petr_ petr_ komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Tato kniha není zábavná, pojednává o tom, co všechno lidé dokáží, pokud dostanou chuť zničit svého bližního.
Popisuje otřesné věci, od mučení lidí,přes podvolování se lži, až po korupci a lhostejnost, která něco takového dovoluje. Hodní lidé, kteří měli svoje ideály a svůj svět, byli z tohoto světa vytrženi a často přinuceni, aby udávali další jim podobné a stejně skončili na hranici.

Jsou to věci, které se dějí stále ať v menším, nebo větším měřítku. Takže chápu, že se mnoha lidem taková kniha líbit nebude právě proto, že popisuje velké zlo.

07.01.2020 3 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Kniha se mi velmi líbila, opět mě Colin Falconer nezklamal. Zajímavé v této knize byly právě reálie.
Jako první bylo potopení Titaniku, kromě popisu života na lodi z pohledu stewardů, mě fascinoval popis zkázy lodi. Viděl jsem dva celovečerní filmy o potopení Titaniku, ale nejreálnější mi přišel nepříliš dlouhý popis agonie smrti od autora. Nechtěl bych něco takového zažít. Proti tomu potopení Luisitánie byla drobná epizodka (aniž bych ji chtěl jakkoliv zlehčovat).
Hrdinka se místy zmiňovala o krutostech v Srbsku a Bulharsku. Co o nich víme? Já prakticky nic.
Revoluce v Rusku pro nás není neznámá, ale je vždycky dobré si vyslechnout svědectví o tom jak fungovala komunistická mašinérie ve Smolném a jak se rychle změnila v totalitu.
Zajímavé také bylo sledovat občanskou válku v Irsku z pohledu Irů. O těchto událostech jsem věděl, ale pouze okrajově. Iry mám rád, protože mám pocit, že jsou v některých ohledech podobní čechům. Ale o jejich ko-existenci s brity toho vím málo a když tak pouze v narážkách.

A nakonec hrdinka, tvrdohlavá irská žena, která si tím vším prošla a měla nárok vidět svět jinak než-li ostatní, kteří neměli její zkušenosti. A dovedla to s patřičným důrazem dávat najevo.

Jediná věc, kterou považuji za nereálnou je, aby se chlap v deseti letech zamiloval do ženské na celý život. Mít celoživotní přátele z dětství považuji za reálné, a přál bych to všem lidem, aby něco takového poznali, ale láska, to je něco jiného.
A tím se opět vracím k autorovi, protože jestli něco umí, tak psát o přátelství, pomoci a lásce.

07.01.2020 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Řekl bych, že kniha je o člověku, který nic nebral vážně a teprve konec světa ho přinutil, aby si uvědomil, co má pro něj opravdovou cenu. Takže když to nešlo jinak tak založil běžecký spolek, ale víc už bych nerad prozrazoval. Ať si to každý přečte sám.

Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Vášně a boje Polyxeny z Lobkovic Jiří Hanibal

Polyxena jako poslední r Rožmberků po přeslici byla zajímavá osoba. Vlastně díky ní se část majetku domínia dostala Lobkovicům.
Z knihy vyplývá, že měla rozsáhlé kontakty a vliv v českých zemích.

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Mám rád zpracování antických bájí. Tato z pohledu Patrokla se mi velmi líbila.

05.01.2020 5 z 5

Strážkyně tajemství – Román o Kateřině Parrové Strážkyně tajemství – Román o Kateřině Parrové Sandra Byrd

Kateřina Parrová musela být velmi zajímavá žena, která byla dokázala přežít poslední roky na dvoře Jindřicha VIII. Že to nebylo jednoduché kniha popisuje, při péči o stárnoucího krále se také zasadila o budoucnost jeho dcer Marie a Alžběty.
Kniha se dobře čte, není nijak rozvláčná, a pokud si někdo chce doplnit znalosti o historii Anglie, tak ji vřele doporučuji.

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Hezky se to četlo. Zajímavé poučení je, že když se něco může pokazit, tak se to pokazí, bohužel pro celé lidstvo. Kniha o tom, jak komerční zájmy mohou ovlivnit lidstvo, neřknu-li zničit celou civilizaci.

Včely Včely Laline Paullo

Kniha se moc pěkně čte, ale autorka si asi pořádně neprostudovala biologii včel. Jinak by věděla, že včely, v připadě že je matka slabá, či nemocná jsou schopny klást vajíčka, ale znich se mohou rodit pouze trubci, nikdy ne matky, protože se mohou rodit pouze z oplozených vajíček. Ale zase se mi líbil popis jak se v úlu pohybují trubci a nechají se zkrášlovat a vytahují se kdo je lepší samec. Popis prací, jako je krmení, donáška vody a pylu s nektarem, čištění úlu a krmení larev je celkem verohodné.

Knížka je to čtivá a zajímavá.

05.01.2020

Děti Slunce : jantarová sága Děti Slunce : jantarová sága Bernhard von Muecklich

Hezky se to čte

05.01.2020 4 z 5

Danubia - Osobní pohled na dějiny habsburské Evropy Danubia - Osobní pohled na dějiny habsburské Evropy Simon Winder

Autor se nesnažil popisovat chronologicky vládnutí Habsburků, ale zaměřil se na to jak se stali dominantním vládnoucím rodem v Evropě, jak se dostali do Španělska (což jsem tak dlouho nevěděl). Mohu souhlasit s tím, že vlastně vyplňovali uvolněný prostor po dalších vymírajících královských rodech. Velmi pěkný je také vznik národních politik a jeho vliv na další budoucnost Habsburské monarchie.
Kniha vlastně doplňuje mezery ve znalostech historie, které nám mohly ve škole sledováním letopočtů uniknout. A historie je znalost dějinných vztahů a souvislostí.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vtipná zábavná knížka, plná absurdit. Skvělé čtení.

Království Království Amanda Stevens

Je to román z mystického prostředí. Spíše vhodný jako kratochvilné čtení.

05.01.2020 3 z 5

Král a vévodkyně Král a vévodkyně Sharon Kay Penman

Kniha se mi líbila, protože popisuje dějinné období Anglie, o kterém jsem moc nevěděl. Osobnosti, jako je Jindřich II a Eleonora jsou zajímavé samy o sobě. Navíc jsou v knize popisovány rozpory mezi jejich syny. Které byly známé i z jiných zdrojů.

Ctnosti války Ctnosti války Steven Pressfield

Čtenář si může udělat obrázek jak takové tažení do Afghanistánu vypadalo, co je na knize nejcenější. Alexandr by se daleko nedostal, kdyby zároveň nebyl dobrý politik a kdyby nedokázal motivovat porobené národy a svoje vojáky, aby mu byli nápomocni. V knize je popsáno jak Alexandrovo vojsko čelilo partyzánským (pokud se to tak dá nazvat) útokům v Avghanistánu.

Knihu jsem se zájmem přečetl od začátku až do konce.

Stíny nad Alhambrou Stíny nad Alhambrou Tanja Kinkel

Kniha se hezky čte. Líbí se mi popisy prostředí, jak maurů, tak křesťanů.

Dlouhý Mars Dlouhý Mars Terry Pratchett

Třetí díl této trilogie pokládám za nejzdařilejší. Navazuje na předešlé díly a rozvíjí je. Kromě problematiky paralerních Zemí, nastupují paralerní Marsy, škoda že jen okrajově. Výprava vzducholodí na dlouhé Zemi až za 2 miliony, představuje vývoj na Zemi, který se vyvinul k naprosto odlišným ekosystémům (dokonce s atmosférou bez kyslíku). Ani chvíli jsem se nenudil a příběh "Příštích" naráží na problémy, které listvo neustále řeší v různých obměnách. Potěšilo mě, že amrické námořnictvo rádo cituje z filmu Doktor Divnoláska, který mám také rád.

Lidé od jezera Lidé od jezera Richard Leakey

Zajímavá kniha o vývoji člověka. Setkal jsem se v ní se zajímavými teoriemi a úvahami o vývoji společnosti (od té prvobytně pospolné). Možná, že některé teorie jsou překonané, ale určitě nejsou tak známé a učebnice o vývoji člověka se jimi nezabývají. Přitom je třeba takovéto věci znát, abychom si uvědomili vlastní sílu i omezení.

03.01.2020 4 z 5

Přemožitel neviditelných dravců Přemožitel neviditelných dravců František Gel

Velmi pěkný životopis chemika, který objevil mikrobiologii jako vědu. Knihu jsem četl v pubertě, ale byla velmi zajímavá a poučná.Byl to vlastně první životopis, který jsem v životě četl a dodnes na ní vzpomínám.

03.01.2020 4 z 5

Svatý na mostě Svatý na mostě Jiří Šotola

Hanýsek byl opravdu čech, popis jeho kariéry je zajímavým výčtem úspěchů a neúspěchů,podrazů a průšvihů.. Jeho smůlou (nebo štěstím) bylo, že se dostal do soukolí mocipánů a proto skončil jak skončil. Jako svatý na mostě.

02.01.2020 4 z 5

Sloupy věčnosti Sloupy věčnosti Tanja Kinkel

Příběh Belzoniho je zajímavý. Vždycky jsem četl, že to byl cirkusák, ale on předváděl svůj inženýrský um v cirkuse a pak ho dovel použít při objevování skvostů starého Egypta.

02.01.2020 5 z 5