RoseDadas RoseDadas komentáře u knih

Příběh na mě působil místy až moc překombinovaně, byla patrná snaha pobavit za každou cenu, i když to bude skřípat. Humorných scén je v knize hromada, některé pobavily více, jiné méně, některé však působily vyloženě trapně. Zde platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více.

07.06.2021 3 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

4,5*
V románech může čtenář s hrdiny strávit více času, povídky si svým krátkým rozsahem čtenářovo srdce získávají obtížně, musí umět oslovit a zaujmou a přinést nějakou pointu. Žánr povídky mě bavil vždy, takže je asi více než zřejmé, že jsem si čtení této knihy náležitě užila, navíc s postavami, které patří mezi mé oblíbence už několik let.

05.06.2021 4 z 5

Prudký vzlet Prudký vzlet Bianca Iosivoni

Zatímco u Strmého pádu jsem se do příběhu ponořila okamžitě, u jeho pokračování to chvilku trvalo, ale pak to bylo stejně čtivé jako jednička. Přiznám se, že jsem u dvojky postrádala více Fairwoodu, ale aby se postavy mohly někam posunout, bylo potřeba změnit i prostředí, což je pochopitelné. V pokračování je důraz kladen především na rodinu - na rodinné vztahy a očekávání.

28.05.2021 4 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Markéta Harasimová

Markéta Harasimová ve své knize šla tentokrát až na samou dřeň a povedlo se jí to skutečně na výbornou. Krom zneužívání a násilí se objevují i témata deprese, úzkosti a psychické nevyrovnanosti. Kniha ve mně i několik dní po přečtení stále rezonuje. Smrtelný hřích považuji za jednu z nejlepších autorčiných knih. Někdo by si pomyslel, že po tolika vydaných knihách nemůže docházet už k žádnému posunu, ale to by byl na omylu, protože díky této knize se čtenář znovu přesvědčí, že autorka ve svém řemesle zkrátka umí moc dobře chodit a že má stále spoustu es v rukávu.

25.05.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda, nebo lež nepostrádá gradaci, dějové zvraty a psychologii postav. K úplné dokonalosti však knize něco přesto chybělo. Myslím si, že titul naláká krom skalních fanoušku Colleen Hoover i ty, kteří autorku obvykle nečtou. Ačkoli jsem četla už i lepší thrillery, nebála bych se knihu doporučit.

20.05.2021 4 z 5

Děs sídla Wake's End Děs sídla Wake's End Michelle Paver

V knize se čtenář prostřednictvím pověr a zvyklostí obyvatel seznámí s východoanglickým folklorem, který je velmi bohatý. Způsob tehdejšího myšlení byl hodně ovlivněn vírou, nejvíce pak nevědomostí. Velký důraz je v příběhu kladen na psychologii postav, zejména na rodinné vztahy otce s dcerou. Přítomnost mystických prvků byla zajímavá, co se mi však nelíbilo byl až náboženský fanatismus Edmunda Stearnea. Čtenář sleduje, jak se Edmund s až démonickou posedlostí snaží rozluštit poselství jedné malby.

Děs sídla Wake´s End je, jak sama autorka v doslovu píše, gotickým románem. Přiznám se, že jsem čekala strašidelnější vyprávění, ale i přesto jsem byla po dočtení spokojená, ono kolikrát to děsivé nemusí číhat venku, ale naopak žije s námi v "bezpečí" domova. Hodně nadšená jsem byla z časového zasazení do minulosti, kdy se ocitáme v eduardovské éře.

18.05.2021 4 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

4,5*
Příběh je rozdělen na dvě dějové linie, které se v určitém momentě spojí. Jsou zde kapitoly Ethana a pak pasáže s Kaiem. Oba chlapci mají svoje dobré, ale i špatné vlastnosti, autorky je dokážou ukázat v obou dvou polohách, což postavy činí reálnější. Mohlo by se zdát, že je kniha možná až příliš dlouhá na vyprávění o obyčejném vztahu, ale on žádný vztah není tak úplně obyčejný, každé propojení dvou duší je jedinečné a jedinečný je i tento příběh a mě zkrátka bavilo sledovat vývoj obou chlapců, jejich přehodnocování žebříčku hodnot a odvahy, která je potřeba vždy, když jde člověk se srdcem na dlani.

Už od začátku je titul velmi čtivý, obě autorky vyprávějí přirozeně, netlačí zbytečně na pilu. Vyprávění se soustředí na ústřední chlapeckou dvojici, na jejich pocity a protloukání se každodenním životem. Sledujeme, jaké mají přátelské a rodinné vztahy a také jak se vypořádávají se zjištěním, že se jim líbí kluci.

13.05.2021 5 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 10 Zaslíbená Země Nezemě 10 Kaiu Širai

3,5*
10. svazek je nabitý akcí od začátku až do konce, jeho obsah je plný intenzivní brutality a násilí. Boji je věnován celý tento díl, a ačkoli příznivci akcí nabitých scén budou nejspíš potěšeni, mně zde chyběl nějaký výraznější posun v ději.

Kresba je opět výborná, velmi propracovaná s důrazem na detail. Posuka Demizu umí mistrně pracovat se stíny a věrohodně zachytit pohyb. Znázorněné prostředí, ať už les, úkryt, nebo městečko, působí plasticky a výborně doplňuje celý narativ. Ve tvářích postav jsou dobře čitelné jejich pocity a maskám démonů nelze nic vytknout, protože jsou naprosto dokonalé.

08.05.2021 4 z 5

Jsem holka. Co s tím? Jsem holka. Co s tím? Holly Bourne

3,5*
Autorčin styl psaní je čtivý, jako ostatně vždy, zde se snad ani nedá nic vytknout. Kdo už od autorky něco četl, tak mi dá za pravdu, že Holly Bourne umí na čtenáře zapůsobit, oslovit ho a zcela pohltit svým příběhem. Kniha nepostrádá humor, vtipných situací je tu hned několik. Mluva dospívajících postav obsahuje i nějaké ty vulgarismy, což jen podtrhuje její autentičnost. Velkým tématem titulu je feminismus, sama autorka se netají svým feminismem, který se tak promítá do jejích knih. Celá tato YA série byla hrozně fajn, za mě byl bezkonkurenčně nejlepší první díl Už jsem normální?!? Poté mi přišlo, že to má lehce sestupnou tendenci.

06.05.2021 3 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

O popisované válce jako takové jsem prakticky nic nevěděla, přestože se jednalo o krvavý konflikt, při kterém vyhaslo mnoho lidských životů, zemřelo na sta tisíce vojáků na obou stranách. Autorka do svého díla promítá válečné utrpení prostřednictvím velmi naturalistických výjevů, které, jak poukazuje v doslovu, nijak nepřikrášlila, ba naopak, realita byla natolik hrůzostrašná, že musela některé obrazy spíše zjemnit. S těmito pasážemi jsem neměla problém, ač rozhodně nebyly jednoduché, ale některým čtenářům by mohly způsobovat nevolnost. Román je historickou fikcí a ačkoliv v něm nevystupuje mnoho reálných postav, o některých je zde pouze zmínka, jednotlivé události jsou založeny na dochovaných záznamech z té doby. Představa, že členové rodiny, kteří se stali nepohodlnými, byli odsunuti do ústavu pro choromyslné, je až nelidská, přesto k tomu docházelo velice často. Vinařství je opravdu bohaté na nejrůznější epizody opírající se o historické události, což z titulu činí velmi zajímavý kousek.

02.05.2021 4 z 5

Dva v srdci Dva v srdci Josie Silver

2,5*
Pokud se s autorkou setkáváte poprvé, sáhněte spíše po její první knize Den, kdy jsem zahlídla lásku, protože kniha Dva v srdci by mohla od dalšího čtení odradit. Pro ty, kteří mají v oblibě romantiku v atypické podobě, chtějí se zamyslet, nebo jen najít oporu v těžké životní situaci, kdy kniha ukazuje, že i ta nejhorší situace nemusí být bezvýchodná, je pak Dva v srdci to pravé.

25.04.2021 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

V knize nevystupuje mnoho postav, vše se odehrává jak jinak než v samotném domě a dále také v nedaleké vesnici Ipson. Adriennin příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby, čtenář však není ochuzen o ženiny myšlenkové pochody. Příběh se odehrává v současnosti, má pouze jednu dějovou linii, přesto je děj prodchnutý střípky minulosti prostřednictvím novinových výstřižků a různých povídaček. Mám ve velké oblibě rodinné historie, tajemství a příběhy protkané minulostí. A toto všechno Duch domu Ashburnů splňuje, takže jsem byla více než spokojená. Navíc v knize vystupuje hrozně sympatický kocourek jménem Wolfgang, což je plus navíc.

23.04.2021 5 z 5

Stínové eso Stínové eso Amanda Foody

Stínové eso je akčním dobrodružstvím plným honiček, návštěv velkolepých kasin i temných městských zákoutí. Život ve městě znamená každodenní boj o přežití. Čtenář mimo jiné zakusí i magii skrytou v kartách. V New Reynes se hrají nejrůznější hry, ale tzv. Stínová hra vzbuzuje v lidech strach. Pozvánka do hry obvykle znamená jistou smrt.

Bohužel zde musím zmínit, že zážitek z knihy mi kazilo nadměrné množství chyb, které převažovaly zejména v druhé části příběhu - spojená slova bez mezer, zdvojena slova, prohozený slovosled či nadbytečné mezery. Obvykle pár chybek v knihách neřeším, ale zrovna u tohoto titulu, který je jinak opravdu skvělým příběhem, mi to bylo líto.

22.04.2021 4 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Pařížskou švadlenu bych doporučila všem, kdo mají rádi historické fikce, dále těm, jež vyhledávají příběhy se dvěma dějovými liniemi, minulost a přítomnost. Kniha také potěší milovníky módy i ty, jež dávají přednost válečným událostem. Romantické duše si zas získá láskou v jejích různých podobách. Zkrátka a dobře, knihu si prostě může přečíst úplně každý.

16.04.2021 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

3,5*
Na to, že je Štvanice autorčiným debutem, to nebylo vůbec špatné. Ústředním námětem jsou mezilidské vztahy a pátrání po vrahovi je až na druhé koleji. Kdyby měla kniha o sto stránek méně, nic by se nestalo, aspoň by ubylo vycpávkových pasáží. Štvanice se četla dobře, ale bohužel ve mně nezanechala silný pocit. Co bych ráda vyzdvihla, je nádherná minimalistická obálka, která zaujme na první pohled.

Knihu bych doporučila všem milovníkům psychologických thrillerů a těm, které baví více vypravěčů příběhu.

23.03.2021 3 z 5

Ohnivý květ Ohnivý květ Natalie C. Parker

Složení postav mě bavilo, ale jak jich bylo hodně, nedostalo se každé z nich prostoru, který by si zasloužily, proto asi bylo pro mě dost obtížné si některou z nich více oblíbit. Je třeba mít ale na paměti, že se jedná o první díl, kde se vše teprve "rozehrává", tak snad pokračování půjde více do hloubky.

16.03.2021 3 z 5

Všechny barvy noci Všechny barvy noci Karine Lambert

Všechny barvy noci je dalším příběhem z edice Sedmilásky. Vypráví o nelehkých životních zkouškách, o odhodlání, o touze žít a zdolat překážky postavené do cesty. Téma, které si autorka belgického původu Karine Lambert zvolila, není příliš veselé. Příběh je o vyrovnání se se ztrátou zraku, sledujeme, jak se hlavní postava snaží vypořádat se zdánlivě bezvýchodnou situací. Myslím si, že tato kniha může mnohým dodat odvahu překonat i nepřízeň osudu.

07.03.2021 4 z 5

Teslův odkaz Teslův odkaz K.K. Perez (p)

Rozjezd knihy byl poměrně pomalý a když už se začalo něco dít, tak to bylo zas moc překombinované. V první polovině se seznamujeme s Lucy a jejím dosavadním životem, zároveň s ní začínáme pátrat po dávném tajemství, které jí navždy změní život. Čtenář je pln očekávání toho, co bude následovat. Nakonec se dočká zrodu "superhrdinky", která objevuje svoje schopnosti a učí se je ovládat. Ve druhé části se o Lucy přetahují dvě strany alchymistických spolků - archimeďané a sofianisté. Žádné z nich ale nejde o její přežití, pouze o moc. Krom akce kniha nepostrádá ani romantickou linku, tu jsem bohužel autorce příliš nevěřila.

04.03.2021 3 z 5

Koťátka kočičky Ťapičky Koťátka kočičky Ťapičky Markéta Harasimová

4,5*
Každá kapitola vypráví vždy nějakou historku ze života koťátek a zároveň popisuje, čemu všemu se od narození učí. Dětem je tak v knize velmi zábavnou a jednoduchou formou představen kočičí svět. Malí čtenáři poznávají, jak se koťátka učí lézt na strom, jak překonávají strach, jak používají drápky apod. Navíc má kniha i určitý přesah v podobě pouček, které jsou v životě nejen koťátek důležité - jak se starat o menší a slabší, jak mít rád sám sebe, že se nevyplácí být netrpělivý...

27.02.2021 4 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

Při čtení jsem se neskutečně bavila, kniha nepostrádá napětí, akci, humor, romantiku a skrytá tajemství. Bavilo mě dozvědět se více o Magnusově minulosti a poznat ho zas o trochu více a z jiné perspektivy. Magnus patří mezi moje oblíbence, i díky jeho velkoleposti, vtípkům či módním trendům, a tak byla kniha pro mě nutností. Na Magnusovi a Alekovi je dobře vidět, že protiklady se skutečně přitahují. Vše je dávkováno s citem a bez zbytečného natahování, čtenář hltá a hltá, až je na konci, který přináší fantastický souboj. Vše končí otevřeně, aby byl nechán prostor pro pokračování, na které se už teď moc těším.

19.02.2021 4 z 5