Peter73 Peter73 komentáře u knih

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Ďalší prečítaný Dominik Dán. Mám pocit že svojich čitateľov začína polarizovať, niektorí na neho nedajú dopustiť, niektorí píšu, že sa opakuje, je to šablóna. Ja som niekde v strede. Najväčšou devízou sú jeho postavy, tie majú hodnotu, ľudia sú na ne navyknutí, majú ich radi. V tejto knihe bude udalosť, ktorá sa vymyká štandardu, niečo bude inak, nebudem spojlerovať. Kniha sa dobre čítala, je to také dovolenkové čítanie, poznáte všetkých, viete čo od nich očakávať a príbeh je dobrý. Je v ňom moc, peniaze, korupcia a hlavne vraždy, ktoré naši detektívi s prehľadom vyriešia.

28.07.2023 5 z 5

Conan - Hodina draka Conan - Hodina draka Robert Ervin Howard

Ako napísať recenziu, keď táto kniha je jedna z najlepších fantasy kníh na svete. Len samé superlatívy, super, bomba, cool, najlepšia. Knihu napísal R.E Howard ako jediný román. Prezentuje Conana ako vládcu Aquilonie, neohrozeného kráľa s inštinktami barbara, ktorý ide za svojím cieľom. Kniha je napísaná ako veľká dobrodružná cesta krajinami Hyborského sveta. Odporúčam všetkým, ktorí ešte nečítali žiadnu fantasy, táto kniha je správny krok, aby ste si obľúbili tento žáner. Hodinu Draka by mal prečítať každý, ja som ju čítal 5x, v knižnici mám 6 vydaní, takže o pár rokov si dáme znovu repete.

05.07.2023 5 z 5

Převratné události v dějinách lidstva Převratné události v dějinách lidstva Jan Bauer

Jan Bauer vybral dôležité udalosti ľudstva, niektoré sú zamerané na významné osoby, vládcov, objaviteľov a mysliteľov, niektoré na udalosti. Autor narába s faktami, nevnucuje svoje názory, čerpal z rôznych zdrojov. Kniha sa čítala dobre, ale niečo tomu chýbalo, aby dostala plný počet.

30.06.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ufff. Tak smutnú, až deprimujúcu knihu som dlho nečítal. Pani Morštajnová je Pani spisovateľka. Podala nám smutný príbeh dieťaťa, ktorého rodina poznačila na celý život. Viac už nepoviem, nakoľko kniha je tak dobre napísaná. A.M.dávkuje čitateľovi po malých kúskoch hrôzu, ktorá v ňom ešte dlho rezonuje. Pokiaľ by som vedel, že je to také smutné až tragické, ani by som po knihe nesiahol, ale aj pre tento fakt neľutujem. Je to kniha, na ktorú sa nezabúda a budem si ju pamätať veľmi veľmi dlho. U mňa plný počet bodov.

16.06.2023 5 z 5

V říši vlka – Tulák 2 V říši vlka – Tulák 2 David Gemmell

David Gemmell so svojou Drenajskou ságou je ako víno, čím staršie tým lepšie. Nefalšovaná poctivá fantasy. Dej je pomerne jednoduchý. Vražda - prenásledovanie - boj. Množstvo postáv, ktoré sa stretnú vo finálnej bitke. Všetkým fanúšikom fantasy odporúčam.

09.06.2023 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Knihu som si kúpil na odporúčania - čitateľský bestseller teenegerov. Nápad je zaujímavý - v starej Prahe je oblasť, kde nefungujú veci tak, ako majú. Ttrojica teenegerov pričuchne k tajomstvu a rozhodnú sa prísť tomu na kĺb. Z knihy som mal zmiešané pocity. Nevedel som, či je to dielo pre mladého čitateľa alebo dospelého, správanie hlavných hrdinov nebolo vždy teenegerské, a správanie dospelých bolo niekedy teenegerské. Toto mi vadilo, ale aj tak hodnotím knihu kladne. Body pridali aj kresby Karla Osohu, ktoré navodzovali tú správnu atmosféru tajomna.

19.05.2023 4 z 5

Nebo nepozná obľúbencov Nebo nepozná obľúbencov Erich Maria Remarque (p)

Smutný príbeh, ale geniálne dielo. Remarque napísal novelu, ktorá je oslavou života, aj keď Lilien - hlavná hrdinka, má svoj život odmeraný, snaží sa ho prežiť, čo najlepšie. Dielo je plné veľkých myšlienok a skúseností. Ja považujem túto knihu za najlepšiu od E.M.R. , núti človeka zamyslieť sa nad krehkosťou bytia a toho čo je dôležité. Musím spomenúť krásny citát, je vystrihnutý z kontextu, ale výstižný :
"Nič nie je také celkom zlé a nič také celkom dobré, ako si myslíme: A nič nie je definitívne.". Veľký literárny zážitok čítať takúto knihu.

07.05.2023 5 z 5

Putovanie do staroveku Putovanie do staroveku Vojtech Zamarovský

Zamarovský je fenomén. V minulosti som od neho niečo čítal ( Za siedmimi divmi sveta, Dejiny písané Rímom ). Rozhodol som sa, že si ho prečítam komplet, na trhu sú momentálne 2 knihy od neho v slovenčine. Ja som si vybral na začiatok túto knihu, ale nespravil som dobre, autor ju napísal ako poslednú. Na malom počte strán zhrnúť takmer celý starovek je nemožné. Informácií je veľmi veľa, sú stručné a pôsobili na mňa ako referát stredoškolského študenta, povedať čo najviac, ale musí sa to zmestiť na určitý počet strán. No, čo už..., mal som čítať na záver, je to také zhrnutie jeho tvorbou, ale myslím si, že maestro takúto knižku nemal vydať.

22.04.2023 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Andy Weir vie písať dobré romány. Je to také sci-fi sword and sorcery. Neohrozená postava Jazz potrebuje získať väčšie množstvo "G" (mena na mesiaci) na splatenie svojho dlhu a niečo aj na ľahší život na mesiaci. Toto je prvok "sword" - hrdina bojuje proti nepriateľovi. Prvok sorcery je to, že Weir čaruje s budúcnosťou, všetko popísané pôsobí dosť reálne a je možné, že to bude aj uskutočniteľné. Malinko z deja vyčnieva jednoduchosť konania hlavnej postavy, ale to dáva dielu takú rozpravkovosť. Kniha ma bavila a čítala sa veľmi dobre.

16.04.2023 5 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Čistá historická fantasy, to najlepšie z našich lesov a hájov. Tak by znel reklamný slogan. Červenák napísal vynikajúcu fantasy, ktorá sa opiera o obdobie Veľkej Moravy. Priamy dej bez zbytočného prikrašľovania. Vyrovnaný pomer kúziel a čar s realitou. Kniha je síce 7. diel o Čiernom Roganovi, ale je čitateľná aj samostatne. U mňa plný počet hviezd, odporúčam prečítať. Juraj Červenák je značka kvalitného čítania, teším sa na ďalší diel.

06.04.2023 5 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Na krimi romány som náročný, píše sa ich veľa, niektoré dobré, niektoré zlé. Tento nepatril ani do jednej kategórie. Autor si dobre naštudoval dobu a mesto Klodzko (mal som tú česť ho navštíviť, nádherné mestečko ), ale to už robia všetci súčasní autori. Kniha je pekné vizuálne spravená, ale to sú už dnes takmer všetky. Zápletka je tak tajomná, že sa v nej ťažšie orientuje, nevieme o čo ide, aký je motív, čo chce páchateľ, až v závere sa to vysvetlí. Najhoršie je ale to, že hlavná postava mi nebola sympatická, ničím ma nezaujala, obľúbil som si ale strážmajstra Koschellu. Ale aby som len nehanil, autorov štýl je vycibrený, vtipný a ovláda dobre prácu so slovami - veď je to predsa novinár. Pre mňa priemerná kniha z priemerných kníh.

25.03.2023 3 z 5

Vzostup a pád Vzostup a pád Paul Strathern

Literatúra faktu v populárno-náučnom prevedení. Autor hovorí o histórii desiatich svetových ríš. V stručnosti popisuje najdôležitejšie udalosti tej ktorej ríše a v závere zhodnotí aspekty, ktoré prispeli k jej pádu. Čo nám ako ľudstvu zanechali, resp. čím prispeli k ďalšiemu vývoju ľudstva počnúc epochou prechodu k pastierstvu, až po liberálnu demokraciu, prezentovanú Spojenými štátmi americkými :-)). Knihu kazí slabší preklad, niektoré slovné spojenia patria do beletrie, nie do literatúry faktu. Vadili mi aj názory autora na spomínané osoby, ich skutky a dejinné udalosti, ktorými je text často pretkaný.

08.03.2023 3 z 5

12 stoličiek 12 stoličiek Ilja Ilf (p)

Humoristicko-satirický príbeh, na ktorom je poznať, že bol napísaný v 30-tych rokoch, ale vtipné dielko. V jednej z 12 stoličiek sú skryté rodinné šperky. Dedič Hypolit Matvejevič s Ostapom Benderom idú po nich ako pes po kosti. Hypolit je prototyp starého režimu, neschopný a pohltený novým režimom Sovietskeho zväzu. Ostap je všetkými masťami mazaný a prefíkaný, vždy nad vecou, postavu som si obľúbil. Autor perfektne vykreslil postavy, každá z nich reprezentuje svoju dobu. V knihe sa píše o nezmyselných rozhodnutiach občanov a pokiaľ sú posvätené stranou, sú spoločnosťou akceptované, krádeže sú bežné, veci sa riešia tak nejako po "rusky". Iľja Iľf a Jevgenij Petrov odviedli dobrú prácu.

25.02.2023 4 z 5

Na smrť Na smrť Jozef Karika

(SPOILER) Jozefa Kariku všetci vnímajú ako autora Trhliny. Ale u mňa je jeho magnum opus kniha "NA SMRŤ". Je to rozvetvený príbeh dvoch kamarátov, Nemca Karol a žida Viktora. Po nepríjemnej udalosti sa ich cesty rozdelia, Viktor uteká do Ameriky a Karl do Nemecka. Každý z nich je ovplyvnený spoločenským dianím v príslušnej krajine. Z Karla je fanatický stúpenec nacizmu a člen SS, Viktor sa stane členom americkej mafie. Dielo je napísané rovnomerne, autor nenadržiava nikomu, opiera sa o fakty a udalosti, ktoré formovali predvojnovú a vojnovú dobu. Obaja hrdinovia sú vykreslení rovnako z pohľadu "dobra a zla" každý ma svoje svetle a temné stránky. Moje sympatie sú na oboch stranách, aj keď som zo začiatku fandil Karlovi, potom Viktorovi. Odporúčam každému, kto má rád historické knihy, najmä vojnovú tematiku, opisy zverstiev v Auschwitz-Birkenau boli otrasné. Záver sa dal nejako tak predpokladať, ale u mňa plný počet.

13.02.2023 5 z 5

Vlk z Wall Street Vlk z Wall Street Jordan Belfort

Tejto knihe by som dal hodnotenie 4,4/5, zaokrúhlene dobrých 4. Kniha je skôr biografiou napísanou beletristickou formou. Je o živote amerického biznismena Jordana Belforta, ktorý na obchode s akciami zbohatol. Prepych, peniaze, pekné ženy, sex a drogy sú takmer na každej strane. Prvá časť hovorí o jeho obchodoch, o tom, aké bolo pre neho ľahké a zábavne zarábanie peňazí na Wall Street. Ďalšia časť je o ňom samotnom o tom, ako ho valcovali drogy a ovplyvňovala moc peňazí. Kniha ma bavila aj keď je v nej veľa vecí, ktoré nám Európanom nie sú až tak známe ako Američanom, dokonca je v nej aj jeho svojský humor, ale hlavne veľa peňazí a drog.

18.01.2023 4 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

K vianočným sviatkom vždy patrí nový Dan, aj keď k jeho knihám už pristupujem trochu skepticky. Jeho štýl je podľa šablóny, ľahko predvídateľný a humor vždy všetko nezachráni. V tejto knihe ho bolo poskromne. Rozjazd knihy slabý, také taľafatky starých policajtov, bez šťavy bez toho, aby to malo grády, slabé...., ale ten záver ( resp. druhá 1/2 knihy ), tak toto bolo to, čo zachránilo túto knihu, paráda, paráda.

02.01.2023 4 z 5

50 miest, kde sa písala história sveta 50 miest, kde sa písala história sveta Jacob Franz Field

Autor si vybral 50 historických miest, od Olduvajskej rokliny - kolísky človeka "zručného" až po organizáciu CERN - miesta vzniku internetu. Field v krátkosti rozpráva o dôležitých miestach, kde sa písala história ľudstva. História je podaná pútavou formou, knihu trochu kazí slabší preklad.

29.12.2022 4 z 5

Horečka Horečka Deon Meyer

Knihu som čítal na základe čtenárske výzvy - kniha od afrického autora - dobrá voľba.
Vynikajúci dystopický román, autor si dal na ňom záležať a je premakaný do detailov. Evokuje román Cesta od McCarthyho, avšak nie je tak drsný. Autor rozpráva príbeh otca a syna po katastrofickej horúčke, ich púť pustou južnou Afrikou. Hlavný hrdina Wilem Storm vytvára komunitu ľudí, ktorí sa snažia prežiť, najprv z toho čo zostalo, neskôr už si sami pestujú, chovajú a vyrábajú potrebné komodity. Dej rozpráva jeho syn, kniha hovorí o tom, ako dokážu ľudia spolu fungovať v komunite a tvoriť "civilizáciu". Svet tvoria aj bandy nájazdníkov, ktorí zabíjajú a plienia. Kniha ma bavila a veľa z tejto fikcie sa môže v budúcnosti takto nejako odohrať. Pripomínam, že kniha bola napísaná v r. 2017.
Pre každého fanúšika dystopie nutnosť (myslím, že po Covide je tento žáner dosť obľúbený).

18.12.2022 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

(SPOILER) Červenák nesklamal. Namiešal nám mix westernu, krimi a mysteriózneho románu. Adam Šarkan sa vracia z divokej Ameriky domov na Gemer, so sebou prináša Colta a Winchestra. Kniha má napätie, veľa akcie a niečo aj z histórie. J.Č sa podarilo napísať ojedinelý historický román, prvky fantastična, resp. pochopiteľného nadprirodzena, balansujú na hrane únosnosti, kniha je takmer realistickým románom. Začiatok bol o niečo výpravnejší, autor nás uviedol do doby a približuje nám postavy, druhá časť je vynikajúca akcia. Reálie a znalosť doby sú, ako sme u Juraja navyknutí, vyšperkované do detailov. Dúfam, že na ďalší diel nebudeme dlho čakať, "chceme viac pokladov" a neohrozeného Šarkana.

25.11.2022 5 z 5

Poviedka 2022 Poviedka 2022 * antologie

Táto útla knižka mi padla do oka na pulte novinového stánku, áááá kúpim, prečítam, zistím, čo teraz píšu začínajúci slovenskí autori. Takmer všetky poviedky hovoria o živote, niektoré sú bez pointy, za to pekne štylizované. Najlepšie boli Rok života vločky, R611 (veľmi vtipná, jedna z najlepších) a Celý život (túto napísal skoro profesionálny spisovateľ, ktorý má na konte už nejaké vydané knihy). Nezaujala ma poviedka víťaza, 2-3 poviedky boli nezaujímavé, neviem čím zaujali porotu.

09.11.2022 2 z 5