Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Tak asi budu jediná, ale knížka se mi líbila daleko více než divadlo. Nechci říct, že bylo špatné, rozhodně ne, Bára Hrzánová je úžasná herečka. Ale knížka je knížka a já si Helenku představovala úplně jinak. Jenže já to tak mám u každé knížky, ke které je i divadelní nebo filmové zpracování, moje fantazie zkrátka pracuje a je úplně jiná než ta filmařská :-)

10.06.2014 5 z 5

Příběh Operace Valkýra Příběh Operace Valkýra Ian Kershaw

Poměrně stručný popis průběhu spiknutí, původně koupeno pro 12ti letého syna a myslím, že pro tento věk určitě postačí, i když občas jsem se ve složitých větách ztrácela i já. Výpis účastníků, jakou kdo hrál roli, v čem bylo spiknutí nedůkladné až tak, že vlastně neuspělo, i popis opatření bezprostředně po atentátu, to vše v knize obsaženo je, a čtenář, který nechce jít příliš do detailů, může být spokojen. Pokud se budu chtít dozvědět více, koupím něco obsáhlejšího....například by mě zajímalo, z jakého důvodu byl donucen k sebevraždě Rommel, když nebyl přímým účastníkem spiknutí. Po přečtení jsem nabyla přesvědčení, že pravděpodobně bylo dobře, že se operace Valkýra nepovedla, konec války by to možná zkomplikovalo, ale také je možné, že by i úspěch tohoto atentátu nezaručil vůbec nic a spojenci by bez ohledu na něj pokračovali dál v obsazování Evropy, jak se dohodli.

03.06.2014 4 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Tak po první kapitole jsem knížku odložila, to se fakt nedá.....tak bezduché a prázdné dialogy, naprosto černobílé postavy.....vždyť většina z nás zná pověst a povahu Václava II. z jiných zdrojů, tohleto jsou jen několikrát přepsaná stručná data z dějepisu do beletrie. Autorka mě velice zklamala, čekala bych po několika knížkách už nějaký vývoj dopředu, ale je to pořád stejné, psaní bez fantazie, stále se opakující větná spojení v každém románu, už je znám zpaměti.....jsem snad jediná, ostatní to nevidíte?

29.05.2014 1 z 5

Markéta Přemyslovna Markéta Přemyslovna Melita Denková

Na stylu autorky je vidět, že píše spíše dětské knížky, ale i tak je to jedna z mála z té české historické románové řady od Alpressu, kterou hodnotím velice kladně. Knížka líčí spíše velice idylické dětství princezny Markéty a životní osudy její chůvy a líbí se mi, že autorka se nesnaží příběh tlačit do klasicky šťastného konce, nakonec šťastného na životě princezen ve středověku bylo asi máloco.

29.05.2014 4 z 5

Zakázaná přitažlivost Zakázaná přitažlivost Kateřina Petrusová

Bezvadná oddychovka, sice děj předvídatelný a špatně to dopadnout ani nemůže, ale i tak rozhodně lepší než nudné červené čtení jiných autorů, alespoň já jsem spokojena. Vůbec nemůžu říct, že by čtivost tohoto třetího dílu nějak upadla, spíš naopak, každá knížka ze série Bavettovi něčím překvapuje a člověka to nutí číst až do konce. A kde jsou ta sprostá slova? Je jich tam pár, v reálu slýchávám daleko horší spršku, ale ne tedy doma :-)

23.05.2014 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Mě knížka vůbec nezaujala, po asi 3 kapitolách jsem ji poslala dál. Možná proto, že tohle období už mám za sebou,a to nemyslím jen věk, ale i problémy a situace, ke kterým se autorka v knížce vrací. Zkrátka mi neměla co říct. A naštěstí i manžela mám z úplně jiného těsta.

14.05.2014 2 z 5

Noční vlaky Noční vlaky Barbara Wood

Velice zajímavá knížka, která vybočuje z typického žánru autorky. Pokud je to psáno opravdu podle skutečných událostí, tak je to neuvěřitelné a smekám, že se toho ti lidé opravdu odvážili. Válečnou tematiku mám ráda, ale pravda, o událostech v Polsku se toho člověk příliš nedoví. Rozhodně je to knížka, která má i dnes co říct, doporučuji.

08.05.2014 5 z 5

Královnina sokyně Královnina sokyně Carolly Erickson

Poutavý příběh o ženě, která se údajně dožila úctyhodného věku a zažila tedy vládu 5ti panovníků, neuvěřitelné...autorka je historičkou, tak se pravděpodobně řídí ověřenými fakty. Její pohled na královnu Alžbětu je velmi kritický, popisuje ji jako velmi malichernou, náladovou a protivnou ženu, což si myslím, byla nejspíš pravda, vzhledem k tomu, kdo byl jejími rodiči. Opravdu stojí za přečtení.

01.05.2014 5 z 5

Děti Anglie Děti Anglie Alison Weir

Velice zajímavá kniha založená na historických faktech, je až s podivem, co všechno se zachovalo ve formě různých dokumentů a dopisů, že z toho lze vyvodit tolik skutečností. Převážná část knihy je věnována osobnosti Marie Tudorovny a jejímu vztahu k nevlastní sestře Alžbětě, byla to velice komplikovaná osobnost z pohledu dnešního člověka tak přehnaně zbožná, až je to nepochopitelné a není divu, že ji její rozvrácená psychika přivedla tak brzy do hrobu. Určitě doporučuji k přečtení.

16.04.2014 5 z 5

Nebezpečné dědictví Nebezpečné dědictví Alison Weir

Poutavý a zajímavý příběh, nemohla jsem se odtrhnout. Střídání děje ve dvou rovinách mi nejdřív vadilo a přeskakovala jsem pasáže o Kate Plantagenet, které mi nejdřív připadaly nezajímavé, na konci knížky tomu bylo spíše naopak :-). Strašný mi připadal osud obou žen, být provdaná ve 14ti nebo být uvězněná na většinu života, co je asi lepší. Ženy neměly žádná práva, kromě královny ovšem. Mít královskou krev nebyla výhra v žádné době, v minulosti hrozilo vězení a poprava, dnes je zase pronásledují novináři :-), opravdu není co závidět.

27.03.2014 5 z 5

Tudorovci Tudorovci Philippa Jones

Pocity stejné jako u komentářů přede mnou, už chápu, proč byla kniha ve výprodeji za 35 korun :-)

24.03.2014 1 z 5

Třetí královna Třetí královna Carolly Erickson

Pěkná knížka, psaná z pohledu nejdříve dvorní dámy a pak královny Jany Seymourové, ale dle mého názoru hodně hodně idealizovaný příběh, dle historických reálií si myslím, že to bylo úplně jinak. I tak ale doporučuji, pěkné čtení.

06.03.2014 3 z 5

Z příkazu krále Z příkazu krále Kate Emerson

Opět pěkná knížka od Kate Emerson založená na historických reáliích, o celoživotní lásce dvorní dámy Elizabeth Brooke a dvořana Willa Parra, bratra královny Kateřiny Parr, poslední manželky Jindřicha VIII. Psáno tak, že i situace a názory na lidi, se kterými jsem nesouhlasila, jsem brala jako pohled z opačné strany, v té chvíli snadno akceptovatelný. V čem jsem měla už po přečtení předchozích dvou knih od K. Emerson zmatek, byly občas problémy s identifikací osob, ale není divu, když tituly se tenkrát nedědily jen v rodině, ale různě udělovaly podle toho, jak byl člověk v přízni nebo nepřízni panovníka. Proto velice kladně hodnotím přidání přehledu osob na konci knížky.

25.02.2014 5 z 5

Královnina guvernantka Královnina guvernantka Karen Harper

Moc pěkně napsáno, hodnotím lépe než knihy Kate Emerson, ve kterých se míhá tolik lidí, že si po každé kapitole musím přečíst jejich seznam uvedený v závěru knihy :-) Líbí se mi, že v této knížce prakticky nevystupuje žádná úplně kladná postava, přesně tak, jak je tomu i ve skutečném životě.

17.02.2014 5 z 5

Jménem krále Jménem krále Vlastimil Vondruška

Jednoduché, ale čtivé. Koupila jsem ji 12ti letému synovi k narozeninám a myslím si, že se mu bude líbit. Já ji přečetla za chvíli.

06.02.2014 4 z 5

Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Hana Parkánová-Whitton

Koupila jsem si ji, ale teď nevím, jestli ji vůbec budu číst. Zase láska až za hrob? Sama vím z literatury faktu, že to tak ve středověku u domluvených sňatků nebylo ani náhodou.

06.02.2014

Hrdost do vínku Hrdost do vínku Hana Parkánová-Whitton

Asi nejpovedenější román od Hany Whitton, ale souhlasím s tím, co už zaznělo níže, plochý příběh, postavy jednoduché, žádné překvapení. Přitom je to tak velké téma, které by se dalo náležitě využít.

06.02.2014 3 z 5

Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Krásná Anna: Nečekaná láska Karla IV. Hana Whitton (p)

Ano, přesně tak, překlepů nepočítaně, někdo v tiskárně asi hodně spěchal. Mě ale knížka i tak příliš nenadchla, jeden román jako druhý, přečetla jsem všechny knihy autorky o Karlu IV. a teď s odstupem asi půl roku bych vůbec nedokázala říct, jak se která lišila. Myslím, že nejvíc se paní Whitton povedla knížka Hrdost do vínku, ta se mi opravdu líbila ze všech nejvíc.

06.02.2014 1 z 5

Je oproti filmu pohádková, protože Tolkien ji také psal pro své děti jako pohádku....že ještě napíše Pána prstenů, to v té době asi netušil. Knížka se mi teda líbila daleko víc než film, který s ní má vlastně společný jen příběh, ale je to pochopitelné, jinak by nemělo smysl ho natočit.

06.02.2014 5 z 5

Palác rozkoší Palác rozkoší Kate Emerson

Moc pěkná knížka, popisuje osudy historicky doložené postavy Jane Popyncourt, dvorní dámy na tudorovském dvoře. Podle názvu jsem čekala úplně něco jiného a i když konec vypadal jako typický happyend, přesto jsem nebyla vůbec zklamaná. Doba za vlády prvních Tudorovců mě velice zaujala. Je vidět, že autorka vychází spíše z historických faktů, zápletka je také zajímavá a čtenář je v napětí až do samého konce.

01.02.2014 5 z 5