pipetion pipetion komentáře u knih

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Silný životní příběh černošky Celie ("Černošská žena stála v americké společnosti vždy nejníž."). Psáno formou dopisů, Celie nedokáže manipulovat s jazykem, vylepšovat skutečnost a i proto pro mě bylo čtení velmi působivé. Kniha se řadí do literatury afroamerické, ženské, erotické, lesbické. Velmi podnětná. I přes dlouhodobá příkoří zůstala Celie optimisticky naladěná. Film s W. Goldbergovou v hlavní roli nebyl špatný, ale ve srovnání s knížkou průměrný.

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Kniha se mi četla velmi dobře. Stín větru se mi líbil malinko víc, ale bylo to dáno nečekaným překvapením, jak moc dobrá kniha to je. U Andělské hry jsem očekávala pohlcení příběhem a to se mi také splnilo ... jako bych četla o svých přátelích, tak mi byla kniha blízká.

30.10.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Vítězství formy nad obsahem ... příběh samotný mě moc nezaujal, sem tam jsem se přistihla, že je mi vlastně jedno, jak knížka skončí.

30.07.2018 3 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Mnoho témat (traumata válečných veteránů z vietnamské války, rovnoprávnost černochů v americké společnosti, zřeknutí se rodiny, komplikované vztahy rodičů s dětmi, právo na lásku v každém věku, celoživotní tajemství ... a mnoho dalších). Kniha je to velmi hutná, ale dobře čitelná a zručně napsaná. Není divu, že je P. Roth považován za jednoho z největších žijících amerických spisovatelů ... vyhovuje mi jeho ironické až tragikomické a zároveň citlivé zachycení amerických reálií.

13.08.2015 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Zdlouhavé, místy až nudné ... zápletka nezáživná; podle mého knihu zachraňuje důkladně vykreslená postava detektiva a jeho sekretářka. Průměrná detektivka, která sem tam pobaví.

03.12.2014 3 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Knížku jsem si půjčila v knihovně. Přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. Není to jen příběh lásky, ale i příběh poválečného Německa. ... A nakonec jsem si knihu pořídila i do své knihovny. Stojí za to.

19.10.2014

Ábel Sánchez Ábel Sánchez Miguel de Unamuno

Ábel Sánchez je vyprávěním o temných zákoutích lidské duše. Pro Miguela de Unamuna, profesora klasické filologie, je typické používání námětů a motivů z bible a klasické literatury a nejinak je tomu u Ábela Sáncheze.

Stejně jako v jiných románech se i zde setkáváme s představou manželky jakožto matky. Objevuje se scéna inspirovaná Unamunovými zkušenostmi, jež mají kořeny ve spisovatelově osobní krizi. (Joaquín Monegro pocítí mateřskou lásku své ženy v okamžiku, kdy se rozhodne, že se jí svěří s tíživým problémem závisti)

Unamuno zde rozehrává hru nenávisti, hněvu, lásky a vykoupení. Joaquínovy negativní city se snaží vykoupit jeho vlastní dcera, která se rozhodne, že vstoupí do kláštera. Otec ale dceru prosí, aby se raději vdala za Ábelova syna.

Celý Unamunův text je zároveň fiktivní písemnou zpovědí Joaquína Monegra sepsanou pro jeho dceru.

Ve všech unamunových textech se opakuje to samé - hledání Boha, motivy z bible, žena jako matka, boj rozumu a citu, a téma lásky.

12.10.2014 5 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Thriller z houbařského prostředí v Urbanově stylu. Nadčasové téma věčného života je zručně vyprávěno, ale závěr ve srovnání s celou knihou působí rozpačitě. Kdo má rád samoúčelně šokující obrazy, výstižné karikatury a bizarnost … ten si přijde na své.

09.06.2014 3 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Útlá a hutná zároveň. Poetická a jemná. Pro mě až přespříliš, ale je tam spousta postřehů, které sama nosím v hlavě, ale nedokázala bych to nikdy tak trefně vyjádřit. Vše životně podstatné - vyrovnávání se se smrtí a vyrovnávání se s rodičovskou rolí. Takové přemítání o životě.

16.02.2014 4 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Trvalo mi, než jsem se začetla. Není psána jednoduchým stylem. Přeskočila jsem řádek a už jsem se nechytala. Ale nedalo mi to a knížku jsem dočetla. Bylo to zvláštní i poutavé čtení. Příběh (vyšetřování vraždy Žida s podivuhodnými vlastnostmi), prostředí (aljašská Sitka; pořád mi byla zima), hrdina (melancholický policista se sklony k melodramatičnosti, k pití), doba (alternativní přítomnost), židovské zvyky a kultura ... vše do sebe zapadalo, i když autor často fabuloval.

31.01.2014 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá knížka. Pěkně vystavený příběh. Pointa. Napínavé. Ale Gerta je silnější. Opět ženský pohled. Opět bolest ze ztráty matky a otec s negativními vlastnostmi. Zlo komunistického režimu a jeho systém institucí bez vlídnosti ze strany vychovatelů či pečovatelů (psychiatrická léčebna, internát). Kultura bohoslovectví.

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

PV: "Malí kluci se vydali na popravu brzo ráno." Příjemné čtení, nic hlubokého, ale příběh mě bavil. Historická freska plná různých dějových linek, ale některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé. Černobílé charaktery, boj dobra a zla - vždy jste věděli, na kterou stranu se postavit, takže čtenář neřeší žádné své morální pochybnosti. Film na motivy knížky je velmi povedený.

Dům krásy Dům krásy Melba Escobar

Drsný příběh z Kolumbie. Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale nakonec se mi styl vyprávění velmi zalíbil. Závěr knížky mě dostal, nečekala jsem to. Mé překvapení pravděpodobně vychází z neznalosti skutečného latinskoamerického prostředí, na které se neumím dívat jinak než evropským pohledem.

07.03.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

V porovnání s Ládíkovou druhou knihou je jeho prvotina milým pokusem, v druhé knize je vypsanější. Ale je to fajn knížka o pěším putování, která mě často rozesmála ...

29.07.2017 4 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Rozloučení se s dobou, která se již těžko vrátí. S dobou, kdy horníci fárali a byli to "chlapi". Josef, který se za takového chlapa považoval, je rázovitou postavičkou, která dlouhé roky svým nevybíravým chováním obtěžuje své okolí. Ve dvou třetinách na mě Josef působil hodně nepříjemně, ale na konci jsem ho vzala na milost. Jazykově dokonalé.

25.04.2017 3 z 5

Muž a žena Muž a žena Helena Šmahelová

Manželé. Tři děti. Milenec. Věrohodné zachycení vnitřního života hrdinů, kteří prožívají rodinnou krizi. Žádné černobílé vidění.

05.02.2017 4 z 5

U tohoto cestopisu oceňuji, že jsem se hodně nasmála. Líbí se mi způsob, jakým Ladislav Zibura popisuje svět a jak své cestování prožívá. Určitě si přečtu i jeho prvotinu.

15.01.2017 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Marta má vše před sebou. Studium na fildě a je čerstvě zamilovaná. Prostřednictvím každodenních zápisů jsme svědky, jak se její život během jednoho roku obrací naruby. Vybavilo se mi, jak se člověk ve 20 letech hledá a zjišťuje, co od života chce. Kdybych nyní potkala sama sebe ve 20, možná bych si vůbec nerozuměla. Velmi věrohodně zachycené pocity, rozhovory, rodičovské rady, které v mládí iritují. Ale ani postava hlavní hrdinky není jednoznačná … prostě kniha k zamyšlení, ať už máte jakýkoliv věk.

15.01.2016 5 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Povídkový soubor, který jsem četla před půl rokem ... některé povídky mi již dávno vyprchaly z paměti, ale tři čtyři byly natolik intenzivní, že si na ně často vzpomenu během dne a ani nevím, co je spouštěcím impulzem. Možná je to tím, že M. Faber v nich dokázal zachytit prchavost, nadpřirozenost, bizarnost, nepochopitelnost lidského života.

11.08.2015 4 z 5

Brazilské noci Brazilské noci Vanessa Barbara

Život někde v Brazílii na malém městě. Rázovité postavičky. Sousedský život. Pohled starých lidí na okolí a pohled okolí na staré. Při čtení mi ale něco neustále chybělo, text mi přišel roztržitý a ani pointa celého vyprávění knihu nescelila.

29.07.2015 3 z 5