Rachel Rachel komentáře u knih

Když jsme se s Harrym setkali poprvé, oběma nám bylo jedenáct a právě vyšel první díl. Rostli jsme spolu a náš vztah se stal tak trochu sentimentálním. Proto jsem se čtením dost dlouho otálela a bála se abych nebyla zklamaná. Nakonec mě motivovalo, že uvidím hru.
Harry dospěl, ale pořád je to Harry i kdyžse trochu změnil. Scénář se dá určitě přečíst za pár hodin, ale dávkovala jsem si ho pomaleji, díky tomu se mi některé věci, které se mi třeba nezdály, v hlavě rozležely a můj dojem se tím asi vylepšil.
Působilo to na mě spíš jako povedená fanfiction, než přímě pokračování. A líbilo se mi to, moc se mi to líbilo.

10.07.2017 4 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Je mnohem snažší si představovat nacisty jen jako sadistické šílence. To ale není případ otce hlavní hrdinky, který vážně věří tomu, že koná vyšší dobro a snaží se vše dělat podle rozkazů a předpisů, a vlastně by byl docela sympaťák, kdyby nebylo války.
Kristina věří v hrdinství svého otce, v povinnost a vůdce.. a taky je hrozně naivní a občas trochu protivná.
A Wolfgang.. tady se vracíme k prototypu obvyklé představy nacisty. Chtěl by být správňák jako velitel, ale prostě je spíš sadista. A není o nic sympatičtější ani ve chvíli, kdy už známe zážitky z jeho dětství.
Pro mě je to ukázka toho, jak ideologie může semlít i lidi se kterými by člověk jinak klidně zašel na kafe. A proto knížka která by se měla číst.

Ještě mě napadá, že by mě zajímalo jaký bych si vytvořila názor, kdyby tohle byla první kniha a podrobnější informace o druhé světové válce, se kterou bych se setkala.. vážně nevím, a ten pocit je hodně zvláštní.

07.02.2014 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Tahle knížka je tu podle mě hodnocená trochu hůř než by si zasloužila, tak jí zkusím zvednout reputaci.

Co je skvělé je milostný příběh a sexuální vztah hlavních hrdinů. On je sice možná strašák, ale rozhodně to není magor. Hrdinové spolu mluví, dělají spolu věci, podle toho jak se dohodnou, snaží se vnímat, jak se cítí ten druhý a netlačí se vzájemně tam, kam nechtějí. Ta erotická a romantická část byla vlastně o vztahu, tak jak by mohl fungovat a nebyla toxická (jako třeba v 50 odstínech šedi).

Město, kde se všechno řídí archetypy z řecké mytologie je dost originální a zábavné prostředí. Škoda je, že vlastně o tom, jak to funguje se nedozvídáme moc, jsou tu technologie a archetypy a sebenaplňující proroctví, ale jak je to třeba s magií? Bůhví a to je škoda.

V rámci svého žánru je to nadprůměrný příběh.

14.04.2024

Má léta s Andy Warholem Má léta s Andy Warholem Ultra Violet

Nejde o výtažek z dějin umění ani životopis A. Warhola. Ale spíš zápisky ženy, která chodila se spoustou zajímavých osobností té doby a patřila tak trochu mezi smetánku i underground a měla talent připlést se tam, kde se něco dělo.

03.01.2012

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Co mi chybělo? Postavy byly dost ploché, stejně tak jako vztahy mezi nimi. Většinu náboje ať už mezi Lisbeth a Mikaelem nebo Mikaelem a Erikou jsem si jako čtenář předchozích dílů spíš domýšlela ze zvyku a setrvačnosti. Osobního mezi postavami se tady vlastně nedělo skoro nic a kniha nepřinesla žádný nový vývoj.
Taky jsem postrádala nějaký společensky kritický přesah, který původní trilogie měla a dost mě bavil.

Navíc mi přišla překombinovanost v linie "vracíme se k Lisbethiným kořenům". Jasně, v původní trilogii se taky dělo spousta věcí přitažených za vlasy (většina z nich byla divnější), ale nakonec většina z těch nepravděpodobností zapadla na svoje místo, to se tady úplně nestalo.

Co se mi líbilo? Linie malého autisty a celkově ta "současná" detektivní část. Vlastně celá ta knížka se mi docela líbila, akorát s Lisbeth s Mikaelem mi v ní přišli tak trochu navíc, jako postavy co nemají co hrát. :)

Jsem ráda, že jsem si tohle pokračování přečetla. Nijak mě ale neurazilo ani nenadchlo a tak další díl už nejspíš vynechám.

11.09.2017 3 z 5

Daň peklu Daň peklu Holly Black

Narozdíl od Stmívání a dalších knih tohodle žánru není Daň peklu přeslazená a obejde se bez upírů. Panensky čisté charaktery tu neexistujou, nic není jak se zdá. Popisy strašidel i prostředí jsou jednoznačně super. A v neposlední řadě je tu i povedená obálka. Pořád je to čistě holčičí čtení, ale je to dobrý holčičí čtení. :)

Další díly ze série sice česky nevyšly, ale objednala jsem si je v aj, takže připojím pár slov sem. Valiant rozhodně za přečtení stojí, Ironside mi přišla ze slabšího soudku.

03.01.2012 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Ze začátku jsem měla pocit, že začnu bušit hlavou o zeď, tak moc pitomoučký mi to přišlo. O padesát stran později si na to člověk začne zvykat, protože si uvědomí, že je to červená knihovna. Nemá smysl namlouvat si, že je v tom něco hlubšího a složitějšího :).

26.12.2011 3 z 5

Samotáři Samotáři Lex Thomas

Námět je zábavný, ale tím to tak končí. Napsaný je to přímočaře, bez velkých dějových zvratů, vysvětlování čehokoliv nebo proměn postav. Celé to působí hodně ploše, spíš jako prolog série a ne její první díl. V rámci žánru existuje hodně lepších knih do kterých se dá pustit.

04.07.2016 1 z 5

Hoši z Brazílie Hoši z Brazílie Ira Levin

Líbilo se mi, že i když Levin použil jména skutečných zločinců, zasadil je do knihy aniž by se pral s historií. Právě jména těch "menších" zločinců, než byl Mengele tomu pro mě dávají další náboj.

Oproti jiným Levinovým knihám mi tu ale chyběl ten pocit očekávání a znepokojení u čtení. Jasně, představa hejna malých Hitlerů je dost znepokojivá sama o sobě. Ale oproti Stepfordským paničkám nebo Rosemary, kde si až do posledních stránek nebyl člověk jistý tím, co se vlastně děje a jestli se děje vůbec něco špatně, v Hoších z Brazílie většinu podstatného prozradila už anotace.

Liebarmann inspirovaný Wiesenthalem je takový milý bonus.

Abych to nějak ukončila, knížka se mi četla dobře, ale žádné velké nadšení se u mě nekonalo. :)

19.02.2014 3 z 5

Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Ulf Palmenfelt

Děti na táborech si vyprávějí často i mnohem příšernější věci a vyprávěli asi vždycky, stačí se zeptat babiček. :)
Grafická úprava je skvělá a dodává knížce humor. Dětem bych ji nezakazovala.

08.02.2014 4 z 5

Bílý žralok Bílý žralok Peter Benchley

Žraločí zuby z oceli, exotický ostrov, rozvedený správňák a Mengeleho odkaz.. Napínavé to bylo, ale můj hlavní dojem z četby téhle knížky je spíš napětí z toho, kam až ta překombinovanost půjde a jestli se připlave podívat ještě Nessie z Lochu. :)

07.02.2014 1 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Je to kniha dobře napsaná a zároveň dost hnusná, kde mi nebyl sympatický vůbec nikdo. Vulgarismy tu mají svůj význam a nijak mi nevadily, dokreslovaly i jinak syrovou a odpornou atmosféru. Odporná je i láska, která se ve knize vyskytuje. Láska a zamilovanost se zmiňuje v anotaci a docela často i v komentářích tady, přijde mi to zavádějící, vztah hlavních hrdinů je spíš chorobný.
Jsem ráda, že jsem knihu dočetla, ale během čtení jsem chvílemi měla vážně hodně intenzivní pocit hnusu ze všech postav.

10.02.2017 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Při čtení jsem měla dost často intenzivní pocit hnusu, to není něco co bych vyhledávala. A je to velká změna oproti většině hororů a detektivek, kde se vraždy dějí "jen tak" a celé je to realtivně sterilní. Tady jsem jako čtenář byla přímým účastníkem.

Co mi trochu vadilo bylo neukončování a nevysvětlování vedlejších linií, rozuzlení deus ex machina. A trochu nešťastná stylistika (možná to bylo překladem?)).

Celkově je to čtivý a na den strávený většinou ve vlaku to bylo tak akorát.

27.05.2016 3 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Rozsáhlý příběh "filmového střihu". Kdy je na začátku čtenář vhozen do docela složité situace a postupně se mu sděluje všechno ostatní co by měl vědět, ale není obtěžován přílišným množstvím detailů. Seriál je taky super, sledovala jsem ho průběžně při čtení, ale to patří spíš na csfd..

16.07.2014 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

V téhle sérii se najde všechno, incestní vztahy, upíři, démoni, upíří motorky, pohlední záporáci, upíří potkani, gayové, upíři co se sluní.. ale na mě je toho asi trochu moc. V prvním díle mě ta motanice a odkazy jinam ještě docela bavila (Neočekávaný dýchánek - Hobit atd..), ale v když to došlo k relikviím smrti a začala jsem mít pocit, že romantické zápletky bych si měla pro snadnější orientaci kreslit do grafů, přestalo mě to bavit. Třetímu dílu dávám ještě šanci, ale k šestému se asi nepročtu.

15.07.2014 2 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Rosemary i Stepfordské paničky jdou dost na dřeň v tématice "ideálního partnerství" a jsou jednoduše strašidelné. Nejneuvěřitelnější mi přijde, že to napsal chlap:).

04.02.2014 5 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Nejprve jsem viděla seriál. A ten mě fascinoval, možná to zaujetí bylo trochu obscénní, ale bylo tam a vedlo mě k tomu, že na konci každého dílu jsem si řekla "jak tohle může dopadnout" a koukala jsem na další a další... až jsem zvládla celou řadu.
Kniha je jiná, ty podivný venkovský jižanský postavičky jsou plochý, spousta jich tam není vůbec, cokoliv se odehrává mimo romaci je jen taková omáčka.. A tam kde Sookie byla v seriálu tak jednoduchá až byla vlastně zajímavá a zábavná na pozorování, zbývá v knížce jen jednoduchá nána, která mi byla nesympatická od první kapitoly, kde popsala veškerý svoje hygienický návyky. :)
Prostě dobrá práce HBO!:)

03.02.2014 2 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Jedna z mála knih co jsem nezvládla dočíst, od odpočinkový četby čekám, že mě nebude nudit, téhle se to povedlo. :)

15.01.2014 1 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Dostala jsem jí s tím, že ji nemám vracet. Přečetla jsem ji, vyděsila mě, znechutila mě a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Krátce po přečtení jsem jí poslala dál a doufám, že jednoho dne nedokoluje zpátky. Jednou stačilo (to u mě platí i pro film).

03.01.2012 4 z 5

Napořád Napořád Alyson Noël

Střední škola, puberťáci co čtou Větrnou hůrku, tajemný cizinec a holka, co bývala roztleskávačka.. určitě se to prodá, ale číst se to moc nedá. Aspoň tam nebyli upíři :).

03.01.2012 odpad!