RoseDadas

Příspěvky

Koťátka kočičky ŤapičkyKoťátka kočičky ŤapičkyMarkéta Harasimová

4,5*
Každá kapitola vypráví vždy nějakou historku ze života koťátek a zároveň popisuje, čemu všemu se od narození učí. Dětem je tak v knize velmi zábavnou a jednoduchou formou představen kočičí svět. Malí čtenáři poznávají, jak se koťátka učí lézt na strom, jak překonávají strach, jak používají drápky apod. Navíc má kniha i určitý přesah v podobě pouček, které jsou v životě nejen koťátek důležité - jak se starat o menší a slabší, jak mít rád sám sebe, že se nevyplácí být netrpělivý...

předevčírem


Rudé svitky magieRudé svitky magieC. Clare (pseudonym)

Při čtení jsem se neskutečně bavila, kniha nepostrádá napětí, akci, humor, romantiku a skrytá tajemství. Bavilo mě dozvědět se více o Magnusově minulosti a poznat ho zas o trochu více a z jiné perspektivy. Magnus patří mezi moje oblíbence, i díky jeho velkoleposti, vtípkům či módním trendům, a tak byla kniha pro mě nutností. Na Magnusovi a Alekovi je dobře vidět, že protiklady se skutečně přitahují. Vše je dávkováno s citem a bez zbytečného natahování, čtenář hltá a hltá, až je na konci, který přináší fantastický souboj. Vše končí otevřeně, aby byl nechán prostor pro pokračování, na které se už teď moc těším.

19. února


Sluha dvou pánůSluha dvou pánůCarlo Goldoni

Na této hře je skvěle vidět, že pro skutečně výborné pobavení není třeba mnoho postav a velkolepých prostředí, bohatě postačí jeden trochu vykutálený sluha, který svými činy vykouzlí úsměv na každé tváři. Děj plyne velmi přirozeně, je vtipný a milý.

18. února


Řetěz ze zlataŘetěz ze zlataC. Clare (pseudonym)

Cassandra Clare je, pokud je to vůbec možné, s každou další knihou v ještě lepší formě. Řetěz ze zlata čtenáře zavádí do doby na přelomu 19. a 20. století a chronologicky následuje po sérii Pekelné stroje. Proto bych také doporučovala číst nejprve Pekelné stroje, protože postavy z této série se objevují také v Řetězu ze zlata, a byla by škoda, kdyby se čtenáři ochudili o zážitek tím, že by znali spoilery. Kniha se mi moc líbila a čekání na pokračování bude velkým utrpením.

08. února


Neviděla jsem tě přicházetNeviděla jsem tě přicházetHayley Doyle

Britská spisovatelka původem z Liverpoolu Hayley Doyle s titulem nazvaným Neviděla jsem tě přicházet debutovala. Autorčin styl je velmi svižný, příběh je napsán čtivě, avšak je na něm znát, že není zcela dotažený a že by se na něm dalo ještě pracovat. Jedná se o romantickou oddechovou zábavu, která se řadí spíše k průměru.

12. ledna


Volání hvězdVolání hvězdEmma Donoghue

4,5*
Volání hvězd od irské autorky Emmy Donoghue není titul pro slabší povahy, nachází se zde velmi podrobná líčení porodů a průběhu nemoci. Přestože se děj odehrává na oddělení, kde přichází na svět nový život, setkáváme se s převahou smrti. Lůžko po mrtvém pacientovi je záhy obsazeno novým a pořád dokola. Čas je v tomto případě vzácnou komoditou. Spánek je luxus, který si nelze dovolit. Jedná se o velmi silné a dechberoucí čtení, u kterého jsem se ani nestačila nudit.

12. ledna


Dlouhá traťDlouhá traťViktorie Hanišová

Ne všechny povídky v souboru bych označila za skvělé, některé byly slabší než jiné, ale tak to zkrátka obvykle bývá. Čtivost jim ale upřít nelze. Rozhodně bych nedoporučovala číst knihu, pokud jste špatně naladění, protože by vám náladu moc nezlepšila, ba naopak. Dlouhá trať osloví zejména příznivce kvalitní české literatury, která nabízí určitý přesah.

05. ledna


Dcery jezeraDcery jezeraWendy Webb

Spřádala jsem různé teorie, jak bude vše do sebe zapadat, něco málo jsem tušila správně, jiné mě překvapilo. Záhadný podtón příběhu mě velmi lákal a čtení se pro mě stalo zábavným. Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin a nutno zmínit, že ve mně zanechala určitou stopu. Baví mě záhady, mezilidské vztahy a dávka napětí, které graduje. To vše mi Dcery jezera nabídly, takže za mě obrovská spokojenost. Navíc obálka knihy je velice vydařená.

02. ledna


Chawtonské dopisyChawtonské dopisyJane Austen

Díky dopisům jsem mohla poznat autorčino smýšlení, její osobitý humor, který je patrný i v jejích dílech. Hodně věcí je nastíněno pouze v narážkách, které pochopí pouze adresát, a proto se velice hodil poctivě připravený průvodní komentář ke každému dopisu. Je úžasné číst o každodenních maličkostech, některých významných, jiných zcela triviálních.

Nečekejte, že se dozvíte nějaké peprné informace, autorka ze svého soukromí mnoho tajemství neprozrazuje. Nejčastějším tématem jsou společenské událostí, návštěvy, uspořádání domácnosti, cesty či nákupy. V menší míře se objevují i informace o recepci jejích románů u veřejnosti. Poznáváme jednotlivé členy její rodiny, s nimiž měla vřelé vztahy. Nejvíce si rozuměla se starší sestrou Cassandrou, které je věnovaná většina zde obsažených dopisů.

23.12.2020


Tiny Pretty ThingsTiny Pretty ThingsDhonielle Clayton

Nikdo není vyloženě "zápornou" postavou. U každé ze tří protagonistek jsem pociťovala určité sympatie, jejich promluvy byly velmi procítěné. Vykreslení charakterů bylo naprosto uvěřitelné, hltala jsem stránku za stránkou a nedokázala se od knihy odtrhnout. Jedná se o skvělé YA drama s překvapivými zvraty.

23.12.2020


Láska a kozy na venkověLáska a kozy na venkověVictoria Brownlee

Victoria Brownlee píše velice čtivě, s lehkostí, její styl je svěží, dojemný a vtipný, text nikde nezadrhává. Celkově jsem se skutečně moc bavila. Knihu jsem nemohla odložit a opět jsem si k ní zakrojila nějaké ty chutné sýry, abych si vytvořila tu správnou atmosféru. Je nutno podotknout, že kniha Láska a sýr v Paříži byla o něco lepší, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla.

05.12.2020


Žena, která napsala BibliŽena, která napsala BibliMoacyr Scliar

3,5*
Kniha je psána s humorem, jazykově je velmi přístupná a srozumitelná. Text je velmi osobitý, vypravěčka si rozhodně nebere žádné servítky a co na srdci, to na jazyku, jde za tím, po čem touží. Na svou dobu je ženou značně emancipovanou. Děj se pořádně "rozjede" až ve druhé části, první část byla na mě trochu zdlouhavá. Je třeba upozornit na fakt, že v knize je poměrně dost vulgarismů a erotických pasáží.

05.12.2020


Porodní sestra z OsvětimiPorodní sestra z OsvětimiMagdalena Knedler

3,5*
Kniha tak úplně nenaplnila má očekávání, ale i tak jsem si její čtení v rámci možností "užila". O polské porodní sestře jsem příliš nevěděla, takže za mě to bylo něco trochu jiného. Avšak na co jsem si příliš nezvykla byl styl vyprávění. Za mě se jednalo o shluk různých myšlenek a asociací, které přeletovaly z jednoho tématu na druhý, vše bylo sice k věci, ale čekala jsem větší zacílení na dějovou složku.

Kdybych to měla shrnout, tak kniha jistě potěší mnohé milovníky knih s válečnou tematikou. Porodní sestra z Osvětimi velmi realisticky a detailně zasvěcuje svého čtenáře do zvěrstev odehrávajících se v Osvětimi, kde zemřelo na tisíce lidí.

22.11.2020


Nejlepší lžiNejlepší lžiSarah Lyu

Titul pojmenovaný jako Nejlepší lži je debutovým dílem americké autorky Sarah Lyu. Spisovatelka si vybrala tematiku, jejíž zpracování sice může vypadat zcela jednoduše, ale zároveň může značně potrápit. Téma posedlosti a chorobného přátelství má, dle mého názoru, obrovský potenciál, záleží pak jen na tom, jak jej který autor využije. V případě Nejlepších lží se jedná o poměrně nadějné dílo, na poli psychologických thrillerů má však ještě co dohánět.

19.11.2020


25 gramů štěstí25 gramů štěstíMassimo Vacchetta

3,5*
V knize jsem se dozvěděla mnoho nových informací, které jsem o ježečcích a o jejich péči nevěděla, rozhodně je kniha přínosná pro obohacení znalostí. Na knižním trhu je mnoho knih věnujících se tematice jiných oblíbených společníků člověka, jakými jsou především psi a kočky, a tak jsem byla ráda za něco trochu jiného a 25 gramů štěstí mi poskytlo náhled do zcela odlišného světa.

Co se týče jazyka a stylistiky textu, zde jsem byla lehce na rozpacích, jelikož místy mi přišly věty dosti kostrbaté. Lze jen pouze odhadovat, zda to tak bylo i napsáno, nebo to bylo zapříčiněno překladem z italštiny.

12.11.2020


PsanecPsanecDiana Gabaldon

Když jsem poprvé zaznamenala, že bude grafický román ze světa Cizinky u nás vycházet, byla jsem nadšená a moc se těšila. Ale znáte to - když se na něco moc těšíte, tak to většinou nedopadne dobře. Předně tu netvrdím, že je komiks sám o sobě špatný, jen jsem asi čekala něco víc. Styl kresby mi příliš nesedl a v průběhu čtení jsem se s ním nakonec nedokázala sžít. Také tempo vyprávění mi přišlo trochu uspěchané, což na jednu stranu chápu, knižní Cizinka je "bichle" s mnoha detaily a mně je jasné, že komiks musí být zákonitě osekaný, ale když se to provede dobře, pak je spokojený nejen autor, ale i čtenář. Psance tak beru jako doplňkovou knihu k mé oblíbené sérii.

04.11.2020


Klinická smrtKlinická smrtMarkéta Harasimová

3,5*
Klinická smrt je v pořadí již 22. titulem vydaným českou spisovatelkou Markétou Harasimovou, jež své čtenáře každoročně odměňuje novými příběhy. Podzimní novinka tentokrát vybočuje z klasické osnovy autorčiných děl. Ačkoli se i v této knize čtenáři setkají s nemilosrdným násilníkem a vrahem, vyšetřování zločinu není tou hlavní náplní příběhu.

Knihu bych zařadila do psychologicko-mystického žánru. Hlavní postava prodělává klinickou smrt, během níž její duše opouští pozemskou schránku. Potkává známé tváře a před očima se jí promítají vzpomínky, některé vybledlé, jiné stále živé. Tato zkušenost výrazně ovlivní její další činy po probuzení v nemocničním pokoji.

02.11.2020


Deset let se ségrou: A Cup of StyleDeset let se ségrou: A Cup of StyleNicole Ehrenbergerová

Holky už nějakou tu dobu sleduji, a tak jsem byla na jejich knihu zvědavá. Po jejím přečtení jsem však pocítila určité zklamání. Přeci jenom jsem se těšila na větší pohled do zákulisí a informace, které jdou více do hloubky. Věrnému fanouškovi kniha nepřinese mnoho nových informací, bylo tam zmíněno skutečně jen pár zážitků, které byly pro mě neznáme, jinak jsem ostatní brala jako takové připomenutí.

28.10.2020


Pláž v ChorvatskuPláž v ChorvatskuJulie Caplin

V Chorvatsku jsem nikdy nebyla, ale díky čtení jsem se tam přenesla a byl to velmi příjemně strávený čas. Vykreslené prostředí bylo natolik sugestivní a věrohodné, naprosto jsem si to užívala a cestovala s ostatními postavami a trávila s nimi čas na luxusní jachtě. Knize nemůžu absolutně nic vytknout, z mého pohledu byla skvělá. Při jejím čtení jsem se bavila, zamilovala jsem se nejen do prostředí, ale i do postav. Vdechla do mě tu správnou letní atmosféru, vůni moře a historických destinací, dobrého jídla i pití.

20.10.2020


Strmý pádStrmý pádBianca Iosivoni

4,5*
Zcela bez obalu přiznávám, že jsem od této knihy neměla příliš velká očekávání. Říkala jsem si, že se nejspíš bude jednat o další román o lásce, kterých známe už spoustu, avšak byla jsem velmi mile překvapena, když jsem zjistila, že tomu tak není. Samozřejmě že určitým klišé se v tomto žánru literatury zřejmě nelze vyhnout, ale autorka dokázala ve svém díle vytvořit poměrně hluboký příběh se sympatickými postavami a také s momentem překvapení.

12.10.2020


Román z pokoje 128Román z pokoje 128Cathy Bonidan

Na knize je úchvatné to, že je celá napsaná formou dopisů. Příběh si tak čtenář skládá na základě toho, co se v jednotlivých dopisech dozví. Děj se sice točí okolo pátrání po osobě, která ztracený román dopsala, větší prostor však dostávají myšlenkové pochody všech postav, jejich úvahy o životě a lidské povaze. Titul z edice 7lásky opět nezklamal a nabídl citlivý, milý a laskavý příběh, jenž se mi strašně moc líbil i díky jinému stylu, který byl zajímavý a především velmi čtivý.

08.10.2020


Dívka zvaná LyraDívka zvaná LyraCecelia Ahern

Příběhová linka se rozjíždí opravdu pomalu, nejsou zde žádné velké zvraty, dílo se zaměřuje především na psychologii postav a na kontrast mezi divokou a svobodnou přírodou a hektickým, svazujícím městským "blázincem" a září reflektorů. V první části jsem se musela více na čtení soustředit, ale od poloviny knihy nabralo vše větší spád. Ke knize jsem si nakonec našla vztah, ale chvilinku to trvalo, ze začátku jsem si musela zvykat na styl psaní, který je stejně zvláštní jako Lyra sama.

Opravdu nadšená jsem byla ze zasazení děje do Irska, to je veliké plus, dalším pozitivem jsou popisy krajiny, města, lidí apod. Autorka to se slovy umí a dokáže je použít tak, aby na čtenáře co nejlépe zapůsobila.

05.10.2020


Pohlednice z ItáliePohlednice z ItálieAlex Brown

4,5*
Příběh sleduje dvě dějové linie - současnost a minulost -, v jejichž středu stojí dvě ženy z odlišných společenských poměrů s nelehkými životními překážkami, které spojí deníkové zápisky. Jedna žena ztratila ve druhé světové válce svého milovaného, s nímž čekala dítě. Druhá se po několikaletém obětování vlastního štěstí utápí ve smutku. V knihách mám moc ráda propojení dvou příběhů z odlišných dob, takže v tomhle ohledu jsem rozhodně nebyla zklamaná, vše na sebe navazovalo a bylo srozumitelné. Příběhu Connie za mě klidně mohlo být věnováno více prostoru.

04.10.2020


Herní testerHerní testerMichael Atamanov

4,5*
Moje první zkušenost s žánrem literární RPG dopadla na výbornou. Kombinace fantasy literatury a hry na hrdiny mě neuvěřitelně bavila. Největším lákadlem nové knihy ruského spisovatele Michaela Atamanova, jenž v žánru LitRPG není žádným nováčkem, je ušatý goblin Amra, za kterého prostřednictvím virtuální reality hraje Timothy, který se snaží obstát ve zkušební době coby herní tester obří korporace. Ve Světě bez hranic má hrát za tu nejméně oblíbenou postavu a jeho úkolem je pomocí streamovacích videí nalákat nové zájemce a těm stávajícím hráčům ukázat, že když opustí bezpečné hradby měst, tak je může potkat veliké dobrodružství.

Psaní je velmi jednoduché, svižné a nenáročné, rychle jsem se dostala do víru všeho dění, nechala jsem se strhnout a na konci byla "vyflusnuta" a natěšena na další díl. Za mě vážně super oddechová zábava plná akce a humoru, která udělá radost každému fantasy nadšenci.

19.09.2020


Čarodějné znameníČarodějné znameníDen Patrick

Ponořte se do fantasy Young Adult příběhu, který je zasazen do skandinávského prostředí. Do světa, v němž existují draci a magie.

Napříč celou knihou se střídají dva pohledy vyprávění - Steinera a Kjellrunn, dvou sourozenců, kterým osud nerozdal zrovna ty nejlepší karty, naštěstí jsou oba bojovníci tělem i duší, a tak si dokážou poradit se vším, co je před ně postaveno. Musím přiznat, že postava Kjellrunn byla pro mě o něco více zajímavější. Oba sourozenci si v průběhu knihy prošli transformací, z které vyšli silnější a připraveni na to, co je ještě čeká. Ostatní postavy v knize se mi tolik pod kůži nedostaly, neměly na to také příliš prostoru.

19.09.2020


To se může stát jen ve filmuTo se může stát jen ve filmuHolly Bourne

Knihy Holly Bourne mají přidanou hodnotu, jsou chytré, vtipné, nadčasové a především se odlišují od jiných současných titulů svou nekonvenčností. Autorka si vybere vždy aktuální problematiku, kterou nenásilně zakomponuje do svého příběhu, čtenářům předává vždy nějaké poselství, jiný pohled na přístup k životu a na fungování mezilidských vztahů. V příběhu je opět mnoho metafor, které svou výstižností čtenáře kolikrát dost pobaví. Knihy této autorky by se rozhodně měly číst.

12.09.2020


Knihkupectví na Bylinkovém náměstíKnihkupectví na Bylinkovém náměstíEric de Kermel

Konečně jsem se dostala i k tomuto titulu z velmi vydařené edice 7lásky a myslím si, že jsem na její čtení byla i správně naladěná. Jedná se totiž o titul, jenž nemusí sednout úplně každému, protože se zabývá mnoha úvahami, společenskými či politickými tématy a otázkami osobního rozvoje, je tudíž trochu náročnější na pozornost. Zážitek ze čtení je ale velmi hluboký! Autorovi se skutečně podařilo vnést do svého díla lásku k literatuře a ke knihám, jež čiší z každé strany.

27.08.2020


Cukrárna v PařížiCukrárna v PařížiJulie Caplin

3,5*
Po Kavárně v Kodani a Pekárně v Brooklynu jsem se na Cukrárnu moc těšila. Příběh jede podle klasického mustru - hlavní hrdinka vycestuje do cizího města, seznámí se se skupinou prima lidí, zamiluje se do hezouna, ochutnává místní speciality a na konci všeho čeká happyend. Do krásně vyvedené obálky má člověk chuť se zakousnout, spousta dobrot ale čeká čtenáře i uvnitř. Přesto jsem po dočtení cítila drobné rozpaky.

27.08.2020


Knihkupectví na Bylinkovém náměstíKnihkupectví na Bylinkovém náměstíEric de Kermel

Konečně jsem se dostala i k této 7lásce a myslím si, že jsem na její čtení byla i správně naladěná. Jedná se totiž o titul, jenž nemusí sednout úplně každému, protože se zabývá mnoha úvahami, je tudíž trochu náročnější na pozornost. Zážitek ze čtení je ale velmi hluboký! Nalezla jsem zde spoustu krásných citátů a odkazů na různé knihy. Takže pokud se vám kniha někdy dostane pod ruku, tak její čtení určitě doporučuji. :)

13.08.2020


KirkeKirkeMadeline Miller

Dílo nadchne jak děti, tak i dospělé, příběh je psaný krásným jazykem, je dobrodružný a také v některých ohledech poučný. Je zde láska a nenávist, intriky, magie, krutost i laskavost, chytrost a lstivost. Známé příběhy jsou podávány velice čtivě, okamžitě vás vtáhnou do dění. Veškeré události jsou nám předávány z perspektivy Kirky, takže můžeme nahlížet na její psychologické pochody, znát její pohnutky, radovat se s ní, ale i nesmírně trpět. Postava Kirke je velmi osobitá a díky tomuto příběhu má čtenář možnost poznat mocnou čarodějku zas o něco jinak.

10.08.2020


1