RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Pravá láska Pravá láska Robert Fulghum

Přestože se nejedná o typické Fulghumovo dílo a je to soubor povídek či spíše životních zkušeností různých lidí, podle mne jako celek dokonale reflektuje Fulghumův náhled na svět . Fascinovalo mě, co mohou lidé všechno zažít, co lze označit za opravdovou lásku. V některých situacích se člověk občas vidí... Líbilo se mi to číst. Skoro každý příběh mne obdaroval hezkým zážitkem.

05.03.2018 5 z 5

Tušení podrazu Tušení podrazu Ondřej Neff

Výborný námět zpracovaný mistrem sci-fi. Co víc dodat?
Snad jen to, že kdo nezná knihy Ludvíka Součka, na které se Tušení podrazu decentně odkazuje, tedy Tušení stínu a Tušení souvislosti, tak je vřele doporučuji.

19.02.2018 5 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Krátký a strhující Labyrint se rozvinul ve složitý a poutavý příběh. Líbí se mi styl a nápaditost pana Renčína (zejména popis zkoušky hlavního hrdiny v mrazu ve volné přírodě, popis bohyně Swrotky a jejího království,... je toho hodně). Výborný začátek propracované trilogie.

18.02.2018 4 z 5

Labyrint Labyrint Pavel Renčín

S Labyrintem jsem se setkal na stránkách časopisu Pevnost, kde byl postupně uveřejňován. Kombinace typů postav a spád děje si mne rychle získaly. Paralelní tajný svět pod povrchem je nabit nápaditými prvky (v kanálech je příliv ráno a večer, kdy se lidé ve městě hodně myjí a splachují; gilda mafiánsky ovládající podzemí a využívá otroky; atd. )
Pro mne to bylo první setkání s městskou fantasy a subžánr si mne získal.

18.02.2018 4 z 5

Pohádka lesa Pohádka lesa Josef Kožíšek

"Kmotr Ježek, stará vojna..."
Knihu jsem četl u babičky a dědy (vydání z r. 1958) a dodnes si ji pamatuji, stejně jako překrásné ilustrace. Všem doporučuji.

16.02.2018 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Pozor, lehké spoilery!
Završení trilogie bylo bohaté na plno věcí. Boj s Obávaným, obléhání Adovy, kruté výslechy i slitování. Všechny postavy se trochu proměnily a to bylo snad to nejlepší. Všechny jejich příběhy se totiž vyvinuly zcela (pro mě) nečekaně, trochu ve stylu věty, která zazněla v knize - "život je souvislá řada očekávání a zklamání". A Bayaz je... přes všechno vlastně obdivuhodný. Otevřené konce u Ferro a Logena tomu dávají ještě další koření. Byl bych zvědavý na pokračování... inu:
"... člověk nemůže mít všechno."
Doporučuji.

15.05.2024 4 z 5

Rétorika – umění mluvit a jednat s lidmi Rétorika – umění mluvit a jednat s lidmi Jaroslav Kohout

Perfektní praktická kniha. Poskytuje cvičení a návody, jak se zlepšit v mluveném projevu. Jakožto plachý jedinec jsem publikaci velmi ocenil.
Základní předpoklad pro zlepšení se je trénování. Mluvit, zkoušet si i jen tak pro sebe, "nasucho".
Myslím, že se může hodit každému.

20.07.2018 5 z 5

Cour a Courek Cour a Courek Svatopluk Hrnčíř

Čteno snad stokrát. Nádherný komiks pro děti.
Pamatuji si "Courkův mlékovod" :-)

19.07.2018 5 z 5

Draci - Jak si opatřit a vychovat draka Draci - Jak si opatřit a vychovat draka John Topsell

Hodně o knize vypoví názvy některých kapitol: Proč chovat draka, Některá důležitá upozornění,...
Jedná se o pěknou fiktivní „populární příručku“ pro děti s detailním popisem různých dračích ras a informacích, jak je chovat. Jsou zde uvedeny základní i méně známé typy spolu s několika mýtickými bytostmi, které podle mne draka skoro ani nepřipomínají. I tak je to ale slušný výčet a pro zvídavé děti je to určitě nesmírně lákavá záležitost. Přesto mi ve výčtu chyběla například wyverna. Možná by stálo za to spíše si najít knihy ze seznamu použité literatury, který odkazuje na více než dvacet titulů.
Ilustrace jsou celkem dobré, ale dokázal bych si představit ještě lepší, všichni draci mají takový divný výraz, za sebe hodnotím tak 70%. Na druhou stranu, málokterá kniha má na obrázku přebalu zasazené červené sklíčko místo dračího oka...

10.07.2018 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Mark Twain (p)

Pokračování parádní knihy o klukovinách pro kluky.

01.07.2018 3 z 5

Boj s tyčí Boj s tyčí Petr Zárybnický

Detailní a dobře zpracovaná publikace. Jednoduše a výstižně malované figury, které jasně vystihují, jak se má se zbraní cvičit. Samozřejmě se předpokládá, že tyč je použita na obranu. Perfektní publikace pro samouky.

19.06.2018 5 z 5

Encyklopedie letadel Encyklopedie letadel kolektiv autorů

Tuhle knihu dostal před mnoha lety brácha. Já mu v ní často četl, přestože jsem do modýlků nebyl tak zapálený jako on. Nicméně krásné obrázky, množství údajů popisující letouny a výzbroj specifikovaná u bojových typů mne uchvátily. Pro všechny kluky milující letadla je to určitě báječný dárek.

04.06.2018 5 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Tak má teprve druhá kniha od Žambocha, nicméně opět nezklamala. Hlavní hrdina je sympaťák a ty kočky, s kterýma flirtuje, jsou popsané tak, že mu je závidím :-). Navíc mám rád časovky. Líbí se mi styl psaní, autor používá neotřelá přirovnání.

30.05.2018 3 z 5

Murphyho obecné počítačové zákony Murphyho obecné počítačové zákony Joachim Graf

Krátká, ale nabitá knížečka. Je to hnané do krajnosti, ale stále to baví.
Vyšlo v roce 1998, ale většinou ta „moudra“ fungují i dnes. Kupříkladu:

Zákon o dokumentaci:
Návody nikdo nečte.
Důkaz zákona o dokumentaci:
Řekneš-li někomu, že ve vesmíru je 3x10 na jedenáctou hvězd, bude ti věřit. Řekneš-li mu, že lavička, před kterou stojí, je čerstvě natřena, sáhne si.

Binární překlad teorému odchylky:
Když je nula obvlášť velká, je skoro tak velká, jako kus jedničky.

První zákon o Upgrade:
Když získáš zkušenosti s prácí v novém programu, objeví se nové verze, které se od starých diametrálně liší z hlediska obsluhy.
Druhý zákon o Upgrade:
Na novou verzi programu je nutné přejít bezprostředně potom, kdy jsi vychytal všechny mouchy, které byly ve staré verzi.

22.05.2018 4 z 5

Jhereg Jhereg Steven Brust

Četl jsem před více než 10 lety, pamatuji si málo, ale rozhodně to, že se mi to líbilo.
Zajímavý společenský systém. Hrdina má věrného souputníka - malého dráčka; knihy s dračí tematikou miluji a tohle je atraktivní námět, a navíc Vlad se se svým "mazlíčkem" často vtipně špičkuje.
Když si to tak vybavuji, mám chuť si tu knihu přečíst brzy znovu. Byla to dobrá oddechovka.
Mini spoiler:
Z několika málo věcí, které si vybavuji, vyniká zejména popis toho, jak měla jedna zlodějka předvést své mistrovství. Přesto, že se na ni upíraly oči těch, kteří hodnotili její schopnosti, k oběti se skoro nepřiblížila a přesto mu ukradla tu věc, kterou měla ukrást. Lahůdka.

19.04.2018 3 z 5

Potulný oheň Potulný oheň Guy Gavriel Kay

Opět umně utkané osudy hrdinů, složitě se proplétající chystaným velkým konfliktem na prvním ze světů. Každý z nich dál prožívá poslání, které mu bylo určeno - a ujmou se role se ctí. Autor zapracovává i známou evropskou legendu, což může působit pro někoho rušivě. Ale přivolání ze záhrobí právě těchto dvou bojovníků, kteří se musí bojem ve válce vykoupit za zločin a hřích, je jedním z koření této literární lahůdky.
Osobně mě nejvíc dostala asi plavba po moři, souboj s nestvůrou a následující setkání s jedním z bohů.
Pokračování příběhu, který se nezapomíná.

11.04.2018 5 z 5

Dívka s havraními křídly Dívka s havraními křídly Tereza Kramerová

Jak pojmenovat, uchopit a pochopit to, co většina z nás jen tuší, ale třeba si nikdy nepřizná... Tato kniha posunula můj náhled na svět. Podobně jako Doreen Virtue - Léčení s anděly, ale daleko praktičtěji, lidštěji, pomocí krásného příběhu.
Vysoce hodnotím jednak literární zpracování (příběh je opravdu napínavý), tak i obsah sdělení, které je podle mě nádherně podané. A hlavně prakticky.
(mimochodem, všem doporučuji web paní Terezy Kramerové. Například její "Lékárničku v hlavě" používáme s dětmi velice často, protože jsme zjistili, jak krásně funguje. V této knize je také popsána, jen poněkud stručně).
Vyjímečná kniha, zasloužených 100%.

05.03.2018 5 z 5

Proč být hrdý, že jsem Čech Proč být hrdý, že jsem Čech Jaroslav Kocourek

Název hovoří za vše. Informace o kulturních a přírodních památkách doplňuje obrovské množství fotografií, jsou zde uvedeny i slavné nebo významné osobnosti s krátkým životopisem.
Překrásná kniha, moc hezky sestavené.

01.03.2018 5 z 5

Obrázkové říkanky Obrázkové říkanky Hanka Jelínková

K této knize se s dětmi pořád vracíme. Kombinace neotřelých veršů a milých ilustrací Venduly Hegerové je opravdu povedená.
Zasloužených 5*.

27.02.2018 5 z 5

Dráček Drápek a Království ohně Dráček Drápek a Království ohně Barbora Kvasnovská

Krásná, originální pohádka pro děti. Milý příběh plný laskavosti a pomáhání přátelům. Draci jsou vykreslení velmi hezky a mírumilovně, v dnešní době velmi příjemná výjimka.
Podle mě jedna z nejlepších soudobých pohádek pro děti. Všem rodičům doporučuji.

27.02.2018 5 z 5