Deník: Leden - Duben 1943

Deník: Leden - Duben 1943

Deník Rutky Laskierové zachycuje několik měsíců života vnímavé čtrnáctileté dívky, Židovky, která začínala tušit, že ona i všichni kolem ní brzy zahynou v plynových komorách. Deník si psala v průběhu roku 1943 v malém polském ghettu. Sledujeme tak nejen její lásky, starost o to, jak vypadá, a která z jejích kamarádek co o kom řekla, ale i to, jak se svět kolem ní nebezpečně zužoval a nezadržitelně se blížil konec ghetta....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33294/denik-leden-duben-33294.jpg 3.746

Pamietnik Rutki Laskier

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Academia

Orange8knihomol

K předchozímu komentáři bych chtěla dodat to, že vím, že deník psala samotná Ruth. Při čtení mi bylo až do breku i kvůli tragickému osudu dívky a její rodiny. Po dočtení deníku jsem v noci neustále nad Ruth a tou dobou přemýšlela, cítila se divně, měla divné pocity, nemohla jsem spát a hlavně uvěřit, že je to skutečné a ne vymyšlené.

Orange8knihomol

Knížku jsem si půjčila od mamky a zhltla ji za jedno odpoledne. Pro mě (jako pro dítě) to bylo až moc v určitých situacích drastické (třeba když voják několikaměsíčnímu nemluvněti roztříštil hlavičku o sloup před zraky jeho matky), ale vím, že to tak skutečně v té době bylo a proto jsem to překousala a četla dál. Nakonec musím hodnotit hodně pozitivně. Knížka stála za přečtení.

DendousSKS
15.10.2017

"Kdyby se jen dalo říct: Už je konec, umírá se jen jednou., ale to se jen tak říct nedá, protože jednak i přes všechny ty hrůzy se mi chce žít, čekat na zítřek, a to teď znamená Osvětim nebo pracovní tábor."

Erilenne
16.02.2017

Tragickým pozadím deníku vykreslen zmar krásné dívky.
Co zde hodnotit? Stylistiku deníku čtrnáctiletého děvčete, zapisujícího si vnitřní trápení, jež nebyla určená očím veřejnosti?
Zde jsou hvězdy nepatřičné.

H4NOUS
18.01.2017

Od knihy jsem čekala asi trochu něco jiného, ale i tak jsem ráda, že jsem po ní sáhla. Nejvíc šokující moment z celé knihy přišel ve chvíli, kdy čtete zápisky čtrnáctileté dívky, která byla očitým svědkem některých hrůz a věděla o tom, co se dělo v koncentračních táborech... "aby házeli lidi zaživa do pecí a malým dětem rozbíjeli hlavičky puškami anebo pakovali lidi do pytlů a plynovali..." Asi si nikdo nedokážeme ani představit, co musela Rutka prožívat ve chvíli, kdy sama byla s rodinou deportována do Osvětimi a věděla, co ji tam čeká...

KriKri
21.05.2015

Nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. Už jen proto, že se jedná o autentické zápisky mladé dívky, která bohužel nepřežila a tak nějak tušila, že to tak dopadne..

jaja1989
17.04.2015

Není sice tak dobrý jako deník Anny Frankové, ale přesto zaujme.

sam198
07.06.2013

Krátký deník (spíše pouze několik deníkových záznamů) o životě a hrůze v jednom polském ghettu. Bohužel se jedná skutečně o fragmenty, často zde navíc najdeme popis Rutčiných vztahů s kamarády, které jsou zajímavé pouze z hlediska vztahů a fungování ghetta. Výpovědní hodnota je nezpochybnitelná a deník rozhodně stojí za přečtení.
"Ta špetka víry, kterou jsem kdysi měla, se už úplně rozpustila, kdyby Bůh existoval, určitě by nedovolil, aby házeli lidi zaživa do pecí a malým dětem rozbíjeli hlavičky puškami anebo pakovali lidi do pytlů a plynovali... Zní to jako babské řeči a ti, kdo to neviděli, neuvěří, ale není to výmysl, je to jen pravda."
"Ale o to teď nejde, jen ne Osvětim... zelená karta... konec... kdy to přijde?..."

Chemiczka
10.04.2013

U téhle útlé knížky jsem byla v rozpacích (očekávala jsem nejspíše mnohem víc), i když nejspíš to je moje chyba, ptž podobných knih jsem přečetla již hodně. Doporučila bych ji asi starším dětem, jako doplněk k hodinám dějepisu a dějinám II. sv. války - pro to je to ideální materiál.

bovinka
13.03.2012

Po strašně dlouhé době jsem se ke knížce dostala a přečetla ji asi za hodinku. Líbilo se mi vyjadřování autorky a pohled na situaci a i to, jak to s nadsázkou komentovala. Velmi dobrá grafika knížky i fotodokumentace. Jen mě asi zklamalo obsáhlé komentování, úvod knížky - kned v ůvodu se totiž dozvíte nejzásadnější ukázky z knížky.