Placi Placi komentáře u knih

Deadpool Deadpool Adam Glass

Naprostá pecka!

Deadpool je absolutně po právu jednou z nejoblíbenějších komiksových postav současnosti. Sázka na nejistotu byla úžasná jízda plná humoru, který mi prostě sedí, marveláckých postav prvního řádu i potoků krve. Jen to seznámení s hrdinou by mi asi více sedlo až na závěr knihy jako to například dělají s retro příběhy v DC komiksovém kompletu. To však nemění nic na tom, že dávám za plný počet hvězd. Do dalších Deadpoolových komiksů případně půjdu s chutí a bez váhání. Vystupování z role a komiksového světa je perfektní! Wade to vážně zabíjí, a to doslova!

04.07.2018 5 z 5

Srdečné pozdravy z Ruska Srdečné pozdravy z Ruska Ian Fleming

Srdečné pozdravy z Ruska se patrně dočkaly nejvěrohodnější filmové adaptace ze všech Flemingových románů s agentem 007.

Asi mi přijde trošku naivní od jednoho z nejlepších a nejzkušenějších agentů tajné služby, že zkrátka dá na pohádky ruské holky, ale je pěkná, tedy budiž. Sám si za ty dny sexu ve vlaku na konci vynadá, tedy přiznejme, že lidský faktor hraje důležitou roli i u strojů na smrt. Na druhou stranu bych ocenil způsob, jakým se Bond vypořádal s protivníkem v coupé Orient-expressu. Vždyť reálné rvačky, při kterých jde o život, zdaleka nevypadají jako slavné bojové scény Jamese Bonda z filmových pláten (minimálně jako ty starší), ale naopak jde ve skutečnosti často o rychlé souboje s množstvím chyb, nervozity a surovosti, které mohou skončit po pár vteřinách.

Vedlejší postava Darka Kerima také dokázala zaujmout, úplně jsem si ho představoval jako vrchního číšníka z naší dovolené, i když v tomto případě šlo o Egypťana.

25.06.2018 4 z 5

Úvod do studia politiky Úvod do studia politiky Miroslav Novák

Stěžejní četba ke státnicím vol. 2 - výborná přehledová kniha ke studiu politologie!

20.06.2018 4 z 5

Demokracie: Teorie, modely, osobnosti, podmínky, nepřátelé a perspektivy demokacie Demokracie: Teorie, modely, osobnosti, podmínky, nepřátelé a perspektivy demokacie Lubomír Kopeček

Četl jsem ke státnicím a dnes jsem je udělal. Kniha je dobře strukturovaná a přehledná. Určitě mi pomohla.

20.06.2018 4 z 5

Šejch Músá aneb prof. Alois Musil Šejch Músá aneb prof. Alois Musil Kristýna Košutová

Pěkná forma pro základní seznámení s osobou nebojácného rodáka z našich končin. Příběh člověka podněcuje k dalšímu studiu životních osudů Aloise Musila. Za mě rozhodně pět hvězd a přání více takových knih. Vždyť tolik Čechů, co by dokázalo to, co Musil, není!

12.06.2018 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tento klenot všech klenotů veškeré světové fantasy literatury a patrně i literatury vůbec se nedá hodnotit jinak, než s nejhlubší poklonou Panu Tolkienovi (ano, Panu s velký P). Neříkám, že napsat kvalitní knihu ze světa fantasy je něco jednoduchého a že to dovede každý druhý. To, co dokázal Tolkien, je však něco, co je za hranicemi mého chápání. Tento génius stvořil celý svět, historii tohoto světa s přihlédnutím k celé řadě národů a ras, dokonce kompletně stvořil i mytologii Středozemě, ale co si zaslouží největší poklonu je to, že dokázal zkonstruovat i specifické jazyky a písmo daných ras a národů. Tolkienovi se povedlo zažehnout ve čtenářích pocit, že Středozem je skutečné místo, které skutečně existovalo.

Atmosféra příběhu je naprosto úžasná. Okamžitě na začátku si zamilujete Hobity a celý Kraj. Správný příběh si žádá odvahu, přátelství, obětování a boj proti vyššímu zlu. To vše Společenstvo prstenu má. Kdo viděl filmy dříve než četl knihy jako třeba já, měl by si knihy rozhodně přečíst. Filmy, i když jsou pro mě posvátnou záležitostí, a na kterých jsem vyrůstal, neobsahují z pochopitelných důvodů vše, co nabízí kniha.

Zkrátka:

Jeden Tolkien vládne všem.

29.05.2018 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Oblíbená četba mého dětství. Pamatuji si, že řecké báje a pověsti mě vždy bavily o něco více než ty české od Jiráska. Ono to určitě bude tím množstvím hrdinných reků a válečníků, bájných bohů a polobohů a tajuplných krajů a dálek. Byl jsem moc rád, že jsme měli řecké báje v povinné četbě na prvním stupni základní školy. Příběhy z oblastí na obě strany od Héllespontu mě vždy dokázaly dokonale vtáhnout a pohltit. Doporučuji všem dětem ve věku 7-97 let :)

29.05.2018

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Bezkonkurenčně nejlepší pirátský příběh, na který jsem kdy narazil! Vyrostl jsem při sledování Ostrova pokladů s Ch. Hestonem a Ch. Balem a nikdy nechci vidět jinou filmovou adaptaci. Když jsem dospěl, narazil jsem i na sešitovou verzi Stevensonova románu a musel jsem si Poklad na ostrově přečíst. Budu se opakovat, ale Poklad na ostrově, chcete-li Ostrov pokladů zůstane navždy v mém srdci jako klenot dobrodružných příběhů. Tohle budou mé děti mít jednou povinné.

"Jsi chytrej kluk, Jime! Chytrej jak opice, hned jsem to poznal!"
"Pro lásku boží...Israel Hands byl Flintův nejlepší střelec...!"
"Severo-severovýchod a dál na východ, úbočí Dalekohledu. Stříbrné pruty jsou v severní skrýši."
"Podepsán J. F. Víte, kdo to byl? John Flint! To je Flintova mapa! Flintův poklad!"
"Flinta se báli i ostřílení piráti! Španělé se ho báli jako čert kříže. Byl jsem hrdý, že jsem Angličan!"
"Jime! Jime, Jime, Jime! Ty jeden zelenáči! Namočil sis střelnej prach, viď Jime?"
"Všichni se báli Flinta, ale Flint se bál jedinýho, Dlouhýho Johna Silvera!"
"Darby McGraw, přines mi rum!"
"Ještě dnes se budím ze sna, burácí příboj a já slyším skřehotavý hlas kapitána Flinta."

24.05.2018 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Osobně se musím přiznat, že se mi asi o trošku více líbily předešlé dvě knihy. Nicméně jde o další díl geniálně píšící Rowlingové (Ano, píše to Galbraith, já vím!) o Strikovi, Robin a "jejich" detektivní agentuře. Tentokrát je to pro Strika velice osobní, vždyť pronásleduje své životní nepřátele, kteří ho všichni nenávidí. Krásně se nám posunul vztah: Strike-Robin. V průběhu knihy to hlavně s Robin vypadá všelijak a je jasné, že v závěru si leckdo nad Robin zaťuká na čelo.

Rovněž jsme se opět dozvěděli mnohem více o minulosti Robin a Cormorana. V tomto ohledu nás autor/ka dokáže překvapit, alespoň já překvapený byl.

Nejvíce mě však v celém příběhu překvapilo, když si Strike sedl do koženkové sedačky v kanceláři a ono "nezapšoukalo". To považuji za významný zvrat v celé dějové lince, neboť se to ještě nikdy dříve nestalo a i samotný Strike byl velice překvapený.

Nyní konečně mohu dokoukat zbylé zatím vydané díly seriálu Strike!

06.05.2018

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Knihu Dolores Claiborneová hodnotím 4 hvězdami, ačkoli přiznávám, že z počátku se mi nečetla vůbec lehce. Chvilku mi trvalo začíst se do tohoto Kingova psychologického thrilleru a dokonce jsem ho musel na čas odložit. Děj se ale při popisu soužití Dolores s jejím manželem slušně rozjel.

Osobně mě trošku ubíjel koncept knihy, která je jednou velkou kapitolou, tedy vyprávěním Dolores o dvou osudových lidech jejího života. Mám rád, když mohu četbu přerušit na koncích kapitol, abych se pak hned vracel na začátku dalších. Tady to prostě nešlo a přes to jsem se na prvních stranách také prokousával.

Co se týče vyprávěcího stylu drsné ženy z venkovského prostředí státu Maine, ten knize neskutečně sedl a je to podle mého názoru jedno z lákadel knihy.

Co dodat, život se s Dolores vůbec nemazal a ona se tedy rozhodně nemazala s ním. Silná, opravdu silná žena. Příště již po Zelené míli, Dlouhém pochodu a nyní Dolores asi sáhnu po nějakém tom mistrově hororu.

28.03.2018 4 z 5

Falcon Falcon Stan Lee

Mé první komiksové setkání se Samem Wilsonem. Příběh svižně ubíhal a já se rozhodně nenudil, až jsem byl opravdu příjemně překvapen. O Samově minulosti jsem vůbec nevěděl, to bylo mé první zjištění. Nevěděl jsem, že je Sam sociální pracovník, to bylo mé druhé zjištění. Také jsem netušil, že se o Samovi ví, že je Falcon, což mě překvapilo. Sečteno, podtrženo, moc jsem toho o Samovi nevěděl a o to víc jsem rád za tento komiks.

10.03.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Ampersand volá domů!
Profesor Langdon s Mikymausem na svém zápěstí je zpět a já jsem se nenudil. Ano, závěr knihy je spíše prorocký a reagující na soudobou společnost a nejsme svědky události typu odhalení původu svatého grálu nebo "celosvětové nákazy morem", takže někomu může kniha přijít slabší než autorovy předchozí.
Po provedení Římem, Paříží, Londýnem, Washingtonem, Florencií nebo Istanbulem jsou na řadě španělská města Bilbao a Barcelona a procházka po místních pamětihodnostech byla opět inspirující, poučná a nutící člověka k návštěvě.
Nechápu komentáře typu: "Kniha mohla být o dost kratší, byla rozevlátá a obsahovala příliš popisů prostředí". Vždyť o tom Brownovy knihy jsou, ukazuje nám památky, provádí nás po nich prostřednictvím výkladu profesora Langdona a propojuje historii s dneškem.
I když mými nejoblíbenějšími autorovými knihami zůstávají Šifra a Andělé a démoni, kniha se mi líbila, Dan Brown zkrátka umí psát. Stejná šablona jako u ostatních knih je osvědčená a v jiné zemi s jiným příběhem mě opravdu neuráží, takže jsem si knihu opět skvěle užil.

Nezbývá než na závěr pronést prosbu: "Prosím, pane Browne, příště veďte Langdonovy kroky do Prahy!"

05.03.2018 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Epická první část rozsáhlé ságy, ve které mocní rozehráli svou mocenskou hru, tady příhodně pojmenovaná jako hra o trůny. Autor nás doslova nutí najít si v každém ze slavných a hlavních rodů nějakého toho oblíbence. V záporáckém rodu Lannisterů si tak například oblíbíme postavu skřeta Tyriona. Současně se autor nebojí ve velkém masakrovat hlavní postavy, což sérii dodává specifický nádech. Jelikož jsem viděl všechny zatím natočené série Hry o trůny, musím říct, že co se týče první knihy, filmaři se drželi knižní předlohy téměř do puntíku. To je jen dobře, to opravdu cením. I když na druhou stranu se těším až se další knihy budou od seriálu odklánět. Nebudu asi jediný, když řeknu, že mou nejoblíbenější postavou je Jon Snow, ale současně nevím, jestli se najde mnoho lidí, kteří budou sdílet mou oblibu postavy Ohaře Clegana.

No... teď se s chutí pustit do Střetu králů a nechat se dál unášet parádní zběsilou jízdou.

02.03.2018 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Mé nejoblíbenější Havlíčkovo dílo. Skvěle napsaná satira na tehdejší společnost.

06.01.2018 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Kniha z pochmurné budoucnosti o robotovi s touhou po smrti, který chtěl být naplno člověkem a o lidech, kteří pomalu umírali jako nemyslící stroje, mezi nimiž se našli dva, kteří se tomu vzepřeli. Stačilo se jen naučit číst, v tom je ta síla. Ukázka toho, kam nás může uvrhnout přehnané užívání technologií a uzavírání se do sebe bez sociálního kontaktu s lidmi.

06.01.2018 5 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Kniha napsaná s bezprostředními obavami z nacistické a bolševické totality, která nám dnes po letech ukazuje, jak moc můžeme být vděčni za prostředí, ve kterém žijeme. Droga pravdy je posledním chybějícím nástrojem totalitních diktatur k naprostému ovládnutí jednotlivce. Karin Boye nedlouho po dopsání románu spáchala sebevraždu. Můžeme si tedy být jisti, že román odráží autorčiny nejniternější obavy, bezmoc a hrůzu, kterou musela tehdy pociťovat. Já jen doufám, že se ničeho podobného nedožiji...

05.12.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Lars Kepler opět nezklamal. Za mě osobně to sice nebylo tak dobré jako Svědkyně ohně nebo Stalker, ale svůj standard si série stále drží. Joona je prostě můj oblíbenec. Vrah se svým motivem se dal tentokrát poněkud lépe odhadnout, ale knize to na napínavosti a spádu neubralo.

Vždy nad knihami z této série přemýšlím, jak asi manželé při psaní knihy postupovali, kdo napsal kterou pasáž. Doufám, že autoři již pracují na námětu dalšího Joonova případu a dočkáme se dalšího pokračování.

05.12.2017 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásně napsaná kniha se smutným příběhem. Obyčejný projev lidskosti se promění v lásku dvou mladých lidí, kteří se potkají ve smutné době protektorátní Prahy. Potkat se jindy, možná by se jen minuli...

26.11.2017 4 z 5

Green Arrow: Rok jedna Green Arrow: Rok jedna Andy Diggle

Líbil se mi příběh i kresba. Skvěle jsem se u čtení bavil a jsem rád, že jsem tento díl nepřečetl naráz jako jednohubku (mezitím jsem četl další věci) a mohl si tak příběh vychutnávat delší dobu. Oliver Queen coby moderní Robin Hood spojený s Robinsonem mi povahově sedl a těším se na další jeho příběhy. Rovněž uvažuji nad seriálem Arrow, tak mi ho když tak někdo osobně zrecenzujte :)

23.11.2017 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Zákony džungle převálcují lidskost a není se čemu divit. Stačí si například připomenout zdokumentované skutečnosti při výpadku elektřiny v New Yorku z roku 1977, kdy se v "nejcivilizovanějším" městě světa uchýlili lidé k rabování, žhářství a násilí. Lidé jsou pak více podobni zvířatům. Téma knihy je bezesporu zajímavé, autor čerpal z mnohaleté práce s mladistvými. Autorův styl psaní mi však nesedl.

15.11.2017 2 z 5