sam198 sam198 komentáře u knih

Obyčejní lidé... ? Obyčejní lidé... ? Miroslav Vaněk

Velmi zajímavý soubor studií a přepis rozhovorů (ty jsem ovšem již nečetl). Nejzajímavější byla studie o severních Čechách, které jsou momentálně terčem velkého zájmu médií (prolomení těžebních limitů).

01.11.2015 5 z 5

Lidé na křižovatce Lidé na křižovatce Marie Pujmanová

Lidé na křižovatce je typickým příkladem dnes již nečitelné a nicneříkající knihy. Příběh je poměrně banální, atmosféra první republiky se autorce vytvořit podařila. Stylové prostředky dnes nikoho nepřekvapí, a to i přesto, že Pujmanová důsledně používá dobové trendy. Dokument doby, který bude mít navždy místo ve veřejné knihovně. Dnešní čtenář ji číst nebude a nemá k tomu ani důvod.

26.12.2013 1 z 5

Slepecká cvičení Slepecká cvičení Jiří Kratochvil

/Pozor, obsahuje spoliery/ Oslava devětadevadesátých let babičky nestojí příbuzným za návštěvu a tak na oslavu pošlou svoje dvojníky (Babička slaví devětadevadesáté narozeniny). Dívka není schopna přitoupit na krutou realitu padesátých let a vytvoří si alternativní realitu, ve které svoji rodinu sama zabije (Znáte to). Mnoho her, mnoho možných interpretací ale především zoufalsví a bezmoc, která figuruje v naší společnosti nezávisle na společenském systému.

07.09.2013 4 z 5

Deník: Leden - Duben 1943 Deník: Leden - Duben 1943 Ruth Laskier

Krátký deník (spíše pouze několik deníkových záznamů) o životě a hrůze v jednom polském ghettu. Bohužel se jedná skutečně o fragmenty, často zde navíc najdeme popis Rutčiných vztahů s kamarády, které jsou zajímavé pouze z hlediska vztahů a fungování ghetta. Výpovědní hodnota je nezpochybnitelná a deník rozhodně stojí za přečtení.
"Ta špetka víry, kterou jsem kdysi měla, se už úplně rozpustila, kdyby Bůh existoval, určitě by nedovolil, aby házeli lidi zaživa do pecí a malým dětem rozbíjeli hlavičky puškami anebo pakovali lidi do pytlů a plynovali... Zní to jako babské řeči a ti, kdo to neviděli, neuvěří, ale není to výmysl, je to jen pravda."
"Ale o to teď nejde, jen ne Osvětim... zelená karta... konec... kdy to přijde?..."

07.06.2013 4 z 5

Radovan Krejčíř Radovan Krejčíř Radovan Krejčíř

Kecy. Je sice zajímavý číst, jak se Krejčířovi povedlo uprchnout v době, kdy po něm šla celá republika, ale jinak vlastně sám potvrzuje, že je gauner který patří za mříže.

24.12.2012 1 z 5

Švédové před Brnem 1645 Švédové před Brnem 1645 Bohumír Němčík

Krásná kniha o obléhání Brna. Plná ilustrací, map. Celkem stručná, vhodná i pro mladší čtenáře a velice čtivá. Slušný popis historických souvislostí a bitvy o Brno. Jako základní četba o slavné bitvě skvělé, určitě ale existují daleko podrobnější a odbornější knihy.

25.05.2012 5 z 5

501 filmů, které musíte vidět 501 filmů, které musíte vidět Reginald Hill

Seznam 501 nejznámějších a nejvýznamějších filmů v dějinách. Ke každému krátký text a spousta obrázků. Jako zdroj inspirace skvělé, pokud se však o film trochu víc zajímáte spíš doporučuji Lexikon světového filmu.

17.03.2012 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

•Jé, to je ale pěkná kniha. Taková úsměvná, se zajímavým prostředím a absurdním humorem - to se mi určitě bude líbit.
•Je to prostě vtipný, některý situace jsou k pousmání a snad se to začíná rozjíždět, jen tak dál.
•Prostředí se sice nemění ale snaží se vymyslet něco novýho, každopádně konečně se to snad někam posune.
•Pořád nic, humor přestává být humorem, prostředí začíná být pěkne otravné a svým způsobem se opakuje.
•Dál už jsem to nevydržel, konec čtení
(dojmy z čtení Hlavy XXII dělené po padesáti stranách)

31.01.2012 2 z 5

Lidé a Země Lidé a Země Philip Steele

Ne všechny knihy jsou ke čtení. Knížka má formát o něco větší než A4 a používám ji jako podklad pro psaní případně když jsem nemocný tak na myš k notebooku v posteli. Fakt dobrá, velká a z příjemného materiálu. Možná je i ke čtení a občas si ji prohlídnu ale primárně je to prostě skvělá podložka.

31.01.2012 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Ach jo! Tak nějak jsem od začátku tušil že tohle bude ta kniha kde Christie porušila jedno z pravidel detektivek (dokonce jsem věděl i jaké) takže mně bylo jasné, jak celý příběh dopadne... Bohužel jsem se nemýlil a tak mě nečekalo ani žádné velké překvapení. Líbilo se mi prostředí anglické vesnice a neustálé napětí které nutilo číst dál. Dobrá knížka, znovu ji ale číst asi nebudu.

21.01.2012 4 z 5

Bílý Potok Bílý Potok Jaroslav Rudiš

Aloise Nebela jsem poprvé viděl jako film. Přesto, že na mě ve výsledku půsovil dost podprůměrně a zachraňovala to animace tak jsem se rohodl sáhnout po komiksu. Moc jsme to nečekal ale komiks u mě dopadl stejně jako film. Kresba zajímavá ale příběh mě nijak extra nezaujal. Asi si to najde své čtenáře a diváky ale mě z celé téhle mánie bavila nejvíc beseda s tvůrci.

23.12.2011 2 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Některý věci je fakt hrozně těžký hodnotit - takovej Harry Potter se dá číst ve dvanácti i čtyřiceti, u Foglara je to ale celkově o dost horší. Sice se asi najde někdo, kdo si to přečte za zajímavosti, ze studijních důvodů nebo prostě proto, aby si na tuhle poměrně známou věc (110 hodnocení mě ale celkem překvapuje, zrovna u této jeho knihy bych to nečekal) přečetl. Hlavně je potřeba to brát s nadhledem a uvědomit si, pro jakou věkovou skupinu je to napsaný.... Jako mě se to prostě kdysi líbilo, tak proč nedát vysoký hodnocení.

02.12.2011 4 z 5

Zvony smrti Zvony smrti Ernst Hall

Knížku jsem nečetl ale slyšel jsem dramatizaci, je to podobný tak si dovolím hodnotit.
Detektivky moc nečtu, sice proti nim nic nemám ale ani je nijak nevyhledávám. Zvony smrti jsem si vybral náhodou, už je to sice dva roky ale myslím že jsem dostal tip že to stojí za to. No, zpracování je fakt dobrý, má to hororový nádech (jednou, dvakrát jsme se leknul a kostelníkova cesta do věže byla taky dobrá) ale jako detektivka to podle mě moc nefunguje. Trocha spoilerů: prakticky se nedalo odhadnout kdo je vrah, zvlášť když se postava objeví v půlce a ještě k tomu má snad 3 výstupy. to že kostelník nechce prozradit vraha je taky šílený. kostelník je naproste magor když udělá tohle svý ženě, i když ta motivace byla fakt silná atp. Zpracování výborné, je to i zábavný ale jako detektivka to podle mě prostě nefunguje. Ke stažení na uloz.to

18.11.2011 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Opravdu kraťoučká (šest áčtverek) pohádka kterou je těžké hodnotit. Ale k maturitě je to volba celkem dobrá, tohle přečte snad i ten největší odpůrce povinné četby :).

18.11.2011 4 z 5

Český filmový plakát 20. století Český filmový plakát 20. století * antologie

O něco významnější kniha než by se na první pohled zdálo. Dělí se na tři části. V první najdete historii českého plakátu. Je to zpracováno celkem podrobně, narazíte zde na spoustu jmen které vám nic neřeknou (ale i naopak na velmi známá a pro mě nečekaná jména - až tady jsem se dozvěděl že se vlastně M. Frič dostal k filmu přes plakáty). Zkrátka zajímavá a přehledná historie dnes již mrtvého oboru (krom plakátů k českým filmům, ty u nás pochopitlně vznikají pořád).
Druhá část mě mile překvapila. Autoři se rozhodli napsat různým českým filmovým teoretikům (Klimeš, Blažejovský, Urgošíková a Lukeš) a požádali je, o sepsání historie české kinematografie. Pro mě se jednalo ještě o zajímavější část než byl plakát a navíc jsou všechny části výborně a čtivě napsány. Navíc jsou kapitoly přehledně a logicky rozděleny, i když možná bych ještě rozdělil roky 1968-1989.
Třetí část už je největší lákadlo celé knížky a to jsou filmové plakáty. Jsou rozděleny podle roku a zahraniční zde najdete jen v případě, že byly zhotoveny k českému filmu. Díky plakátům které se dochovali jsem přišel na několik filmů které se zase naopak nedochovali :(.
Zajímavá knížka mapující jedno odvětví kinematografie. Navíc s historií Čs kinematografie kterou jen tak někde nenajdeme.

17.11.2011 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Na Coelha jsem se hodně dlouho těšil. Zajímalo mě co na tom lidi mají nebo nemají, hodnocení a komentáře na mě působily docela divně (pro jednoho skvělá knížka, pro druhýho dno kterým by si tak maximálně vytřel prdel) a samotnýho mě zajímalo, jakej postoj k tomu budu mít já. No, dopadl jsem s tím jak u Kinga...
Asi nejvhodnější fráze je "Nic proti ničemu" (a teď zrovna nedělám reklamu P. Markovi). Je to zkrátka napsaný tak, že se to každýmu bude líbit, každej to dokáže přečíst (kapitoly na čtvrt stránky, no to je pecka! to se to pak čte :)) a té většině se to bude líbit. Za sebe musím říct že mě vadili některý pasáže i když mi připadá že většina lidí je nepochopila - samozřejmě že uspěch nespadne jen tak do klína, sice je to v tý knížce takhle téměř řečeno ale musí pro to člověk pochopitelně něco udělat. Já si to teda přebral jako takovou pozitivní motivaci - když něco chceš, dokážeš to. Ale musíš pro to pochopitleně něco udělat.
Nebylo to tak čtiný jako třeba Murakami kterýho jsem četl nedávno a na 140 stránek jsem se s tím docela loudal - ale bylo to i tím že jsme prostě víc nevydržel. V patnácti bych byl nadšenej, dneska průměr.

12.11.2011 3 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Nezlobte se na mě ale tohle mi připadá hrozně přeceňované. Agátu Christie mám celkem rád, akorát čtení jejich knih si odkládám na důchod (ale hromadí se mi doma pěkně). Četl jsem Deset malých černoušků, to je absolutní pecka ale tohle mi připadá dost stejné jako její další věci. Neříkám že špatný ale nemyslím si že by to nějak vybočovalo z řady, taková Kočka mezi holuby se mi třeba líbila mnohem víc.

27.10.2011 2 z 5

Paleček krále Jiřího Paleček krále Jiřího Josef Hiršal

Knížku jsme vyhrál v nějáké soutěži (už jako dítě jsem dal přednost knížce před sladkostmi, v tomhle případě to byla ale dvojnásob dobrá volba) a už před jejím otevřením to vypadalo na adepta umístění do knihovny případně darování někomu koho opravdu nemám rád. Hnusný přebal, pod ním ještě hnusnější ilustrace (a tehdy na tom extra záviselo). Nic neříkající jména, později jsem zjistil že se jedná o "známé" autory, teda našel jsem je v učebnici literatury pokud to něco může znamenat. Když jsem knížku otevřel tak jsem narazil na pohodně hrozivé obrázky, naštěstí jsou však jednotlivé příhody tak krátké, že jsme je asi tehdy prostě z nudy pčece jenom zkusil.

Knížka obsahuje spustu zajímavých a poučných příběhů, líbilo se mi jak Paleček uměl každému poradit a vyzrát na každého, na koho to bylo potřeba. Některé části jsou sice nudné a nezajímavé případně jakože vtipné. Taky jsem tam našel seznam jídel a receptů z kterých se každému udělá zaručeně nevolno, a to je stačí jen vidět na papíře. Jako celek ale na mě knížka zapůsobila dobře a dodnes se k ní občas vracím. Nesuďte knihu podle obalu i když je vám devět let.

13.10.2011 4 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Příběh o pomstě agenta zajatého během války. Autor legendárního Kmotra představil celkem lineární a od první chvíle jasný příběh s minimem odboček (SPOILER zvlášť mi přišel zvláštní motiv Roganova dítěte, který ale dál není nijak rozvedený, což mi nepříjde zrovna logické, jak ze strany Rogana, tak i autora). Výborně napsáno, čtivé a napínavé. Povedená žánrovka, na plné hodnocení ale pořád dost chybí.

25.09.2011 4 z 5

Ajdar Ajdar Marjane Satrapi

Pohádka pro děti (čekal jsem spíše něco dospělejšího ve stylu Persepolis) s krátkým a jasným příběhem a nevýraznou, tuctovou kresbou. V porovnání s dětskou literaturou to ale rozhodně není špatné. Pokud vám už bylo deset tak o tom ani nepřemýšlejte.

09.09.2011 3 z 5