Ramiel Ramiel komentáře u knih

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Ohromně se mi líbí vylíčení života v Brně 14. století, které tato kniha přináší. Stejně tak jako vystavění kostry příběhu na historicky doložených záznamech.
P.S. Odpovědný redaktor si s touto knihou moc práce nedal. Chyb je zde spousta. A je to škoda, protože některé chyby přímo bijí do očí a odvádějí pozornost od jinak skvělého příběhu.

27.12.2017 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Mám rád historické romány. A jsem rád, že máme hned několik současných spisovatelů, kteří je píší (Horáková, Niedl, Vondruška, Weber).
Brněnské nevěstky jsou příjemně čtivou detektivní knihou, která věrně vystihuje životy lidí ve 14.století dle jejich společenského postavení.
A drobná reakce na některé komentáře k této knize, že děj nemá žádnou hlavní postavu a postav je moc a těžko se v nich orientuje... Za to, že zde není nějaká stěžejní hlavní postava jsem celkem i rád. Je to zase trošku jiné čtení, než u ostatních výše zmíněných autorů. A svou postavu, které mohu "fandit" jsem si i přesto našel. A velký počet postav... Pokud člověk čte pozorně, a ne stylem rychločetba, tak se v postavách dá orientovat snadno. Zase tolik jich není.

26.12.2017 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Spousta doporučujících recenzí mě zlákala. Ovšem kniha pro mě vůbec nebyla čtivá, ani humorná, jak jsem očekával po připodobněních ke Švejkovi nebo MASH. Jediná podobnost je absurdita války, ale pojatá úplně jiným stylem. Absurdita, zmatenost, nesmysl, cynismus... Očekával jsem, že se jedná o daleko lepší knihu.

16.12.2017 2 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Ke knize mě přivedly upoutávky na film. Také recenze knižní série byly skvělé. Bohužel podle mého je kniha nudná. Pořád se jen putuje "odnikud nikam". Je to strašně roztahané, zdlouhavé. Pokud přeskočíte několik stránek, tak se vlastně nic neděje, protože Roland bude pořád na cestě, pořád se bude utápět ve svých pocitech. Najde se tu pár pasáží, které zaujmou, ale je jich žalostně málo. A bohužel se to nezlepší ani v dalších dílech série, dočetl jsem třetí díl a tím jsem skončil. Ještě teď se divím, proč jsem neskončil hned po prvním dílu.

11.11.2017 1 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Cesta meče se vším, co k dobrému románu patří. Největší devizou dle mého je to, že hlavní postavy nejsou černobílé. Mají své kladné i záporné vlastnosti, pohnutky, které jsou vždy pochopitelné (i když často zavrženíhodné). Objevují se zde pasáže "krvavé", plné bojů na život a na smrt, pasáže plné intrik zhrzených žen a podlých mužů, ale také pasáže plné klidu a míru při hledání podstaty sebe sama a své životní cesty.

26.09.2017 5 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Rozuzlení perfektní, ale bohužel cesta k němu spíše trnitá. Chování postav pro mě ve většině případů nepochopitelné. Samotné pátrání spíše náhodné, než že by se opíralo o důkazy, což ale nebránilo tomu, udělat vždy to správné rozhodnutí, které vedlo k vytčenému cíli.

26.09.2017 2 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Nejsem si jistý, jestli se v příbězích Oldřicha z Chlumu nezačíná ztrácet i sám autor. Připadá mi, že s každým dalším pokračováním je příběh slabší a méně logický a v zamotávání děje čím dál tím více překombinovanější.

26.09.2017 2 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Rytíři z Vřesova nevybočují z linie autorových historických románů. Zase zde máme hlavní hrdiny z nevýznamných rodů, kteří slouží mocným mužům v českém království. Jen jsme se z dob Václava IV. přesunuli do dob jeho děda Jana. A opět mohou intriky mocných začít...

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Knížka je to čtivá. Hynek stále stejně zásadový a smrtonosný. Jen se člověk musí oprostit od volného nakládání autora s historickými postavami.

25.09.2017 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Původně jsem doufal, že Lukáš bude jiným typem hrdiny, který bude spíše obyčejný a "slabý", respektive že zůstane pavoukem. Bohužel se z něj stává hrdina, který si dovede poradit v každé situaci a ve finále ovládá i umění zabíjet. Milým překvapením je propojení s příběhem Hynka Tase z Boru.

Platnéř Platnéř František Niedl

Spíše než o historický román se jedná o pohádku, jak "hloupý" Lukáš ke štěstí přišel, která byla zasazena do středověké Prahy, která je vykreslena vcelku povedeně. Hodnotím spíše jako nenáročné oddychové čtení.

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Přišlo mi to takové hodně přitažené za vlasy.

30.12.2023 2 z 5

Dvojitý šach Dvojitý šach Jan Michl

Opět vcelku podařená detektivka z 30.let. Možná více než samotné vyšetřování mě zaujalo historické pozadí a připomínka mnohonárodnostního složení obyvatelstva v Československu té doby. Už méně se mi líbily časové skoky ve vyprávění. Nejsem úplně fanouškem tohoto stylu.

20.11.2023 3 z 5

Římská čest Římská čest Simon Scarrow

Kniha neurazí ani nenadchne, bohužel zase o něco málo horší než předchozí knihy v této sérii. Děj spíše rozvláčný, spousta stran na mě působila jen jako výplňová vata. A chování hlavních hrdinů bylo pro mě až příliš naivní a neuvěřitelné. Tuto sérii čtu už vlastně jen ze setrvačnosti. Snad jen s optimistickým očekáváním, že povstání Icenů by mohlo zvednout laťku zase hodně nahoru.

05.09.2023 2 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Pecka!

30.07.2023 5 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

(SPOILER) Jakmile je v nějaké detektivce vozíčkář, který zaručeně nemůže dle všech doktorů už nikdy chodit, tak už dopředu tak nějak předpokládám, že chodí. Snad by mě autor mnohem víc překvapil, kdyby nakonec vážně nechodil.

15.07.2023 3 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Představy autora o fungování NSA a "špionážních" postupech jsou tak naivní, že jsem to v půlce knihy vzdal.

10.06.2023 1 z 5

Rod zabijáků Rod zabijáků Larry Correia

Z první knihy jsem byl nadšen. U této druhé knihy jsem se místy i nudil. Theřinu zajetí bylo věnováno dle mého až příliš mnoho stránek, aniž by se díky tomu děj nějak více posouval. Stejně tak putování Ashoka a Jagdishe bylo natahované pořád se opakujícími filozofickými úvahami. Bylo upozaděno intrikování Omanda a Devedase. Laťka kvality se snížila z výborné na dobrou. A dobré je za 3*.

01.11.2022 3 z 5

Vražedná jáma Vražedná jáma Mick Finlay

Atmosféra doby a vykreslení jednotlivých postav jsou velmi dobré. Zápletka vlastně taky není až tak špatná. Ale prostě mi chyběla taková ta "lehkost čtení, nutkání po přečtení stránky otočit list a číst stránku další".

28.02.2022 3 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Děj je příliš překombinovaný a velmi málo uvěřitelný. Když budu citovat z výše uvedeného popisku knihy: "Středoškolačka Geneva Settleová se stala terčem nelítostného profesionálního zabijáka, který ji má z neznámých důvodů zavraždit." Co jako na tom zabijákovi bylo profesionálního? Autor z něj naopak udělal neschopného břídila. A těch milion zástěrek odvádějících pozornost vyšetřovatelů... To jako vážně? Tohle se dle mého vůbec nepovedlo.

21.02.2022 1 z 5