roman9276 roman9276 komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

MI-LU-JU Backmana! Objevil jsem tohoto autora až s Medvědínem, ale ty kráso, ten mi dává. Jak jsem si myslel, že mě rozšvihala jednička, tak dvojka mě rozmetala úplně na cucky. Většinu knihy jsem byl v lehké tenzi, co se bude dít. Poslední stránky jsem hltal jednu za druhou, což se mi už dlouho nestalo a konec ve mě toho hodně zanechal. S určitým časovým odstupem musím říct, že tahle série je jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četl.

27.01.2023 5 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Skvělá oddychovka, která mi dala přesně to, co jsem od knihy očekával. Zvedla mi náladu :) Příběh samozřejmě předvídatelný, ale se zajímavou zápletkou a konec mi udělal velkou radost. Autorky opravdu umí psát a se všemi knihami, které jsem od nich doposud četl, jsem byl hodně spokojen.

27.01.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ke knize jsem přistupoval s tím, že o ní nevím absolutně nic, jen, že je to dílo z hokejového prostředí. A jak jsem byl mile překvapen, že se v této knize s nenápadnou obálkou skrývá takový poklad. Jakmile se člověk srovná s množstvím postav a pochopí, kdo je kdo, tak už jen to je prásk-prásk-prásk. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout, s každou další stránkou ve mě napětí rostlo a já jí za víkend přelouskal. Určitě jedna z nejlepších knih, které jsem letos četl a možná i jedna z nejlepších, které jsem vůbec kdy četl.

19.12.2022 5 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

(SPOILER) Jak jsem se na to těšil, tak jsem byl celkem zklamán. Mezi 5. a 6. dílem jsem měl dost velkou časovou mezeru, takže mi trvalo nějakou dobu se v ději zorientovat a vzpomenout si na události předchozí knihy, ale tak nějak se celý děj táhl, nic moc se nedělo většinu knihy. Tajemné dávné proroctví mi ke konci přišlo jako úplná fraška a žádnej obrovskej cliffhanger se nekonal. Nevím, jestli autorovi docházel dech nebo sérii jen uměle natahoval, ale za mě určitě nejslabší díl, bohužel.

19.12.2022 3 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Já autorku fakt miluju. Opět vytvořila něco skvělýho, co mě mega bavilo. Kdyby knížka byla dvakrát tak dlouhá, tak jsem s tím úplně v pohodě. Příběh plyne konstantě, konec mě rozsekal, fakt skvělý. Pro mě je autorka téměř vždycky sázka na jistotu a ani teď mě nezklamala ba naopak. Postavy, vztahový zápletky a celkově svět vystavěla dobře, chci víc a víc se dozvídat o postavách, schopnostech, různých rodech, prostě potřebuju víc a hned!

24.11.2022 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Tříleté (nekonečné) čekání je u konce a nová Erika je tady! Od prvních stránek mě autor vtáhl do děje a já byl zase zpátky u své oblíbené vyšetřovatelky. Nový případ byl zpočátku hodně zamotaný, ale postupně se nám to rozklíčovalo a závěr byl tedy opravdu nečekaný. Zajímavá zápletka a je vidět jak s každou další knihou autor roste a je lepší a lepší. Sympatický tým je zpátky a já jsem si užil každou stránku a doufám, že nás autor nenechá čekat další tři roky na pokračování, protože všichni potřebujeme víc Eriky!

24.11.2022 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Opět skvěle napsané, jen se mi zdá, že s třetím dílem autorovi trošičku dochází dech. Předchozí díly byly opravdu bravurní, ale Ztracený symbol byl o trošičku slabší. Skvěle vytvořená atmosféra, Robert je velkej sympaťák, trochu za mě slabší cliffhanger na závěr, ale tajemná atmosféra dávných mystérií mi přišla super.

14.11.2022 4 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Edithin život byla jedna velká jízda, její vzlety a pády, úspěch a neúspěchy mě bavily a jsem jejím životem fascinován. Do filmu se nevešlo všechno, co zda psala její sestra. Neskutečný příběh. To byl teda život. Jen wow...

14.11.2022 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Teda, tohle se snad nedá ani krátce popsat. Kniha teda byla velice dlouhá, když se to začalo rozjíždět až po 500 stranách, tak jsem si říkal hurá. Teď zpětně hodnotím, že to bylo opravdu epický, nic bych nevynechal, ba naopak. Menším zklamáním pro mě byl konec, kterej byl tak strašně rychlej a popsanej jen na pár stranách, že jsem čekal teda něco o dost víc. Postavy mě bavily, linky byly dobře napsaný, avšak bych se nebránil, kdyby to vyšlo v několika knihách a postavy by dostaly víc prostoru, protože Ead, Tané, Niclays si to určitě zasloužili. Skvělý fantasy a jsem moc zvědavej na jeho preqel. Je to moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední.

04.10.2022 4 z 5

Zrcadlo, zrcadlo Zrcadlo, zrcadlo Rowan Coleman

A já se na to tak těšil. Tady se narvalo do jedný knihy tolik věcí, že jsem ty vole opravdu nechápal, jak se to tam vlastně mohlo vrazit všechno naráz. Postavy jsem absolutně nepochopil, bylo to všechno strašně zmatený a na sílu napsaný, že mi to chvílema nedávalo smysl. Detektivní linka byla naprosto zbytečná, všechny postavy mi strašně lezly na nervy, prostě parta malejch děcek, co se snaží bejt nejvíc cool dospělí, meh. Dvě hvězdičky za to, že to nebylo moc dlouhý a za to, že Caru mám rád.

04.10.2022 2 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Je těžké hodnotit po Skoncovat s Eddym B., protože Dějiny násilí mě až tolik nenadchly, ale tohle bylo zajímavé, krátké, svižné, výstižné, ale plný počet dát nemohu, první díl asi nic nepřekoná, ale velice čtivá jednohubka.

04.10.2022 4 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Některé rozhovory mě dokázaly strašně dojmout a našel jsem se v nich, což byl dle mého i částečně Filipův záměr. Je zde široké spektrum lidí a hlavně nejde o nic fiktivního, za každý příběhem a rozhovorem najdeme opravdového člověka. Nic bych nekrátil a ani nepřidával, ideální délka, velice by mě potěšilo i pokračování s dalšími rozhovory. Tuhle knížku by měl číst opravdu každej, ať jste dítě nebo dospělý, neboť tyhle rozhovory dokáží snad otevřít oči i tomu největšímu homofobovi i všem, kteří neustále všude plivou jedy. Ale hlavně určitě dokáží pomoci spoustě lidem, protože v tom nejsme sami. Díky Filipe za to, co děláš a pokračuj v tom dál. Děkuju!

25.08.2022 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

(SPOILER) Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec jsem dal tři, protože kniha mě chytla vlastně až na konci. Doslova jsem se nudil 3/4 knihy, postavy mě absolutně nezaujaly, celkově chování a nelogičnost postav mě provázela celou knihou. Námět zajímavej, ale už asi nejsem cílovka. Autorka se tady snažila vytvořit jakousi mysteriózní atmosféru s příběhem ze středověku, ale tak nějak jsem celou dobu tušil, že to bude jinak. Trochu mi to připomnělo film Díra, kde taky pod rouškou nedostatku jídla, vody, svobody postavy začaly postupně ztrácet morálku, ale bohužel za mě to tady nefungovalo. Rozhodně bych knihu zkrátil, na můj vkus zbytečně dlouhý. Druhá polovina byla lepší, konec mě bavil, protože se to konečně rozlousklo, ale dojmy mám stejné jako píšu ze začátku.

23.08.2022 3 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Ukrutně šílený příběh, který mě hned o počátku pohltil. Kdysi jsem viděl film a věděl jsem, že tohle chci přesně číst. Můžeme polemizovat nad tím, zda se dostala do situace vlastní či ne úplně vlastní vinou, ale jde o prožitý příběh. Každý si můžeme sáhnout do svědomí, jaká rozhodnutí jsme v životě udělali a myslím si, že Betty se zachovala tak, jak v tu chvíli si myslela, že bude nejlepší se zachovat. Za mě obrovsky silná žena, která zvládla, co spousta žen v Íránu nezvládly a nezvládnou. I když jsem věděl jak příběh dopadne, tak poslední stránky pro mě byly dost napínavé a rozhodně bych knihu doporučil k přečtení a dle mého, nálepku mezinárodní bestseller má opravdu oprávněně.

22.08.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Miluju, zbožňuju, za mě určitě nejlepší díl. Opět jsme se více soustředili na vztah Robin a Strika a méně na případ. Samozřejmě kniha má téměř 1000 stran, ale vůbec mi to tak nepřišlo. Děj konstantně plynul a utíkalo mi to, že ani nevím jak. Zajímavý námět hledání vraha velmi starého případu. J. K. Rowling umí psát a já potřebuju další díl, protože tohle je prostě nejlepší detektivní série s nejlepšíma postavama.

19.08.2022 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Ačkoliv se nemůžu zbavit pocitu, že přes různé životní eskapády se všem postavám až podezřele dařilo. Strašně mě bavily jejich pády, nevěry, tajemství, sex a vtipné životní situace. Některý situace byly vycucaný z prstu, ale některý se bohužel nebo bohudík stávají i běžným lidem. Kniha mě vůbec nenudila, naopak příběh plynul, postavy se vyvíjely, rostly a stárly. Za mě to bylo opravdu čtivý a i jsem se zasmál, můžu doporučit.

22.06.2022 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Jsem trochu skeptickej, protože hlavní hrdinka mi nebyla úplně sympatická. První polovina mi přišla taková zvláštní, ale naopak druhá už se trošku rozjela a děj se začal konečně hýbat více dopředu. Ale moc se mi líbilo jak se odkrývala postupně rodinná minulost, tady mi trochu připomínala knihy Aleny Mornštajnový, kterou mám moc rád. Její předchozí díla se mi líbily víc, ale nebylo to vůbec špatný, kdyby to bylo možný, dám i o půl hvězdy více. A samozřejmě se těšim na její další dílo.

14.06.2022 3 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Tuhle doplňkovou knihu chválím. Autorka se vrátila zpátky k frakcím a najednou tady příběh měl hlavu a patu a začalo to pěkně šlapat. Čtyřku mám daleko raději než Tris, ta mi prostě lezla krkem. Druhý pohled tady nebyl vůbec na škodu a já jsem si tímto uzavřel celou sérii, ke které se už rozhodně vracet nebudu.

07.04.2022 3 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

(SPOILER) Bohužel tady autorka ukázala, že úplně zbytečně rozbila systém frakcí, kde za oponou odhalila velkýho Big Brothera a všechno, ale naprosto všechno tady přestalo fungovat. Naprosto průměrná dystopie, s průměrnými hrdiny, jako Tris mě tady vysírala snad ještě víc, než v předchozích dílech, Tobias taky. Autorka si to pošlapala sama, měla se držet původního systému frakcí a ne nám tady naservírovat jakýsi experiment. Konec ani nekomentuju, tuhl sérii bych doporučil tak maximálně někomu, kdo se chce dozvědět jak to dopadne, jinak to byl ztracenej čas.

07.04.2022 3 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Nějak jsem nepochopil hype okolo týhle série. Jasně, jsem teprve po konci druhého dílu, ale stejně. Děj je nemastnej neslanej, nějaký velký odhalení se teda moc nekonalo, Tris mě teda neskutečně sere. Děj je nějak neuvěřitelnej a další Hunger games se tady určitě nekonají. Průměrná dystopie, která nabízí spíš nic, než moc. Opravdu k neuvěření je jak z hlavní hrdinky, která žije celý život ve frakci odevzdaných, je během pár týdnů neohrožená bojovnice, když tréninků teda moc neabsolvovala a celkově se překopala její osobnost. Asi už jsem na tenhle žánr starej nebo nevim...

25.03.2022 3 z 5