Nedělejte poplach

Vyprávění vědce-biologa o jeho dvouletém pobytu v kanadské tundře. Někde na východě zavyl vlk; lehce, tázavě. Znal jsem ten hlas neboť jsem jej slyšel již mnohokrát předtím. Byl to George, volající v pustině, aby uslyšel ozvěnu chybějících členů své rodiny. Ale pro mě to byl hlas, který mluvil o ztraceném světě, který byl kdysi náš, než jsme si zvolili roli cizinců; svět, který jsem spatřil a téměř do něho vstoupil, abych se nakonec zase sám z něho vyloučil. Těmito slovy končí autor své vyprávění o dvouletém pobytu v kanadské tundře. Vědec - biolog, pověřený kanadskou vládou k prozkoumání problému šelma - vlk a kořist - sob, odhalil předsudky a pověry o vlcích, a zvláště pak skutečnost, že nikoliv vlci ničí stáda sobů, ale chamtiví lidé, kteří se neštítí z pouhé ziskuchtivosti postřílet z letadla celé stádo. Proto knížka - jinak plná humoru a láskyplného vztahu k přírodě - končí trochu zatrpklou úvahou. (Text z obálkyknihy)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28993/big_nedelejte-poplach-tGt-28993.jpeg 4.8108
Literatura faktu, Cestopisy a místopisy, Příroda, zvířata

Vydáno: , Svoboda

Never Cry Wolf, 1963

Kniha Nedělejte poplach

janina66

Krásné pojednání o životě vlčí rodiny, čím se živí a jak se mezi sebou chovají. Z jejich života, by si mnozí lidé měli vzít příklad. Bohužel jsou tací lidé, kteří sobi loví i pro zábavu a svádí to na vlky a dokonce je i loví. Bohužel to je na tom smutné.

martin_aston

Autor odviedol vynikajúcu prácu. Kniha je zábavná, poučná, čítavá. Má už 60 rokov (kniha). Napriek tomu o vlkoch prežíva stále kopa nezmyslov. V čase Jacka Londona sa to dalo pochopiť. Dnes už menej

Kluvo

(+ SPOILER) Uz som sa pytal polovnikov, kde nam v Strazovskych sidli najblizsia vlcia svorka a v lete k nim idem kempovat...

gab72
01.06.2021

Vtipné a poučné pozorování vlků ve volné přírodě na dalekém severu. F.Mowat nezklamal.
Nevím proč tato kniha, která se v originálu jmenuje "Never cry wolf", byla původně vydána u nás pod názvem "Nedělejte poplach" a po jazykové korektuře, opět vydána pod názvem "Vlci". Dost matoucí. V první verzi byla anglická jména přeložena do češtiny (jak milé) a v druhém vydání už bohužel ponechána v angličtině. Překladatelka stejná.

Rihatama
09.07.2020

Nedůvěřivě jsem pročítala první kapitoly o vlcích... Je to nějaká parodie na soužití s vlky a zkoumání rodinného života vlků? Mladý vědec někdy v půli minulého století zmizí kdesi v arktické divočině severské Kanady bez možnosti vlastního zpětného kontaktu a vyrazí za vlky, jak sám říká. Člověk se před vlky obvykle schovává a chrání. Ale tenhle vyrazil za nimi, aniž by měl zajištěné jakékoliv zázemí či připravený plán, a tvářil se takřka rozhořčeně, když mu vlci nevěnovali dost pozornosti. Nakonec jsem pochopila, že autor svá slova myslí vážně, okořeněná specifickým humorem, kterým mě zpočátku dokonale mátl.

Kanadský zoolog Mowat sepsal poněkud naivním, zvláštně neemotivním a přece zajímavým, čtivým a rovněž humorným způsobem reportážní román. I když mi nebylo moc jasné, jak mohl pobrat zásoby jídla na celé měsíce, když odhlédnu od ryb a hrabošů, kteří mu tvořili část jídelníčků. Pro výzkum vlků byl totiž odhodlán učinit zdá se cokoliv. Vlastní přežití mu asi nepřipadalo dost důležité ;-). Tomu říkám loajalita zaměstnance... Mowat však taky zjevně propadl lásce k vlkům. A bezpochyby měl dobré důvody stranit právě jim, spíše než lidem, pro které vlci představovali jen utěšený výdělek. Ale to už dobře víme, že nejkrvelačnějším "predátorem" na planetě je právě člověk. Jenže už jsme to tak nějak akceptovali a rezignovali na snahu o změnu. Vždyť v parku za domem nebo v nákupním centru se zpravidla nic tak hrozného neděje.

JFK117
14.05.2020

Příběh z 50.let sepsaný v letech šedesátých působí v dnešním světě mobilů jako cesta do pravěku. Mladý vědec vyrazí do kanadské divočiny sledovat vlky téměř bez spojení s civilizací, závislý na předem nedomluvené pomoci Eskymaků. "Jeho" vlčí rodina je úžasná, ostatně stejně jako každá část přírody, které člověk věnuje dostatek času, aby poznal, pochopil, přijal. A epilog knihy? Člověk je největší predátor a stále se zdokonaluje!

palka452
08.02.2020

Krásná kniha , zajímavý člověk

petr_
07.01.2020

Opět jedna knížka od vědce, která s nadhledem popisuje vědecké bádání. Půjčila mi ji kamarádka a tak se mi líbila, že jsem si ji ofotil a zdigitalizoval.

Ať už se tam vypráví o životě vlků, nebo eskymáků, je to zajímavé. Velmi pěkné jsou příběhy o komunikaci s nadřízenými vědce. Díky databázi knih, zjišťuji, že autor napsal více zajímavých knih a slibuji, že se po nich také podívám a přečtu si je.