sandra8786 sandra8786 komentáře u knih

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Moje druhá kniha od této autorky, doufam, ze jich napíše jeste spoustu. Moc se mi libi spojení řeckých mýtu a známých příběhu a aktuálních společenských témat - role ženy, LGBT tematika atd. Vytvořila si tak vlastní žánr, který mi opravdu sedí a je pro me radost ho číst. Gay romanticka linka mi přišla velmi jemná a krasne popsána, dokonce i vzrušující. Líbilo se mi vyprávění z pohledu Patrokla i po jeho smrti. Sem s dalšími knihami Madeline, tvoje verna fanynka.

25.04.2019 5 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Nádherná kniha, pet hvězd nestačí. Schválně jsem ji občas odkladala, abych si ten krasny čtenářský zážitek prodloužila. Recke mýty se mi vždy líbily a Madeline je dokázala netradičně spojit v hluboký příběh ženy a její snahy se vzepřít vůli bohu a najít si svou vlastní cestu. Vše psáno ženským pohledem, ale moderně a aktuálně pro dnešní dobu. ❤️

25.04.2019 5 z 5

Divoká píseň Divoká píseň Victoria Schwab

Po 14 dnech si vůbec nepamatuji, o čem kniha byla. Četla se rychle a snadno, ale nezanechala žádný dojem, což je snad ještě horší, než špatný dojem.

05.04.2019 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Souhlasím s komentáři níže, začátek byl pro me trosku chaoticky, jakmile jsem se ale zorientovala, dej me vtáhl a nepustil až do konce. Skvělá zápletka, potěšila i jemná romantická linka. Velký palec nahoru. Teprve můj druhy Nesbo, ale tentokrat me navnadil na další jeho knihy!

16.03.2019 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Hltala jsem popisy života v Austrálii a koloběhu ročních období na farmě. Příběh jako takový me moc nezasahl, myslim, ze je to tím, ze uz jsem jiná generace. Sebemrskacstvi všech žen v knize mi přišlo jako jejich slabost (okolnostmi tentokrat nuceny nebyly) a mela jsem chuť na ne křičet, aby se vzpamatovaly. Každý sveho štěstí strůjce - proč spolu víc nemluvili??? Depresivní výlet lidským životem. Nejlépe uchopitelny byl pro me život Justiny. Ke knize se vracet nebudu.

20.02.2019 4 z 5

Udržovatel Udržovatel Martin Koláček

Zajímavé sci-fi, které mi připomínalo mix mezi Dr Who a Q ze Star Treku. Určitě se na charakteru dá do budoucna stavět.

09.02.2019 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Hrozně zajímavá kniha, téměř neuchopitelna. Dej vypadá, ze klouze jen tak po povrchu, nic moc se neděje, ale pod povrchem ma neuvěřitelnou hloubku. Při čtení jsem mela husi kůži a celkové vyznění pro me bylo hodne smutné a beznadějně. Štvala mě pasivita postav, jejich naivita, detinskost a stadove chování. Mela jsem každou chvíli chuť je proplesknout, aby se vzpamatovaly a začaly jednat. O tom ale kniha být neměla. Přináší zamyšlení o tom, co je lidsky život. Cteno diky literární vyzve.

14.01.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Potesilo me, ze to nebyla tradicni detektivka, jejichz nejsem uplna fanynka. Vysetrovani vrazdy slouzilo spise jako katalyzator dramatickych udalosti. Pribeh byl rafinovane vymysleny, bravurni vyliceni drsne skotske prirody a zivlu bylo tresnickou na dortu. Popis lovu gugů na Skale byla jedna z nejzajimavejsich tradic, o ktere jsem kdy cetla!

10.01.2019 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Pro me lepsi, napaditejsi, zábavnější a zároveň hlubší, nez prvni dil. Moc se mi líbily osobni příběhy jednotlivých postav, které dokreslily jejich aktuální motivaci. Důstojný závěr, bez zbytečného sentimentu. Klidně mohly některé postavy i přitvrdit, takhle to bylo porad klišé hodneho zločince. K srdci mi přirostla Inej. Rada bych si o Gaunerech v budoucnu přečetla dalsi příběhy, třeba se dočkáme! Společně s Raven boys pro me nejelepsi YA série.

01.01.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

I kdyz uz nepatřím do kategorie YA, kniha se mi opravdu moc líbila. Postavy byly prokreslene a měly hloubku, zápletka byla skvěle vystavena a nenudila, naopak jsem zasla nad autorcinou fantazii a kniha me neprestala az do konce překvapovat. Osvěžující bylo i to, ze “milostná” linka byla velmi jemná a do příběhu krasne zapadla. Klobouk dolu, rada si prectu dalsi dil.

21.12.2018 5 z 5

Krvavá zima Krvavá zima Hildur Knútsdóttir

Po knize Agnes (Hannah Kent), která mě nadchla, jsem měla chuť na další knihu odehrávající se na Islandu. Podle popisu knihy jsem čekala akční horor/scifi pro náctileté v zasněžené krajině. Toho se mi dostalo jen částečně. Kniha nás poměrně rychle uvrhne do situace, kde se snaží několik skupin lidí přežít katastrofu, která Island postihla, každý po svém. Než o napětí a drama, jde spíše o to, jak se každý se situací vypořádá, od zajištění základních lidských potřeb, vyrovnání se smrtí přes navázání nových přátelství nebo lásku.
Líbilo se mi, že byly kapitoly psány ze dvou pohledů - Bergljót a Bragiho a každý se choval podle svého věku. Kniha, i když poměrně rozsáhlá, se četla svižně a lehce, možná až moc. Všechny popisy a situace jakoby spíše klouzaly po povrchu, pro mě bohužel neměly dostatečnou hloubku a sílu. Pár dní po přečtení už ve mně z knihy moc nezůstalo. Jako milovníkovi scifi, mi na konci trošku vadilo, že téměř nic nebylo vysvětleno, ale s tím asi autorka knihu nepsala a příběh zbytečně nekomplikovala. Tím rozhodně nechci říct, že je kniha špatná, za přečtení stojí, jen jsem od ní měla jiná očekávání.

21.11.2018 4 z 5

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Ke knize jsem se dotala díky doporučení v zajímavém dílu Hyde Parku - O smrti a umírání. Na tento pořad krásně navazuje a spoustu témat rozvíjí, užitečný mi přišel přehled nabízené péče pro lidi na konci života (hospic, domácí odlehčovací péče, LDN, speciální oddělení pro alzheimer atd.). Nejdůležitější na knize mi ovšem přijde fakt, že se snaží začlenit smrt zpět do našich životů jako jeho přirozenou součást a ne jako tabu, kterému se dnešní lidé snaží za každou cenu vyhnout. Dřív či později se se smrtí setká každý z nás a kniha mi nenásilně zprostředkovala nový pohled na umírající, jak s nimi hovořit, čemu se nevyhýbat, jak truchlit atd. Myslím, že každému čtenáři něco přinese a rozšíří obzory. Doporučuji i seznam další literatury nakonci. knihy.

27.08.2018 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Tahle superhrdinska jízda me bavila uz od prvních stránek, kdy akce střídala akci a představila nam většinu superhrdinskeho spektra. Postavy a jejich speciální schopnosti byly dobre vymyšlené a uzivala jsem si je stránku po stránce objevovat. Romantická linka byla poměrně strizliva a přirozena a nebrebrala vedení v celém příběhu. Jediná věc, která me trosku iritovala byla skutečnost, ze jsem celou dobu mela pocit, ze sleduji nizkorozpoctovy film, který se odehrává jen na několika místech a často se opakuje, přesněji řečeno se hlavni hrdinka opakuje. Jako by se opakováním snažila přesvědčit sama sebe a potažmo i nas, ze jediná správná cesta je zbaveni se renegatu a koncilu a tim podporit hlavni myšlenku knihy, která mi nepřišla dostatečně silná. Je možné, ze se můj názor změní s příchodem druhého dilu, údajně by mel v originále vyjít v listopadu 2018! Na dalsi díl se těším a urcite si ho přečtu! Čteno diky čtenářské vyzve.

04.07.2018 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Začátek knihy byl trosku narocnejsi a chvíli trvalo, nez jsem se zorientovala v ději a nez jsme si s knihou spolu sedly. Ale vytrvejte! Zhruba po sto stránkách si me kniha žahackovala a nepustila az do konce. Precizně napsaný epos z doby divokého západu, diky kterému jsem si připadala, jako bych byla součást příběhu a mám pocit, ze tehdejší život vypadal přesně takhle. Zamilovala jsem si množství rozličných a skvěle prokreslenych postav i těch, ve vedlejších dějových liniích. Přes drsnost a syrovost příběhu, se mnou kniha emocionálně mávala a konec jsem obrecela. Bez nadsázky jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Přečteno diky čtenářské vyzve.

05.08.2017 5 z 5