petr_ petr_ komentáře u knih

Falešná hra Falešná hra Lincoln Child

Kniha je nabitá dějem, postavy jsou zajímavé. Knihu jsem v neděli odpoledne začal číst a v noci jsem ji přečtenou odložil.
Takové knihy mám rád.

27.01.2020 4 z 5

Impresionista Impresionista Hari Kunzru

Pokud pomineme osudy hrdiny, který najednou zjistí, že nikam nepatří a dá mu mnoho práce, aby si získal nějaké společenské postavení, aby pak zjistil, že jeho kořeny jsou někde úplně jinde, je kniha zajímavá tím, že popisuje soužití indů a jejich tradic, s tradicemi angličanů. Popisuje Indii i Anglii v koloniální době. Tím je zajímavá, a navíc je popisována z pohledů inda. Je to vlastně svědectví o době, která již sice není, ale věřím tomu, že nese dodnes svoje ovoce a ovlivňuje názory lidí, jak v Indii, tak v Anglii.

27.01.2020 4 z 5

Omega Omega Jack McDevitt

Mám pocit, že někde v knize je:"kdo to dočte až sem může si u mne vyzvednout 10000Kč". Autor natahuje obsah knihy statickými popisy bulíků. Žádné zvraty, žádné směřování k nějaké pointě. Naprosto nudná kniha, kterou jsem nedočetl a ani ji nehodlám dočítat. Pokud by zde existovala rubrika "Nedoporučuji!", tak bych jí tam zařadil.

27.01.2020 odpad!

Čindi Čindi Jack McDevitt

Než-li se příběh trochu rozjede tak to trvá ale konec je dobrý. Jenom by mě zajímalo, zda si budoucí kosmonauté budou moci dovolit tolik improvizací a jestli budou s dobrým koncem, i když v knize některé příhody dobře nekončily.
Zajímavá je technologie použití nanorobotů v příběhu i když zde zavání čarodějnictvím, kdy nanoroboti sestaví nový satelit.

22.01.2020 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Souhlasím, že to Milenium není, kniha mě okamžitě nevcucla, protože se děj začal slušně rozvíjet až v třetí třetině. Autor se často soustředí na popisy činnosti různých organizací, jako např. NSA a tím se vytrácí to co bylo na Miléniu zajímavé, a to je psychologie postav. Například Ed mi připadá, jako postava, která je epizodní, ale v příběhu jí je dán příliš velký prostor. Také rozuzlení pomocí zašifrovaného dokumentu mi připadá příliš rychlé a s málo předchozími indiciemi.
Kniha je ale zajímavá, možná neměla být napsána v prostředí Milénia, ale s jinými postavami, v jiném prostředí, aby to člověk nemusel srovnávat.

17.01.2020 4 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

V této knize opět mágové přesvědčili veřejnost jací jsou to břídilové. Pokud jim někdo dá moc, tak to moc špatně skončí. Mrakoplaš je přinucen zachraňovat co se dá. Největší úlet však jsou apokalyptičtí (nebo Jakokalyptičtí?, nejsem si jist) jezdci, kteří skončí v putyce a patřičně opilí si nechají ukrást koně. Jediný SMRŤÁK si musí zachovat patřičnou úroveň a dobrou oragnizaci práce. Kniha mi dala to co jsem očekával.

14.01.2020 4 z 5

Poslední Rožmberk Poslední Rožmberk Jaroslav Pánek

Moje oblíbená historická osobnost. Popisuje život Petra a jeho vztahy s Vilémem. Zajímavé je období po smrti Viléma, kdy bylo celé domínium zadlužené a Petr z Rožmberka byl nucen vyrovnat všechny dluhy a svého úkolu se zhostil velmi dobře.

Bohužel neměl žádného následníka a byl posledním mužským potomkem rodu.
Zajímavý je také popis pohřbu posledního Rožmberka.

Vilém z Rožmberka Vilém z Rožmberka Jaroslav Pánek

Kompletní údaje o Vilémovi z Rožmberka a o domíniu Rožmberků vůbec. V knize se píše o životě na rožmberském panství o studiu a politickém vývoji Viléma.

Vliv Rožmberků v českém království byl velký a nejvýrazněji se projevili poslední rožmberkové. Je zde dobře zdokumentovaná snaha polských šlechticů o to aby se Vilém stal polským králem. Ale i když to byla pro Viléma lákavá výzva, věděl, že musí být loajální k Habsburkům.
V knize je také možno se dočíst o hospodářství Rožmberků a další zajímavé údaje.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Přiznám se, že jsem viděl film od Kubricka a vůbec nemám odvahu si přečíst knížku.

Nedělejte poplach Nedělejte poplach Farley Mowat

Opět jedna knížka od vědce, která s nadhledem popisuje vědecké bádání. Půjčila mi ji kamarádka a tak se mi líbila, že jsem si ji ofotil a zdigitalizoval.

Ať už se tam vypráví o životě vlků, nebo eskymáků, je to zajímavé. Velmi pěkné jsou příběhy o komunikaci s nadřízenými vědce. Díky databázi knih, zjišťuji, že autor napsal více zajímavých knih a slibuji, že se po nich také podívám a přečtu si je.

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Nositelé Nobelovy ceny jsou vyjimeční lidé s velkým rozsahem zájmů, proto tuto cenu dostali. Lidé, kteří mají úzký záběr znalostí a zájmů, mohou být dobří ve svém oboru, ale na zajímavé věci může člověk příjít, pokud bude schopen použít znalosti i z jiných oborů než-li ze svého. Pan Feynman to touto knihou dokazuje, když se zajímá o hudbu v Riu a nebo kromě toho že bádá v projektu Manhattan, tak se učí otvírat sejfy a je v tom opravdu dobrý. Zároveň to svědčí o jeho nadhledu. Korunou celé knížky, ač se to nezdá je závěrečná kapitola o kargokultických vědách, která je poučná nejen pro vědce, ale i pro obyčejné lidi, kteří mají problém se vyznat v množství informací a dezinformací.

Turbina Turbina Karel Matěj Čapek-Chod

Tuto knihu jsem kdysi poslouchal v rozhlasu a vždy jsem u toho vydržel. Problém byl, že jsem neslyšel všechny díly a tak jsem si musel v duši poskládat děj, aby dával smysl. O knize jsem se učil i na střední škole, ale až po letech jsem ji vzal do ruky a přečetl, a to jedním dechem, protože postavy jsou tak plasticky popsány, že děj člověk prožívá a vidí před sebou.

Určitě je to dobrá kniha, a je dobře že patří ke klasice.

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Už jsem přečetl více historických románů z Egypta. Takže tato kniha mě potěšila a přinutila se zamyslet na tím proč ti egypťané dělali to co dělali.

Takže Terry Prachett to vlastně všechno vysvětluje a už všemu rozumím.

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Opět další koncert čarodějek, které jsou vždy tam kde mají být.
Zprvu to vypadá, že si Magráta neví rady s tím, co to je být královnou, ale události se vyvinou takovým způsobem, že se bude muset vrátit ke starým praktikám.

Obdivuji jediného sloužícího na hradě Jasoně, který dělá vše od vylévání nočníků až po majordoma. Stejně tak lituji snachy stařenky Oggové, které se jí nemohou níčím zavděčit, protože je to přísná tchýně, ale jinak je to dobrotivá stařenka.

Při tom všem se mi nechce myslet na ty mizerné a škodolibé elfy.

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Opět jsem se pobavil nad zmatky, které dokáže Mrakoplaš způsobit a zase od nich rychle utéct.
Musím obdivovat intuici mágů, když teleportovali zapálený kanón do neviditelné univerzity a zhasli doutnák a zase ho zapálili, když kanón teleportovali zpátky, což mělo také důsledky.

Mrakoplašovo zavazadlo si také přišlo na své akorát si nepamatuji, zda celá rodina zavazadel, nepronáledovala Mrakoplaše.

Je to prostě něco jiného, než-li číst o ruské revoluci.

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

U této knihy bych tošinku v hodnocení ubral, protože mi asi unikla pointa. A nebo si ji budu muset přečíst znova.

07.01.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Typický příklad příběhu s otázkou "Kdo hlídá hlídače?" Požárník, který má vyhledávat knihy a pálit je, neodolá a podívá se co v nich je.
A opět tu máme úvahu o síle lidského slova, které může změnit svět a tak se stane, že se společnost změnám brání otupováním obyvatelstva, bezduchými seriály v televizi. Takže myšlenka knihy je skvělá.

Pokud bych měl vyzdvihnou některou scénu z knihy, tak nejlepší je část, kdy hrdina v přímém přenosu uniká mechanickým ohařům.

Přátelé, zkuste méně sledovat televizi a čas věnujte četbě. Nikdy nevíte kdy se vám bude hodit. Ani vás nenapadne udávat své bližní, až je budou ohaři v přímém přenosu honit. Ale to uživatelům databáze knih asi nemusím zdůrazňovat. Určitě bych se přimlouval za zařazení této knihy do klasiky o které se učí ve škole, ale možná by to nebyla pak taková zábava.

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Předešlí čtenáři celkem dobře komentovali tuto knihu, tak bych nerad opakoval některé věci.
Možná bych jen připoměl nechápavost stvořitele, když mu mágové naznačili, že by mu sex a evoluce ušetřila spoustu práce.

Příběh synů královských Příběh synů královských Francis J. Hudson

Tato kniha je o králi Davidovi a jeho rodině z pohledu jeho služebníka Nachaše, který se zvlaštním způsobem dostal do paláce aby sloužil králi a spřátelil se s princem Abšalómem a sleduje jeho soupeření s bratrem Amnónem.
Král David je již starý a našel si novou manželku, která mu povila syna Šalamouna a tak synové Bat-Šeby cítí nejistotu, zda jim otec přenechá svou moc, či ne.
Kniha popisuje povstání Abšalóma a jeho konec. Nad celou rodinou také visí přízrak Saula a jeho možných dědiců.

Přestože v knize je David popsán jako mírný stařec, který se stará o svou rodinu a svůj národ, je znatelné napětí mezi jednotlivými aktéry, které vyvolává právě král David.

Někde jsem četl úvahu o tom, že král David byl člověk, který nejdříve zničil Saula aby mohl vládnout, a nechtěl se své moci vzdát ani ve prospěch svých synů, jak byl na každého, kdo mu mohl tuto moc vzít, žárlivý.

Tato kniha tyto jeho vlastnosti naznačuje.

07.01.2020 3 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Knihu jsem četl jako mladík, ale dobře si ji pamatuji. Autor dobře vykreslil psychiku postav a každodenní život totálně nasazených.
Pamatuji si, že v závěru knihy naráží na osud sudetských němců, ale v době kdy jsem to četl jsem mnoha věcem ještě nerozuměl.
Zajíjalo by mě, jak by této knížce porozuměla dnešní mládež.

07.01.2020 3 z 5