raty raty komentáře u knih

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Pro mě zajímavá sonda do současné literatury v Nigérii.

Dvě sestry. Starší velmi ctí, že krev není voda. I v případě, že je třeba pomoci mladší sestře, která má zvyky kudlanky nábožné.
Thrillerem bych tuto poměrně krátkou knihu nenazvala. Pokud se jedná o humor je hodně za hranou. Postavy si opravdu neoblíbíte a když, tak o ně brzy přijdete. Autorčin styl je dost úsporný, ale nenechává nic bez vysvětlení.
Celkově mě příběh zaujal a čtení bavilo.

10.01.2024 4 z 5

Divoký princ Divoký princ Cynthia Harrod-Eagles

Vyslechnuto jako audiokniha.
V Anglii vládne zmatek po smrti Jindřicha VIII, situace v zemi je velmi nestabilní v politice i v náboženství. Do této doby přivádí autorka oblíbenou postavu z minulého dílu dvorní dámu Nanette a spoustu nových potomků rodiny Morlandů. Právě potomci se díky sňatkům dostanou snad do všech zeměpisných i politických směrů a čtenář jejich prostřednictvím nahlíží na tuto historickou epochu hned z několika úhlů pohledu. Skvělý poslech a klobouk dolů před autorkou.

08.01.2024 5 z 5

Osamělá noc Osamělá noc Charlotte Link

Z tohoto dílu jsem mírně zklamaná. Rozhodně dobře řemeslně odvedená spisovatelská práce. Zajímavý detektivní případ, spousta podezřelých, akce a napětí, nová postava policejní šéfové Pamely...... Není toho málo, že? A přesto všechno mi tentokrát něco chybělo. Další díl si ujít nenechám, snad bude mít zase tu správnou šťávu :-)

08.01.2024 4 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Konec letošního roku jsem měla co se týká žánrů čtených knih celkem pestrý. A tato obálkou pestrá kniha, kterou mi nadělil Ježíšek, se postarala o pověstnou třešinku na dortu.
Na povídky moc nejsem a když jsem vybalila tento dárek, první co mě napadlo bylo, že tahle modrá knížka se k těm ostatním od paní Jojo do knihovny fakt nehodí.
Ale nakonec se hodí moc. I na malém formátu povídek, jsem našla všechno, co mám na jejích knihách ráda. Velká spokojenost a díky za milé počteníčko.

31.12.2023 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Aby to nevypadalo, že zcela nepokrytě nadržuji českým spisovatelkám, poohlédnu se občas i po knize od některého z jejich kolegů.
Tentokrát se mi to opravdu vyplatilo. Perfektně vykreslená doba a do ní zasazené vzájemně propletené příběhy hned několika postav. Bavil mě autorův styl. Zdánlivě nahodilé přeskakovaní z jedné doby a místa do jiných si udrželo moji pozornost až do konce, kdy každý střípek zapadl na své místo.
Pokud o této knize uvažujete, doporučuji si pro čtení vyhradit dostatek času, protože je asi nejlepší ji zvládnout na "jeden zátah ".

29.12.2023 5 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Příběh opravdu nejlépe vystihuje věta z přebalu: I CESTA ZPÁTKY MŮŽE BÝT KROKEM VPŘED.

Sledujeme úspěšnou fotografku, která ve středním věku stojí na pokraji rozpadu manželství a zničení vztahu s téměř dospělou dcerou.
Ozve se minulost. Může být příčinou současných problémů?
Skvělý román ve dvou časových linkách, čtení mě moc bavilo.

28.12.2023 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

V přečtení této skvělé knihy mám za svými oblíbenými knižním přáteli docela velké zpoždění. A protože se vzácně shodnou všichni na pětihvězdičkovém hodnocení, není moc co dodávat.
Takže všem děkuji za doporučení a potvrzuji, že tato kniha opravdu stojí za přečtení.
Pokud máte rádi thrillery, kde se objevuje postava profilovače, neváhejte.

26.12.2023 5 z 5

Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Jsem ostuda, protože tato kniha na mě čekala skoro rok od minulých Vánoc v poličce s knihami, které jsem ještě nečetla. Trochu jsem se bála, že se bude Ježíšek zlobit a letos mi žádnou nenadělí :-).

Dvě dějové linie oddělující dlouhých sedmdesát let. Autorka mě držela v napětí celou dobu čtení dávným tajemstvím a nevyřešenými záležitosti z druhé světové války. Dechberoucí příběh dvou žen, které se ve své soukromé válce postavily proti nacistické okupaci, skvěle doplňuje vnučka jedné z nich Lia. Ta pátrá po minulosti své babičky, o které neměla tušení. Babička jí nikdy nevyprávěla o tom, co za války zažila.
Zajímavé, napínavé, smutné, romantické ....... prostě v této knize je všechno, co potřebuji ke spokojenosti při čtení.

19.12.2023 5 z 5

Nespoutaná Aljaška Nespoutaná Aljaška K. A. Tucker

Červená knihovna v atraktivním prostředí na Aljašce. Ta byla důvodem, proč jsem si knihu vybrala.
Příběh veselý i smutný, napínavý a láska ve více podobách taky nechybí. Psáno velmi čtivě. Přesto ubírám hvězdičku za neuvěřitelnost a povrchnost příběhu. Prostě taková pohádka u které jsem si ovšem krásně odpočinula.

15.12.2023 4 z 5

Tichá bolest Tichá bolest Táňa Keleová-Vasilková

Zapůjčeno v knihovně pro maminku, která má knihy paní Keleové-Vasilkové moc ráda. Nedala jinak, než abych si ji taky přečetla. A nelituji.
Opět velmi čtivý příběh ze života. Hlavní hrdinka žije spokojený život, ale pak jí osud docela naloží. Musí se vypořádat s opravdu nelehkou situací a čtenář se zatajeným dechem čeká, jak to dopadne.
Přála bych všem ženám s velkými problémy, aby se všechno tak krásně vyřešilo, jako v knihách této autorky.

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Knihu jsem si vybrala kvůli zmínkám o podobnosti se stylem mojí oblíbené Sandry Brown zde v komentářích.
Jedná se o podobný mix žánrů - krimi a romantika (i když tolik obětí u paní Sandry asi nenajdete). Nebudu hodnotit uvěřitelnost zápletky ani věrohodnost postupů FBI a ostatních policejních složek. To u mě vyvolávalo často spíš úsměv. Jinak, hlavní postavy velmi sympatické, atraktivní horské prostředí, čtivý styl, napětí. Pro mě skvělá oddechovka a další díl si nenechám ujít.

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

K četbě mě dohnalo doporučení kamarádky a zvědavost na novou českou autorku (tedy pro mě novou). Neměla jsem velké očekávání o to více jsem byla překvapená.
Vrstevnatý příběh o rodině se spoustou problémů a tajemství mě moc bavil. Ani jedna z postava mi k srdci nepřirostla, o to více byli všichni uvěřitelní.
Velká spokojenost a těším se na další setkání s touto spisovatelkou.

11.12.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Trochu problém s komentářem, tak popíšu, co se mi honilo v hlavě po dočtení této knihy.
Proč jsem to vlastně četla? Zaujala mě obálka a pak jméno autorky. Netušila jsem, že se jedná o českou autorku.

Co jsem to vlastně četla? Nějaký multižánr nebo co to bylo.

Líbilo se mi to? Hrozně moc. Čtení mě bavilo a
pěkně svižně ubíhalo. Zajímavý nápad, napsat o soupeření dvou nakladatelů, kdo vydá úspěšnější knihu. A hlavně zajímavé a neotřelé zpracování. Autorčin styl mě opravdu pobavil a zaujal.

04.12.2023 5 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Cynthia Harrod-Eagles

Na začátku jsem zažila mírné rozčarování. Nevím, proč jsem si myslela, že bude přímo navazovat na první a ještě se setkám se všemi postavami.

Nové postavy z další generace jsem si ale rychle oblíbila a doba panování Jindřicha VIII je zajímavá sama o sobě. Krásný historický román, od jehož čtení mě úplně zbytečně odrazoval rozsah celé ságy čítající 27 dílů. Poslouchám jako audio k ruční práci a jsem moc spokojená.

01.12.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Skvělé. Lepší než první díl. Tempo předchozího dílu jsem přirovnala
k postaršímu kombíku na okresce. Tempo zůstává, ale výhled z okénka je atraktivnější.
Perfektně vystavěná zápletka, ve které spousta podezřelých zavede vyšetřovatele do slepých uliček i celkem humorných situací. A čtenáře provede přes přešlapy, omyly a spoustu informací k velkému finále, za které by se nemusel stydět ani Hercule Poirot (když už je tato kniha přirovnávána k těm od královny detektivek)

30.11.2023 5 z 5

Kukačka Kukačka Camilla Läckberg

Návrat mé oblíbené dvojice - Eriky a Patrika mě velmi potěšil. Po více než třech letech od četby posledního dílu jsem si návštěvu ve Fjällbace moc užila. Patrik na začátku řeší vraždu známého fotografa a Erika má trochu tvůrčí krizi a pátrá po vhodném starém případu pro svoji další knihu. U jedné vraždy nezůstane a nový Eričin případ, světe div se, s těmi současnými vraždami přímo souvisí.
Přes značnou předvídatelnost příběhu hodnotím plným počtem. Čtení mě bavilo a podle různých nedokončených záležitostí soudím, že bude další díl.
Ten si rozhodně ujít nenechám.

24.11.2023 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Pro mě naprostá změna žánru a musím říct, že jsem se skvěle bavila. Čteno na doporučení a určitě to nebyla moje poslední návštěva Zeměplochy.

17.11.2023 5 z 5

Devátý neznámý Devátý neznámý Jan Gardner

Za mě trochu zklamání. Prvorepubliková atmosféra z prvního dílu zůstává. Detektivní případ není špatný. Ale čekala jsem více humoru a těšila se, že dostane víc prostoru komorník. K tomu vlastně i přímo vybízela zápletka.
Pro mě byl první díl zajímavější a čtivější.
Knihu nezatracuji, jako oddechovka poslouží celkem dobře.

09.11.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Již u předchozího dílu jsem psala, že to nebylo pro mě to pravé ořechové. Tato kniha mi to jen potvrdila. Nejvíce se ztožnuji s komentářem kap66. Také jsem měla pocit, že mě všechno, co se na mě hrnulo z té spousty stránek zavaluje. Nejsem příznivcem fanatismu a do sportu podle mě nepatří vůbec. Vlastně nejsem ani příznivec sportu na vyšší úrovni než rekreační. To asi silně ovlivňuje můj dojem ze čtení. Autora mám moc ráda, ale v tomto příběhu mi strašně chyběl jemný humor z ostatních knih. Za vše, co chybělo a hlavně za vše co přebývalo budu tentokrát hodně přísná a uberu dvě hvězdičky. Pokud autor bude zvát čtenáře na další výlet do Mevědína, jak naznačuje na konci knihy, já už se nezúčastním.

06.11.2023 3 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Historický román vyslechnutý jako audiokniha.
První část rozsáhlé rodinné ságy o rodině Morlandů vypráví příběh mladé dívky, která je sice urozeného původu, ale bez majetku. Jejím bohatstvím je krása a vlivný opatrovník. Ten ji přes její protesty provdá do rodiny chovatelů ovcí. Sledujeme nevěstu, manželku, matku, na začátku vystrašenou mladou dívku a na konci seběvědomou ženu z vyšší společnosti. Příběh smyšlené rodiny je zasazen do skutečných událostí a dočítáme se o skutečných postavách. Poslech u ruční práce mě moc bavil a vzhledem k rozsáhlosti této série doufám, že mě stejně bude bavit poslouchat i o osudech dalších generací.

Díky Evaho73 za její komentář. Dlouho jsem váhala, zda se do tak rozsáhlého díla pouštět a její komentář mě "popostrčil".

06.11.2023 4 z 5