipadalo vůbec strašné.

Šárkaxx
Šárkaxx
02.06.2019

Proti ostatním povídkám je tahle bez nějakého zvláštního příběhu, místy mi to přišlo vlastně jako taková studie o životě lidí z venkova, podobně jako Chyže pod horami

WEIL
WEIL
12.08.2011 3 z 5

Jak zvýšit vzdělání lidí aspoń o třicet procent? To leželo Boženě Němcové v hlavě dlouho. Sama se vzdělávala individuálně, vždy už v 16. letech byla provdána.
A přece myslela i na druhé, na lidi chudé materiálně i duchovně, snažila se je potěšit, tak aspoň o nich napsala pěknou povídku.