rennata rennata komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Z knihy som bola nadšená. Je napísaná kvalitne a čo ma najviac teší - dozvedela som sa veľa o živote na ostrove Lewis. Avšak ten koniec bol tak nejak moc prudký a zbrklý. Povinná dávka záverečnej odvahy a až príliš šokujúce zistenie, ktoré sa nám prednesie v pár vetách.....zistenie o niečom, čo autor až príliš zahmlieval...

05.06.2019 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Jedna z tých strašne slávnych kníh, ktorých posolstvo sa vám snažia vraziť v škole do hlavy....ale ono by sa to tak robiť nemalo a decko zložitú knihu plnú životných tráum, depresií a skúseností aj tak nemôže pochopiť (a už vôbec nie z nejakého naspamäť naučeného obsahu, ktorý aj tak zabudne). No skrátka, o knihe som vedela povedať dve vety, roky po škole som narazila na zaujímavý film Gemma Bovery a napokon som začala čítať knižku a bola som nadšená. Ema je naivná, romantická duša, ktorá nič nemyslí zle, ale zamotáva sa do svojich predstáv, stáva sa bezohľadnou aj voči sebe, nič ju neurobí skutočne šťastnou a samozrejme vieme i nevieme, kde je problém - má povahu istého typu a nemá vhodne naplnený čas; nemá sa s kým o svojich veciach dôverne porozprávať a ani nevie ako na to; dobrácky, zaľúbený manžel do nej nevidí a má smolu na ľudí, ktorí ju využívajú. Nie je to len o žene v jej dobe, ale aj mnohých dnešných.

25.09.2021 5 z 5

Grc. Ako decko som čítala veľa nekvalitných fanfiction, ale toto, hoci to z časti písala aj Rowlingová im nesiaha ani po päty. Nemôžem uveriť, že sa ulakomila na niečo také.....

26.05.2017 odpad!

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Veľmi mnohorozmerná kniha písaná nejednotným spôsobom. Je tam toľko rôznych vnemov a myšlienok, sleduje tak dlhý časový úsek, že autorka zrejme ani nemohla napísať knihu, o ktorej by sa dalo povedať, že je celá extrémne úžasná, no niektoré jej časti také sú. Ťažko ohodnotiť hviezdičkami, no rozhodne je to z mnnohých hľadísk uchvacujúca kniha, ktorej osobitú krásu dodáva i to, že ju napísala prírodovedkyňa.

09.05.2022

Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Magdalena Vožická

Čakala som niečo iné. Dozviete sa ako pripraviť ježka či vranu, ale o tom aké rastliny zbierať len veľmi málo. Rovnako tu chýba aj množstvo ďalších podstatných informácií a niektoré údaje sú len vytiahnuté zo starých kníh, bez revízie toho či je to naozaj tak. Beletria, ktorá sprevádzala jednotlivé kapitoly bola naivnučká, aj keď čudák z mesta odpadávajúci na zabíjačke asi ulahodil náture typických nielen dedinských Čechov (i Slovákov) s nábehom na rakovinu hrubého čreva a cirhózu pečene :-D

03.06.2023

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Priznajte sa, že väčšina z vás čítala skrátenú verziu a preto je tu tak vysoké hodnotenie ;-) ja som čítala tú pôvodnú - vyše 600 stránkovú, najprv vydávanú v časopise na pokračovanie, teda niečo na spôsob nekonečných telenoviel. Príbeh bol v jadre zaujímavý, ale príliš rozvláčne a zdĺhavo podaný.

01.01.2021 3 z 5

Proměny Proměny Liv Ullmann

Nepamätám si, kedy som naposledy v knihe zanechala toľko značiek od ceruzky ako teraz....

27.09.2023 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Veľká škoda, že to spisovateľka nepojala trochu inak. Dej, charakter postáv i prírodné prostredie boli skvelé, ale niekedy boli opisy príliš obsiahle a inokedy príliš stručné - miestami to chcelo viac vykreslenia, atmosféry, deju, romantiky i toho veľmi rýchlo naznačeného erotična.... ale koniec sa mi páčil. Hoci dotyčného i toho druhého som odhadla hneď.

23.12.2022 4 z 5

Zbytočná vakcinácia: Jednoduchá prevencia a ľahká liečba koronavírusu a iných chorôb Zbytočná vakcinácia: Jednoduchá prevencia a ľahká liečba koronavírusu a iných chorôb Pavol Peter Kysucký

Pár dobrých rád pre zdravý život a k tomu pár trefných poznámok ku dobe a ľuďom. Ja som sa bavila ohromne (ako už aj pri jednej z jeho predchádzajúcich kníh).Bodaj by bolo viac takýchto chlapíkov so zdravým sedliackym rozumom, ktorí neváhajú hovoriť nahlas alebo napríklad napísať knihu. V niektorých veciach mu chýbajú znalosti, ale aspoň na rozdiel od väčšiny vie život poriadne žiť a používať mozog. Niektorí by sa mohli inšpirovať ;-)

07.03.2021

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Koncept je skvelý, novosť a nápaditosť sa tu uprieť nedajú, ale čo sa týka samotnej štylistiky, autor pokulháva. A záver bol príliš odfláknutý. No napriek istým výčitkám to určite patrí medzi najlepšie knihy, ktoré som počas tohto roka i celkovo prečítala.

26.10.2020 5 z 5

Umírala mladičká Umírala mladičká Frans Eemil Sillanpää

Knihu som mala dávno predtým, než som ju naozaj začala čítať. Asi musel nadísť ten správny čas, musela som prečítať veľa iných, aby som ju skutočne ocenila (hoci taký skvost by sa mi samozrejme páčil už predtým). Je plná krás prírody, mladosti a lásky, nádherných opisov a nevyslovených i vyslovených myšlienok. Je smutné, že Silja umrie, čo je známe už od samého začiatku, ale precítila toho toľko, čo mnohí neprecítia za oveľa dlhší život, zvlášť šúdrovia v akejkoľvek dobe a dnešní neprebudenci.....

09.08.2020

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Nápad bol originálny a spočiatku sa mi to páčilo, ale samotné charaktery postáv a ich chovanie skĺzli do toho, čo som si všimla aj v iných amerických knihách – vulgárnosti a úchylnosti kombinovanej s politickou korektnosťou, etnickou vyváženosťou (áno i v malom zapadlom horskom mestečku), je tam povinná homosexuálna postava (a je tam o nej tak málo, že to naozaj vyzerá ako niečo čo tam bolo pridané, len aby sa nepovedalo, že to tam vôbec nie je), rodičia neschopní postarať sa o výchovu vlastných detí......Holandský autor musel knihu pre americký trh upraviť, ale ktovie či tie „populárne záležitosti“ neboli už v pôvodnej verzii.....
Každopádne napriek všetkému to s prvom časťou knihy vyzeralo ešte dobre, ale v druhej sa autor pobral zlým smerom. Na konci zrýchlil, zdrsnil, uťal....až to pôsobí príliš pateticky a trápne. Zveličuje, pchá ľudí do jedného vreca, čo smrdí dokonca aj mne – veľkému kritikovi ľudstva a správania sa más....

29.05.2019 3 z 5

Jíst slušně Jíst slušně Karen Duve

Pre ekologicky zmýšľajúceho vegána tu nie je okrem pár faktov s číslami a zaujímavostí nič nové a podnetné. Avšak pre niekoho môže byť zaujímavé prečítať si práve myšlienky osoby z "druhej strany". Vegán by to mohol dať ako darček svojim známym či rodine, ktorých by na vegánstvo asi nikdy nepresvedčil, avšak po prečítaní takejto knihy od "jednej z nich" by mohli aspoň obmedziť svoju spotrebu živočíšnych výrobkov, zastaviť bezbrehé nakupovanie a snáď aspoň nejesť utýrané zvieratá z veľkochovov. Neviem ako teraz po rokoch žije autorka knihy (či lepšie alebo horšie než si predsavzala) a viem, že duchovne nízki jedinci by si síce knihu prečítali, ale nezmenili sa alebo žili trošku inak len na krátku dobu, ale na mnohých by to mohlo mať dostačujúci efekt.

05.06.2023

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Keď píše knihu vzdelaný, duchovne rozhľadený konvertovaný katolík, môže to byť veľmi zaujímavé. Neviem ako veľmi si to uvedomoval, ale v katolíctve vnímal dosť starých východných duchovných prúdov, ktoré prenikli do kompilácie nazvanej kresťanstvo, naproti tomu kdejaké nedobré, odduchovnelé nánosy možno podvedome od náboženstva odpájal (predtým som od neho čítala len Narniu, takže nie som zbehlá v jeho knihách o duchovne). Kniha je čitateľná pre rôznych ľudí, pričom si z nej môžu vziať rozličné zaujímavé myšlienky a tých je tam veľa. Isté výhrady samozrejme mám, ale kniha o pokušiteľoch a pokúšaných, neznalých a duchovne veľkých, ktorá má byť trefná, úsmevná i poučná sa tvorí ťažko.

20.01.2023 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Kým si človek zvykne (čo môže trvať i 200-300 strán) môže mu to pripadať rozvláčne, zbytočne ukecané a dlhé, ale ako si zvyká a preniká do hĺbky postáv, kniha sa zdá byť čoraz lepšou. Sem tam sa mihnú i naozaj veľmi hlboké myšlienky, ktoré sú trefné v každej dobe. Autorkin jazyk už poznám dosť dôverne a viem čítať pozorne, takže mi bolo hneď jasné kto s kým skončí, avšak chápem mýlky jednotlivých hrdinov.

25.08.2021 4 z 5

Tatove odkryté dejiny (Venované Kubovi) Tatove odkryté dejiny (Venované Kubovi) Barbora Dvořáková - Hatráková

Okrem toho, že sa dozvedáme veľa o súkromnom živote Pavla Dvořáka a o histórii jeho tvorby, je tu i veľa zaujímavého o starej Bratislave, Budmericiach a iných miestach, práci v socialistickej redakcii novín či v televízii atď.. Len škoda, že knižka nie je dlhšia, myslím, že čitatelia by sa potešili.

03.07.2021 5 z 5

Čarovná moc rostlin. Mé zážitky s léčivými bylinami a kouzelnými rostlinami Čarovná moc rostlin. Mé zážitky s léčivými bylinami a kouzelnými rostlinami Wolf-Dieter Storl

Moja prvá kniha od Storla a som z nej nadšená. Je plná úžasných príbehov o úžasných účinkoch rôznych rastlín. Autor spomína množstvo zaujímavostí od názvoslovia používaného v rôznych kútoch sveta (a názvy samotné niekedy veľa prezrádzajú), cez používanie v dávnej minulosti, duchovné súvislosti až po rôzne humorné, napínavé i strašné príbehy vrátane jeho vlastných, vďaka ktorým si čitateľ i lepšie zapamätá, na čo sa mu ktorá rastlina môže zísť.

03.05.2021 5 z 5

Legendy o smrti Legendy o smrti Anatole Le Braz

Zaujímavý zberateľský počin. Tento preklad je síce iba výberovkou, ale povedala by som, že pomerne bohatou, hlavne vtedy, keď človek podrobne číta aj všetky poznámky. Bretónsko s jeho starými zvykmi, jazykom a obyčajami vloženými do katolíctva, bolo určite veľmi zaujímavým krajom.

12.04.2021 4 z 5

Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Pavel Hošek

Táto kniha od autora pôsobiaceho na Teologickej fakulte, rozoberajúca okrem iného súvis medzi Tolkienovým katolíckym vierovyznaním a jeho tvorbou, je pre mňa ako úplne nekatolíckeho čitateľa zaujímavým obohatením. S mnohými názormi (či už Hošekovými alebo Tolkienovými) sa síce nestotožňujem, ale na druhú stranu som si uvedomila mnohé, čo ma pred tým ani nenapadlo.....

zopár pekných citátov:

„I proto se Tolkien ve svém díle pokouší zobrazit přírodu jako tajuplnou, nebezpečnou a svébytnou říši, nezávislou na lidských potřebách. Jako fascinujúcí Podívanou, ze které se tají dech. A která ve velmi podstatném zmyslu není naše. Snaží se zbavit přírodu zlého kouzla pragmatického pohledu, aby mohla nově zazářit její jinakost, její nesamozřejmá „takovost“. Nejlépe dokáže ocenit nádheru přírody Tom Bombadil – právě proto, že nic nechce – ani Prsten moci. Nechce nic mít, a to je základ jeho moudrosti. Nic nevlastní, a proto je „Pánem lesů, vod a kopců.“.

„Proto Tolkien líči elfy jako bytosti úžasu. Elfové nejsou na rozdíl od lidí tolik poznamenáni zlem, aby stratili schopnost vnímat svět kolem sebe s úžasem.“

„To by znamenalo, pokud se to odvážíme doříci, že jednou, za branou smrti, provede Tolkien své vděčné čtenáře pěšinami Kraje, chodbami Morie a lesnými stezkami Lórienu.“

24.01.2021 5 z 5

Veľkoslovenská ríša Veľkoslovenská ríša Tomáš V. Veteška

Zaujímavá, útla, ale zároveň súhrnná knižka... Autor sa pozerá na problematiku tzv. Veľkej Moravy inak ako ideológiami (alebo nedostatočnou mierou samostatného myslenia) ovplyvnení oficiálni historici. Trošku sa smeje z českého privlastňovania si C a M, z ich nálezov vraj najstarších kostolov a z tvrdení, že centrá "VM" boli na strategicky nevhodných nížinných miestach ako Pohansko, Mikulčice a podobne.... je to staršia kniha, takže sa dá ospravedlniť, že autor nevie kto boli v skutočnosti Uhri a podobne. Nad jeho katolícku výchovu a vieru v židokresťanstvo sa viem tiež povzniesť....

22.08.2020 4 z 5