R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Znamení motýla Znamení motýla Helena Brožíková

První detektivní případ mě moc nebavil a popisem chování hlavní postavy i otrávil, druhý příběh o mnoho uvěřitelnější, možná obyčejný, ale taky, co stále vymýšlet v detektivkách, aby zápletka byla neokoukaná, ale zároveň se nestala překombinovanou a nevěrohodnou. Druhá detektivka byla příjemná, postavy se chovaly v rámci žánru přirozeně. Některé dějové momenty i pobavily, obzvlášť setkání u posedu.

Dále drobný spoiler - Ani moc nevadilo, že pachatele jsem poznala téměř na začátku.
Konec spoileru.

Nebránila bych se přečíst si druhou polovinu knihy za čas znovu.

12.01.2017 3 z 5

Na šábes se nevraždí Na šábes se nevraždí Petr Eidler

Čtivá kniha z neobvyklého prostředí. Dobrá zápletka. Jen skoro manželka hlavního hrdiny mohla být vylíčena méně schématicky.

05.01.2017 4 z 5

Spoušť Spoušť Arthur Charles Clarke

Zajímavé téma, místy nudné popisy. V určitých pasážích jsem se musela nutit do čtení.
Jiné kapitoly byly naopak čtivé, až dobrodružné.

03.01.2017 3 z 5

Teorie relativity a jiné eseje Teorie relativity a jiné eseje Albert Einstein

Je mi líto, ale minula jsem se s knihou v časoprostoru. Kniha je v kategorii populárně naučné literatury - druhé adjektivum je výstižné, první ne. Nezáživné, málo přizpůsobené čtenářům mimo obor.

22.12.2016 2 z 5

Bylinkový receptář Bylinkový receptář Dionýz Dugas

Herbář, který klade důraz na vizuální stránku. Kniha obsahuje stručné informace o léčivých rostlinách, které v základních obrysech představí jednotlivé léčivky. Text je doplněn u každé rostliny o pěkný, velikostí velkorysý obrázek. Obohacením je doprovodný sloupek s různými zajímavostmi - o vzniku názvu, o jeho historii... Škoda, že grafik dal přednost atraktivitě vzhledu na úkor čitelnosti textu sloupku. Vybrat jako podklad k černé barvě písmen sytě zelenou je, mírně řečeno, nedomyšlené.
Shrnutí: Atraktivně vyhlížející kniha, na kvalitním papíru, na první pohled líbivou grafikou, s krásnými obrázky, přehledným rozdělením rostlin do skupin podle léčivých účinků, základní informace. 3,5 hvězdičky.

19.12.2016 3 z 5

Genetika pro gymnázia Genetika pro gymnázia Jan Šmarda

Učebnice je přívětivě členěná, doplněná obrázky, tabulkami, napsaná velmi srozumitelně. Na škodu věci je velmi malá velikost písma u některých tabulek a popisků obrázků.

Autorovi bych vytkla jen jednoznačné a absolutní tvrzení o bezpečnosti geneticky modifikovaných plodin, přestože ještě nebyla (a z hlediska nutného času pro relevantní dlouholetý výzkum ani nemohla být) prokázána stoprocentní bezpečnost těchto rostlin. Navíc existují studie a experimenty, které prokázaly určité problematické jevy, související s GMO.

09.11.2016 4 z 5

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

Autorka dokázala vložit do textu kouzlo a melancholický půvab Vermeerových obrazů. Přidat otisk 17. století, impozantní protiklad světa fantasie, snů a malířských vizí s únavným stereotypem povinností všedních dnů, drsných životních událostí a pohrom s poklidnou atmosférou obrazů.

02.11.2016 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Poklidně plynoucí detektivka, která těží z atraktivního prostředí dálného severu - země sněhových polí, zrádných závějí, skrývajících rokliny a srázy, jiskřivého sněhu. Území, kde se střetává moderní civilizace s životem laponských pastevců, pastevectví ve své původní podobě odlišující se od nového způsobu pastevectví, využívajícího techniku. K tomu zlomek politiky, práv, tolerance, pochopení.

Detektivní nebo spíše kriminální zápletka je drobná. Hlavní roli tu hraje drsná příroda, stáda sobů, psi, lyže nebo skútry a, to především, lidé. Laponci. Norové, Švédové...
Při čtení jsem úplně cítila mrazivý vzduch a ledový vítr, napjaté očekávání prvních slunečních paprsků po dlouhé polární noci, viděla nekonečné sněhové pláně, šero, přecházející v smutnou tmu, i fantastickou polární záři. Podivuhodný příběh. Ani nevím čím a proč na mě zapůsobil. Ale zapůsobil.

12.10.2016 5 z 5

Josefu Švejkovi je 30 milionů let - eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002 Josefu Švejkovi je 30 milionů let - eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002 František Koukolík

Spokojenost s knihou bude do značné míry souviset se zaujetím čtenáře pro daný obor a téma. Pan František Koukolík svým střízlivým a solidním způsobem zachycuje témata a informace z lékařství, biologie, ale i dalších oborů, dává je jak do vzájemných souvislosti, tak do souvislostí s dalšími jevy. Pro utvoření názoru přidává čísla, statistiky. Autor dokáže psát velmi srozumitelně (výjimka u jedné kapitoly potvrzuje pravidlo). Jestě dodám, že pozitivně oceňuji uvedené prameny, odkazy i mnohé rozšiřující poznámky.

Josefu Švejkovi je 30 milionů let je hodně dobrá kniha, ve které autor dokázal i mnohokrát omílané téma v textech nebo médiích obohatit tak, aby zvídavého čtenáře zaujaly. Tím chci nenápadně naznačit, že mě kniha dokázala zaujmout. Na 95 %. Doporučuji k přečtení všem, které baví brouzdat se informacemi z vědeckých kruhů, informacemi o společnosti a našem světě, všem, kteří se nebrání přemýšlet o přečteném.

06.10.2016 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Fantastický příběh, jednoduše napsaný, inspirovaný pohádkou Panna a Netvor (Zvíře), zabalený do moderního hávu, vložený do bezútěšného světa lidí a světa fantazie, víl a příšer, nad kterým visí hrozba "nákazy". Čtivě napsaný. Líbila se mi postava Feyre - pragmatické, houževnaté, drsnými podmínkami zocelené, tvrdé, i nedůvěřivě opatrné dívky, která v sobě současně nese soucit, věrnost...
Tamlin mě těsně před a po prozrazení pravdy zklamal. Naopak zajímavě nejednoznačná byla postava Rhysanda.

SPOILER
V závěru se to, na můj vkus, hemžilo krutostí na úkor zápletky a rafinovanosti, a ani úkoly nebyly úplně podle mého gusta. I když ten poslední úkol provokoval k zamyšlení, přijetí/ odmítnutí úkolu. - konec spoileru!

Pokud máte chuť na novodobý pohádkový příběh, proč ne?!

06.10.2016 3 z 5

Dvojnící ze zkumavky Dvojnící ze zkumavky Robert A. Burton

Slabá kniha. Nejzajímavější je anotace. Děj se s malými obměnami opakuje, postavy jsou podivné, atmosféra nic moc. Ani pointa nebyla překvapivá. Autor si zkrátka vystřílel skoro všechny šípy překvapivých informací na začátku a ke konci už neměl čím zaujmout.

06.10.2016 2 z 5

Jazyk genů: biologie, historie, evoluční budoucnost Jazyk genů: biologie, historie, evoluční budoucnost Steve Jones

Výborná kniha, plná informací, a to nejen z genetiky a biologie. Autor předkládá čtenáři, velmi srozumitelnou a příjemnou formou, informace ze zmíněného oboru, ukotvené v historických a zeměpisných souvislostech. V relevantních případech přidává i psychologický a sociologický kontext.
Kniha mě neobyčejně potěšila a mohu ji,
s čistým svědomím laika, doporučit.

11.09.2016 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Výborná kniha, ve které autor živě popsal bezohlednost systému, který s určitou skupinou lidí nepočítá, všechnu tu beznaděj, drsnost a bezvýchodnost situace, stejně jako solidaritu, snahu nevzdat se a rozfoukávat ty jiskřičky naděje, že bude líp. Vykreslil pestrou paletu postav a jejich chování - pragmatického, přátelského, zlého, hamižného, udavačského, někdy otupěleného a lhostejného, unaveně odevzdaného, sobeckého i obětavého, laskavého.

27.08.2016 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Příběh je autorovým lepším průměrem. Příjemné vyprávění se sympatickým Oldřichem.

04.08.2016 3 z 5

Jitka Lucemburská - sestra Karla IV. dobývá Francii Jitka Lucemburská - sestra Karla IV. dobývá Francii Melita Denková

Příjemné čtení, trochu chladný styl vyprávění. Souhlasím s komentářem Leskodky, že příběhu chyběla jiskra a určitá hloubka. Ale za přečtení kniha stojí.

04.08.2016 3 z 5

Manžel, který štěká, taky kouše Manžel, který štěká, taky kouše Alena Jakoubková

Dramatický začátek se pak překlopil do docela fádního vyprávění se spoustou klišé a souborem neuvěřitelných a vyumělkovaných peripetií a příhod. Ke konci jsem se párkrát v duchu pousmála, ale na to, abych měla chuť si knihu ještě jednou přečíst bylo humoru málo a příběh kopíroval děje "nejlepších" telenovel.

04.08.2016 2 z 5

Jitřní flétna Jitřní flétna Josef Topol

Sbírka plná krásných veršů i hravých slov, básně s originálními příměry a kouzelně půvabnou poetikou.

26.07.2016 5 z 5

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Výborná kniha, ve které Richard Dawkins osvětluje čtenářům fascinující představení evoluce a přírodního výběru, seznamuje s fakty a zajímavými informacemi, přesvědčivě shrnuje argumenty ohledně evoluce.

Příjemný pocit z informačně bohaté a skvěle napsané knihy umocňuje kvalitní překlad, který si zaslouží ocenění.

Strávila jsem s knihou téměř rok a přesunula ji do přečtených ne proto, že už ji v dalších týdnech a měsících neotevřu, ale že tam fakticky patří, když každý odstavec mám přečtený minimálně jednou.

Knihu doporučuji.

25.07.2016 5 z 5

Velmi syrová zpověď, místy drsná až k naturalismu. Primárně nejde o anorexii, ale o hledání sebe sama, vztahy, emoce i životní bolest a trápení.
Já jsem hlad stojí za přečtení, i když může na leckterého čtenáře působit velmi depresivně.

18.07.2016 4 z 5

Co je v domě Co je v domě Táňa Kubátová

Velmi příjemný, romantický příběh, kde samozřejmě nemůže na počátku chybět vzájemná antipatie a nevraživost, které postupně berou za své. :-) Plusem je, že autorka z hlavní postavy - Marty neudělala slabou třtinu, neustále se ohýbající ve větru mužského fluida a z jejího protějšku, co se týká chování a vztahů, kardinálního pitomce (jen na začátku byl Kamil za midi ješitného blbounka, ale to patří k věci) :-)). I další postava - paní Tomková byla napsána velmi sympaticky, obdařená vtipně trefnými slovy a její dialogy se synem, i její myšlenky, byly zkrátka bezvadné.

Co je v domě je milá, vtipná, i romantická kniha s vážnějšími podtóny, která si vybojovala své místo, a to nejen v mé knihovně.

03.07.2016 5 z 5