Reacher Reacher komentáře u knih

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Child ani Reacher opět nezklamali. Pravda je, že dvaadvacátý Reacherův příběh nemá takový tah na branku, jako kdysi, ale pořád dokáže zaujmout svým osobitým stylem. Child má stále co nabídnout, časem se stal zručným profíkem, který si vypěstoval originální styl a umí nás vtáhnout do zpočátku tajemného děje, jenž se postupně originálně vyjasňuje a my, i když víme, že Reacher nikdy neprohrává, stejně nervózně a vzrušeně dál otáčíme stránky knihy a doufáme, že Reacher opět na konci zastaví u dálnice a zvedne svůj palec...
Půlnoční linka je slušný thriller, u kterého jsem před sebou viděl ty rozlehlé, nikde nekončící krajiny a marně se domýšlel k čemu tentokrát Reacher dospěje. Méně akce mi nevadí, Jack zkrátka stárne a Lee nenápadně ubírá plyn. Možná i proto jeho protivníci nejsou dostatečně na úrovni.
No nic, už se zase těším na příští květen...

02.06.2018 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Můj druhý Nesbo a musím napsat, že jsem mu stále nepřišel na chuť. Mám rád hlavní hrdiny, se kterými se mohu alespoň trochu ztotožnit, nebo si k nim nalézt nějaký vztah, ale to jsem u Haryho Holea nedokázal. Nezodpovědný alkoholik, problémový policajt, který ve svém alkoholem prolitém mozku dokáže vybudit geniální dedukce, za které by se nemusel stydět ani Colombo, nebo Poirot, pro mě není ani za mák věrohodný. Navíc mám opět pocit, že jsem četl film prevedený do literární podoby. Na severské krimi mám rád pomalé, jakoby ospalé budování atmosféry, bez zbytečných okázalých scén. Filozofující hlavní hrdiny, kteří nenápadně postupují krok za krokem, mnohokrát s prostupující beznadějí a často řeší zdánlivě nesouvisející věci, aby se nakonec lopotně dobrali svého cíle. A to jsem u Nesba nenašel, což rozhodně neznamená, že je to špatný autor, jen mě zkrátka neoslovil.

28.04.2018 3 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Ani já moc na povídky nejsem, takže v případě Reachera jsem udělal výjimku, neb to beru jako svoji povinnost. Lee ani Jack nezklamali a já dostal svoji porci Reacherových zážitků, které sahají až do jeho puberty. Tam je to sice trochu neuvěřitelné, ale jak píše biki, je to přece Reacher! Nicméně se už těším na květen a další více než 300 stránkový ucelený příběh, kde Lee i Jack budou excelovat, ostatně jako vždy.

26.04.2018 3 z 5

Magorův zápisník Magorův zápisník Ivan Martin Jirous

Na tuto knihu jsem čekal pětadvacet let...

23.02.2018 5 z 5

Che Guevara: Život, smrt a zrození mýtu Che Guevara: Život, smrt a zrození mýtu Reginaldo Ustariz Arze

Velmi zajímavý pohled na život a smrt ikonického revolucionáře. V každém případě jsem rád za tento úhel pohledu, neboť mě už unavuje číst články o masovém vrahovi, Hitlerovi v červeném a pod.

23.02.2018 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Třetí kniha od tohoto výjimečného slovenského autora a opět nadšení. Trochu jsem se obával toho,že se JK bude opakovat, jako třeba Martina Cole, ale naštěstí se této pasti obratně vyhnul nejen tím, že hlavní hrdiny zasadil do první poloviny dvacátého století. Předložil nám navíc skvěle vygradované paralelní příběhy dvou, jak jinak, záporných hrdinů, kteří se na cestě za svými sny nezastaví téměř před ničím. Je vidět, že Karika musel kvůli knize nastudovat hodně materiálů z historie zločinu v Americe a Německu. Co dodat? Snad jen to, že se těším na další díl.

21.02.2018 5 z 5

Zpráva o jednom únosu Zpráva o jednom únosu Gabriel García Márquez

Ještě než začala moc Pabla Escobara slábnout, bojoval téměř všemi prostředky proti extradikci. GGM v této knize podává strhující svědectví doby, kdy v Kolumbii vládl Pablo Escobar, pro někoho Robin Hood, pro druhé šílený vrah. Krom popisu pocitů unesených se dozvíme, jak obyčejní lidé v Kolumbii vnímali jednoho z nejkontroverznějších zločinců všech dob. Při scéně ve které zatčený Pablo vystupuje z vrtulníku a zavelí skupině policajtů, aby dali zbraně dolů a oni všichni do jednoho poslechnou, jde mráz po zádech. Velmi čtivá kniha, která se vám zaryje pod kůži a kdoví, možná si začnete shánět info o tom, kdo vlastně opravdu byl Pablo Escobar.

20.02.2018 5 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Mimořádné svědectví o válce v Perském zálivu z první ruky, od velitele skupiny "Bravo Two Zero", kterého známe pod pseudonymem Andy McNab. Autor prokázal, že není jen elitní voják, ale i výborný spisovatel a pozorovatel, který umí na pár stránkách přesně vystihnout atmosféru, charaktery různých jedinců a nedělá mu problém vtáhnout čtenáře do děje takovým způsobem, že knihu neodloží, dokud ji na jeden zátah nepřečte.

19.02.2018

Apač, který chtěl být orlem Apač, který chtěl být orlem Patrick Chauvel

Patrick Chauvel vypráví ve své strhující knize o přátelství, válce, šílenství a podává tak originální a neuvěřitelné svědectví nejen o bojích ve Vietnamu. Úchvatné a vzrušující, ale zároveň smutné a depresívní...

19.02.2018 5 z 5

Vodka Vodka Boris Starling

Skvěle vystižená atmosféra Ruska po perestrojce. Kniha je čtivá, vůbec mně nevadilo, že má 600 stran.

19.02.2018 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Po Dánovi další skvělý slovenský autor napsal strhující svědectví z devadesátých let minulého století o mafii a zločinu mezi námi. Syrové, brutální a dechberoucí dílo. Další kniha, kterou můžete přečíst na jeden zátah.

29.01.2018

Zmizelý svět Zmizelý svět Dennis Lehane

Celkem čtivá kniha, ovšem se slavným "Kmotrem" bych ji asi nesrovnával. Příběh se odvíjí poměrně svižně, průměrně vykreslené postavy nezadržitelně kráčí za svým osudem a nakonec, po přečtení, to vše ve vás nezanechá až tak silný dojem, jak by se mohlo zpočátku jevit.

29.01.2018 3 z 5

Polda Polda Zdena Frýbová

Ano, kniha může působit jedovatě, sarkasticky a nenávistně... Nicméně protože jsem to občas v devadesátkách a v poslední době viděl a vidím stejně, mám pro autorčina slova pochopení. Dovedu si představit, že jsou situace, kdy i normální obyčejný člověk je pohlcen hněvem a odhodlává se pro pomstu. Autorka zřejmě propadla oprávněné skepsi, že jsme po revoluci promrhali obrovskou šanci stát se právním státem, kde je všem měřeno stejně a kde se prosperita státu a pracovitost občanů projevuje zvýšením úrovně všech zúčastněných a ne jen hrstky vyvolených...

28.12.2017 5 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Setkání s knihou bylo pro mě jako srážka s lokomotivou... Strhující, psané autetickým jazykem, neučesané a drsně přímočaré.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Většinou to chodí tak, že slavní vypravěči typu Ládi Menšíka, nebo Mirka Donutila sbírají zážitky druhých a pak je s velkou slávou předávají dál... To samé v podstatě udělal i Henri, ovšem s tím rozdílem, že ten surový základ si poctivě odžil a navíc v tom nejdrsnějším protředí své doby. Přes všechny pochybnosti o jeho pravdomluvnosti musím napsat, že stvořil úchvatné dílo, přinesl svědectví o nelidských podmínkách galejí, o autentické touze po svobodě, lidské odolnosti a neochotě se nechat pokořit. Motýlek, bible všech věčných útěkářů, je skvělé čtení do různých časů, buď se nechte inspirovat, nebo se zkrátka bavte jako jsem se bavil já....

Bulvární Amerika Bulvární Amerika James Ellroy

Jedna z nejlepších knih na dané téma. Letos jsem jí četl již po třetí a stále se bavím. Krom spousty zajímavých postav (ať už skutečných, nebo fiktivních), příběhu nechybí ani humor a přesto, že má kniha přes 500 stran, je tak čtivá, že mně nedělalo potíž přečíst ji za víkend. Je zajímavé si hned po tom přečíst Dallas 63 od S. Kinga.

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Kniha, kterou přečtete téměř na jeden zátah... Skvělé vykreslení atmosféry, velice sugestivní náhled do mozku psychopata, často jsem měl při čtení husí kůži.

26.12.2017 5 z 5

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Legendární povídka s nesmrtelnými hláškami, bizarními postavami a naprosto šíleným dějem. (Co jsi čekal, Dědu Mráze???)

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Miluji Adriana Molea, toho naivního hochštaplera, který si myslí, že dobude svět a Pandoru... Sue Townsend vytvořila jednu nejlepších humoristických sérií posledních let. Brilantní vhled do mysli puberťáka, s typicky anglickým humorem a jednoduchou dějovou linkou, kdy nejsme zahlcováni spoustou zbytečných postav. Velmi doporučuji.

25.12.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších knih žánru, společně s Malevilem.