RocketKing RocketKing komentáře u knih

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Neříkám, že Dobrá znamení jsou špatnou knihou, to určitě ne. Obsahují spoustu zábavně absurdních situací, vtipných postav a představivost autorů se doslova rozlétá do všech stran. Ale možná měl u nich stát ještě někdo, kdo by je dokázal občas trochu krotit a držet v mezích.

17.01.2016 3 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Čtyři hvězdy ale jen s odřenýma ušima. Promluvy a dialogy jsou opravdu hrozně rozvleklé. Hlavní výslech je na téměř čtyřicet stran. Nicméně případ se hodně zajímavě zamotává (byl jsem hodně zvědavý, jak to celé dopadne) a Frenchová z toho vybruslila poměrně obratně. Konec je možná trochu useknutý a vedlejší linie začne dávat smysl až ke konci. Do té doby je Kennedyho sestra jen otravná.

17.01.2016 4 z 5

Mluvící hora Mluvící hora František Lopour

Kniha je bohatě ilustrována. Obrázky připomínají Zdeňka Buriana, i když do jeho preciznosti kousek chybí. Samotná stěžejní zápletka je dobrá, ale podání příběhu mi nesedlo. Přišlo mi, že autor nepracuje s tempem vyprávění. Vše je popisováno poměrně podrobně. Dialogy jsou rozvláčné, aby postavy vysvětlily čtenářům každé tajemství, podezření a zodpověděly všechny otázky, na které by vás napadlo se v průběhu čtení ptát. Ke konci, kdy by měl příběh gradovat, ale pořád je natahován zbytečnostmi. Taky jsem narazil na nelogické věci, které mi kazily dojem. Není jich tam málo a jakmile člověk odhalí prvních pár, už se na to zaměří.

10.01.2016 2 z 5

Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Bram Stoker

Některé stránky jsou nakreslené docela pěkně, ale to je asi tak všechno, co by se dalo pochválit. I když jsou často statické, ale dobře - on ten příběh není nijak akční. Co nechápu - proč některé stránky vypadají jako kdyby někdo vzal obrázky ze staré kroniky a padesátkrát je projel na staré kopírce? Volba písma mi rvala oči a prakticky zničila dojem. Jak si někdo mohl myslet, že se k té kresbě a k příběhu o Drákulovi, bude hodit? A tvrdit, že tohle je lepší než Stokerova kniha? No, kdybych se uhodil do hlavy, tak možná.

03.01.2016 2 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Kratší příběh s v podstatě přímým napínavým dějem. Jde vlastně o takovou delší povídku. Opět je to verneovsky naivní, ale ne hloupé. Úplně mě to svádí, abych ten příběh zpracoval jako komiks. Je to dost krátké, takže bych to mohl zvládnout a nevylámat si na tom zuby. ;)

01.10.2013 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Dlouho jsem se Zeměploše vyhýbal. Prostě se mi ty obálky nějak nezdály. Přišlo mi, že to musí být hrozná pitomost. Ale jak jsem se do Barvy kouzel začetl (vlastně zaposlouchal), tak mě to úplně pohltilo. Je to hodně náročné čtení/poslouchání, musíte udržet pozornost. Ale je vidět, že Pratchettova fantazie je obrovská a snad ani nemá hranice. Jeho osobitý styl je hodně výrazný a když přečtete vícero jeho knih, tak vám možná začne lézt krkem. Ale pravdou je, že tak ironicky, uštěpačně a parodicky ztřeštěně si může dovolit psát jen on. Dobrodružství Mrakoplaše a Dvoukvítka je sice "jen" putování (spíše přískoky) ze zajetí do zajetí, ale to mi vůbec nevadilo, alespoň jsem hned napoprvé ze Zeměplochy viděl "co" nejvíc. Úžasný svět zamíchané fantazie, okořeněný vším možným a dozdobený dvojitou porcí šlehačky. A teď nerušte, jdu uzavřít pojí štěnic.

02.09.2013 5 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Typický Verne. Zde se možná trochu zdržel vysvětlujících pasáží, které jako by vypadly z encyklopedie. Říkal jsem si, že je hodně zvláštní, jak se netrefil na konci 19. století ve svém odhadu Antarktidy. Občas jsem téměř kroutil hlavou, nad těmi nesmysly (voda na pólu?). Obsah knížky je rozdělen na 90 % cesta tam, 10 % cesta zpátky. Verne se hodně zaobírá myšlenkovými pochody hlavního hrdiny a často opakuje jeho obavy a zamyšlení nad hrozícím nebezpečím (ať už jde o nástrahy Antarktidy či rozepře v posádce). Ale abych jen nekritizoval, jde o napínavé a tajemné dobrodružství. Opravdu mne zajímalo, jak se z těch všech útrap cestovatelé dostanou. Mě Verne baví, i přes jeho naivitu beletrizované encyklopedie.

02.09.2013 3 z 5

Zloba Zloba Colin Falconer (p)

Ano, je to napínavé. Ano, je to čtivé. Ano, prostředí je vykresleno dokonale. Ale hlavní hrdina sbírá svoji motivaci jen proto, že to tak chce autor. Působí to strašně nevěrohodně a Colin Falconer z něj udělal nemilosrdného mstitele jen aby dostál názvu knihy.

31.10.2011 3 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Kniha je psána vtipně a satiricky. Ze začátku se mi hodně líbila, ale čím víc se blíží ke konci, tak je vážnější a připadá mi strašně nesourodá. Prostě se mi to zdá, že to k sobě svým vyzněním nesedí. Jedna dějová linie (zpočátku se jí autor hodně věnuje) vyšumí do prázdna a polovina postav se chová jako těžce duševně nemocní lidé. Škoda skvělé formy, padla za oběť slabému obsahu. :/

31.10.2011 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Netradiční, ale o to lepší sci-fi. Po několika debilních kouscích žánru, se kterými jsem měl tu čest, byla tahle kniha vysvobozením, a to jsem ji četl podruhé. Příběh natolik originální se vidí málokdy. Asimov tímto románem opět potvrdil, že je téměř králem vědeckofantastické literatury, byť se o trůn přetahuje s Arthurem C. Clarkem. ;)

31.10.2011 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Napínavý a tajemný příběh. Pravé dobrodružství se vším všudy. Jen to vysvětlení jak funguje les a co v něm doopravdy žije mne trošičku zklamalo. Ale to je jen drobný kaz na jinak perfektní knize. Někomu jinému to nemusí vůbec vadit. Bez obav bych knihu řadil mezi ostatní dobrodružné klasiky jako Ztracený svět, Cesta do středu Země a Ostrov pokladů, i když je místy o něco drsnější.

31.10.2011 4 z 5

Plebejská sekera Plebejská sekera R. N. Morris

Dobře napsaná detektivka, která bohužel hraje hodně na náhody (vše je propleteno se vším). Průběh děje moc nenapovídá, kdo za tím vším stojí a proč.

18.08.2011 3 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Některé povídky jsou skvělé, některé slabší a u některých kousků ani nevím, proč je vůbec Gaiman psal. Kniha je pro mne důkazem, že oč je Gaiman silný v knihách, o to je slabší na poli krátkých povídek. Stojí to za přečtení, to rozhodně, ale některé pasáže doporučuji brát s rezervou.

22.07.2011 3 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Zatím jsem téměř v polovině knihy, ale stejně jako v případě Nočního klubu (nedočetl jsem) z toho strašně kouká, jak autor chce být za každou cenu COOL a velkej drsnej cynik. Ale rozemleté hlavy na kaši, ukroucené ruce, rozstřílené oči, drcené zuby s čelistmi a mokré kalhotky nedělají dobrý příbeh. :( Hustý hlášky, který vypadají jako by je napsal někdo, kdo včera dokončil základní školu, tomu moc nepomáhájí. Dočteno: Nic mne nepřekvapilo, bylo to pořád to samé. Posledních pár stránek s pokusy o filozofii (po všech těch stránkách, ze kterých tekla krev proudem) tomu nasadilo korunu. A vůbec jsem nepochopil to trhání příběhu na odstavečky (je prostě kus textu, najednou vynechaný řádek, na dalším řádku "* * *", pak další prázdný rádek a další kousek textu a pořád do kola), zřídka jsem narazil na souvislou stránku nebo dvě.

22.07.2011 2 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Je to sice napsáno o dost srozumitelnější formou než Neuromancer, ale některé pasáže a nápady jakoby vypadly z hlavy třináctiletého kluka. Například jsem absolutně nepochopil (zda se to vůbec nějak dá pochopit), když je člověk připojený k Metaverzu, zda se v reálném světě hýbe či nikoli. Někdy je v knize naznačeno, že se hýbe a jeho akce jsou přenášeny do kyberprostoru, jindy jsou v Metaverzu aktivní i lidi, kteří v reálném světě třeba sedí v autě. Strašně mi například vadily i rádoby cool hlášky a hustokrutý popisy autora. O některých nelogičnostech kyberprostoru se raději ani rozepisovat nebudu. Obvykle knihu odložím, když narazím na větší koncentraci WTF okamžiků. Tady jich bylo tak minimálně 10. /SPOILERY Jeden z padouchů má na svůj srdeční tep napojenou atomovou bombu. | Rozvážka pizzy probíhá velice ekonomicky - jedna vyjížďka auta, jedna pizza a při téměř opožděné dodávce to málem natočí kamery reportérů ve vrtulníku. Moment, to všechno při ceně jedné pizzy řekněme 20 dolarů? Jasně, proč se čtenáři ptáš? | Existuje kyberprostor, kde počítače zvládnou vykreslit i dým cigarety, ale pořád se natáčí video na videokazety? | Hlavní nákaza/virus, o kterém je vlastně celá kniha se do těla dostane jako obrazová sekvence/bitmapa (je to problém v softwaru lidského těla - autorova slova), ale přesto se dá potom přenášet krví nakažených?? KONEC SPOILERŮ/ Někdy jsem ani nevěděl, jestli to autor myslí vážně nebo si ze čtenářů prostě jenom dělá blbou srandu. Navíc autorovo dělení na "kapitoly" mnohokrát nedávalo smysl. Prostě najednou děj utnul a o pár řádků níž bylo další tučně vyvedené o jedničku vyšší číslo a pokračovalo se dál. ??

22.07.2011 2 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Perfektní kniha, v podstatě je to esence absurdity. Četl jsem to ve slovenštině a mám dojem, že jsem se nasmál víc, než kdyby to bylo česky. ;) Na druhou stranu, film mne nezaujal. Myslím, že se mu nepovedlo přenést tu absurditu na plátno. Možná ty situace dokážou být absurdní (alespoň z mého pohledu) pouze na stránkách knihy.

19.06.2011 5 z 5

V pavučině V pavučině Neal Asher

Má to svoje světlé momenty, ale celkově mi to připadlo docela slabé. Občas to nebylo moc srozumitelné a člověk se neorientoval, co a proč se v příběhu děje. Několikrát jsem autora přistihl, že tvrzení v jedné větě o kousek dál popírá. Jakoby napsal, že planeta má dvě slunce a za chvíli tvrdil, že jsou tři. Někdy mi přišlo i nelogické chování postav a jejich motivace. Nakolik byl na vině překlad nedokážu posoudit, ale ve větší oblibě mám zatím klasiky na poli sci-fi (Asimov, Clarke).

19.06.2011 2 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Děj knihy je patrně zajímavý, ale autor ho popsal opravdu špatným způsobem. Některé pasáže jsou podávány naprosto nesrozumitelně. Někdy se Gibson zabývá popisem "maličkostí", jiné věci přehlíží. Ve výsledku je z toho docela chaos, jakoby při psaní bral drogy, podobně jako někteří z hrdinů knihy. Vlastně ani nevím, jak to skončilo, a to jsem to dočetl dnes. Kdo nebo co je ten Neuromancer, se dozvíme až na posledních deseti stránkách. Pokud má kniha být jakousi biblí kyberpunku, tak doufám, že ostatní autoři se u něj neinspirovali, jinak je pro mne celý žánr mrtvý. :(

19.06.2011 2 z 5