Ztracený přístav

kniha od:

Ztracený přístav https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149200/bmid_rob-ryan-a-cassie-maddox-ztraceny-p-L6T-149200.jpg 4.2 370

Dublinské oddělení vražd série

< 4. díl >

Další román, ve kterém irská autorka dokládá své mistrovství psychologické detektivky. V nedostavěném a jen z části obydleném satelitním městečku za Dublinem dojde k vraždě dvou dětí a jejich otce. Matka je převezena na intenzivní péči a bojuje o život. Případu se ujímá Dělovka Kennedy, vyšetřovatelské eso dublinského oddělení vražd. Zprvu se spolu se svým mladším parťákem Richiem domnívají, že případ je jasný: Pat Spain se stal obětí hospodářské krize, takže zabil svoje děti, pokusil se zabít i svou ženu Jenny a nakonec spáchal sebevraždu. Je tu však až příliš mnoho nevysvětlitelných okolností a stopy vedou dvěma směry zároveň. Navíc se ke slovu hlásí i Dělovkův soukromý život. Jeho sestra Dina, která se o případu dozví ze zpráv, začíná mít opět psychické problémy a vzkřísí něco, o čem se Dělovka domníval, že to má pevně pod kontrolou – něco, co se v těch končinách jednoho léta přihodilo jejich rodině, když byli ještě děti...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo
Originální název:

Broken Harbour , 2012


více info...

Komentáře (78)

Komentáře 78 Recenze 6

broskev28
broskev28
18.11.2023 4 z 5

„Když si necháte od ostatních mluvit do toho, na co byste měli mít svůj vlastní názor, když jdete s davem jenom proto, že je to v módě, tak co jste?“
Další detektivní případ Tany French – ne tak zašifrovaný jako třeba Temná zahrada, pro mne ne tak čtivý jako Podoba nebo Místo pro tajnosti. Ale určitě zajímavý a přečtení hodný, navíc právě s Podobou tady jistá podoba je. Mladické ideály a vidění světa v určitém věku ztratí své kouzlo a jednoznačnost, všichni dospějeme a většina z nás „prozře“. Naštěstí ne všichni, o to obdivuhodnější je jejich výdrž a přesvědčení. Určitě doporučuju, už jen kvůli Richiemu, Dině a Conorovi. (A nenechte se odradit opakovanými Kennedyho osloveními: synu, synku, starej brachu nebo brácho sype z rukávu častěji, než by mně jako čtenářce bylo milé.)

„Vražda je unikátní zločin z mnoha důvodů a jedním z nich je fakt, že pouze vražda nás nutí ptát se proč. Loupež, znásilnění, podvod, obchod s drogami, každý zločin z tohoto nechutného seznamu s sebou nese i vysvětlení; stačí pouze vložit pachatele do předem připravené přihrádky. Vražda si ale žádá odpověď.“

RafaelOrtega
RafaelOrtega
15.02.2023 5 z 5

Detektivky od Tany French mi kdysi nabídl někdo v knihkupectví jako alternativu za jinou knihu, kterou neměli. Autorka píše skvěle, přesně ví, jak funguje motivace, jak věci zdánlivě řešitelné, mohou v někom vyvolat úzkost tak velkou, že udělá fatální rozhodnutí. A přesně o tom je i Ztracený přístav. Je to nejdříve napínavé, potom výborně psychologicky rozehrané a nakonec sžíravé. Osobně mám z celé série nejraději Na Věrnosti, ale Ztracený přístav vyznívá v důsledku možná ještě silněji. Právě proto, že z odstupu a nadhledu nedává motivace pachatele smysl. Při bližším pozorování všech duševních pochodů a souvislostí do sebe všechno zapadá jako puzzle. Vždy se pozná, pokud je autor vzdělaný. Tana French studovala psychologii, a to je nesporná výhoda oproti jiným autorům. Ona přesně ví, jak některé myšlenkové a duševní pochody mohou, ale nemusejí, fungovat. Výborné a smutné.


lenny_prague
lenny_prague
04.11.2022 4 z 5

Kniha za mě mohla mít o 100-150 stránek méně a byla by i tak dobrá. Líbil se mi vhled do myšlení detektiva, příběh na pozadí ekonomické krize. Vrah byl pro mě překvapením a motiv mě trochu nadzvedl ze židle (proboha proč z takového důvodu vraždit?)... Něco dalšího od autorky si ráda přečtu, byla to od ní moje první kniha.

SuperSojka
SuperSojka
22.05.2022 4 z 5

Tana French je sázka na jistotu. Napínavý děj, solidní literární styl. Zde ještě navíc reflektuje bolestivou epizodu irské hypoteční a finanční krize, kterou symbolicky zobrazuje nedostavěné satelitní městečko. Vyvrcholení celého příběhu mě nakonec uvrhlo do tíživé melancholie, což není pocit, který bych čekala, když dočtu detektivku a odhalím pachatele.

kinsey
kinsey
06.02.2022 5 z 5

To mě tak strašné bavilo, že bych zvládla klidně ještě o 300 stran víc super děj, zápletka a hlavně postavy naprosto top. Díky moc

Eistee
Eistee
05.11.2021 5 z 5

Tana French píše trošku obšírněji, ale vůbec to nenudí. Dokáže mistrovsky popsat psychologii postav a zajímavě vyprávět detektivní příběh. Řekla bych, že u této autorky nevytváří těžiště příběhu ani tak děj samotný, jako spíše postavy. Ztracený případ je krásně rozehraný psychologický detektivní thriller z prostředí irského satelitního městečka.

Marcik7
Marcik7
02.08.2021 5 z 5

Všechny knihy Tany French jsou rozměrnější, mírně řečeno, ale čtenář to ani nevnímá, protože mají spád, popis prostředí a osob napomáhá představivosti a kapitoly rychle ubíhají. Zatím ani jeden díl mě nenudil, takže doporučuji!

Awča
Awča
23.03.2021 4 z 5

Autorku mám ráda, její styl vyprávění z pohledu hlavní postavy chytne a nepustí. Zločin a rozplétání nitek bylo zajímavé a originální. Na mě trošku moc košaté, přiznám, že kapitoly s Dinou jsem přeskakovala. A přes všechny řádky a písmenka se nám na některé věci nedostalo odpovědi (souhlasím s Wooloong). Závěrečná část knihy byla temná a nechala ve mě dost chmurné pocity.

martineden
martineden
19.03.2021 5 z 5

Jsem neobjektivní, protože autorka je moje oblíbená. Ale i přes mé růžové brýle ocěnuju vynikající psychologickou detektivku maximálním počtem hvězdiček.

Toledo
Toledo
19.03.2021 4 z 5

Detektivka za mne velmi povedena a i když se jednalo o delší čtení, nenudila jsem se. Vraha jsem neuhodla a konec byl pro mne překvapeni.
Jediné co mi trochu vadilo, byla dějová linka sestry detektiva, podle mne tam nemusela být...

sasena
sasena
11.08.2020 4 z 5

Mně se velice líbí styl psaní této autorky, takže mi vůbec nevadí délka jejích románodetektivek. Baví mě postavy, dokážu si je živě představit, celková atmosféra i děj. Právě to, že její detektivky mají atmosféru, pokaždé zatím úplně jinou, ale dokáže to vtáhnout do děje. Výhrady uvádět nebudu, protože bych prozradila příliš, ale asi takhle: když dva dělají totéž, není to totéž, že, detektive Kennedy? Peníze opravdu nejsou všechno a i zdánlivě neřešitelné problémy mají řešení, jen si je musíme umět připustit a pojmenovat a případně si nechat pomoci. A nemuselo by se to nechat zajít až tak daleko, že jde o život.
to wooloong: já si myslím, že to bylo vysvětleno stavem mysli té osoby (nechci být konkrétní).

Anetiina
Anetiina
22.06.2020 5 z 5

Moje srdcovka. Tana French píše skvěle, její Podobu miluju a Ztracený přístav je stejně dobrý, i když úplně jiný. Ztracený přístav je psycho a pro slabší povahy to asi není úplně snadné čtení. Líbí se mi vykreslení dopadů hypoteční krize na obyčejnou rodinu v Irsku, o to drsnější dojem to pak dělá na chudáka čtenáře :-)

marcela0282
marcela0282
23.03.2020 5 z 5

Ma treti kniha od teto autorky a uz je mi jasne, ze chci precist vsechny. Obdivuji to, jak dokaze vtahnout do deje a nikdy nepochybuji o jedine vete, ktera je napsana. Bavi me i to, jak dokaze popsat zed :D vlastne se mi tezko popisuje, co se mi v hlave odehrava po docteni. Zrejme je to opravdovy smutek. At uz u teto, nebo u jinych del autorky, se me osudy hrdinu natolik dotykaji, ze mam opravdovy pocit, ze jsem tam byla s nimi a to pouto je pro mne mnohem silnejsi nez u jinych knih. Netusim, cim to je, ale je to tak. Tato kniha je pro mne jeste osobnejsi, take mam dve deti, take bydlime v nove zastavbe, ale to je nastesti vse, co se tyce podobnosti. Nesouhlasim s tim, ze druha polovina knihy byla zbytecne natahovani. Naopak.

wooloong
wooloong
15.03.2020 3 z 5

Ten příběh, který začínal velmi napínavě a velmi tajemně, se nakonec zvrhl v předvídatelnou detektivku rozvláčně rozepsanou na víc než 500 stran. Ke konci už jsem četla jenom ze setrvačnosti. Dobrá spisovatelka se nám mění v grafomanku.
SPOILER! A navzdory naprosto vyčerpávajícímu popisu činu (především pro čtenáře) jsme se nedozvěděli, jak to bylo s těmi kostřičkami, sýkorkou s ukousnutou hlavou a rozmetanou moukou na půdě.

hana1988
hana1988
05.01.2020 4 z 5

Napínavé a poutavé, kniha vás hodně vtáhne do děje, ale byla jsem maličko zklamaná z konce.

Veronika2017
Veronika2017
09.06.2019 5 z 5

pro mě jedna z nejlepších knížek. Mám ráda, když je kniha obsáhlejší a má "hlavu a patu"

aralka
aralka
30.04.2019 4 z 5

Další super psycho detektivka od Tany, chytla, nepustila a bavila :-) ...nechápu, proč někdo řeší to, že kniha byla "zbytečně" dlouhá, prostě autorka považovala za vhodné popsat, co se stalo, tedy samotný trestný čin a dále myšlenkové pochody, pohnutky, naděje, strachy, sny, nutkání a touhy svých postav, aby měl čtenář všechny indicie a informace, jak k možnému vyřešení samotného trestného činu, tak i následně k pochopení příčiny a motivu pachatele.... a tomu se říká literatura, v tomto případě detektivní :-) a pokud to někoho nebaví, tak nevím, proč tedy vůbec čte, však i zvenku je vidět, že kniha je tlustá :-) ... všechny knihy od Tany French jsou kvalitně napsané a ve svém žánru patří k vyššímu levelu, právě ten nimravý způsob rozboru psychiky jednotlivých postav a uvěřitelnost samotných vražd vidím v jejím případě jako tu přidanou hodnotu oproti jiným rádoby šokujícím detektivkám, kdy dochází někdy až fantasmagorickým zvrácenostem...

konicekbily
konicekbily
24.07.2018 3 z 5

Spisovatelka píše dobře, a dobře se to i čte. Ale tentokrát si nás vychutnala se zbytečným natahováním - přes 500 stránek pro tuto zápletku považuji za přetaženou. Proč byly vraždy spáchány se mohlo popisovat v knize o sto až dvěstě stránek tenčí.

pifffka
pifffka
08.07.2018 5 z 5

Díky za takové knihy. Detektivka "s přesahem". Už dlouho ve mně kniha nevzbouřila tolik emocí. V životě nic není černobílé ani jednoznačné. Tana to ví a umí o tom napsat.

Seiers
Seiers
23.04.2018 4 z 5

Na můj vkus zbytečně dlouhé.

LP113
LP113
19.01.2018

Trochu zlouhavé, ale dalo se. V lesích bylo lepší.

KlariN
KlariN
09.12.2017 5 z 5

Od Tany French jsem až na ledva vyjitého Vetřelce četl všechno, její tvorbu respektuji a musím říct, že na rozdíl od jejích ostatních románů, které mne sice intenzivně bavily, ale zároveň jsem k nim měl řadu dílčích výhrad (především vzhledem ke způsobu rozuzlení), Ztracený přístav považuji za fantastický. Jednoznačně nejlepší díl dosavadní série.

kikina28
kikina28
02.09.2017 3 z 5

Přečetla jsem od Tany "V lesích" a "Na věrnosti", které se mi moc líbily. Proto jsem se s chutí pustila do "Přístavu". Ač jsem ji přečetla až do konce, kniha mě hodně zklamala. Na můj vkus byla rozsáhlá, zbytečně dlouhá, moc se v ní spisovatelka rozepisovala. Já bych ji stáhla na polovinu a navíc - jen jeden podezřelý u výslechu? Mně to moc jako detektivka nepřipadalo.
Jako téma super, proto jsem čekala od této knihy mnohem víc.

PetK
PetK
26.06.2017 4 z 5

Další vypravěč, další úhel pohledu. Hlavní postava Dělovka mě bavil - navenek drsňák, uvnitř velmi smutný muž. Povedená série. V zájmu větší svižnosti bych možná knihu maličko "prostříhala", ale jinak cajk. :-)

Ventimiglia
Ventimiglia
25.06.2017 5 z 5

Čekám na každou novinku od Tany French. Tato na mě zapůsobila zatím nejvíc: obraz ztraceného přístavu, místa, které se mělo stát báječným místem k bydlení, a zatím je z něj rozpadající se sídliště přízraků. Pád rodiny, kterou zničila touha mít se tak báječně jako všechny ty přešťastné rodinky z reklam. Detektivní pátrání přečteno s chutí (dá-li se tak mluvit o tragickém příběhu), ale podstatné je pro mě sdělení o sociální situaci. A proměna postav vyšetřovatelů podle toho, kdo je vypravěčem.

Kerberos
Kerberos
18.06.2017 4 z 5

Předchozí díly byly o trochu lepší

ArwenAragorn
ArwenAragorn
29.12.2016 3 z 5

Špatný to nebylo, ale konec se opakoval pořád a pořád dokola. Když chybí prachy, deratizace nutná!!!

FloretFiction
FloretFiction
02.12.2016 5 z 5

"Jednou ráno se probudí a řekne si: Dneska jsem ale krááásně vyšinutej... možná bych mohl někoho zabít!" Dělovka za pět :)

Nestorkea
Nestorkea
16.11.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře, konec jsem nečekala. Za mě byla jen místy trochu moc rozvleklá, děj byl jakoby násilím zpomalován.

NikaMirka
NikaMirka
30.09.2016 5 z 5

Knihu jsem téměř do konce četla "lážo, plážo". Styl, kterým je příběh psaný, mě moc nebaví. Mám dojem, jako by se hlavní hrdina snažil být rádoby vtipný, až arogantní. Styl vyprávění je přesně "nafoukaně americký" a to mě moc nesedí.. Ale konce? Ten mě rozsekal, a za to dávám pět hvězdiček. Důvod spáchání vraždy byl neuvěřitelně dramatický a reálný. Pokud se člověk nad celou situací a důvodem zamyslí, dojde mu, že se to může stát komukoli z nás. Jak jednoduché je v dnešním světě zešílet, a jak složité je se ze šílenství vymanit. Každý kdo někdy zažil přemíru stresu a zdravotní problémy, které z toho plynou pochopí, že to co se stalo v příběhu, jsou už následky šílenství, bezmoci a nekonečného zoufalství, které přeroste do neřešitelné situace. Nebo řešitelné, ale právě takovým zkratovým jednáním. Obávám se, zda já nejsem taky tak trochu blázen :) ...

Štítky knihy

detektivní a krimi romány Irsko napětí

Autorovy další knížky

Tana French
irská, 1973
2010  81%V lesích
2012  83%Na Věrnosti
2013  84%Ztracený přístav
2015  81%Místo pro tajnosti
2017  76%Vetřelec

Kniha Ztracený přístav je v

Právě čtených2x
Přečtených516x
Čtenářské výzvě9x
Doporučených33x
Knihotéce243x
Chystám se číst158x
Chci si koupit20x
dalších seznamech4x