Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium

Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471679/bmid_rodcenkovova-afera-ako-som-odhalil--zDn-471679.jpg 5 5 1

Najväčší športový škandál v dejinách. „Som vlastenec, ale zároveň som aj zradca. Práve vďaka mne získala moja vlasť také množstvo olympijských medailí, práve vďaka mne je však zároveň vylúčená z účasti na olympijských hrách. Som oddaný manžel a otec, ale manželku ani deti som už roky nevidel. Svet ma považuje za whistleblowera a vznikol o mne oscarový dokument, ja sám som sa však stal duchom: žijem v anonymite a pod ochranou americkej vlády – teda vlády tej krajiny, ktorú som mojej domovine všetkými silami pomáhal poraziť.“ Dr. Grigorij Rodčenkov V roku 2015 došlo k pozastaveniu akreditácie Ruského antidopingového centra vo Svetovej antidopingovej organizácii (World Anti-Doping Agency). Príčinou bolo odhalenie dôkladne premysleného a štátom sponzorovaného dopingového programu na olympiáde v Soči (2014). Zmes steroidov, ktorej obsah je takmer nevypátrateľný, je známa aj pod názvom „koktail Vojvodkyňa“. Za jeho prípravou, manipuláciami so vzorkami moču a prepracovaným plánom na zahalenie stôp stojí Grigorij Rodčenkov. Príbeh, ktorý neprestáva fascinovať a zároveň šokovať celý svet, spracoval v oceňovanom dokumentárnom filme už Bryan Fogel. V knihe Rodčenkovova aféra (The Rodchenkov Affair: How I Brought Down Russias' s Secret Doping Empire, 2020) nájdete jeho úplnú a nepozmenenú verziu, podanú s otvorenosťou vyrážajúcou dych. Text zachytáva autorovo detstvo za železnou oponou, jeho prvý kontakt so svetom dopingu, keď mal dvadsaťdva rokov a študoval na Moskovskej štátnej univerzite, ako aj jeho pracovnú kariéru v Sovietskom olympijskom výbore. Ide o neuveriteľné rozprávanie, ktoré odhaľuje masívne zmanipulovaný systém, pokrytectvo a morálne dilemy nesmiernych rozmerov.... celý text

ruzer
ruzer
25.10.2021 5 z 5

Zaujímavá publikácia pre každého fanúšika športu. Autor používa svižný a zaujímavý jazyk takže nudné pasáže by ste hľadali veľmi ťažko. Čitateľ nie je zaťažovaný zložitou chémiou a biológiou takže je skutočne pre každého. Rozmýšľam, či autora považovať za hrdinu. Ale asi aj hej, síce držal kladivo aj klinec do povestnej rakvy poctivosti športu, posledný úder však nešiel od neho.

skandály a aféry doping

Autorovy knížky

2021  92%Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium

Kniha Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium je v