pipetion pipetion komentáře u knih

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Povídky se mi četly lehce. Až mi bylo líto, že jsem si je nešetřila, že jsem je za den všechny přečetla. Smutné, vtipné, veselé, úsměvné ... ale hlavně šíleně dobré.

06.06.2014 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Hvězdičku za popularizaci české historie. Druhou za čtivost a poutavost. Třetí za vyváženost osobní roviny a historických údajů. Čtvrtou za srozumitelné podání komplikovaných dějin. Pátou za vlastní názory.

25.05.2014 5 z 5

Kůže na buben Kůže na buben Arturo Pérez-Reverte

Není divu, že je Reverte jeden z nejprodávanějších a nejúspěšnějších současných španělských autorů. Román s detektivními prvky o osudovém vztahu. Zapamatovatelné postavy, překvapivý a úsměvný konec.

25.05.2014 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Láska po prvním i druhém přečtení.
S radostí tuhle sci-fi klasiku každému doporučuji (vím jen o jednom, kdo ji nedočetl).
Den Trifidů je originální a poutavá knížka a v dnešní době, kdy jsou noviny plné katastrofických scénářů i podnětná :)

09.04.2014 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Knížka, do které jsem se sice začetla až po 70 stránkách, ale pak jsem ji nemohla odložit. Pro mě vzor kvality a nejlepší Ecův román. O Jménu růže bylo napsáno snad všechno, proto doporučuji kromě filmu, především velmi povedenou rozhlasovou hru! Natočeno v roce 2002 (9×41 min). Vydal Radioservis v roce 2006 v edici Zlatý fond Českého rozhlasu, reedice 2011.

09.04.2014 5 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

O životě dvou přátel, kteří ho prožijí zcela odlišně (jeden je neustále na cestách, obohacuje se vnějšími událostmi a druhý si zvolil duchovní cestu a obohacuje se rozjímáním, filozofií, modlitbou …). Kniha se mi líbila pro svůj bohatý jazyk a hezké metafory … děj se mi již trochu vytratil, ale zůstalo mi odhodlání, že se ke knížce ještě jednou vrátím.

07.04.2014 5 z 5

Stíny mých otců Stíny mých otců Helena Šmahelová

Nečekala jsem, že mě bude tak bavit knížka o životě několika generací mlynářské rodiny v 17. a 18. století. Autorka nezapře studium psychologie, její postavy byly „živé“ a věrohodné. Zajímala se o vykreslení jejích povah, o změnách, které se udály v jejich duších. O snech a přáních, které narážely na krutý a tvrdý život poddaného, jenž byl nekonečnou dřinou.
Uvažování tehdejších lidí by nám bylo cizí (nemáme již takový vztah k půdě, ke zvířatům, máme mnohem více volného času, můžeme si dovolit soukromí …), ale přesto jsem si při čtení uvědomovala, že jejich starosti a radosti jsou našim podobné (strach ze smrti, radost z přátel, bolest ze ztráty bližních, vztahy rodičů a dětí …).
Kniha stojí za přečtení i z pohledu historického (tehdejší strava, rozložení dne, zvyky, otázky víry, příčiny úmrtí …)
Jména postav se během generací příliš neměnila a i toto opakování podtrhlo tehdejší cyklické vnímání času. I některé události se jakoby neustále opakovaly (svatba v den, kdy zároveň někdo v rodině umírá).
A nyní jdu sehnat druhý díl …

07.04.2014 5 z 5

Královna jihu Královna jihu Arturo Pérez-Reverte

Již od první věty jste vtaženi do života mladičké mexické dívky, ze které se časem stane silná žena ovládající obchod s drogami ve středomořské oblasti. Ani na okamžik jsem se nenudila a po všech stránkách se mi Revertův román líbil. Především se mi líbilo vykreslení hierarchie drogové mafie a způsob její práce. I přesto že jsem věděla, čím se Teresa živí, fandila jsem jí. Život není černobílý.

18.03.2014 5 z 5

Čtyři kamarádi Čtyři kamarádi David Trueba

Příjemné překvapení. Od knížky jsem nic nečekala, ale přečetla jsem ji téměř okamžitě. Vtipné a nenáročné čtení s jemnou českou vsuvkou. Doporučuji všem, kteří si chtějí při čtení odpočinout a zároveň se dozvědět něco o současné mladé španělské generaci.

18.03.2014 5 z 5

Spin Spin Robert Charles Wilson

Skrytý souboj vědy (Jason) a víry (Diane) a Tyler měl od každého něco ...
Líbilo se mi, jak během těch třiceti let byla vykreslena povahová změna Simona - ze sebevědomého muže se stal ustrašenec bez radosti ... (že by kritika věřících?)
Z knihy jsem si vzala, že umět si užívat života, je velký dar.
Zajímavé téma. Knížka byla vtipná. Někdy jsem ale přeskakovala, hlavně popisné pasáže.
Kvalitní sci-fi, ale hodně také o mezilidských vztazích (vztah rodičů a dětí, sourozenecký a různé milostné vztahy).
Wilson si chytře zvolil za vypravěče lékaře, který o fyzikální podstatě Spinu a dalších jevů neměl ani páru (a Jason mu v mnoha situacích říká, "to bys nepochopil"). Autor se soustředil spíš na to "proč" než "jak" se to stalo. Ale zase na konci to bylo spíš o "jak" a ne "proč".

16.02.2014 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Po Ženě v kleci jsem se na Carla a Asada začala těšit. Kvalitní severská detektivka. Vyvážená kombinace ironie, tragických okamžiků a nadhledu. Docela příjemná změna, že viníky zločinu čtenář zná skoro od počátku. Zajímavá psychologická sonda do života bohatých (internátní školy, elitářské chování, sebevědomí, nedostatek rodičovské lásky).

16.02.2014 5 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Útlá a hutná zároveň. Poetická a jemná. Pro mě až přespříliš, ale je tam spousta postřehů, které sama nosím v hlavě, ale nedokázala bych to nikdy tak trefně vyjádřit. Vše životně podstatné - vyrovnávání se se smrtí a vyrovnávání se s rodičovskou rolí. Takové přemítání o životě.

16.02.2014 4 z 5

Ostrov včerejšího dne Ostrov včerejšího dne Umberto Eco

Přeskakovala jsem. Některé úvahy a popisy byly únavné. O děj ani tak nešlo. Oceňuji jeho smysl pro humor (velká radost, když mi něco došlo). Bylo podnětné číst si o myšlení lidí 17. století (to co nyní považujeme za samozřejmost nebo pitomost) a také o jejich vnímání, které bylo plné symbolů. Docela mě zaujalo, na co vše Roberto vzpomínal, protože jeho minulost se stala jeho záchranou. Hm, a to je asi všechno, ke knize se vracet nechci a kdybych Ostrov četla jako první, byla bych vůči Ecovi ostražitá.

01.02.2014 3 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Krásná krátká perlička.

01.02.2014 5 z 5

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Trvalo mi, než jsem se začetla. Není psána jednoduchým stylem. Přeskočila jsem řádek a už jsem se nechytala. Ale nedalo mi to a knížku jsem dočetla. Bylo to zvláštní i poutavé čtení. Příběh (vyšetřování vraždy Žida s podivuhodnými vlastnostmi), prostředí (aljašská Sitka; pořád mi byla zima), hrdina (melancholický policista se sklony k melodramatičnosti, k pití), doba (alternativní přítomnost), židovské zvyky a kultura ... vše do sebe zapadalo, i když autor často fabuloval.

31.01.2014 4 z 5

Pochoutka Pochoutka Muriel Barbery

Prvotina. Čte se dobře, lehce, ale moc mě neuchvátila. Čekala jsem víc, protože S elegancí ježka je mnohem mnohem lepší, o několik tříd. Kritik jídla umírá a v posledních hodinách se chce dobrat k poznání, který pokrm ochutná jako poslední a během rozjímání vzpomíná na nejvýznamnější okamžiky svého života. Také různí lidé přemítají nad jeho blížícím se skonem. O tom, jaký to byl člověk a k tomu spousta popisování jídel a chuti ... vítězství formy nad obsahem. Pro milovníky jídla výtečná gurmánská knížka. PV: "Ke stolu jsem usedal jako vládce." Ale to co si nakonec vybral, mě pobavilo.

31.01.2014 3 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Byla jsem zvědavá (ML 2012), ale docela jsem se při čtení nudila. Magický realismus neodmítám, ale nepřišlo mi to moc snové natož hluboké. Líbil se mi však bohatý jazyk a hezké metafory. Jiný pohled na svět. O lásce a jejích podobách a proměnách. O strachu. O touze po změně? O tom jak podvádíme sami sebe. PV: "Paul je profesorem filozofie na pařížském lyceu, na které nastoupil hned po skončení univerzity a kde učí už sedmým rokem; teď je právě doma, protože je první den prázdnin, půl deváté odpoledne."

30.01.2014 2 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Knížka mě přenesla do Japonska a nenáročnou formou mi osvětlila spoustu reálií. Čtivá a zajímavá s docela optimistickým koncem. Film byl vizuálně pěkný, ale knížka je barvitější.

30.01.2014 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá knížka. Pěkně vystavený příběh. Pointa. Napínavé. Ale Gerta je silnější. Opět ženský pohled. Opět bolest ze ztráty matky a otec s negativními vlastnostmi. Zlo komunistického režimu a jeho systém institucí bez vlídnosti ze strany vychovatelů či pečovatelů (psychiatrická léčebna, internát). Kultura bohoslovectví.

30.01.2014 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Několik rovin - časových i prostorových (Baťův Zlín, Indie 30.let, Amerika, válka v Evropě). Příběh manželů Ráchel a Tomáše a jejich syna Daniela. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale nakonec mě knížka dostala, hlavně posledních 50 stránek, na kterých vyniklo zoufalství lidí během druhé světové války. Věrohodně zachyceno utrpení v koncentrácích. Ztráta blízkých, důstojnosti, lidství. Proč žít? Žít za každou cenu? Existence pro existenci? Jazyk - krátké věty, možná proto jsem se nemohla začíst. Dala jsem o hvězdičku méně, protože jsem se do hrdinů nedokázala moc vcítit. Ale jinak vřele doporučuji.

30.01.2014 4 z 5