Plútarchos Plútarchos komentáře u knih

Hry Hry William Shakespeare

Soubor čtyř tragikomedií Williama Shakespeara. Jemnost poezie dokonale podtrhuje jemný papír, na němž jsou verše vytištěny. Doporučuji jako klasickou literaturu...

Sen noci svatojánské je potřeštěným příběhem zapeklitosti lásky mezi Lysandrem, Hermií, Demetriem, Helenou, okořeněný tajemnými kouzly elfů, zejména Puka čili Raráška zvaného Franta Hospodáříček odehrající se v tajemném lese jedné svatojánské noci. Kouzelná je rovněž "kratičká zdlouhavost o Pyramovi a jeho Thisbě. Přetruchlivá fraška" v podání místních řemeslnických ochotníků. V této frašce ještě žádný z hrdinů nemusel umřít.
HELENA:
Tupíte ve mně celé ženské plémě.
Vy muži o lásku se smíte rvát,
však nám je hanba muže dobývat.
Jdu za tebou, nechť cokoli se stane!
I smrt je sladká z ruky milované.

Všeobecně známý tragický příběh osudů dvou znepřátelených rodů Kapuletů a Monteků a tragické lásky Romea a Julie... Tady již hlavní protagonisté postupně umírají avšak počet mrtvých se ještě omezuje na pár postav.
ROMEO (ještě slepě zamilovaný do Rosaliny):
Chce lásku nepoznat a tím je vinna,
že zmírám zaživa - a žiji hyna.
...
Než ona krásnější? Co svět je světem,
tak nádherným se nehonosil květem.
ROMEO (když na plese poznal Julii):
Že jsem kdy miloval? Ach ne, ó ne!
Já krásu neznal do dnešního dne.
BRATR VAVŘINEC:
Nic není špatné tak, tak zlé, tak marné,
aby to nebylo i blahodárné,
aniž co dobré tak, aby zneužito
se nezvrhalo v ohavnost, až líto.
...
Táž, jako v bylinách, je v lidech dvojnost,
sil nejlepších i přenejhorších hojnost,
a tam, kde mocnější je horší část,
smrt musí bylinu i duši spást.
VÉVODA:
Však věčně bude srdce jímat znova
žal Juliin a bolest Romeova.

V Hamletovi již umírají všichni - jakoby smrt více vzbuzovala emoce diváků a byla nutnou podmínkou k úspěchu hry (a ona taky je)! Nic nedojme diváka více a nepřiláká větší počet diváků než tragická smrt hlavního hrdiny a většiny ostatních postav... Hamlet je znechucen poměry a přetvářkou a rozhodne se pomstít otcovu vraždu. Má k tomu dojít za poněkud zvláštních okolností a pravdu odkrývá formou divadelního kusu.
HAMLET:
Jak trapný, plytký, planý, bezúčelný
mi připadá ten celý svět! Ó, fuj!
Nepletá zahrada to je, kde neřád
se plemení: nejsprostší tučné bejlí
ji zaplavilo celou. Na to došlo!
Dva měsíce je mrtev! Kdežpak! Méně!
Tak skvělý vladař! Vedle toho šaška
bůh vedle opice! Tak milující manžel,
že ani vánek trochu nevlídnější
se matky nesměl dotknout! Je to možné?
...
To není dobře, neskončí se dobře.
Leč pukej, srdce, neboť musím mlčet!

Othello - příběh lidské nenávisti, závisti, zloby a špatnosti představovanou Jagem a lidské ušlechtilosti, velikosti, lásky a vznešenosti představovanou Othellem a Desdemonou. Příběh v němž zlo, pomluvy a úklady, proti nimž není obrany, zničí vše krásné; zničí to, co ze své podstaty neumí používat stejně zákeřné zbraně.

08.10.2016 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Čtení to bylo fajn, i když na konci už moje koncentrace a rauš postupně opadaly. Harryho schopnosti přežít svou vlastní smrt, jednoduchost postav (mimo Dubajce :-), zamotanost a propletenost příběhu Gusta a Olega, Steina a Ireny mi moc nesedly a tak nějak se příčily hladkému strávení a zůstaly jako rostoucí knedlík v krku i po dočtení. Následující díl Policie je o něco propracovanější, dotaženější a celkově lepší - v podstatě by tyto dvě knihy měly být knihou jedinou. Čtu sérii HH na přeskáčku, takže už znám další vývoj některých postav a některé narážky z předchozích dílů mi zase unikají. Takže spolu s Policií, která tak nějak svým způsobem dokončuje či napravuje konec Přízraku hodnotím kladně.

28.09.2016 4 z 5

Příběh nadané jihoafrické dívky Nombeko, která se vlastní chytrostí a pílí, hloupostí jiných, shodou náhod dostane z chudého slumu v jihoafrickém Sowetu až do Švédska spolu s jadernou bombou v dřevěné bedně. Za vlasy přitažený příběh, kterému se ale nedá upřít vtipnost, sarkasmus, osobitý humor. Autor prolíná skutečné události ve světě v průběhu čtyřiceti let s fiktivním příběhem Analfabetky "jakžesejmenuješ" a jejími ujetými přáteli. Oceňuji autorův humor a sarkasmus se kterým si utahuje ze švédské společnosti, monarchie, zásahové jednotky... Jak dovede zlidštit postavu krále, premiéra, prezidentů. Vyzvednout otevřenost švédské společnosti a svobodu projevu. Trampoty s bombou, anarchistické úlety Holgera 1 s Celestine, únos krále a premiéra na korbě náklaďáku, studium Holgera 2 a vlastně i hlavní hrdinka působí postupně s přibývajícím počtem přečtených stránek až únavně či trapně. Ale určitě se při čtení tu a tam pousmějete - a to třeba i v závěrečném poděkování:

"Také chci poděkovat profesorům Lindkvistovi a Carlssonovi a policejnímu inspektorovi Loeffelovi z Växjö za informace, které jsem posléze překroutil podle vlastní fantazie... Hultmanovi z Curychu bych asi mohl poděkovat taky. A Brissmanovi, ačkoli fandí Djurgårdenu."

28.09.2016 3 z 5

Opojení z proměny Opojení z proměny Stefan Zweig

Stefan Zweig nezklamal. Nádherný květnatý sloh a mrazivě vzrušující popis niterných stavů a myšlenek Kristiny Hoflehnerové, poštovní úřednice v bezvýznamné vesničce Malý Reifling. Kristina, která žije s nemocnou matkou v chudobě jako miliony dalších živořících občanů Rakouska po válce, dostane pozvání od své bohaté tetičky trávit s ní dva týdny dovolené v luxusním rakouském hotelu. Tady Kristina poprvé vidí život z druhé strany, ze strany bohatých lidí, kteří užívají života v marnivé rozmanité zábavě a nemusí počítat každý šilink. Tetička svou venkovskou neteř promění novými šaty, střevíčky, kadeřnictvím a manikurou v okouzlující mladou dámu a Kristina je opojena ze své proměny. O to těžší je pád a návrat do chudých poměrů.

Knížka se nečte úplně lehce. Množství vykreslujících alegorií, popisu přírody, psychologie lidských povah, rozdílné vnímání skutečnosti, sociální rozdíly a poměry ve společnosti v tehdejším Rakousku se mohou zdát rozvláčné avšak dávají vyniknout hloubce Zweigových myšlenek, kritiky monotónnosti společnosti a oslavy lidské jedinečnosti. Doporučuji...

"Je to jako... jako když se člověk dívá z ulice přes skleněnou stěnu do kavárny, kde se tančí, a neslyší hudbu. Neví, proč se tam lidé tak točí v taktu, který on neslyší, a tváří se přitom tak uneseně. Něco na nich člověk nechápe a oni zas na něm a myslí si pak, že je závistivý nebo zlý. A přitom je to přece jenom proto, že jim nerozumí a oni nerozumí jemu... Jako by člověk mluvil jinou řečí a chtěl něco jiného, než chtějí oni."

17.09.2016 5 z 5

Cizí myšlenky Cizí myšlenky Linda S. Howington

Čtivé, velice čtivé, po přečtení úvodních kapitol začínám tušit jak se bude vyvíjet vztah mezi oběma hlavními protagonisty a tuším i jméno poslední oběti - překvapivě velmi čtivé. Jenže proč vlastně? Že by mě tak vzrušovaly explicitní sexuální scény Danea Hollistera a Marlie Keenové přerušované Marliínými senzibilními vizemi a napojením na myšlenky hromadného vraha? Nebo snad prototyp drsného svalnatce, špičkování mezi parťáky detektivy, hrůzné mordy obětí? Nebo je to to psychologické vykreslení postav a vztahů? Nevím. Je to čtivé, ale něco tomu chybí.

A po dočtení už to vím - autorka mě udržuje v napětí jak bude pátrání po masovém vrahovi gradovat, jak se k němu bude policie pomalu přibližovat, jak akční bude závěr knihy. Jenže nic akčního nebylo, kromě dramatického vztahu Danea a Marlie! Tak kolik tomu mám dát hvězdiček, když hlavní zápletka se posunula do nevýrazné druhoplánové linky a prim hraje romantické popisování vztahu mezi detektivem a senzibilkou? No jo, ale když ono to bylo takové čtivé...

15.09.2016 3 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Vašíček se ve svých knihách snaží zúročit a přivést na světlo výsledky své dlouholeté záliby - luštění záhad a poznatky ze studia života primitivních kmenů. Osobně si myslím, že se mu to daří. Možná není excelentním spisovatelem, takže jeho knihy jsou tenčí, postavy plošší, nevykresluje na desítkách a stovkách stran charaktery postav, krásu okolní krajiny, atmosféru doby. Vše je pojato až žurnalisticky stroze, pouze základní fakta, nutná ke konstrukci příběhu a zápletky - nepodezírám jej, že knihy píše prvoplánově jako scénář k seriálům; domnívám se, že je to opravdu jen autorovým novinářským stylem.
Záhadná kniha Codex gigas (Ďáblova bible), respektive chybějící stránka 289, je ústředním artefaktem tohoto mistrného díla plného satanských symbolů, magických číselných čtverců, konspirativních bratrstev a blížící se biblické apokalypsy. Ve starém benediktinském klášteře v Podlažicích, při archeologických vykopávkách jsou nalezeny hroby, které vypovídají cosi tajemného. Doktor Runa spolupracuje s kriminalisty na odhalení pachatele okultních satanských vražd.
Arnošt Vašíček je takový český Dan Brown, a je fakt dobrý...

11.09.2016 4 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Je to dobrý rodokaps. Bakly je sympaťák, který má problémy hlavně sám se sebou. Hraje si na drsňáka, nestará se o ostatní, ale z hloubi duše ochraňuje slabé a pomáhá spravedlnosti - i když prý kvůli penězům, jak sám říká.
Kniha naplňuje požadavky žádané čtenáři - napínavý příběh, tvrdý ale spravedlivý hrdina, násilí a bitky, romantika, krásné ženy, humor a filosofie - každý si tam najde něco, to svoje, aby se s Baklym ztotožnil!

10.09.2016 3 z 5

Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Leonard Mlodinow

Excelentní kniha o vývoji poznání, vývoji geometrie, chápání prostoru a času. Souhlasím s Eldar80, že s rostoucí obtížností chápání neeuklidovského zakřivení prostoru, představy mnoharozměrných prostorů, S-matic a teorii vln se kniha stává čím dál méně čitelná. Přesto, nějak se k tomu člověk musí prokousat a to, co se mi dnes jeví jako nepochopitelné a nepředstavitelné, může po dalších knihách do sebe zapadnout a zjasnět. Fyzikové mají zvláštní smysl pro humor a určitá dávka se dá najít i u Mlodinowa. Takže pokud jste nadaný matematik nebo vás baví číst příběhy vývoje lidského poznání, matematiky, geometrie a fyziky, mohu vřele doporučit.

08.09.2016 4 z 5

Filosofie Filosofie Simon Blackburn

Je to taková příručka letem světem, o všem a o ničem. Některým tématům filosofie Blackburn nastavuje zrcadlo, v němž se tato témata jeví jako akademické tlachání a poukazuje na nutnost používání zdravého selského rozumu - "Proč existuje něco a ne nic?" Například ve stati "Máme se bát smrti?" píše, že 'Posedlost lidstva existencí jiného světa vyplývá z filosofického omylu' a porovnává naše Nebytí po smrti s Nebytím před narozením. Na otázky filosofie nedává a samozřejmě nemůže dát jednoduché odpovědi, ale nabádá nás (asi abychom se nezbláznili) k životu ve světě, ve kterém žijeme tak, aby to bylo užitečné nejen pro nás, ale i pro ostatní. V kapitole o smyslu života "K čemu to všechno je?" doporučuje: 'Přestaňme se tedy zabývat budoucností a soustřeďme se raději na přítomnost. Údělem lidí je žít v přítomnosti, proto je asi nejmoudřejší, i z pohledu filosofie, zaměřit se právě na to. Na konci Voltairovy satiry dospěje hrdina, který viděl všechny hrůzy světa a usilovně se jim snažil porozumět, k jedinému závěru: "Vím také, že musíme pěstovat svou zahradu." '
Tato kniha je podle mne spíše určena široké laické veřejnosti jako příručka, která nastiňuje některá filosofická témata a otázky, ale nemůže je uspokojivě probrat, rozpitvat a podat ve vyčerpávajícím souhrnu. Ale to určitě nebyl autorův záměr. Takže vzhůru hledat odpovědi na Velké otázky Filosofie - ta cesta je dlouhá, těžko schůdná, s mnoha křižovatkami, slepými uličkami a neustále se rozbíhající...

03.09.2016 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Mně se kniha líbila. Přesto, že jsem si ji půjčoval s velikou skepsí, musím říct, že předčila moje očekávání; samozřejmě s přihlédnutím k žánru - záhadologii Dana Browna a symbologii Roberta Langdona. Kniha skližuje popis historických architektonických památek, Dantovy Božské komedie, Botticelliho obrazu Mapa pekla s napínavým příběhem a problémem přelidnění planety. Hlavním mottem knihy je citát: "Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo v časech mravní krize zachovávají neutralitu."
Velmi výstižně knihu popisuje Washington Post: "Dan Brown je přímo excelentní, když přesvědčuje čtenáře o tom, že zaprášené knihy a temné pasáže jsou jen zástěrkami odvěkých globálních spiknutí."
Ano, Brown je krásný v tom, že dokáže vybranému geniálnímu uměleckému dílu přisoudit tajuplný obsah, skryté poselství, neobjevené tajemství, tajemnou symboliku, dobrodružný příběh. Tak proč se nezačíst do napínavého příběhu, nezasnít se nad dobrodružnou historií umění a neuniknout tak z našeho praktického každodenního stereotypu?

27.08.2016 5 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Pražský novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce musí naléhavě řešit sérii brutálních vražd mladých dívek lehčích mravů. Zároveň musí udržovat pořádek a zabránit různým výtržnostem. Protože pátrání dlouho nenese ovoce, pokusí se spolu s františkánským mnichem Blasiem (podivuhodná figurka) nastražit na tajemného rozparovače léčku.
Knížka je podobná Vondruškově 'Ještě že nejsem kat'. Jednoduchá (skoro) detektivní zápletka, historické reálie středověké Prahy - dá se to přečíst, ale žádné 'Jméno růže' to není.

23.08.2016 3 z 5

Zabíjení hrou Zabíjení hrou Tom Clancy

Sarxos je na Síti nejoblíbenější MMORPG hrou, navíc, protože jsme v roce 2025, se hraje ve virtuální trojrozměrné realitě. V jednu chvíli se však násilí a nenávist mezi některými hráči přenese do reálného života! Šel Lookbehind tak přišel o své vybavení, když se mu někdo vloupal do bytu. Hráči Megan a Leif jsou jako malí 'Slídilové' NetForce požádáni, aby se pokusili ve hře získat informace o hráči, který své protivníky 'odstavuje'.
Je to vcelku zajímavý námět a i vyprávění, střídající se realita a virtuální svět, čtenáře zaujme - zejména ty, kteří mají s podobnými hrami typu World of Warcraft zkušenost :-) Pro děti dobrodružná kniha s jistými výchovnými prvky o odpovědnosti.

"Jen v loňském roce někdo 'odstavil' dvanáct hráčů."
Tohle Megan netušila. "To je jeden za měsíc..., no, ale Sarxos hrají stovky tisíc hráčů. Jeden není zas tak moc."
"To jsem si řekl taky, až na to, že po osm let nebyl 'odstaven' ani jediný, tedy až do doby před osmnácti měsíci. Se Sarxosem se něco děje a jeho sponzoři se začínají ošívat. Strašně by jim vadilo, kdyby museli herní server zavřít."
"Pravě jsme zaznamenali opravdu bombastické odstavení," řekl Winters. "Neřeknu ti jeho pravé jméno, to snad chápeš, ale ve hře vystupuje pod jménem 'Šel Lookbehind'."

"Vítejte v mém světě," ozval se na nimi Rodův hlas. "Ve světě, který nepatří podvodníkům a ničemům."

23.08.2016 3 z 5

Třetí brána Třetí brána Lincoln Child

Třetí brána popisuje pátrání lovce pokladů Portera Stonea po dvojité koruně a tajemné hrobce faraona Narmera, sjednotitele Horního a Dolního Egypta. Stone financuje nákladnou utajovanou expedici a vybuduje základnu na nehostinném močálu Sudd, na jihu Nilu mimo Egypt. Na základně se začínají množit nevysvětlitelné nehody a proto je k expedici povolán záhadolog Jeremy Logan, aby těmto paranormálním jevům přišel na kloub.
Toliko k vlastní zápletce. Příběh je to vcelku napínavý a čtivý, naneštěstí pointa vyšumí a po krátké době na knihu zapomenete. Pasivní Jeremy Logan je nakonec v příběhu naprosto zbytečně a i další tajemnosti zůstávají jen přikrášlujícím prvkem...

21.08.2016 3 z 5

Případ nitravské mince Případ nitravské mince Stanislav Češka

Příjemná knížka. Nenáročný příběh pátrání Slavomíra po padělatelích stříbrných mincí je psán jednoduchým a čtivým jazykem. Čtenář procestuje se Slavomírem z Veligradu do Nitravy a Řezna a seznámí se s historickými reáliemi kolem roku 866 za vlády krále Rostislava na Velké Moravě, Svatopluka na Nitravě a působení Cyrila a Metoděje.

18.08.2016 3 z 5

Krátké dějiny novověké filosofie Krátké dějiny novověké filosofie Roger Scruton

Tento souhrnný přehled novověké filosofie mě naprosto zklamal. Těšil jsem se na hutný soubor myšlenek novodobých filosofů, vysvětlení jednotlivých proudů a směrů, rozvinutí myšlenek Platóna a Aristotela. Namísto toho jsem se těžce prokousával nesrozumitelnými abstraktními teoriemi o ničem, jako kdyby největším problémem novodobé filosofie bylo "odkazovat nikoliv na oblast skutečnosti, ale na oblasti možného a nutného; spíše na to, co by být mohlo a co být musí, než na to, co je." Veškeré diskuse a problémy se prostě zablokují hned na začátku, neboť se začne spekulovat nad významem a smyslem základních jednoduchých pojmů "Já". Je to zmatené, nesrozumitelné a filosofii to posouvá někam na okraj nebo rovnou do háje - jen pro hrstku pošahaných magorů.

" Jestliže si klademe otázku: 'Co jsou to čísla?', sami zjistíme, tvrdí Frege, že nenacházíme odpověď."

(G.E.Moore, 1873-1958): "Jak je možné, ptal se, že moje víra v to, že mám dvě ruce, je méně jistá, než validita všech filosofických důkazů, které mohou být uvedeny, aby ji vyvrátily?"

Kdybych měl tu smůlu, že by to byla má první kniha o filosofickém náhledu na svět a na místo člověka v něm, kterou jsem si přečetl, asi bych se o filosofii přestal zajímat jako o nepraktické bláboly několika rádoby myslitelů.
Pozitivním je snad opravdu jen ten chronologický přehled jednotlivých směrů - racionalismus, karteziánství, empirismus, osvícenství, idealismus, marxismus, utilitarismus, fenomenologie, existencialismus a jejich představitelů - Descartes, Spinoza, Leibniz, Locke a Berkeley, Hume, Kant, Hegel, Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche, Marx, Frege, Wittgenstein. Bohužel autorovi se nepodařilo do tohoto přehledu vnést nějaké přiblížení myšlenek těchto jistě velkých myslitelů své doby. Takže nezbývá, než tyto myšlenky nastudovat v jiné publikaci, rozhodně ne v této!

14.08.2016 2 z 5

Chrámová hora Chrámová hora Jack Whyte

Napůl fikce, napůl historická fakta (a ten poměr berte s rezervou), každopádně čtivý a zajímavý román. Příběh zrození řádu templářů - prvního duchovního řádu s povolením zabíjet ve jménu Božím. Mladý rytíř Hugo z Payns je "Povýšen" (zasvěcen) do tajného a tajemného bratrstva Řádu znovuzrození v Sionu. Toto bratrstvo již padesát generací ochraňuje tajemství k pokladu, který má být uložen v Jeruzalémě někde na místě původního Šalomounova chrámu... Román popisuje Hugovu cestu do Jeruzaléma a pátrání bratří po tajemném pokladu a odkazu. Hugo z Payns, Štěpán St. Clair a další z bratrstva musí najít způsob jak pátrat po tajemném odkazu přímo na Chrámové hoře před zraky všech a přitom udržet tajné bratrstvo a jeho aktivity v utajení.

"Tady to je, Štěpáne," řekl při pohledu na své ruce. "Celý můj život v jediné místnosti. Černá a bílá. Barva našeho Řádu, temnoty a světla, smrti a života, nevědomosti a osvícení, nejen tady pod nohama na podlaze, ale ve všem, co se nás týká, co děláme."

06.08.2016 4 z 5

Revolucionáři Revolucionáři Lukáš Vavrečka

Je to takové české Norské dřevo :-) .
Na prvotinu osmnáctiletého kluka je to překvapivě hluboké, ryzí a čerstvé. Život jako revoluce, zajímavé. Lukáš Vavrečka je velkou nadějí a talentem.

02.08.2016 3 z 5

Teorie relativity a jiné eseje Teorie relativity a jiné eseje Albert Einstein

Soubor sedmi Einsteinových populárních článků a vystoupení, která přibližují "normálnímu" člověku tajemství fyziky. Speciální a obecná teorie relativity, Lorentzovy transformace, ekvivalence hmoty a energie E=mc2, Descartesova geometrie, Galileova mechanika a Newtonova gravitační teorie, Hertzova a Faradayova teorie pole, Maxwellovy a Schrödingerovy rovnice, Max Planck, de Broglie, Niels Born - tato náročná témata jsou populárně a zjednodušeně předmětem tohoto shrnutí vývoje fyziky. Současně jsou zde zahrnuty a prezentovány i Einsteinovy názory na odpovědnost vědy a vědců, filozofické aspekty, etika a morálka. Zájemcům o tento typ publikací ji mohu doporučit jako úvod nebo jako dílek do mozaiky studia fyziky a velkého fyzika a filozofa Alberta Einsteina.

"Matematika se zabývá výhradně vztahy mezi pojmy, aniž by uvažovala o jejich vztahu ke zkušenosti. Fyzika také pracuje s matematickými pojmy; tyto pojmy však nabývají fyzikálního obsahu pouze jasným určením jejich vztahu k objektům zkušenosti. Tak tomu je zejména v případě pojmů pohyb, prostor, čas."

"Pro náš věk je podle mého názoru charakteristická dokonalost prostředků a zmatenost cílů. Pokud budeme opravdově a vášnivě toužit po bezpečí, blahobytu a svobodném rozvíjení vloh všech lidí, určitě nám nebudou chybět prostředky, s jejichž pomocí do takového stavu dospějeme. Dokonce i kdyby o tyto cíle usilovala pouze malá část lidstva, nakonec se prokáže jejich nadřazenost."

31.07.2016 4 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Tomáš Sanders čelí sexuálnímu obtěžování (harassmentu) ze strany své nové nadřízené Meredith Johnsonové, se kterou měl před více než deseti lety intimní poměr. Dnes je ale šťastně ženatý, je otcem dvou malých dětí a nemá v úmyslu mít na pracovišti poměr se svou novou šéfovou. Celá aféra, která může ohrozit plánovanou fůzi firem, postupně přeroste v boj mezi Tomem a vedením firmy DigiCom. Tom Sanders postupně odhaluje intriky a pozadí celé aféry. Není vůbec jednoduché obstát v souboji s pomluvami a manipulacemi ze strany vedení firmy. Tím, že celý případ má i technické motivy (skoro detektivní zápletka a pátrání) je kniha čtivá a poměrně napínavá. Dnešní technicky znalý čtenář se možná nostalgicky pousměje nad tehdejším stavem nejmodernější techniky, ale i to zapadá do reálií doby. Je to vcelku příjemné čtení...

31.07.2016 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

U tohoto příběhu se mi líbilo, jak autor dokonale napíná nervy čtenáři. Do poslední chvíle není jasné, kdo je policejním řezníkem, i když adeptů je celá řada. Když někdo vystřelí, netušíte až do další kapitoly, kdo vystřelil, kdo byl zasažen a kdo vlastně umírá - napínavé jako kšandy! Na druhé straně některé vraždy zůstávají nevyjasněné, pedofil je stále na světě, Aurora slyší ty těžké kroky - KONEC.

30.07.2016 4 z 5