Ročník jedenadvacet

Karel Ptáčník vstoupil do literatury v polovině padesátých let Ročníkem jednadvacet, který mu přinesl první výrazný úspěch a stal se zároveň i jeho nejvýznamnějším dílem. Na několika osudech českých chlapců, poslaných na nucenou práci do Německa, zachycuje své dojmy a zážitky uprostřed hroutícího se nacistického světa a zpodobuje tak osud celé generace. Ročník jedenadvacet předznamenal druhou vlnu válečné prózy, která nespoléhá už tolik na výmluvnost dokumentu, ale snaží se zobecnit osobní prožitek a prohloubit psychologickou kresbu postav. Román byl poctěn státní cenou a roku 1957 také zfilmován....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218840/rocnik-jedenadvacet-eZi-218840.jpg 4.340
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Ročník jedenadvacet

petr_

Knihu jsem četl jako mladík, ale dobře si ji pamatuji. Autor dobře vykreslil psychiku postav a každodenní život totálně nasazených.
Pamatuji si, že v závěru knihy naráží na osud sudetských němců, ale v době kdy jsem to četl jsem mnoha věcem ještě nerozuměl.
Zajíjalo by mě, jak by této knížce porozuměla dnešní mládež.

rickiwolf
29.01.2019

Knihy tohoto autora se prostě čtou samy.

Blue
22.10.2018

Kniha má nespornou dokumentární hodnotu, čtenář cítí, že se jedná o dílo prožité a opravdové. A jako takové poskytuje zajímavý obraz totálního nasazení a vůbec života v tehdejším Německu. Možná i obraz překvapivý, protože v podstatě nový. Vždyť my Němce té doby vnímáme jen jako zuřivé nacisty a okupanty. Ale oni také žili své obyčejné životy. Což si uvědomíme velmi dobře právě nad stránkami této knihy.

druzickaster
28.01.2018

Nevšední pohled na oběti války v podobě totálně nasazených mladých lidí v nacistickém Německu. Pan Ptáčník vykresluje na jednotlivých postavách různé lidské povahy a politické přesvědčení. Celkem jsem byl překvapený, že i přes násilné odvedení a práci pro nepřítele někteří s tímto režimem souhlasili. Každopádně je to další zajímavý střípek do mozaiky válečného období naší republiky. Navazující romány Město na hranici, Noc odchází ráno a Šestapadesátý se rozhodně chystám přečíst.

milan3144
24.11.2017

Poutavá kniha o totálně nasazených za II. světové války. V knize se objevují některé postavy, se kterými se můžeme setkat i v trilogii Město na hranici, Noc odchází ráno, Šestapadesátý.

oldrich2
19.11.2017

Velmi dobře se čte, upoutá ihned. Příběhy mladých totálně nasazených Čechů jsou kruté, dnes nepředstavitelné. Všude hlad, zima, nemoci, popravy, ponížení strach. Rodiče o svých zážitcích nikdy nehovořili, vážím si jich čím dál víc. Matka byla nasazena na práci v Erfurtu, otec prožil 5 let v káznici Breslau. Přežili. Celý život poctivě pracovali, chtěli pro všechny lidi lepší život.

babicka_amalka
18.02.2017

velmi působivé čtení

iresim
23.05.2012

Četla jsem ji jako povinnou literaturu ve škole, ale moc se mi líbila.