Josefu Švejkovi je 30 milionů let: eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002

Josefu Švejkovi je 30 milionů let: eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002

Častá námitka, že v každodennosti lidé vědecká fakta a souvislosti znát nepotřebují, je lichá. Kromě toho, že se o ně každodenní život opírá a bude opírat stále víc, je život daleko víc než pouhá každodennost. Nevědomí lidé jsou snadněji manipulovatelní a zneužitelní. Otázka tedy nezní, zda lidé mají nebo nemají vědecká fakta a souvislosti znát, ale spíš kolik jich mají znát a jakých, a zejména jak se s nimi zachází. A co vy? Co je nejvýznamnější objev a vynález posledních 2000 let pro vás? Jistá paní, která přivedla na svět a dokázala dobře vychovat houfeček dětí, sdělila, stejně jako několik účastnic a účastníků Brockmanovy ankety, že za nejvýznamnější vynález posledních dvou tisíciletí považuje hormonální antikoncepci. Navíc přidala automatickou pračku......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25441/josefu-svejkovi-je-milionu-let-eseje-ze-treti-kultury-v-roce-25441.jpg 4.67
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Galén

Taťka Hraboš
28.12.2017

Některé eseje - pro náročnost tématu - hůře čitelné, jiné lépe, ale všechny výborné. I dnes - po cca 15 letech od vydání - má tahle knížka soustředěnému čtenáři co říct. Zakončena - velmi příhodně pro tento sváteční čas - kapitolkami o štěstí.

R.E.M.
06.10.2016

Spokojenost s knihou bude do značné míry souviset se zaujetím čtenáře pro daný obor a téma. Pan František Koukolík svým střízlivým a solidním způsobem zachycuje témata a informace z lékařství, biologie, ale i dalších oborů, dává je jak do vzájemných souvislosti, tak do souvislostí s dalšími jevy. Pro utvoření názoru přidává čísla, statistiky. Autor dokáže psát velmi srozumitelně (výjimka u jedné kapitoly potvrzuje pravidlo). Jestě dodám, že pozitivně oceňuji uvedené prameny, odkazy i mnohé rozšiřující poznámky.

Josefu Švejkovi je 30 milionů let je hodně dobrá kniha, ve které autor dokázal i mnohokrát omílané téma v textech nebo médiích obohatit tak, aby zvídavého čtenáře zaujaly. Tím chci nenápadně naznačit, že mě kniha dokázala zaujmout. Na 95 %. Doporučuji k přečtení všem, které baví brouzdat se informacemi z vědeckých kruhů, informacemi o společnosti a našem světě, všem, kteří se nebrání přemýšlet o přečteném (souhlasit nebo nesouhlasit s textem).

rossx
03.08.2016

Stále stejné, zajímavé informace podané naprosto nečtivým způsobem. Beletrie není vědecký článek.

Lector
23.07.2015

Tohle mám rád: soubory krátkých esejů a zamyšlení, které mi postupně dávkují malou dávku vitamínu KM (kritické myšlení). Vitamínu, jehož se našim mozků nedostává, jelikož ho v mrkvi ani v rybách nenajdeme. Jeho zdrojem jsou moudří lidé, kteří nepodlehli manipulaci a ani o ni neusilují. Koukolík, povoláním lékař, pro mne patří k těm nejváženějším, v této knize to opět potvrzuje, a jeho terapie vitamínem KM je účinná a vracím se k ní, vždy když mám pocit, že lidé moc blbnou.
Soubor obsahuje několik desítek kratších textů komentujících pokroky, kroky, úkroky či zpětný chod věda a společnosti jako celku, či spíše jejich reprezentantů. Pokud hovořím o vědě, pak jde tentokráte především o medicínu a biologii.
Knihu doporučuji číst, což jsem také dělal, per partes (koneckonců většina medikací je na postupném dávkování založena). Jednak je nabita myšlenkami, takže je třeba pauzy na „vydýchání“, a jednak je řazena tematicky a některé sousední texty obsahují totožné či velmi blízké úvahy, takže se méně trpělivý čtenář může znuděně ozvat s tím, že to „už tu přece bylo“ a může u něho nastat efekt předávkování a hypervitaminózy. Je příjemné mít tu knihu na nočním stolku a čas od času trochu mobilizovat mozek před spaním a jen tak si „zobnout“. Upozornění „lékaře“: senzitivní povahy však mohou po přečtení některých textů trpět nespavostí.
Většina příbalových letáčků obvykle obsahuje i informace týkající se kontraindikace: Osobně, ač nejsem lékař, vidím jako kontraindikaci jednu základní věc, a to je lidská hloupost a neochota chtít vědět. (Trpí-li však jedinec touto diagnózou, obvykle o tom neví a tak moje upozornění na kontraindikaci je stejně neúčinné.)
Všem, kteří se rozhodnout pro tuto formu vitamínu KM, přeji příjemné čtení, byť kniha nepatří mezi nejnovější.

Další postřehy naleznete v mé recenzi: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/prirucka-kritickeho-mysleni-4276