pista53

Klub divných dětíKlub divných dětíPetra Soukupová

Nová kniha P. Soukupové už byla dlouho očekávána a po jejím přečtení musím s radostí říci, že se nadmíru povedla a, už s minulými knihami pozvednutá laťka, se houpe proklatě vysoko.
Příběh je nahlížen očima čtyř dětí, které se ve vyprávění střídají a díky tomu můžeme sledovat jednotlivé události z odlišné perspektivy. Nejsou to zcela běžné děti a z počátku ani kamarádi. Každé se něčím odlišuje od „normálu“, od běžného „stáda“. Ať už je to zcela specifický náhled na svět (Mila), handicap (Katka a Franta) či vnitřní strachy (Péťa). Někdo se do společenské ilegality uzavřel dobrovolně, protože ostatní – lidi/děti prostě k životu nepotřebuje či jim nerozumí (a platí to i obráceně), ostatní jsou do své osamělosti zahnáni násilím a nic jiného jim prostě nezbývá a proto to řeší po svém. Katka se utíká do světa příběhů z knih, Franta do skořápky zlého kluka, který kolem sebe jen kope, a Péťa ke skicáku. Mimochodem, dětí umí být pěkně zlé a kruté. Často se mění v bestie, které druhým neodpustí jakoukoliv jinakost. Kdopak z nás to nezažil jako dítě? Např. nosit v 80. letech fakt hrozné, velké, růžové brýle, rovnalo se odsouzení do pozice třídního otloukánka (vím o tom své).
Kniha je určena i pro starší děti, ale, upřímně řečeno, nevím, jestli bych ji svým dětem (9 a 13let) zatím doporučila. Pro děti bude totiž chování hrdinů srozumitelné, běžné a možná proto i nezáživné a nudné. To spíš pro dospělého je to naprosto fantastický svět. Jak spolu děti komunikují, jak přímočaře a bez obalu řeší nastalé situace. Je to skvěle napsané, při některých situacích mi běhal mráz po zádech. Jejich myšlenkové pochody a střet s pragmatickým světem dospělých, kteří přece nejlíp vědí, „co je pro děti dobré“….A to se Petře Soukupové podařilo naprosto skvěle vyjádřit!
Opravdu doporučuji všem – těm, kteří děti mají i těm zatím bez nich.
P.S.: a nesmím opomenout naprosto kongeniální spolupráci s ilustrátorkou knihy Nikolou Logosovou, které se podařilo velmi zdařile a citlivě doplnit knihu přesně padnoucími ilustracemi.

03.01.2020

Byla jednou jedna řekaByla jednou jedna řekaDiane Setterfield

Většinou si knihy pečlivě vybírám, mám dlouhou frontu titulů, které bych si chtěla přečíst a tu a tam na mě vykoukne nová kniha, která všechny čekající okamžitě předběhne. A to se stalo i s knihou BYLA JEDNOU JEDNA ŘEKA. Autorku vůbec neznám, historické romány nečtu a přesto mě něčím uhranula a přesvědčila….a od první věty jsem ani jednou nezalitovala.
Vtáhl mě silný příběh, temný jako půlnoční řeka. A o příběhy tu jde v první řadě. Příběhy se tu vyprávějí, poslouchají, kolují od úst k uším jako tichá pošta, šperkují a proměňují.
Dalším kladem byl pro mě neskutečně poetický a čtivý jazyk. Děj mi při čtení plynul před očima jako film a postavy byly dobře charakterové vykreslené a snadno jsem s nimi mohla prožívat všechna jejich očekávání, touhy i nesčetná zklamání. Někomu se může zdát, že je tam postav moc, či dějových zvratů jako v argentinské telenovele, ale pro mě byla nakonec hlavní hrdinkou řeka Temže. Protože kolem ní se točil celý příběh, to ona udávala směr i tok všech jednotlivých meandrů příběhu. Nenechala se obelstít žádnými sliby ani přemlouváním. Dávala i brala podle svých vlastních zákonů.
Velmi doporučuji k prohlédnutí i internetové stránky, které v závěru knihy udává spisovatelka nebo fotografie Henryho Taunta, fotografa z přelomu 19. a 20. století, který byl reálným předobrazem Henryho Daunta z knihy. Hned bude váš zážitek z četby ještě živější.

23.02.2020

Podbrdské ženyPodbrdské ženyJana Poncarová

Opravdu velký obdiv před spisovatelkou! Podbrdské ženy jsou její prvotina a přitom její styl je lehký a zralý. Kniha se "čte sama" - popisy událostí, prostředí i vykreslení jednotlivých charakterů běží při čtení před očima jako film.
Je to kniha neveselá. Tři generace žen a na pozadí jejich osudů se odehrávají velké mezníky našich dějin, druhá světová válka, nástup komunismu i okupace v 68. roce. Jen chvilková euforie z osvobození a konce války a pak na hlavní hrdiny padne deprese a realita 50. let jako těžká deka. Jsou uzavřeni do svých koloběhů, životních stereotypů, s jen malou možností se z nich vymanit. Na konci sice svitne naděje, ale kdoví?
Mám ráda knížky Jiřího Hájíčka a Petry Soukupové a Janu Poncarovou si velmi ráda zařadím vedle nich. Určitě doporučuji a další její knihu budu netrpělivě vyhlížet.

09.02.2019

Komturova smrtKomturova smrtHaruki Murakami

Murakami patří mezi mé oblíbené spisovatele. A v této knize mi opět nabídl vše, co mám ráda - silný příběh s příměsí magie a nadpřirozena a občas velmi bizarní postavy.
Z počátku se román tváří jako všední příběh o rozpadu jednoho manželství. Jen, co se však muž odstěhuje do domu, který dřív patřil věhlasnému malíři, začnou se dít podivné věci....Hlavní hrdina je profesí malíř, velmi zručný portrétista a právě to mě na knize bavilo nejvíc. Je zde skvěle popsán vznik takového díla. Nejen po technické stránce, ale především psychologické. Vztah mezi portrétovaným a portrétistou je jako terapie, kdy se obě strany nejprve oťukávají, aby se později lépe poznali a mohl vzniknout jak otisk tváře tak duše portrétovaného.
Za mě skvělý počin a vůbec mi nevadil rozsah. Ba naopak, klidně bych četla dál....

19.09.2019

Safíroví ledňáčci a GlutamanSafíroví ledňáčci a GlutamanBogdan Trojak

Co se týká knih ( je jedno, zdali jsou určeny dospělým či dětským čtenářům), jsem jako lovecký pes. Jdu po stopě zajímavé obálce. A tento můj instinkt mě neomylně přivedl ke knize Bogdana Trojaka. Podle anotace jsem čekala příběh podobný např. Rychlým šípům či Prašině. Prostě parta dětí a jedno velké dobrodružství. Kniha samosebou nabízí i toto, ale také mnohem, mnohem víc! Zavádí nás do Prahy, kde proti sobě stojí nejen dvě party dětí – Safíroví ledňáčci na straně jedné a Drajerovic draci na straně druhé, ale také kapitán Paprskář a šílený vědec Glutaman, který chce svými vynálezy ovládnout svět. Hned po pár stránkách jsme se se synem řehtali jako koni. Dětské postavy jsou tam úžasně vykreslené, prostředí podzemní továrny je plné fantastických nápadů, včetně důmyslného propojení pěti pražských rotund, které se dávají do pohybu olíznutím nějakého specifického místa v interiéru. Čte se to nesmírně dobře, čeština je tam opravdu krásná a já si to nesmírně užívala!
Proto doporučuji všem dětským čtenářům a taky dospělým s hravou duší. A taky milovníkům P. Stančíka a Prahy a všem, kterým nevadí octomilky.

25.08.2020

Kouzelná skříňka pro GwendyKouzelná skříňka pro GwendyStephen King

Silný příběh mistra napětí tentokrát pro dospívající čtenáře. Zvědavost mi nedala a přečetla jsem si ji. Sledovat osobní příběh zprvu 13ti leté holčiny, která dostane od neznámého cizince takový dar-nedar bylo dechberoucí. Zpočátku zázrak, poté prokletí. Je to příběh o houževnatosti a zodpovědnosti. Myslím, že slušná výbava pro adolescentní čtenáře. Takže holkám, které nebaví "limonádové" čtení vřele doporučuji. A vlastně i těm ostatním....

11.12.2018

PrakPrakMichal Vrba

Témata zločinu a trestu či viny a odpuštění byla v knihách zpracována bezpočtukrát. Není to lehké téma a kdo ví, jak bych se v podobné době, vypáčené z kloubů, sama zachovala...čili kdo je bez viny, hoď kamenem…
V této knize je do nelehké situace postaven hlavní hrdina Marek, který (snad z nedostatku větší odvahy, snad z osobní pohodlnosti) zůstává v zaměstnání, kde začali úřadovat Němci a pro které píše úderné, agitační pamflety oslavující Třetí říši. Co ho čeká po válce je nasnadě. Ikdyž se své svědomí snažil utišit rádoby „hrdinskými“ činy, v očích ostatních Čechů zůstal nadále kolaborantem.
Tento Markův příběh se dozvídáme z jeho deníkových záznamů, které náhodou objeví dcera jeho bývalé manželky. A zde to začíná být zajímavé, ba napínavé. Všemu totiž přihlíží rodinný přítel Tonda. Jeho prostřednictvím je totiž krásně vidět, jak lehce se dá historie překroutit, upravit podle toho, jak se to komu hodí. Jak snadno uvěříme lžím kamarádů, protože kolikrát zní milosrdněji nebo prostě proto, že to je v danou chvíli příjemnější.
Kniha zůstává na konci nedovysvětlena, není tam jasné, „jak to bylo „doopravdy“, ale v hloubi duše to čtenář podvědomě moc dobře ví, cítí rozuzlení. Tedy aspoň mně se u toho nervozitou kroutily palce….a o to to bylo silnější.
Jediné, co bych příběhu vytkla, je forma deníků, kdy byla jen těžko uvěřitelná jejich přílišná popisnost až poetičnost, užití přímých vět či dvě časové roviny. Ale kdo ví, třeba si někdo takový deník píše.

Za mě tedy vřelé doporučení.

20.05.2020

SobotaSobotaIan McEwan

McEwan, jindy šokující a pobuřující, mě v této knize velmi překvapil. Žádné patologické, rozvrácené vztahy, nýbrž harmonické manželství a spokojený život respektovanéno neurochirurga Henryho Perowna. Příběh jediného dne, zdánlivě obyčejné soboty však není tak úplně běžný. Už od brzkého svítání vznikají situace, které na sebe řetězí další události, mající nedozírné následky a jakoby zkoušely , proklepávaly pevnost hlavního hrdiny. Forma knihy se mi líbila, četla jsem jedním dechem hemžící se myšlenky,rozbíhající se do všech stran. Dávaly nám nahlédnout do Perownova soukromí i do lékařského prostředí, což bylo fascinující! Vztahy se svými dospělými dětmi, které byly nádherné až záviděníhodné, k matce či k problematickému tchánovi, který se sice jevil jako neruda-alkoholik, ale nakonec, jak se ukázalo, měl zásadní vliv jak v rodině, tak i v tu osudnou sobotu. To vše rámováno velkými dějinami, neboť svět se nachází po útocích 11.září ve strachu a v nejistotě a válka v Íráku je na spadnutí.
Doporučuji!

18.11.2020

Emil a detektivovéEmil a detektivovéErich Kästner

Četli jsme s osmiletým synkem a bylo to velmi hezké, vtipné i napínavé. Bylo skvělé číst synovi o tom, jak se parta kamarádů, zpočátku úplně cizích kluků, vydá pomoci Emilovi s polapením zloděje. Myslím, že vzájemná pomoc a účast jsou hodnoty, které by se měly dnešním dětem připomínat. A v této knize je to popsáno s humorem a krásným nadhledem. Dialogy jsou zde jako z Poláčkových Bylo nás pět a to mě moc bavilo.

27.10.2018

Červené klubíčkoČervené klubíčkoIrena Hejdová

Knihu jsem pořídila hlavně pro její krásné grafické zpracování. Bohužel text hodně zaostává. Sice jsme přečetli, dcerka si plnila při četbě úkoly i hledala cestu klubíčka, ale nějak mi to připadalo hrozně plytké. Pošleme dál. Je mi to líto, ale tohle není kniha, ke které se budeme vracet, ani nezůstane uschována pro další generace.

16.07.2020

Jedno manželstvíJedno manželstvíTayari Jones

Atlanta, Georgie. V Americe státy se stále hluboko zakořeněnou rasovou nesnášenlivostí, na kterou bohužel doplatí mladý, černošský, manželský pár. Jedna osudová noc, kdy byli ve špatný čas na špatném místě a Roy byl v soudním procesu nespravedlivě odsouzen ke 14 letům vězení. Jejich manželství bylo mladé a trvalo jen krátce a po prvním roce téměř dennodenního dopisování a pravidelných návštěv začíná obojí povážlivě řídnout. Dopisy, které byly zpočátku plné lásky a něhy se postupem času mění v řádky plné obviňování a uražených výčitek....
Jak moc člověka změní vězení a nespravedlivě odejmutá svoboda? Kolik toho snese vztah dvou násilně rozdělených lidí?
Příběh je vyprávěn z pohledu tří osob: obou manželů a jejich nejbližšího přítele. Právě tato forma mi přijde opravdu zdařilá. Je velmi zajímavé dozvídat se, jak rozdílně může být jeden příběh nahlížen.
Kniha se tváří na první pohled velmi nenápadně, ale byla by velká škoda, kdyby na pultech knihkupectví zapadla. Doporučuji!!

19.09.2019

Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka MiškyVelká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka MiškyZbyněk Černík

Kniha je sestavena z krátkých a velmi zábavných příběhů, ideálních jako pohádka před spaním. Ovšem s užitečným přesahem! Nejenže se tam ti medvědi k sobě moc hezky chovají, ikdyž u nich sem tam propukne nemoc brlohová (tedy obdoba té lidské, ponorkové), ale krásně se tam vysvětlují různá pořekadla a rčení, které nám, dospělákům, už přijdou normální, ale děti z toho bývají občas krapet zmatené. Skvěle se tu vysvětluje, co to znamená např. někomu vyluxovat lednici, přidat ruku k dílu, mít svou hlavu, či jít bručet….a je to tak vtipné, tak milé a ty obrázky k tomu!

Vřele doporučuji všem milovníkům medvědů, medvědářům a hravým rodičům se zvídavými dětmi! Budete se dobře bavit!

27.10.2020

Rváčov IRváčov IDžian Baban

Tak tato kniha se opravdu povedla! Jak po grafické stránce, tak zpracovaným tématem! Stínadla, odkaz Jaroslava Foglara alias Jestřába, klučičí dobrodružství v uličkách Starého města. Ale nečekejte žádnou romantiku, kterou člověk občas pociťuje při čtení foglarovek. Ba naopak. Vyprávění je rozprostřeno do období mezi léty 1954-1989 a to, jak moc dobře víme, nebyla zrovna doba, kdy měla Foglarova poselství a skauting na růžích ustláno. Zachycuje zde zastrašování skautských vedoucí, perzekuci kněží, výslechy i všeobecný strach plížící se mezi lidmi.
A přesto se v této dusivé atmosféře objevily party dětí, které si našly odlehlá místa, neobydlené byty či půdní prostory, aby měly své klubovny, svoje touhy a malá dobrodružství. Dokud se ovšem neobjeví tajemný muž s maskou, který je pomocí indicií a mrtvých schránek přivede k tajnému deníku. Zprvu si myslely, že je to hra, ale brzy pochopily, že toto dobrodružství bude pěkně nebezpečné...
Knihu jsem přečetla dvakrát, hned po sobě. Tím, že je tam několik příběhů, které až na konci do sebe zaklapnou jako skládačka, musela jsem číst znovu, pozorně a soustředit se na jména, přezdívky a tváře. Zprvu jsem si myslela, že dám Rváčov synovi k 11. narozeninám. Asi ještě počkám...Ačkoliv je tam přiložen slovníček pojmů, hesel a jmen pečlivě osvětlující postavy a reálie dané doby pro neznalé či později narozené, spíš bych řekla, že to bude kniha pro nás, pro "starší ročníky" ???? Anebo pro rodiče, kteří si to přečtou společně s dětmi a budou vysvětlovat a povídat si nad knihou. A taková představa je mi ovšem také více než milá.....

PotápěčPotápěčJeff Lemire

Po velkém zážitku, který mi přinesla sága Essex County, jsem se na nové dílo kanadského spisovatele a výtvarníka velmi těšila. I tentokrát nabízí hlubokou sondu, chcete-li ponor, do lidské duše, do mezilidských vztahů, do vnímání vlastní existence i úlohy na tomto světě.
Jmenuje se Jack Joseph, 33 let, profesí podmořský svářeč. Na první pohled má všechno - dobrou práci, starostlivou ženu a na cestě první dítě. Jenže to, co by pro jiné bylo středobodem a metou pro dosažení osobní spokojenosti, je pro Jacka koulí na noze. Trápí se minulostí, stále vzpomíná na otce, který zmizel za podivných okolností na rozbouřeném moři, když bylo Jackovi 10 let. A jemu je jasné, že dokud tuto záhadu nerozluští, nebude se moci odpíchnout a jít dál. Potřebuje se s minulostí vyrovnat, udělat za ní tlustou čáru. Jaký byl jeho otec? Byl to bláhový snílek nebo obyčejný násoska?
Kniha je výtvarně zpracována opravdu dokonale. Lemire buduje napětí každým jednotlivým políčkem, stačí mu k vyjádření dramatických pohnutí kapka vody na hladině či pohled na rozloženou dětskou postýlku....
Vlastní příběh je doplněn bonusovými materiály z výroční edice Potápěče, včetně prvních nápadů a skic a prvních návrhů postav. Je to opravdu výtvarný skvost, který by neměl žádný milovník komiksů a silných příběhů opomenout!

Akira 1Akira 1Katsuhiro Otomo

V žánru mangy jsem stále ještě nováčkem a přečtené tituly by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Průvodce mi dělá moje 14letá dcera a když vyšel Akira a já jí nový přírůstek v našem knihkupectví nahlásila, její nadšení nebralo konce. A to, samosebou, vzbudilo mou zvědavost.
Naprostá klasika žánru, vydaného v Japonsku už v roce 1984, se odehrává v blízké budoucnosti roku 2019, kdy se svět vzpamatovává ze 3. světové války a v megapoli Neo-Tokio se připravují na olympiádu, která by měla naznačovat nový počátek, nový rozmach města i nastolení nového řádu. Ovšem všechno má svůj rub a líc a pod povrchem tu probublává druhá tvář města, ta „za tou dálnicí“, která spojuje zakázané místo, kde kdysi vybuchla vodíková bomba rozpoutavší válku. Tady vládne tvrdou rukou Plukovník a jeho armáda, je zde tajná laboratoř, kde se provádějí kdovíjaké výzkumy a vyrábí se pilulky, pro které by mnozí byli ochotni i zabíjet.
Seznamujeme se s teenagery, kteří se potulují po barech, bezstarostní, zvlčilí a bez zábran, štvoucí městem své nabušené motorky a bojující mezi sebou v různých motorkářských ganzích. Seznamujeme se s kámoši Kanedou a Tecuem, kteří drželi při sobě, dokud se na zakázané dálnici nestali svědky střetu s velmi podivnou bytostí – je to dítě či stařeček? A kam tak najednou zmizel? A kam se poděl zraněný Tecuo?
Děj uhání zběsile stejně jako Kanedova vytuněná Honda a je neskutečně akční. Honičky, přestřelky a souboje se střídají s napětím a s velmi mrazivým tajemstvím, které se ukrývá ve výzkumné laboratoři a vy byste tomu sakra chtěli přijít na kloub!!
Zatímco ruce by chtěly strašně rychle listovat stránkami a číst, co se stane, oči to vše zdržují a těkají po každém jednotlivém okénku, hledajíc každičký detail v kresbě, plechovku na chodníku, nápisy či graffiti na stěnách klubů nebo jemné hnutí emocí na tvářích hrdinů. Katsuhiro Otoma je totiž vskutku bravurní kreslíř a každá maličkost na stránce má své místo a smysl.
Jediné, co mě na tom znervózňuje, je fakt, že zatím není udáno datum vydání druhého dílu...

Překlep a ŠkraloupPřeklep a ŠkraloupTomáš S. Končinský

Máme s dětmi přečtenou už spoustu knih, ale už dlouho mě žádná takto nepobavila svojí jedinečnou fantasií a originalitou. Při čtení jsem se opravdu smála nahlas a vždy jsem měla pocit, že mě čtení osvěžilo svým krásným, hravým jazykem. A jako bonus jsou tam velmi pěkné ilustrace, které výborně doplňují tento jedinečný svět skřítků entropíků. Moc doporučuji ke čtení s dětmi i bez nich!!

11.05.2018

Bowie: Ilustrovaný životopisBowie: Ilustrovaný životopisFran Ruiz

Ikdyž David Bowie nikdy nebyl můj největší "idol", vždy jsem ho svým způsobem obdivovala. Jeho chameleonství v tvorbě i v životě a jeho smysl pro experimentování. Kniha mě okouzlila už svojí obálkou a uvnitř moje nadšení pokračovalo. Velmi se mi líbilo použití ich formy - kniha se najednou stala velmi osobní a naléhavá a prožitek ze čtení tím intenzivnější. Je velmi krásně výtvarně zpracovaná, jen škoda množství chyb v textu a někdy dosti krkolomného překladu. Kniha poputuje dál jako opožděný dárek k Vánocům a jsem si jistá, že u obdarovaného způsobí stejný nevšední zážitek. Vřele doporučuji!

01.01.2019

Nerozluční přáteléNerozluční přáteléEmilia Dziubak

Krásná kniha pro malé děti s nádhernými ilustracemi od autorky knihy Rok v lese.

11.04.2019

Duchové neklepou na dveřeDuchové neklepou na dveřeEulàlia Canal

Přečetly jsme s dcerkou a knížka se nám moc líbila. Má skvělé, vtipné ilustrace a na příběhu se dá dětem pěkně vysvětlit, co všechno obnáší přátelství.

31.05.2020

Vzdálenost mezi mnou a třešníVzdálenost mezi mnou a třešníPaola Peretti

Ačkoliv se tato kniha řadí do dětské literatury a je určená pro čtenáře od 9ti let, je to příběh takřka existenciální. V hlavní roli nejsou žádná zatoulaná štěňátka ani nešťastná láska ve školních lavicích, ale Stargardtova choroba. Tou onemocní holčička Mafalda a tato nemoc způsobuje, že se jí v očích dělá "mlha", která postupně pohlcuje celé vidění. Toto zhoršování zraku počítá Mafalda vzdáleností, na kterou dokáže ještě uvidět svoji milovanou třešeň ve školní zahradě. Průvodcem tímto nelehkým obdobím jsou jí přátelská školnice Estella, která vždy říká věci, tak, jak jsou, bez obalu, (na rozdíl od rodičů, kteří se ji snaží stále chránit a skutečnosti různě jemně zastírat) a ke které se vždy utíká, a nezvladatelný a trochu neukázněný Filippo. Ten je jí nakonec všímavým a citlivým parťákem.
Na jednu stranu je to kniha neveselá, ale na druhou je plná naděje a odvahy překonat sama sebe a brát život takový, jaký nám byl určen. Pro mě velký čtenářský zážitek!

03.06.2019

Sally Jones a dopis od mrtvéhoSally Jones a dopis od mrtvéhoJakob Wegelius

Mořeplavba, vzdálené země, úžasně propracované postavy a detektivní zápletka, za kterou by se nemusel stydět kdekterý autor napínavých románů pro dospělé. A vůbec nevadí, že hlavní hrdinka je gorila! Nemusíte se bát, neumí ani mluvit a nemá žádné nadpřirozené vlastnosti. Tedy krom toho, že pro své mimořádné technické schopnosti byla povýšena na vrchního strojníka na lodi či umí zrestaurovat akordeon....Ať už se s ní ocitneme v Lisabonu v dílně mistra, který vyrábí hudební nástroje, v Indii v paláci mahárádži Bhápuru nebo na rozbouřeném moři, všude na Sally Jones číhají nástrahy a velké dobrodružství. Příběh má spád. Knihu jsme jen neradi odkládali. Od začátku napětí graduje a jednotlivé linky příběhu do sebe dokonale zapadají až na konci vyústí v překvapivé a dech beroucí finále. Knihu jsme četli s devítiletým synem, ale jak je na obalu správě uvedeno, je vhodná pro malé i velké čtenáře.

20.09.2019

Pan králPan králRaija Siekkinen

Moc pěkný, jednoduchý příběh pro malé děti o tom, jak je důležité mít kolem sebe někoho, kdo Vás potřebuje, koho máte rádi a s kým si můžete povídat. Z počátku to byl kocour, který si říkal Tygr. A pan Král, který si myslel, že ke štěstí nutně potřebuje poddané....

Doplněno překrásnými ilustracemi.

Pršeli ptáciPršeli ptáciJocelyne Saucier

Na první pohled nenápadná knížka, jejíž název odkazuje k tragickým událostem začátku 20. století, přesněji na dobu kolem roku 1916, kdy okolí Toronta zasáhla řada Velkých požárů.
Příběh má hned několik hlavních postav, jejichž očima střídavě nahlížíme na celý děj. Jednotící linkou a společným jmenovatelem všech těchto osudů je Velký požár v Mathesonu a lidé, kteří tuto apokalypsu prožili a přežili. A tyto svědky se vydává hledat fotografka, která by o nich ráda napsala a nafotila reportáž. A protože je pamětníkům většinou bezmála sto let, jejich rozhovory se točí kolem svobody, naděje a všudypřítomné smrti. Kupodivu to ale není čtení depresivní. Ba naopak. Tento příběh mě velmi potěšil a pohladil. Vlastně byl až něžný.

20.05.2020

Olinka a kouzelná truhlaOlinka a kouzelná truhlaPetr Hugo Šlik

Až doposud jsem znala tohoto spisovatele spíše jako autora píšícího pro starší děti dobrodružné povahy. Když jsem tedy narazila na jeho čerstvou knihu určenou pro děti 6+, hned jsem po ní dychtivě sáhla a nebylo to jen tím, že knížka je opravdu na první pohled velmi zdařile vyvedená, s pěknými ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové, kterou už známe z jejích předchozích knih Holub Kolumb a Pilot Pírko a nejnověji i z knihy Lesní soud, na který se, mimochodem, taky velmi těším. Zaujala mě i svým obsahem a tím, že je tu hlavní hrdinka šestiletá holka Olinka. Ta je o letních prázdninách poslána na venkov k dědovi, se kterým si moc nerozumí. Bručí, moc nemluví a Olinku vlastně ani moc nebere na vědomí. Ta se tedy utíká na půdu, kde najde něco, co jí doslova změní život.

Knížka se mi líbila svojí fantasií a tím, že zpracovává velmi pěknou a srozumitelnou formou počáteční odcizení a následné sblížení dvou lidí. A přitom je to pohádkový příběh, kdy zlé síly svedou napínavou bitvu a dobro nakonec přece jen zvítězí. Navíc se tu dává dětem krásný příklad, že na stránkách knih je možné přenést se až za hranice všedních dnů, ať už je to do tajemné džungle za Mauglím nebo za kluky do stínadelských uliček.

Takže hurá na ni! Zaklapněte víko a leťte!

31.10.2020

Tři jablka spadlá z nebeTři jablka spadlá z nebeNarine Abgarjan

Nejprve se musím zpětně omluvit a hluboce sklonit před touto knihou! Už v první třetině jsem si ji dovolila odsoudit a hodnotit, ale to jsem ji tedy velmi špatně odhadla!!
Před ní jsem totiž na jeden zátah přečetla oba díly Šikmého kostela a začátek této knihy na mě opět padl jako těžká duchna. Opět těžké osudy lidí, tentokrát žijících v někdy až nelítostných podmínkách odříznuti v bohem zapomenuté vesnici Maran, kdesi v Arménii....ale tentokrát to bylo jiné. Čím déle jsem četla a poznávala příběhy jednotlivých rodin, jejich nelehkých údělů i zkoušek nakládaných na jejich těžkou prací sehnutá záda, tím více z toho překvapivě čišel optimismus a jakási všudypřítomná naděje. Že zítra bude líp, že přece znovu přijde jaro, zase vzejde obilí....
A co pro mě bylo nejvíce občerstvující, byly vztahy na vesnici. Žádné záště, pomluvy a nevraživost, ba naopak. Pospolitost, vstřícně podaná ruka v nouzi a všudypřítomná laskavost. Nakonec došlo i na pár vyloženě úsměvných okamžiků, dojemných a tak lidských, že mé srdce se opravdu tetelilo blahem.
Doporučuji k přečtení i pohlazení na duši!

Hořkej světHořkej světJosef Škvorecký

Výborná kniha a můj první Škvorecký. Nalezla jsem ho v jedné pražské knihobudce, krásně voněla, byla ošahaná a skvělá. Zábavná, lehce mrazivá.....povídky, jejichž datace sahá od časů těsně před druhou světovou válkou až po léta 60. Postřehy z dob dětství i dospívání, lehce autobiografické a přesné. Byla jsem nadšená!

11.01.2018

Borovicové ostrovyBorovicové ostrovyMarion Poschmann

Postavit do příběhu pospolu dvě postavy zcela odlišného názoru i charakteru je vždy vděčné a zajímavé téma. Zde spisovatelka pomohla k setkání německému postaršímu universitnímu profesorovi píšícímu vědeckou práci na téma fenoménu vousů a dospívajícího Japonce, který se rozhodl spáchat sebevraždu. Náhodným setkáním na tokijském nádraží se započne jejich společná pouť - ten prvý se vydává po stopách básníka Bašóa, druhý chce pomocí příručky nalézt to nejlepší místo, kde ukončit svůj život. Kniha je plná nejen velmi absurdních a místy až komických situací, kdy se střetávají názory Středoevropana, s postoji a kulturou mladého Japonce, ale jsou tu až filosofické pasáže na téma smyslu života a především krásné popisy opěvující jejich pouť po posvátných místech Japonska, o vzrostlých borovicích a měsíci v úplňku. Inu, spisovatelka v sobě nezapře básnířku a v této knize je to velmi působivé spojení. Je to čtení nevšední a jemné.

20.03.2019

Pan Kdybych hledá kamarádaPan Kdybych hledá kamarádaPavel Šrut

Ač je kniha takové krátké čtení před spaním či při poobědové relaxaci, je tam obsaženo velké moudro a hlavně krásný, laskavý humor, který ocení děti i dospělí. Jde totiž o hledání kamaráda. A to už samo o sobě velké téma je. Protože nikdo přece nechce být sám, hrát lízaný mariáš sám se sebou a za společnost mít plyšového, ikdyž velmi milého, pejska, kterému navíc chybí jedno ucho. A tak pan Kdybych potkává pana Nebycha, Abycha, Cobycha a dokonce i paní Květu Ledabych, aby pak nakonec přece jen toho kamaráda, se kterým může jít do hospůdky, našel.

08.10.2020

Cari MoraCari MoraThomas Harris

Opuštěný dům na Miami Beach skrývající půl tuny zlata a dvě bandy lotrů, snažící se poklad ukořistit pro sebe. Hlavou jedné z nich je přitom arcilotr, který do života prošel neradostným dětstvím, jenž ovlivnilo do značné míry chování ne zrovna typické pro všedního občana...To je ve zkratce zápletka nového románu T. Harrise, který kdysi dávno stvořil Hannibala Lectora. Bohužel zde se mu nepodařilo vytvořit žádnou postavu podobně silného charakteru či zvráceného šarmu. Přitom příběh je tak zaplněn postavami, že se mi během čtení pletlo, kdo patří do které party a mrtvol tam bylo tolik, že bylo vlastně úplně jedno, na které straně přibývají. Mezi nimi vlál ubohý policista, traumatizovaný nepěknou zkušeností z předchozího případu. Tato linka ale vyšumí do ztracena mezi létajícími mozky a utrženými údy....
Svého času znamenalo Mlčení jehňátek velkou událost a přineslo opravdu silný a neotřelý příběh s jedinečným (anti)hrdinou. Bohužel knize Cari Mora se na tento úspěch navázat nepodařilo.

10.09.2019

V zajetí zimyV zajetí zimyNaomi Novik

Naomi Noviková – V zajetí zimy

Touto knihou jsem se prokousávala velmi dlouho a musím se přiznat, že z počátku čtení dost drhlo. Nejsem nikterak skalní fanynkou fantasy, spíš do tohoto žánru občas zabloudím s dětmi. Proto jsem byla spíš zvědavá, než natěšená.
Příběh byl vyprávěn velmi poutavě, bavilo mě střídání jednotlivých vypravěčů, kdy jsme mohli na jednotlivé situace pohlížet z více úhlů, s různými zkušenostmi a postupně tak skládat střípky mozaiky až do dechberoucího finále.
Ale bohužel s těmi postavami jsem měla trochu problém. Všechny hlavní hrdinky byly udatné, silné, chytré a samostatné ženy, které si dokázaly poradit v každé situaci a před ničím se nezalekly. Nevím, pro jakou věkovou skupinu je tato kniha určena, pokud je to bráno jako YA chápu, že většina dívek 13+ jistě o takové své budoucnosti sní. Bohužel mi tam jaksi chyběli ti stejně udatní a úchvatní muži. Aspoň ze začátku tam byla většina mužského pokolení vykreslena jako násilná, slabošská a tyranizující hovada (pardon), která jsou ženě akorát na obtíž. Ke konci se trochu zvetil a „polepšil“ jeden arcilotr, ale i tak mi to přišlo trochu málo. Nějak mi v tom chyběl cit…
Ba naopak mě bavil ten svět, ve kterém se celý příběh odehrával. Neurčitá doba, litevské reálie a do toho pohádková mythologie.
Sice mé hodnocení není nikterak vysoké, ale přesto nelituji, že jsem knize čas věnovala. Občas není na škodu, zabrousit do jiných čtenářských vod, než na které jsem zvyklá.

01.07.2020