SadUnicorn SadUnicorn komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Ano! Tak tohle mě opět tak moc bavilo. Sice zde nemáme oproti Spasitelovi Rockyho, ale zase je zde Markův humor, který celou knihu nese v nadlehčeném duchu. Celou dobu to bylo napínavé, čtivé, vtipné, plné zvratů a logiky. Vůbec mi nevadily technické pasáže, naopak tomu přidaly na opravdovosti. Navíc byly mírné dávkovány, takže se v tom člověk neztratí. Rozhodně sci-fi, které bych doporučila každému. Jsem nadšená.

16.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak tohle bylo velmi zábavné sci-fi. Možná pro to, že hlavní hrdina je molekulární biolog, což je pro mě velice blízký obor. A přátelství mezi Rockym a Rylandem mě tak těšilo. Stejně jako konec mě zahřál u srdce. Líbilo se mi celé pojetí Eridianů a jejich fyziologie. Chápu, že sci-fi s prakticky jen jedním lidským hrdinou může být pro někoho nudné, ale mě to bavilo od začátku do konce. Jsem nadšená.
PS: Popravdě až teď jsem se dozvěděla, že od stejného autora pochází Marťan, kde se na knihu už nějakou dobu chystám a teď jsem odhodlaná si ji přečíst co nejdřív.

20.01.2023 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Po dlouhé sérii Dominika Dána byl návrat k severským detektivkám trochu šok. Najednou místo celé party vraždářů máme klasický prototyp severského detektiva - mrzout s pohnutou minulostí bez klasické rodiny a vlastně i přátel, který není ani v kolektivu ostatních detektivů příliš oblíbený pro své nekonvenční metody, jehož největší pomocí je sekretářka nebo pěkná kolegyně a který při každé příležitosti vzdoruje proti nařízením nadřízených. Velkou změnou oproti Joonovi Linnovi nebo Harry Holeovi nebo i francouzskému Martinovi Servazovi je zde kolega Asad, který dodal knize přesně ten správný drive, aby mě další severský detektiv bavil. V první knize narážíme na velmi neobvyklý případ únosu, ale co mě trochu mrzí je nedostatek tajemství kolem osoby únosce, který je čtenáři známý celou dobu a jde jen o to, jakým způsobem jej detektivové odhalí. A velkou roli zde hraje i náhoda. Na konci se dočkáme i nějaké akce a odhalení krutého mučení.
Kniha mě bavila a jediné, co mohu vytknout, je méně napětí a to, že čtenář pachatele zná, což ubírá na šoku z odhalení. Ale jinak skvěle napsáno a moc se mi líbí, jak spolu detektivní dvojice funguje. Bavily mě i kapitoly z pohledu Merete, které knihu příjemně ozvláštnily.

22.09.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nejdřív jsem byla nadšená, unešená a nedočkavá na každou další stránku. Jako bych viděla před sebou zdevastovaný a bezútěšný Londýn. Ale pak přišel skličující pocit bezmoci, který mě provázel knihou až do konce. Kolikrát ve mně bouřil vztek nad popisovanou nepravedlností. A celou poslední část knihy mi tekly slzy. Tahle kniha rozhodně potřebuje čas na vstřebání a vyžaduje zamyšlení. Vyvolává v člověku spoustu různých emocí a udělala na mě hluboký dojem. Rozhodně doporučuji přečíst, ale jen těm, kteří jsou ochotni se nad tímto dílem zamyslet.

03.09.2017 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tohle mě velmi příjemně překvapilo. Rozhodně mrazivé prostředí tajemných hor a popis událostí, které skvěle fungují i bez nějakého strašáka nebo ducha. Stačí samotné lesy na Slovensku. Poslouchat jako audioknihu na procházkách lesem bylo obzvláště mrazivé.

03.12.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tak tahle kniha rozhodně předčila své dvě starší sestry. Únosce/vrah je tajemný jak hrad v Karpatech a přestože čtenáři jsou jeho motivy jasnější než detektivům ani na konci knihy se přesné jasné vysvětlení PROČ nedozvíme. Ale vlastně mě to tak netrápilo, alespoň si zachoval auru tajemna. Vyprávění je skvěle dávkováno, oceňuji i vedlejší případ, na kterém má Assad možnost ukázat své schopnosti. Stejně tak linka s Rose a její sestrou mi nepřišla nijak rušivá, ale přišlo mi, že všichni včetně čtenáře krom Assada a Carla musí přece znát pravdu, jinak by jí nedovolili se jen tak hrabat v policejních složkách a databázích. No, mně to došlo hned.
Velmi mě bavilo prostředí náboženských sekt a stejně tak kapitoly s "Chaplinem" nebo jeho ženou. Stejně tak honička v autech za únoscem. Prostě tahle knih napětím jen srší. A rozhodně všichni chápeme, proč je Carl považován za starého protivu a morouse, se kterým nechce nikdo pracovat. To je něco, co mi u jiných detektivek třeba vadilo - hlavní hrdina byl popisován jako popudlivý morous, který nevychází s lidmi, ale v knize se většinou choval jako sympaťák. Carl ne. :)
Za mě plný počet a byla bych ráda, kdyby autor pokračoval v podobném duchu tajemných záporáků.

03.10.2022 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Popravdě se docela divím, když vidím, kolik procent zde tato kniha má. Podle mého názoru jednoznačně předčila Ženu v kleci i Zabijáky a Marca. Dala bych ji na stejnou příčku s Nesmírným. Dočkáme se zde další skvělé záporačky, které jsem tentokrát fandila snad ze všech nejvíc, protože má dokonale originální motiv. Tato kniha i narušuje šablonu předchozích knih a proto mě možná tak bavila. Navíc se v této knize čtenář více přiblíží Rose a její narušené osobnosti.

07.11.2022 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Tohle je poprvé, co jsem narazila na sérii, kde je každá kniha lepší než ty předchozí. Složka 64 je rozhodně napínavé a strhující čtení. Hrozně se mi líbí, jak autor pracuje v několika časových linkách, kdy postupně odhaluje minulost, na kterou navazuje méně vzdálená minulost a na to vyšetřování v přítomnosti. Navíc se zde setkávámě s několika ožehavými tématy, jako je rasová hygiena, nedobrovolné sterilizace, potraty, znásilnění lékařem a segregace. A přestože se Nete chladnokrevně rozhodla mstít, fandila jsem jí. Zasloužili si to. Na konci knihy jsem byla napnutá jako struna a hltala jsem každou další větu. A musím říct, že to je po dlouhé době zvrat, který mě velmi překvapil a který jsem vůbec nečekala. Autor si to velmi chytře nechal až na úplný konec a skvěle to zapadalo. Doufám, že i ostatní knihy série budou pokračovat v nastolené úrovni.

12.10.2022 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Co je horší než sadista? Šest bohatých a mocných sadistů. Protože bohatým a mocným toho hodně projde. Tak se tedy setkáme nejen s 20 let starými vraždami sourozenců, ale i s dalšími zmizeními a vraždami a navíc s týráním zvířat. Škoda jen, že pachatelé jsou celou dobu jasní a víceméně se dá i odhadnout, jak to dopadne. Carl a Asad tu vlastně ani nejsou důležití a do rozuzlení téměř nezasáhnou. Co mě jen mrzelo byl ten rychlý konec pro trojici pachatelů z rukou Kimmie, která si je přeci jen mohla vychutnat mnohem víc. Na druhou stranu to už by detektivové museli zasáhnout. No, žádný šok z odhalení pachatelů se nekonal a konec se dal o dost vylepšit, ale na druhou stranu je tu více mrtvol a brutality oproti prvnímu dílu a do týmu přibyla Rose, která rozhodně zapadla. Možná, kdyby byla kniha vyprávěna čistě z pohledu Kimmie a byl by tam popis honu na bývalé kamarády o trochu barvitější, dala bych 5*, takhle jen za 4*.

22.09.2022 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Musím říct, že naprosto chápu, proč je tato kniha kultovním dílem a proč podle ní vznikl stejně kultovní film. Naprosto perfektně vykreslená mrazivá atmosféra opuštěného hotelu uprostřed ničeho, kde si vše tak trochu žije svým životem. Vlastně samotný pobyt v hotelu bez možnosti úniku by byl náročný na psychiku, ale když se vše okoření o nadpřirozeno, jasně že z toho jednomu hrábne. A určitě hrábne alkoholikovi s podlomenou psychikou. Bavily mě i části zabývající se minulostí jednotlivých postav i rodiny jako celku, protože dokreslily rozpoložení, ve kterém se jednotlivé postavy nacházely. Přesně takhle si představuji propracovanou psychologii postavy. Rozhodně není pochyb, že tato kniha se řadí ke špičce Kingova díla a to naprosto oprávněně.

20.12.2023 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

V mém osobním žebříčku se tahle dánovka řadí k těm nejlepším. Sledujeme dva případy, které do sebe ale nakonec naprosto logicky zapadnou. Opět zde nechybí brutálně detailní popisy míst činu i samotných vražd. Příběh je dávkován takovým způsobem, aby čtenáře stále bavil a držel v napětí. Oceňuji opakované popisy situace z pohledu více zúčastněných osob, které ukazují promyšlenost a propracovanost příběhu samotného. Jako třešnička na dortu je zde tentokrát méně výrazné prodchnutí dobovou politikou a narážíme na problematiku amnestie a toho, kolik práce to policii přidělalo a kolik vězňů se do nápravných zařízení stejně nakonec vrátilo.

29.09.2021 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Považuji se za milovníka detektivní literatury a popravdě mám radši krvavější vraždy než třeba vyšetřování loupeží nebo mafie. Ale tohle je asi to nejkrvavější, co jsem kdy četla. Přestože identitu vraha zná čtenář hned od začátku, příběh je napínavý, mrazivý a někdy mi z detailních popisů vražd bylo lehce nevolno. Název Bestie přesně vystihuje pravou podstatu tohoto vraha a to, že je to napsáno dle skutečného případu tomu dodává jen další rozměr odpornosti. Rozhodně nejlepší kniha od Dominika Dána, jakou jsem zatím četla. Velmi oceňuji i zmínku o počátcích používání DNA jako důkazního materiálu v kriminalistice (tento obor je mi blízký, takže mě to potěšilo).
Určitě doporučují všem milovníkům kvalitních detektivek, kteří se nebojí podívat se skutečné lidské zrůdě do očí.
EDIT: Pokud chcete příběh v chronologickém pořadí, doporučuji po útoku na malířku Janku knihu odložit, přečíst si Ve stínu a pak se zase vrátit k Bestii.

30.07.2020 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

(SPOILER) Kam až jsou někteří lidé schopni zajít pro moc a peníze? Pro většinu normální populace je ta hranice v bodě, kdy by ublížili jinému. Ale jsou mezi námi i tací, kteří neváhají tuto hranici dalece překročit a co je horší, využijí k tomu ty bezbranné.
Tahle kniha má nepochybně velmi silné téma. V každém z nás tohle jistě rozpoutá vztek nad tak prasáckou nespravedlností. Dokonce mě to zajímalo tolik, že dějová linka v Tatrách mě bavila mnohem méně, přestože chci spravedlnost pro Petru. Ale konečně jsem se dočkala i dobrého konce v podobě potrestání viníků, což u dánovek nebývá úplně zvykem.
Silné a čtivě popsané téma, nechybí ani akční pasáže a opepřeno trochou vraždářského humoru (i když o poznání méně než v jiných knihách). Za mě naprostá spokojenost. 5*

21.08.2022 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Tohle je přesně to, co jsem chtěla. Knihu, která vybočuje z řady a zasáhne do života detektivů více než jiné případy. Co mě překvapilo byly velmi dlouhé kapitoly, na které jsem nebyla z předchozích knih zvyklá. Je zde hodně politiky a intrik a popravdě bylo to až tak zamotané, že jsem se v tom trochu ztratila (k tomu dopomohly i přeskoky v čase). Kdo komu pomohl s čím a teď dluží a kdo koho vydírá atd. je pro posluchače audioknihy ještě obtížnější sledovat než pro čtenáře, protože je obtížnější se vrátit nebo si větu přečíst několikrát. Pro orientaci v časové ose zde slouží Rišův románek s Erikou, který přestože mi lezl na nervy, jsem z tohoto důvodu ocenila. Konec knihy už je jak z akčního filmu a je problém se odtrhnout.
Přestože se mi ty mafiánské knihy líbí méně, tato kniha má pro celou sérii nezastupitelný význam, protože se dozvídáme, co přimělo autora psát. Je zde napětí, vyšetřování, intriky, politika, podsvětí a myslím, že věrný odraz reálného uspořádání po revoluci. Za mě jeden z nejdůležitějších dílů série.

22.11.2021 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

(SPOILER) Tahle kniha je taková hořkosladká. Vrah je dopaden, zatčen a potrestán (mimochodem skutečný vrah, Jozef Slovák, je stále za mřížemi), ale přesto z toho čtenář nemůže mít pořádnou radost. Případ Clea Petresku totiž pachatele stále nemá, přestože čtenář i kriminalisté ví, že to Slovan udělal, důkazy nejsou a vrah se schválně nepřizná právě proto, že jim na tom tak záleží. Navíc na rodině Petresku můžeme vidět, že jedna vražda nerovná se jen jeden zmařený život.
Není zde tolik vyšetřování jako v jiných knihách, protože všechny ukazatele vedou k jednomu pachateli a problémem je pouze ho chytit. Přesto to nevidím jako vadu a tato kniha vyčnívá z řady.

18.10.2021

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Pustila jsem se do nové detektivní série a jsem velmi příjemně překvapena. I když zde máme opět naprosté klišé v podobě vyšetřovatele - samotář s pohnutou minulostí, problémy v rodině a nekonvenčními vyšetřovacími metodami, který se řídí hlavně svými pravidly a je cool až na půdu. Tenhle je oproti jiným hezký a vlastně je za to potrestán pohrdáním od kolegů a vlastní osobní stalkerkou. Někdy si říkám, jestli může vyšetřovatele dělat normální člověk s normální minulostí nebo jestli je trauma podmínkou pro přijetí (v tomhle se mi líbí detektivky od Dominika Dána, kde jsou detektivové vesměs normální lidé). Ale tohle klišé jsem ochotná tolerovat, pokud to vyváží kvalitní zápletka a napínavý způsob vyprávění. A toho se mi dostalo. Padoucha sice celou dobu známe (proto bych to spíš považovala za thriller než detektivku) a jeho motivy jsou vyloženě zvrácené, jedná se totiž o naprosto ukázkového incela. Autorka nešetří krví ani popisy hnusných situací a protože mě tahle morbidnost baví, s chutí se pustím do další knihy série.

08.12.2022 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jako první jsem viděla film a ke knize samotné jsem se dostala až před pár lety při čtení povinné četby k maturitě. A nyní jsem si příběh zopakovala ve formě rozhlasové hry od Českého rozhlasu. Pokud o knize uvažujete, doporučuji v tomto pořadí: rozhlasová hra, film a nakonec kniha. Protože oproti filmu vám kniha pomůže dokreslit historické, náboženské i filozofické pozadí a předtím je lepší znát samotný příběh, abyste se v tom neztratili.
Pokud jde jen o příběh, je to naprosto brilantně napsaný historický román s originální detektivní zápletkou a překvapivým rozuzlením. Popisuje napínavé události několika dní v italském opatství. Je rozhodně plusem (ovšem ne nutností) znát historické pozadí a politickou situaci v Evropě 14. století. Příběh samotný je proložen mnoha filozofickými úvahami a debatami, které jsou často v latině, ale v některých vydáních je k dispozici překlad. Právě kvůli těmto náboženským a filozofickým pasážím je kniha poměrně obtížné čtení. Pokud se tím ale nenecháte odradit, odmění se vám ve formě úžasně vyprávěného příběhu a nebudete litovat.
Hodnotím 5*, protože mám ráda všechny 3 verze tohoto příběhu a pokaždé mě vyprávění baví. Možná každému nesedne, ale za zkoušku to rozhodně stojí každému knihomolovi už kvůli samotné pointě knihy. Protože tahle kniha je hlavně o knihách.
PS.: Vřele doporučuji i filmovou verzi, kde je naprosto geniální obsazení. I když pochybuji, že by tento film dnes někdo ještě neviděl. :)

24.05.2022 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tak tohle bylo něco. Ještě nikdy jsem nečetla něco tak komplexního v jedné knize. Protože již od dětství jsem fanouškem Pána prstenů, měla jsem tuhle knihu na seznamu už dlouho, ale myslím, že k ní musí každý dozrát a nutit se do toho nelze. A jsem ráda, že už jsem dozrála, protože to byl zážitek.
Dílo je plné složitých jmen postav (ve kterých jsem se k vlastnímu překvapení poměrně dobře orientovala) a míst (ve kterých jsem se absolutně vůbec neorientovala). Ale jakmile jsem do toho trochu pronikla, vyprávění mě tak bavilo, že nešlo přestat. A teď mám chuť si znovu přečíst Hobita a Pána prstenů. Všechna ta mytologie byla tak dobře a nenásilně napsána do jednoho skvělého eposu. Zdá se mi až neuvěřitelné, že jedna lidská mysl zvládla vytvořit tak obsáhlé a komplexní dílo bez nějakých viditelných chyb a mezer v příběhu. To není jen příběh. Je to celá historie jednoho světa. Přestože kniha může působit skoro jako učebnice historie, za přečtení rozhodně stojí. Dává celému známému příběhu Pána prstenů jiný rozměr a detailní pozadí.
Doporučuji všem fanouškům, ale nenuťte se do toho. Až dozrajete, přijdete tomu na chuť sami.

18.05.2022 5 z 5

Sára Sára Dominik Dán

(SPOILER) Sára je výborná kniha, u které nevím, jestli je více románem a nebo detektivkou s dlouhým a detailním úvodem. Zkrátka něco mezi. Přestože čtenář řešení odhalí mnohem rychleji než vyšetřovatelé díky tomu, že zná pozadí a detaily, knize to neubírá na zajímavosti. Co mě ale mrzí je opět nepotrestání viníka. Což je tedy něco, na co si už u dánovek musíme zvyknout. Ani ve skutečném světě nedojde vždy k potrestání viníka. Ale přesto můj vnitřní cit pro spravedlnost křičí.
Tato kniha patří mezi ty výjimečné v řadě právě díky svému neobvykle dlouhému úvodu a detailnímu pozadí a psychologii postav v tomto případu. Případ, na který se nezapomíná.
EDIT: Taky někomu přijde už nápadné, jak téměř všechny ženy v Dánovo knihách jsou naprosto nádherné sexbomby a téměř modelky? V této knize, jsou čtyři ženy s černými vlasy do pasu, které jsou naprosto dokonalé a každému muži z nich ukápne slina. Buď vidí Dán každou ženu jako krásnou nebo se to na Slovensku modelkama jen hemží. :)

05.04.2022 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

(SPOILER) Knihu jsem už jednou četla, když jsem objevovala Dánovy knihy a teď podruhé, když čtu knihy v chronologickém pořadí. A jedno se této knize musí nechat - je to příběh, který se nezapomíná. Při druhém čtení se mi dopodrobna vybavily všechny okolnosti Moničiny smrti i všechny intriky s tím spojené, stejně jako způsob, kterým je její smrt vyřešena.
Rozhodně velmi silná kniha s netradičním a dost odvážným námětem. Troufám si tvrdit, že jedna z nejlepších dánovek.
Na druhou stranu po Popel všechny zarovná, která nechala hořkou pachuť nespravedlnosti, jsem se těšila na zatčení a potrestání viníků a bohužel k němu opět nedošlo, což jenom umocňuje pocit bezmoci a nespravedlnosti, který se mi v průběhu série nějak kupí.
Ale přesto dávám plný počet. Tuhle knihu si budete pamatovat dlouho.

28.11.2021 5 z 5