Poklad na ostrově

kniha od:


Koupit

Výpravné zpracování k románu R. L. Stevensona s černobílými ilustracemi G. Kruma a textem J. Kincla. Vypráví o dobrodružné cestě za pokladem, který zakopal kapitán Flint na tajemném ostrově. Kniha se objevuje po vydání v Olympii z roku 1970 v nové, přepracované podobě, obohacené Krumovou bibliografií a barevnými ukázkami jeho další tvorby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3172/poklad-na-ostrove-3172.jpg 4.3701
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Toužimský & Moravec
Originální název:

Treasure Island, 1882


více info...
Nahrávám...

Komentáře (119)

Kniha Poklad na ostrově

heavy66
27. března

Ostrov pokladů je pro mě praotcem pirátských příběhů a kapitán Flint synonymem mořského lupiče. Má obliba karibských rumů vznikla tenkrát před padesáti lety, když jsem poslouchal v sudě s jablky ponurou píseň o pití rumu na truhle nebožtíka, a rozbaloval pergamen s černou známkou. Filmová adaptace z roku 1990 dala mým dětským nočním můrám tváře. Charlton Heston charismatický Dlouhý John Silver, Christopher Lee děsivý Slepý Pew, Oliver Reed opilec Billy Bones, a já Jim Hawkins coby mladičký Christian Bale.

Splněno č.19 čtenářské výzvy. Databáze eviduje 32 vydání Ostrova od roku 1901!

los
05. února

Montesquieu říká, že každé velké umělecké dílo se stane zdrojem pro pět až šest stovek budoucích, a já jsem přesvědčen, že Stevensonův Ostrov pokladů tento počet určitě překonal, vždyť založil kanonický soubor symbolů neodmyslitelně a napříč generacemi i národy spjatých s piráty a s hledáním pokladů (i když dnes už asi málokdo, kdo zná Silvera, kapitána Flinta či Jima Hawkinse, četl původní dobrodružný román)

nutno číst s baterkou pod peřinou a dávat pozor, abyste nedostali černou kuličku!


sgjoli
22. ledna

Tuto knihu jsem kdysi zkoušela číst jako tištěnou knihu, ale nemohla jsem se začíst. Tak jsem to teď po letech zkusila jako audioknihu a dopadlo to naštěstí o mnoho lépe. Hodně na tom měl podíl narátor příběhu Zbyšek Horák, jehož hlas se mi k příběhu hodně hodil. Skvěle odlišoval jednotlivé postavy, jeho hlas je takový hrubší, občas u obhroublý, ale jelikož se pohybujeme v prostředí pirátů, tak to tu bylo skvělé.
Obsahově jde nakonec o celkem svižnou jízdu o honu za pokladem s řadou pirátských přestřelek a bojůvek. Jedná se o dobrodružný příběh a pokud je tohle něco, co vyhledáváte, možná vás to bude bavit. Možná to spíš ocení mladší čtenáři - pro dospělého čtenáře to je možná příliš jednoduché čtení. Nevím, možná se pletu. Asi by to také mohli ocenit milovníci všelijakých robinsonád (Robinson Crusoe, Korálový ostrov, atd.)
Jestli jako dospělá v tom dokážu najít nějaký přesah, tak v tom, jak se v tom odráží dobový pozůstatek romantismu - snění o cestách do dálek, exotických míst, plaveb za dobrodružstvím, heroických činů. (Kniha poprvé vydána v 19. století.) Zobrazuje se tu také určitá britská národní hrdost (hrdost při vztyčování britské vlajky). To mne na tom bavilo si toho všímat. Ani ne tak ten příběh, který nebyl ničím objevný či nový, ale spíše tyto drobnosti.
Nebylo to špatné čtení (či poslech), ale asi to nebude úplně moje nejoblíbenější kniha. Asi to jako dospělá už nedokážu tolik ocenit. Lepší 3 hvězdy.

hanak_v_exilu
08. ledna

Je to stěží uvěřitelné, ale téměř všechny typizované představy o pirátech vycházejí ze dvou knih - z Všeobecných dějin loupení a vražd nejproslulejších pirátů od neznámého autora, a z téhle. Zvlášť Ostrov pokladů přeformátoval naše představy tak hluboce, že si nedokážeme představit piráta bez šátku na hlavě, dřevěné nohy a papouška na rameni. Kniha vycházela na pokračování v dětském časopise, což hodně vypovídá o pomalu končícím 19. století, protože se v ní nešetří ani násilím, ani úkladnými vraždami. Navzdory tomu si příběh udržuje atmosféru prázdninového dobrodružství. Není divu že posloužil - patřičně zjemněný ovšem, jako předloha dvaceti filmů.

Petr874
30.11.2022

Knihu jsem četl před 5 lety, takže si už přesně nepamatuji emoce během četní. Ale jedno vím přesně. A to, že to byla jedna z těch velmi dobrých a povedených knih, která se mi dostala do rukou. Doporučuji.

Corvus
06.11.2022

Poklad na ostrově je tím vzácným příkladem dobrodružné knihy z dětství, které neztratila nic ze svého kouzla, ani z kvality. Ke knize jsem se vrátil po 26 letech (již jako čtyřicátník) a oproti jiným knížkám z dětství si Robert Louis Stevenson drží kvalitativní laťku velmi vysoko. Dobrodružný příběh naplňuje všechna klasická pirátská klišé, která tak milujeme na dobrých příbězích, prosolených mořským příbojem; nechybí jednonozí piráti, bečky rumu, mluvící papoušek, drsná mluva mořských vlků, škuner se vznešeným jménem, divoká tropická příroda a samozřejmě titulní poklad. To vše s doprovodnými ilustracemi mistra George Rouxe, který svými perokresbami obohatil Stevensonovo dílo. Roux byl dvorním ilustrátorem Julese Vernea, a ačkoliv jeho perokresby v Pokladě na ostrově nedosahují kvalit děl pro Vernea, stále jde o velmi zdařilé obrázky. Především pak ilustrace, v níž Jim Hawkins míří dvěma křesadlovkami na Israela Handse, stoupajícího s dýkou v zubech lanovím hlavního stěžně. Nebo pérovka slepého piráta Lavičky, která mě v dětství děsila stejně jako ťukání jeho slepecké hole. Vybavuji si prazážitky, ve kterých jsem se v noci budil hrůzou a babička možná litovala, že mi knihu koupila. Vlastně jediné, co jsem nesl po návratu ke knize nelibě, je jednoznačně překlad Hany Šnajdrové, která z nějakého prapodivného důvodu interpretovala jména pirátů Long John Silver či George Merry jako Dlouhý Honza a Jíra Merry, což mě nepřestalo tahat za oči všech 211 stránek. Přitom další jména zůstala v originálním znění... Musel jsem si v anglickém originále ověřit, zda nezpackala i Silverovu přezdívku ‚Rožeň‘, ale nikoliv, zde je překlad výborný. Honzík a Jíra, kteří snad vyskočili překladatelce z klasické české televizní pohádky, mě budou strašit na věky. Jinak o nějaké utahanosti a rozvláčnosti děje, jak jsem se zde dočetl, není ani památky. Naopak – kniha odsýpá a na každé stránce se něco děje! Pět zasloužených hvězd!

IreneP
30.10.2022

Klasická dobrodružná knížka, v současnosti už spíš pro děti. V naší rodině jsme poslouchali audio - já a můj 10letý syn. Ten ji opravdu prožíval a byl nadšený. Mě taky bavila. Děj není nijak drastický, i když na pár mordů dojde. A postava Johna Silvera je ikonická.

Hakate
06.09.2022

Krásná dobrodružná kniha z období "školní lavice" moc ráda jsem tuto knihu četla.

1