Smetanová revoluce

Smetanová revoluce je další román od Ivana Landsmanna, který k sobě před lety strhl pozorost svou prvotinou Pestré vrstvy. I ve Smetanové revoluci hraje hlavní roli jazyk, přesněji ostravský dialekt, jímž mluví hlavní hrdina. Bývalý horník Josef, který v nové době ztratil půdu pod nohama, s nevalným úspěchem se snaží podnikat, ale dravý porevoluční trh je na něj příliš. Zvláštní svéráz jeho mluvy a jeho bezprostřední, mnohdy i prostomyslný pohled na fungování světa a společnosti dodávají jeho příběhu tragikomický nádech. Promluvy, jež vede s kumpány po hospodách, kde plánují, co podniknou, jsou neodolatelnou směsí vulgarity a naivity....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228875/smetanova-revoluce-PBX-228875.jpg 3.518
Romány, Literatura česká
Vydáno · Plus

Kniha Smetanová revoluce

pipetion
25.04.2017

Rozloučení se s dobou, která se již těžko vrátí. S dobou, kdy horníci fárali a byli to "chlapi". Josef, který se za takového chlapa považoval, je rázovitou postavičkou, která dlouhé roky svým nevybíravým chováním obtěžuje své okolí. Ve dvou třetinách na mě Josef působil hodně nepříjemně, ale na konci jsem ho vzala na milost. Jazykově dokonalé.

simecef
21.02.2016

Jazykově velmi originální sociální drama, občas lízlé absurdně-groteskními průniky. Hlavního hrdinu začnete nesnášet už po prvních pěti stranách - aneb má recenze Havířovská degradace zde v záložkách.

david7814
13.12.2015

Naturalisticky nahlad do sveta ex-modrych limcov, pohladom cloveka, ktoremu do hlavy vela nadeleneho nebolo. Expresivny jazyk sa objavuje v priamej, miestami spontanne aj v nepriamej reci. Po knizke som siahol s usmevom po precitani uryvku na obalke, bohuzial s odhliadnutim od dialektu, ktory moze posobit usmevne, ide skor o smutny pribeh. A to nie len sam o sebe, ale aj tym, ze je zrejme pre nasu spolocnost do velkej miery reprezentativny.

hana1070
18.11.2015

Redakčně odfláknuté, spousta chyb a nepřesností... Tahle kniha asi zaujme rodilé mluvčí, hádám, že nejvíc příznivců bude z Ostravska, ti si totiž mohou originální jazyk asi nejvíc užít. Obávám se ale, že jinak velkou díru do světa neudělá. Ono totiž na podobné blbé kecy v přímém přenosu stačí zajít do nejbližší hospody čtvrté cenové skupiny. Anebo si otevřít nějaké diskusní forum třeba na novinky.cz. Křupanů, blbů, sebestředných chlapíků, kteří všemu rozumí a všude byli dvakrát, těch máme totiž tolik, že bychom je mohli vyvážet do světa.

varanbooks
06.11.2015

Blbec, že byste ho zabili. A pak vám ho začne být až líto. Majstrštyk.

Yorika
20.10.2015

Knihu jsem četla v podstatě jen kvůli dialektu, který mi je jako rodačce blízký.Bohužel, toto je jedno z mála pozitiv tohoto dílka.Hlavní postava Josef, je typický buran,hospodský povaleč a ješita.Človíček, který po revoluci ztratil své jistoty a s novou dobou se vyrovnává jen velice těžce.Myslím, že každý z nás má v okruhu svých známých někoho podobného.Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.Bohužel,asi to není tak silné téma,nebo ho spíš autor nedokázal uchopit tím správným způsobem, aby v čtenáři zanechal nějakou hlubší stopu.Zabaví ale za týden si na knihu už nevzpomenete.

hanoule
20.07.2015

Jakožto rodilá moravskoslezačka jsem byla nadšená z mi blízkého jazyka. Teď bych to jenom půjčila nějakému Pražákovi. :)

učtese
07.06.2015

Dialekt. Nebýt kniha psaná ostravský dialektem asi bych jí ani nedočetl a i tak se obávám, že za půl roku už si nevzpomenu o čem to bylo. S Pestrýma vrstvama to soutěžit nemůže.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Ivan Landsmann
česká, 1949 - 2017