ruzer ruzer komentáře u knih

Časy zo second-handu Časy zo second-handu Světlana Alexandrovna Alexijevič

Temná kniha. Muselo to dať veľa práce zozbierať všetky príbehy a rozvyprávať ich formou knihy. Miestami som mal pocit ako pri čítaní Suostrovia od Solženicyna. Nechápal som ako je toto možné ako sa to vôbec mohlo stať. Veď to musí byť predsa vymyslené. Knihu odporúčam každému a hlavne bz si ju mali prečítať rusofily. Ale vlastne keď ľudom nepomohlo 70 rokov pochybujem že im jedna kniha otvorí oči.

03.11.2017 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Veľmi dlho som odkladal prečítanie tejto knihy, priam som sa toho až bál :D Dôvod bol taký, že Na ostřích čepelí som už mal za sebou a pokladal som ju za vrchol od Žambocha možno celkovo aj žánru v ČS, tak som sa trošku obával prečítať knihu, ktorá ma ešte o niečo vyššie hodnotenie. Nakoniec som sa odhodlal a zhltol som ju za pár dní, dokonca ma asi viacej brala ako NOČ. Koniáš už nie je taký nesmrteľný, dostáva viacej na hubu ale knihy a kvalitné víno ho neomrzeli.
/SPOILER: Veľmi sa mi páčila postava Bamegiho a ten jeho prechod vsťahu k K. od zakázky cez pomali nenávisť až k hlbokému obdivu./
Kniha sa zarezala hlboko do povedomia a veľmi dlho tam ešte zostane !
Rozhodne Vlk samotář nezosadil NOČ z trónu ale svojich 5* si bezpochyby zaslúži.

14.02.2016 5 z 5

Útočník Útočník Evan Hunter (p)

Moj prvy Mcbain, ktory na mna cakal dlho v policke ale odhodlal som sa nan az po vypocuti podcastu Ruda zen od Pavlovsky a Kopriva. Zhltol som ju velmi rychlo, svizne napisane. Ocenujem autorov humor a dobre dialogy. Dobre sa to cita, lahka oddychova literatura idealna na cestu do prace.

16.02.2024 5 z 5

Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Graham Lawton

po precitani ma clovek pocit, ze sa mozno nic takeho prelomoveho nedozvedel. opak je vsak pravdou, kniha obsahuje velmi vela ciastkovych informacii a hlavne ludsky podanych. vela veci znie po precitani logicky a clovek si uvedomi, preco mu to nedocvaklo skorej/ preco mu to niekto nepodal skorej. oplati sa ju mat v knihovni, budete sa k nej opakovane vracat.

02.04.2023 5 z 5

Fašizmus Fašizmus Jakub Drábik

vyčerpávajúca publikácia, ktorá mi zabrala takmer rok. musel som si viac x od nej ,,oddýchnuť,, niečím ľahším. ako laikovi mi prišla miestami moc idúca do hĺbky. osobne by mi viacej vyhovovala lite verzia v polovičnom rozsahu. problém avšak nebude v autorovi ale vo mne. množstvo prameňov, ktoré autor pri písaní použil je obrovský. kniha stojí rozhodne za prečítanie, avšak treba mať v danej problematike už nejaký prehľad. čo som ja v podstate nemal a tam bol kameň úrazu. záver sa mi páčil asi najviac.

12.03.2022 4 z 5

O sebe O sebe Kornel Földvári

Kornel si toho vytrpel pomerne dosť, mnohé situácie z oboch strán barikády. A čo je dôležité nezatrpkol. Hoci by mal na nie zrovna malé množstvo ľudí/organizácií plné právo.
Zo začiatku som mal celkom problém sa začítať. Akonáhle začal popisovať vojnové roky a päťdesiate roky šlo to úplne samo. Autorom popisované krivdy z obdobia Holokaustu a komunistického znárodňovania a normalizácie vo mne vyvolali trpkú pachuť akú som už dávno nezažil.
Trošku by som mohlo vyčítať pomerne rozsiahle popisovanie rôznych kamošov a pôsobenie v LITA.
Kniha je písaná skúseným autorom, na ktorého texte je vidieť, že mal načítané. Kvantá humorných pasáží dopĺňajú miesta s veľkým morálnym posolstvom. Autor častokrát filozofoval nad zmyslom jednotlivých udalostí a čo mu dali do života. Tieto časti si obzvlášť cením.
Obálka sa vydarila, umelecké dielo samo o sebe.

03.02.2021 4 z 5

Tak toto bol Opus. Ťažko povedať čo je pravda, čo vymyslené. Každopádne ja som sa pomerne dobre bavil. Jonák použil veľmi svižný a výstižný štýl písania. Často krát som sa chytal od smiechu za brucho. Boli tam aj miesta s relatívne dobrými myšlienkami. Zdieľam jeho názor na boľševika, i keď som tu dobu nezažil (žiaľbohu alebo chvalabohu? ehm...). Autora nejdem hodnotiť ani glorifikovať ani nič podobné. To by asi ani nechcel. On to bral ako životnú jazdu tak som bral aj ja jeho knihu. Dostal som viacej ako som očakával. A hlavne omnoho šťavnatejšie.

17.03.2020 5 z 5

KKRD Boys - Fest brblanina KKRD Boys - Fest brblanina kolektiv autorů

Neskutočne absurdný humor, ktorý nebude pre každého. Ja som sa ale neskutočne bavil. Ideálna četba na ráno cestou šalinou do práce/školy :D

24.11.2018 5 z 5

Loučení s Lennoxem Loučení s Lennoxem Raymond Chandler

Kniha je lahôdka. Moja druhá od Ch.
V porovnaní s hlbokým spánkom sa mi kniha javila oveľa prehľadnejšia a lepšie napísaná. Nestrácal som sa tak v texte ako pri jeho prvotine.
Ch. je majstrom svojho remesla. Bravúrne zvláda atmosféru a tie brilantné dialógy by som mohol čítať do osprostenia. Záverečný mindfuck vyčarí úsmev a knihu založíte na čestné miesto v knižnici.

28.09.2018 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Kniha, ktorá je na jednu stranu vznešená vďaka brilantným dialógom a zaujímavými postavami na druhú stranu plná neskutočného hnusu atmosféry amerického veľkomesta na sklonku 19. storočia. Značne atypická detektívna skupinka rieši prípad o ktorého vyriešenie nie je v počestnej spoločnosti záujem. Kniha mala trpký happy-endovský záver. Presne tak to mám rád, keď čitateľ dostane len polovicu toho, čo očakáva.
Neviem do akej miery môžeme autorovi uveriť dobové reálie a popis prostredia. Ale pokiaľ to je len z tretine pravda tak to musela byť hnusná doba. Špina, hnus, hodnota človeka na úrovni niklákov a všadeprítomná korupcia na všetkých spoločenských stupňoch.
Táto kniha je zákusok. Čokoláda je nahradená výkalmi, plnka ľudským mäsom a povestná čerešnička obsahuje sklovec.

07.06.2018 5 z 5

Strmé cesty k Himalájam Strmé cesty k Himalájam Michal Orolin

Prierez autorovým horolezeckým životom. Napriek tomu, že autor poliezol množstvo svetových hôr je tam cítiť jeho lásku k Tatrám.

Z knihy je cítiť rešpekt a pokoru pred horami. A to je to najdôležitejšie pre každého, pohybujúceho sa v ich okolí.

19.02.2018 4 z 5

Rivers of Babylon Rivers of Babylon Peter Pišťanek

Malo to vsetko. Perfektny jazyk a humor co pravidelne sposoboval zachvaty smiechu. V 90 tych som sa narodil takze som tu dobu nezazil. Asi som aj rad, staci mi si o nej precitat :D

14.10.2017 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Neviem čo si mám o tejto knihe myslieť. Keby ju nenapísal M.Ž. tak ju odložím po 80 stranách. Prvé časti knihy vcelku slabé. Zaujímavejšie to bolo, až keď začala klesať teplota vzduchu. A koniec som ani veľmi nepobral. 2* za Žambocha.

11.10.2016 2 z 5

Zpackaný únos Zpackaný únos Donald E. Westlake

Rád čítam obľubených spisovateľov mojích obľúbených spisovateľov. V príipade Westlakea som bol po prečítaní Jak neuloupit smaragd vcelku sklamaný ako bolo tam par vtipných situácii ale nič extra. Oproti tomu Zpackaný únos bol super, zhltol som ho v podstate skoro na jeden záťah. Perfektá oddychovka, super humor. Teším sa na dalšie Dortmunderovky.

15.05.2016

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

tesil som sa lebo som si myslel ze Kopriva nedokaze napisat priemernu knihu a predsa sa nasla , este prva poviedka pohode ale druhu som docital horko tazko .... vyzera to tak ze jej este budem musiet niekedy dat sancu

05.01.2016 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

uplne strhujuco napisane, chcel som tam vtedy byt s nimi zazit to na plno... mam rad dobrodruzstva a toto bolo jedno z najvacsich :)

05.01.2016 5 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

neuchvatila ma ako podobna kniha o ,,susednom,, hrdinovi ( Cas zit, cas zabijet) ale stale to je Konias a ten nikdy nebude zly

05.01.2016 4 z 5

Čas žít, čas zabíjet Čas žít, čas zabíjet Miroslav Žamboch

jedna z knih ktore patria do zlateho fondu CS fantasy, premakane zapletky a nezabudunutelne postavy, miesta, repliky... castokrat sa pristihnem ako sa mi v hlave vybavi urcita pasaz a hned utekam do knihovnicky a listujem, citam :D

05.01.2016 5 z 5

Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium Grigorij Rodčenkov

Zaujímavá publikácia pre každého fanúšika športu. Autor používa svižný a zaujímavý jazyk takže nudné pasáže by ste hľadali veľmi ťažko. Čitateľ nie je zaťažovaný zložitou chémiou a biológiou takže je skutočne pre každého. Rozmýšľam, či autora považovať za hrdinu. Ale asi aj hej, síce držal kladivo aj klinec do povestnej rakvy poctivosti športu, posledný úder však nešiel od neho.

25.10.2021 5 z 5

Tréninková bible pro cyklisty Tréninková bible pro cyklisty Joe Friel

pomerne obsiahla kniha s kompletným návodom ako si pripraviť ročný tréningový plán. Kniha ponúka informácie ku všetkým tréningovým aspektom od štruktúry tréningu, cez intenzitu, stravu až po regeneráciu. kniha je zameraná hlavne na cestnú cyklistiku. popisuje trénovanie podľa meraču tepu aj wattmetra.

10.10.2021 5 z 5