PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Řád vysokých mečů Řád vysokých mečů Markus Heitz

Přiznám se, že druhý díl mě zklamal. Čekala jsem, že po rozvleklé jedničce zvolí autor trochu rychlejší tempo, připraví si nějaké zvraty, překvapení, která by čtenář nečekal... a on se místo toho striktně dál držel přesně dané linky, od které neodbočil ani o píď, což dává knize dost kostlivcový nádech. Jediné pozitivum je, že se Ulldart hrozně dobře čte, díky volbě slov a celkově stylu. Ale jinak je pro mě zatím tato série, po excelentních Trpaslících, zklamáním. Budu doufat, že ve třetím díle se to konečně trošku (s příchodem dvou zajímavých postav) rozjede.

24.03.2017 3 z 5

Pán čarodějnic Pán čarodějnic André Wiesler

Baví mě číst knihy z našeho prostředí od zahraničních autorů. Vždycky jsem zvědavá, jak naši historii a české prostředí pojmou a začlení do svého pohledu a příběhu. Musím říct, že Wiesler mě docela příjemně zaskočil množstvím historie, které v knize použil a je dobře, že nelenil a fakta si zjistil (i když u některých překroucení, která byla nezbytná k tomu, aby mu pasovala do děje, mě svrběly prsty).
Co se týče děje samotného, přijde mi, jak kdyby si teprve někde za polovinou knihy autor uvědomil, o čem vlastně příběh bude dál a jak chce pokračovat. Mezi první a druhou polovinou je neskutečný rozdíl, ale musím říct, že druhá půlka je podstatně akčnější a čtivější, závěr pak, naprosto nečekaný a zvratový. I kdybyste si během čtení říkali, že další díly asi číst nemusíte, tak po posledních několika stránkách zaručeně změníte názor. Jinak postavy jsou sympatické, drží se svých rolí, příběh je čtivě napsaný, i když občas mi přerušení intermezzem ze současnosti přišlo trochu násilné a "mimo mísu" a na můj ateistický vkus je tu až moc prostoru věnováno víře a křesťanství (ale uznávám, že vzhledem ke zvolené době a příběhu samotnému, je to nezbytné).

23.03.2017 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Skoro bych mohla zkopírovat svůj komentář u předchozího dílu a vložit ho i sem. Všechno se pořád dokolečka opakuje. Výkyvy jakýmkoliv jiným směrem jsou naprosto minimální, ale člověk je rád i za ně. Náznaky detektivní zápletky mě spíš rozesmívaly. Jinak vše při starém - postavy nereálné, děj pražádný,orgasmus při každém sexu, nápad nulový, Anna fňuká nebo se rozplývá, Christian pouští hrůzu, čtivost jediná zachraňuje... prostě... opravdu nechápu všechen ten povyk kolem kvůli knize, která se snad ani knihou nazvat nedá.

23.03.2017 2 z 5

O zlých samotářích O zlých samotářích Ivan Olbracht (p)

Zlí samotáři nejsou vůbec tak špatní, jak se z počátku obávala. Kniha obsahuje 3 povídky, z nichž každá poukazuje na nějaké záporné lidské vlastnosti v rozporu s těmi dobrými. Občas jsou popisy opravdu až dost naturalistické, ale nic, co by se nedalo přežít. Knížka je během dne přečtená. Nenechá ve vás žádné hluboké pocity, ani nevyvolá řadu filozofických otázek, ale jen tak ji taky nepřejdete.

Nad propastí Nad propastí Wolfgang Hohlbein

Námět knihy je zajímavý. Děj čtivý, postavy propracované, prostředí taky. Ale něco mi na knize nesedělo. Některé motivy a myšlenky postav se zbytečně často opakovaly, kniha je zbytečně rozvláčná a dlouhá a konec na úkor toho hodně zkratkovitý a jakoby... nedotažený. Z posledních stránek jsem měla pocit, jako by je psal někdo úplně jiný, než zbytek knihy. Čekala jsem, že dozvíme mnohem víc, ale třeba si autor ta největší překvapení nechává na další díly. I přesto si myslím, že kniha mohla být propracovanější a "dotaženější".

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Měsíční píseň rozhodně není klasická fantasy. Jde spíš o detektivku, ve které náhodou figurují postavy jako upír, vlkodlak, čarodějka nebo kožoměnec, a tím jí dávají punc fantastiky. Moc se mi líbilo, jak dobře autorka vystavěla a popsala hierarchii a celkovou podstatu vlkodlaků. Většinou se autoři spokojí s tím, že jedna z postav bude vlkodlak, a tím to pro ně končí. Je vidět, že Briggs se snažila o mnohem hlubší a rozsáhlejší pojetí těchto bytostí, a myslím, že se jí to povedlo na výbornou. Některé pasáže mi přišly trochu zmatené a nedotažené, ale celkově se kniha moc dobře četla a i když byla dějově uzavřená, má člověk chuť číst i další díly.

Lucerna Lucerna Alois Jirásek

Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

První část knihy mě ihned vtáhla do děje. Humbert Humbert mě neskutečně bavil. Jeho smysl pro ironii i způsob, jakým vše vyprávěl, je Nabokovou mistrovskou hrou se slovy i významy. Druhá část o cestování, podle mě, už postrádala onu lehkost a hravost z první části. Zbytečně dlouhé popisné pasáže chvílemi až uspávaly. I tak hodnotím knihu velmi kladně. Lolita donutí člověka podívat se na celou problematiku z trochu jiného úhlu, než byl doposud zvyklý...

23.03.2017 4 z 5

Léto přálo láskám Léto přálo láskám Eva Herzová

Knihu jsem vyhrabala z mamčiny zaprášené knihovničky ve chvíli, kdy jsem byla v naprosté čtenářské zoufalosti. Byly prázdniny, knihovna zavřená a já neměla co číst. Vědět, co vím dneska, tak si radši nejspíš zoufám dál, než abych knihu četla.

23.03.2017 1 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Ledová země je opravdu oproti předchozím dvěma dílům o něco pomalejší a "lyričtější". Děje je, co by se za nehet vešlo, ale i tak je kniha čtivá. Doufám, že v pokračování bude opět nějaká větší zápletka, aby příběh znovu dostal trochu života. Jsem zvědavá i na to, jak si autor poradí s vnitřní charakteristikou postav, protože události tohoto dílu je nutně musely všechny trochu změnit. Uvidíme, co má pro nás nachystáno ve čtvrtém pokračování.

23.03.2017 3 z 5

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud Josef Kajetán Tyl

Nikdy jsem se netajila tím, že Tyl není právě můj oblíbený autor a odmítala jsem ho číst jak na základce, tak na střední. Až vysoká a jeden opravdu tvrdý profesor a jeho pohrůžka vyhození od zkoušky mě donutily. Nic mě ale nedonutilo mít Tyla a jeho tvorbu ráda. Jeho styl mě opravdu nezaujal. Nebaví mě jeho způsob vyprávění, ani stylistické zpracování. Takže ani tato kniha není výjimkou.

23.03.2017 2 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Patricia Briggs

Druhý díl byl o poznání lepší, než jeho předchůdce. Děj byl lépe vystavěný, autorka vybrousila svůj čtivý styl vyprávění a příběh skvěle odsýpal. Trochu mi vadilo zdlouhavé a několikanásobné opakování faktů, které čtenář zná už z prvního dílu. Zbytečně rušily, ale chápu, že Briggs chtěla, aby byl příběh srozumitelný i pro ty, co třeba jedničku nečetly. Kostra příběhu byla prvnímu dílu dost podobná, což mi obvykle vadí, ale tady jsem to nějak dobře skousla. Líbí se mi, jak autorka dokáže přesně "dávkovat" napětí, čímž probouzí čtenářovu zvědavost a nutí ho číst pořád dál a dál. Jsem zvědavá, co za zápletky vymyslí do dalších dílů.

22.03.2017 4 z 5

Kráľ Ubu Kráľ Ubu Alfred Jarry

Ubu mi jednoduše nesedl a odradil mě od čtení dalších příběhů o něm. Příběh mě na několika místech šokoval, na dalších nudil, na pár překvapil, ale výsledný dojem je, že si skoro nic nepamatuju a kniha ve mně nenechala žádný hlubší dojem

22.03.2017 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Asi budu vybočovat ze zdejších víceméně opěvujících komentářů, ale mně se kniha četla opravdu špatně. Téma bylo zajímavé a na knihu jsem se těšila, ale nějak mi nebyla schopná přirůst k srdci. Do čtení jsem se musela nutit, děj neubíhal, opakující se motivy mi přišly zbytečně protahované, slovosled kostrbatý. Tím vším nechci říct, že je kniha špatná, i když to tak možná zní. Není špatná, jenom není pro mě. Při představě, že to takhle opravdu v minulosti vypadalo, mi není právě dobře a z historického pohledu je Kladivo na čarodějnice výborným románem. Ale kdybych ho měla hodnotit pouze jako knihu, tak za mě - bohužel.

Jednou provždy Jednou provždy Kiersten White

Autorka posledním dílem čtenáři vynahradila mdlou, bezduchou a uspěchanou dvojku. Finále je epické, velkolepé, v mnoha místech překvapivé, někdy dojemné, vtipné a akční. Ze série o Paranormálech se rozhodně nestane kult typu Eragon, Harry Potter... ale svoje fanoušky si určitě najde. Podání fantasy světa a jeho postav je tu trochu jinačí, než na co je čtenář obvykle zvyklý, a to je velké plus pro příběh. Svoje mouchy má celá série i jednotlivé díly, někdy větší, jindy menší... ale celkově vzato jde o čtivou záležitost, u které parádně vypnete a odreagujete se.

22.03.2017 4 z 5

Jak ulovit muže Jak ulovit muže Janet Dailey

Knížku jsem dostala asi jako čtrnáctiletá k Vánocům. Sedla jsem si k ní hned ten večer a za hodinu a půl ji měla přečtenou. V té době se mi strašně líbila. Teď pochopitelně s odstupem času (a věku) vidím chyby, které jsem předtím neviděla. Taky mám mnohem víc načteno a na literaturu kladu o něco větší nároky. Jako oddechovka to ale bylo dobré a vždycky, když knížku vidím v knihovničce, vzpomenu si na ony Vánoce. Kvůli sentimentální hodnotě tak hodnotím 3+.

Hrobník Hrobník Karel Sabina

Když se řekne 19. století a romantismus v české literatuře, asi si většina lidí vybaví K. H. Máchu. K. Sabina ale rozhodně patří mezi autory, kteří by měli být taktéž zmíněni. Nenapsal sice mnoho děl. Jsou to ale díla kvalitní a pro mě v mnoha ohledech i čtivější a zajímavější, než od jeho výše zmíněného kolegy. Hrobník je příběh trochu strašidelný, ale opravdu poutavý a dobře se čte. Jako povinná literatura mi přijde rozhodně stravitelnější, než všude preferovaný Máj. Je to báseň krásná. Ale její význam není většina maturantů (nebo ještě mladších žáků) kolikrát schopná pochopit, natož ocenit. Kolikrát si ji sice přečtou, ale stručný děj si pak stejně musí stáhnout z internetu, protože ho nebyli schopni odseparovat od zbytku vznosných slov a lyrických pasáží, což se u prozaického Hrobníka nestane.

Hotel U zeleného koně Hotel U zeleného koně Isolde Pullum

Doporučuju tule knihu číst maximálně těm, co ještě nedosáhli 13 let. Pakliže ji budete číst v pozdějším věku, tak vás totiž bude strašně nudit. Dostala jsem knihu jako dárek a nebýt toho, nikdy bych po ní nesáhla, ale takhle jsem ji ze zvědavosti i slušnosti přečetla. No... neměla jsem to dělat.

22.03.2017 1 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Opět krásně čtivý příběh, plný akce a dobrodružství. Jsou tu ještě malé mušky, které chtějí doladit, ale na celkový dojem mají jen malý vliv. Kniha se velmi dobře čte a čas u ní utíká rychle. Je tu i podstatně rozvinutější a poutavější zápletka, než v prvním díle, což je velké plus. Jsem zvědavá na další pokračování, osudy hlavních postav a také to, jestli autor bude svůj styl psaní postupně ladit do trochu "dospělejšího" duchu, nebo zůstane u kategorie četby pro spíše menší publikum.

22.03.2017 3 z 5

Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Encyklopedie komiksu v Československu 1945–1989 [1] Josef Ládek

Pro někoho, kdo se o podobné věci zajímá, je to určitě velmi zajímavá a přínosná kniha. Já po ní sáhla jen kvůli státnicím, protože mi podobná tématika v seznamu četby chyběla. Jinak mě komiks upřímně moc nezajímá, tím pádem ani čtení knihy mě moc nebavilo a dost často jsem přeskakovala. Navíc - ty chyby a překlepy jsou opravdu hrozné a dost ruší při četbě.

21.03.2017 2 z 5