prochajda prochajda komentáře u knih

Světlo v soumraku Světlo v soumraku Miroslav Slach

Dostala se mi do ruky tato útlá knížečka, tak jsem si řekla, že si zase přečtu něco z naší nedávné historie... A to ne jen proto, že s Janem jsme se v životě o jediný den minuli, ale také proto, že řadu let žiji v blízkosti Všetat, odkud pocházel. Jsem ráda, že máme tuto pohnutou a zlou dobu za sebou.

27.01.2023 5 z 5

Sestřičky pod jmelím Sestřičky pod jmelím Donna Douglas

Další příběh o sestřičkách, tentokrát z anglického venkova, kde se zapojí do své profese i šlechtična Millie. Přes všechna válečná úskalí a trápení nechybí soucit, laskavost a romantika. Doufám, že bude další pokračování této skvělé série.

25.01.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zvláštní kniha, zpočátku hodně depresivní. Takové sci-fi, raději čtu realitu, ale tuto knihu neodsuzuji. "Mezi životem a smrtí stojí knihovna. S každou knihou máš možnost vyzkoušet si život, který jsi mohla vést. Každý život se skládá z milionů rozhodnutí a každé rozhodnutí změní výsledek života."

18.01.2023 4 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Maia, nejstarší ze šesti adoptovaných sester pátrá v Brazílii po své pravé rodině. Příběhem prolíná minulost spojená se skutečnými historickými postavami, tvůrci sochy Krista Spasitele na kopci Corcovado v Rio de Janeiro, díla francouzského sochaře polského původu Landowského a brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Maia se s pomocí spisovatele Floriana vydává po stopách kdysi mocné rodiny Aires Cabralových. Kniha mě zaujala od první stránky, ale na konci mi zbylo pár neobjasněných otázek, takže budu v sérii ráda pokračovat.

13.01.2023 5 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Sestřičkám v nemocnici Nightingale nastaly kruté časy. Zkáza války, nálety a ošetření zraněných, ale nezabrání láskám a krásným mezilidským vztahům. S touto sérií budu určitě pokračovat.

07.01.2023 5 z 5

Příběh z pravěkého Egypta očima sluhy, otroka, lékaře, eunucha... Taito slouží své paní Lostris, dceři vezíra Intefa, která se později stává královnou Egypta. Lostris miluje velitele armády Tanuse, ale je otcem provdána za faraona Mamuse. Taito je jejich přítel, rádce, ale hlavně důvěrník. Vypráví o útrapách při útěku před válkou po řece Nil a následný návrat královny do rodné Théby. Taito je přítelem i pro korunního prince Memona. Kniha je obsáhlá, ano, mohla být kratší, ale stojí za přečtení.

01.01.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Spletitý příběh ze Šumavy protkaný minulostí. Kniha se dobře četla, nechybělo tajemství a napětí. Jsem ráda, že jsem si přečetla další tvorbu své oblíbené autorky.

24.12.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Říkala jsem si za čtyři, víc ne, ale nakonec mě kniha dostala, takže dávám plný počet hvězdiček. Velmi smutný příběh chlapce, který předčasně dospěl. Prožil si těžké období v dětství a já věřím, že mu to dalo na celý život. "Když máš možnost, dej."

16.12.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Kniha se mi moc dobře četla, žádné hluché místo, žádný odstavec navíc, prostě pecka. Těším se na pokračování. Byla to složitá a těžká doba, jedno barbarství vystřídalo druhé, zoufalá situace. Pitomá válka vyvolala zbytečné zlo mezi nevinnými lidmi. Člověk by měl zůstat člověkem. "Život, to je cesta, dlouhá a klikatá. A člověk se musí pořád prát za sebe, za své blízké, za věci, které má rád. Nic není takové, jak to vypadá na první pohled."

11.12.2022 5 z 5

Pouhých 212 stran a tak silný a dechberouci příběh, výborně napsaný. Lindy mi bylo strašně moc líto, zvládla ve vězení odloučení od rodiny, ale to nejhorší jí teprve čekalo. Návrat domů, kde si připadala jako vetřelec. Toužila navázat na předchozí život trpělivě a s citem, snad se její naděje naplnily. "Všechno se děje s určitým záměrem."

04.12.2022 5 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Zase taková krásná a dojemná kniha, ovšem ne z pěkného období. Silný příběh o lásce otců k dceři, kteří jí oba, svým způsobem, zachránili život. Takových rodin co přišlo za války o život a nebo o své blízké, jak může někdo nevěřit... Doporučuji přečíst, aby se nezapomínalo.

30.11.2022 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Děkuji za tuto dokonalou a jedinečnou knihu, která se jen těžko odkládala a velmi mě zasáhla. Zaslouží si 2x pět hvězdiček. Četla jsem ji vypůjčenou, ale rozhodně nebude chybět v mé knihovně. Tato hrozná doba strachu, budiž už vždy, jen minulostí.
"V životě jsou situace, kdy člověk za svou pravdu ručí vlastním životem."

21.11.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Zajímavá kniha, výborně napsaná. O této historické události mezi Řeckem a Československem jsem také neměla ani potuchy, proto jsem si ráda rozšířila obzory a díky této knize nahlédla do řecké komunity. Sotiria byla úžasná žena, má můj obdiv. Knihu vřele doporučuji.

14.11.2022 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha o rodinných vztazích, o generačních problémech, o nepochopení v rodině... Samotný příběh byl opravdu k zamyšlení, ale styl psaní mě bohužel neoslovil.

02.11.2022 4 z 5

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Svědectví o zločinu cti. Dívka ze země, kde ženy znamenají méně než kozy, ovce a krávy. Provinila se tím, že se zamilovala, tak byla upálená pro čest rodiny. Jako jedna z mála měla štěstí. Přežila díky humanitární pracovnici, která jí našla v nemocnici, kde jí všichni nechali bez pomoci umírat, ale strachu z ohně se nikdy nezbavila. Jsem moc ráda, že měla nakonec šťastnou rodinu a dokázala se o svůj příběh v knize podělit.

25.10.2022 5 z 5

Sestřičky a jejich tajná přání Sestřičky a jejich tajná přání Donna Douglas

Opět pěkné čtení ze života sestřiček v nemocnici na začátku 2.SV, jejich lásky, touhy a přátelství. Těším se na další díl, jsem zvědavá, jak si s nimi osud dále pohraje, nemají to jednoduché ani v osobním životě.

18.10.2022 4 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Skvělá kniha, která se jen těžko odkládala. Velmi čtivě a poutavě napsaný příběh, který mě dojal. Nevypráví jen o jaderné katastrofě v Pripjati, ale hlavně o přátelství a mezilidských vztazích.
Lidé tam, v té době opravdu věřili, že je vlast ochrání. "Komunismus měl být ráj na zemi a v ráji neexistují chyby. Výbuch v elektrárně chybou byl. Vláda nemohla světu přiznat, že jí pod rukama došlo k nehodě."

11.10.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Opravdu povedená kniha, krásně napsaná, přesto se mi Kyselé třešně líbily trochu víc a jsem ráda za setkání s Lotkou. Byla to nejistá doba, plná strachu, nikdo nesměl vyčnívat, mít svůj názor, věřila jsem každému slovu.

05.10.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Napínavý, i když chvílemi zdlouhavý příběh, ale rozhodně s překvapivým koncem....co si počít s takovým dokonalým synem?
Autorčina kniha Za zavřenými dveřmi se mi zatím líbila nejvíc.

27.09.2022 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Kniha, do které jsem se okamžitě začetla. Zaujal mě skutečný příběh chlapce Pina Lelly z konce 2.SV v Itálii, jeho odvaha, statečnost a dobré srdce.
"Život je neustálá změna a pokud nemáme to štěstí, že v tom vidíme komedii, je změna vždycky drama, pokud ne rovnou tragédie. Ale, i když nebe zrudne a zatáhne se a my máme to štěstí, že žijeme, musíme děkovat za ten zázrak neustále každý den, bez ohledu na to, jak je zrovna špatný a věřit v lepší zítřek. "

18.09.2022 5 z 5