O sebe

O sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369824/bmid_o-sebe-a7h-369824.jpg 4 5 1

Biografiu Kornela Földváriho editorsky pripravil a zostavil spisovateľ Peter Krištúfek podľa záznamu spoločných rozhovorov, ktoré vznikli v rokoch 2007 – 2011. Kornel Földvári (1932 – 2015) v sebe skrýval viacero osobností. Bol spisovateľ, publicista, novinár, teoretik humoru, literárny kritik, riaditeľ divadla a milovník pokleslej literatúry. Predovšetkým však ovplyvnil každého, s kým sa stretol, a inšpiroval mnohé umelecké snaženia. Knižná biografia je emotívnou, dramatickou, ale zároveň ironickou a vtipnou výpoveďou o živote človeka zasiahnutého krutosťou fašizmu, päťdesiatych rokov aj normalizácie. Biografia Kornela Földváriho sa tak stala dramatickou, ale aj ironickou a vtipnou kronikou dejín dvadsiateho storočia na Slovensku. Súčasťou knihy je 8 pohľadnicových karikatúr a CD-ROM s krátkym filmom Kornel v nebi a nahrávkou rozprávania K. Földváriho.... celý text

ruzer
03.02.2021 4 z 5

Kornel si toho vytrpel pomerne dosť, mnohé situácie z oboch strán barikády. A čo je dôležité nezatrpkol. Hoci by mal na nie zrovna malé množstvo ľudí/organizácií plné právo.
Zo začiatku som mal celkom problém sa začítať. Akonáhle začal popisovať vojnové roky a päťdesiate roky šlo to úplne samo. Autorom popisované krivdy z obdobia Holokaustu a komunistického znárodňovania a normalizácie vo mne vyvolali trpkú pachuť akú som už dávno nezažil.
Trošku by som mohlo vyčítať pomerne rozsiahle popisovanie rôznych kamošov a pôsobenie v LITA.
Kniha je písaná skúseným autorom, na ktorého texte je vidieť, že mal načítané. Kvantá humorných pasáží dopĺňajú miesta s veľkým morálnym posolstvom. Autor častokrát filozofoval nad zmyslom jednotlivých udalostí a čo mu dali do života. Tieto časti si obzvlášť cením.
Obálka sa vydarila, umelecké dielo samo o sebe.

Kniha O sebe je v