Případ nitravské mince

Případ nitravské mince https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186981/pripad-nitravske-mince-186981.jpg 4 54 18

Zločiny na Velké Moravě série

Hlavními hrdiny a velkomoravskými „detektivy“ jsou opět Slavomír, kníže z mojmírovského rodu, a jeho vikinský přítel Erik. Příběh začíná roku 866 na Veligradu. Kupec Bojata se právě vrátil z Řezna a přináší překvapenému Slavomírovi dopis s prosbou o pomoc od bavorského krále Karlomana – protivníka, posléze spojence a nyní opět protivníka Moravanů. V Řezně se objevují padělané denáry, které jsou zřejmě přiváženy z Moravy. Slavomír tomu nechce uvěřit, protože na Moravě se mince nerazí. Pomoc však slíbí. Když potom doprovází Konstantina s Metodějem do Nitravy, narazí na povražděné kupce a falešné mince…... celý text

pepa4081
03.12.2023 4 z 5

Tuhle sérii mám o dost radši, než ty ze současnosti. Vždy se těším na další díl.
Velmi uspokojivé.

Turlogh
06.01.2023 4 z 5

Opět jeden z povedenějších příběhů této románové série, plný napětí, čtivý, dobrodružný. Howgh.

kalache
17.11.2020 3 z 5

...jednu jsem zkusil,nezklamala,ale stačilo...

Vojslava
24.09.2020 4 z 5

Opět jednoduchý historický román, který čtenáře jen trošičku donutí uvažovat, kdo je vrah, aby nakonec zjistil, že to zjistit nemohl... ale jinak příjemné čtení se zábavně afektivním závěrem, který jsem velmi ocenila. Až budu mít okénko v četbě a nic oddechového po ruce, zase se na Velkou Moravu vrátím.

čef
13.09.2020 4 z 5

Odlišností oproti předchozím dílům této řady není mnoho a možná je to i dobře. Stále je to docela dobré historické čtení, které se dokonce částečně odehrává mimo území velkomoravské říše v Regensburgu a přináší i několik pro mne neznámějších detailů o Nitře. Takže jsem OK.

kolacky
25.06.2019 3 z 5

Zlepšila se (staro)čeština! Příběh by se mi celkem líbil, leč... popisné a popisné a popisné. Třeba ty opakující se začátky - u každé knihy skoro doslovné. Nu což.

Centurion.d
23.02.2019 4 z 5

Ctive, zajímavé - více v recenzi.

Madelisi
10.02.2018 3 z 5

Autor si nastudoval historii a chce to moc ukázat. Tyto odbočky knihu ale prodlužují a zpomalují děj.
U této série se mi líbí zasazení příběhů do jednoho rámce, nicméně v tomto příběhu mi přišlo, že se vše pohlo na základě několika náhod. Co by Slavomír dělal, kdyby náhodou neviděl přepadení kupce nebo kdyby přijel do Nitravy dřív/později, aby si byl schopen dát dohromady souvislosti?
Oceňuji autorovo uvedení na pravou míru v doslovu a vlastně celý nápad na detektivky z Velké Moravy.

KaajaS
11.10.2017 4 z 5

občas asi zbytečně se opakující popis událostí, ale mě to prostě baví :-)

matvlad
29.06.2017 5 z 5

Kniha se mně moc dobře četla, doporučuji ji dalším čtenářům. V.M.

ivoiro
22.02.2017 4 z 5

Opět mě zaujala kombinace historie a detektivky. Série mě baví a to velice.

Plútarchos
18.08.2016 3 z 5

Příjemná knížka. Nenáročný příběh pátrání Slavomíra po padělatelích stříbrných mincí je psán jednoduchým a čtivým jazykem. Čtenář procestuje se Slavomírem z Veligradu do Nitravy a Řezna a seznámí se s historickými reáliemi kolem roku 866 za vlády krále Rostislava na Velké Moravě, Svatopluka na Nitravě a působení Cyrila a Metoděje.

irousek9
28.08.2015 3 z 5

Souhlasím,že oproti prvním dílům autor ubral na opravdu nezáživných popisech,které zabíraly velkou část knihy. Kniha měla již lepší spád a celkově lépe se četla, než ty předchozí. Jako hodně lehká oddechovka pro milovníky historických detektivek se snad už dá přečíst...

Dandulka
21.08.2015 5 z 5

Zajímavý nápad, psát detektivky z Velké Moravy. Retrospektivní prvek celý děj jen oživuje.

Dandulka
21.08.2015 5 z 5

Danuše7
12.11.2014

Kniha se mi moc líbila. Nezdá se mi, že by byly knihy pana Češky na jedno brdo, jak psal jiný čtenář.

Márinka
15.07.2014 1 z 5

Říká se třikrát a dost. Já jsem tomuto "moravskému Vondruškovi" dala i čtvrtou šanci, protože mne dějiny Velké Moravy zajímají a raději mám beletrii než naučku. Tohle se už však skutečně nedá číst :(

cori
26.04.2014 3 z 5

Čtvrtý příběh detektiva amatéra knížete Slavomíra, který tentokrát pátrá po padělatelích mincí. Díky obrovské náhodě se dostává na jejich stopu a postupně je všechny díky svému důvtipu i božímu soudu odhalí. Nebýt té neuvěřitelné náhody, nevím, jestli by penězokazce někdy vůbec vypátral. V porovnání s prvním dílem autor ubral nudné a nezáživné popisy. Příjemná oddechovka.