Peter73 Peter73 komentáře u knih

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

(SPOILER) Grandiozné dielo. Vynikajúca kniha, ktorú by som prirovnal k Trom mušketierom, je to síce silné prirovnanie, ale táto kniha má všetko, čo mám mať dobrý historický roman. Je to súborné dielo, z troch samostatných kníh. Autor má dobre naštudovanú dobu konca 14. storočia. Príbeh Lukáša, chlapca - platnérského učna, ktorý dospieva, každé priekorie ho posilňuje a posúva za svojím cieľom až na majstra platnerského. Knihe nechýba dobrý dej, humor, tak trochu tej stredovekej romatiky, postavy ktoré si obľúbite. Dej je premyslený, nemá žiadne slabé miesto, F.N. napísal historický román, ktorý patrí do TOP-ky historických románov.

12.04.2024 5 z 5

Tajomstvo strašidelného zámku Tajomstvo strašidelného zámku Robert Arthur jr.

Klasika mládežníckej literatúry, túto knižku musel čítať každý -násťročný. Čítal som ju aj ja, čo k tomu dodať? Je napísaná tak jednoducho so zreteľom na cieľovú skupinu, ale v staršom veku sa nejako stratilo to kúzlo tajomného, hrôzy a pátrania. Knihe sa nedá nič vytknúť, dej je napínavý, konanie postáv má logiku, ale nejako sa vytratil taký "fíling" z detstva. Ale to bude asi tým vekom, musím čítam niečo pre 50-nikov. Nedajte sa ale odradiť, kto to nečítal v čase povinnej školskej dochádzky poďte do toho.

16.03.2024 4 z 5

O starém Řecku ve výtahu O starém Řecku ve výtahu Theodore Papakostas

História Grécka podaná nám laikom. Autor s neznámou osobou zostane zaseknutý vo výťahu. Na otázku, že čo robí, odpovedá, že je archeológ. A potom už len rozpráva v stručnosti dejiny Grécka. Neznámy človek sa ho vypytuje, niektorým veciam nerozumie, ale zaujíma ho to, je tak trochu otravný, prekážal i mne. Inak kniha je dobrá, autor sa snaží podať dejiny Grécka v krátkosti so zreteľom na jednoduchosť, jasné podanie pre laikov, a bez zložitostí, popularizuje archeológiu a vzbudzuje záujem o staroveké dejiny, čo sa mu aj darí. Vysvetľuje nám čo je aj archeológia a rozpovedá nám, ako to bolo s tými gréckymi vojnami a nájdenými črepinami nádob, trochu zabŕdne aj do mytológie.

09.03.2024 4 z 5

Hráč Hráč František Niedl

Vynikajúce pokračovanie. Kniha má zvláštnu atmosféru, dýcha na Vás z každej strany, doslova Vás prenesie do doby po druhej svetovej vojne. Pavel Vencl je opäť v osídliach agentov, plní misie, tak povediac trochu svojsky, je slušne drzý, vedomí si svojich schopností, vycvičený a skúsený permanentným "utekaním". Je ešte pomstychtivejší ako v predchádzajúcom diele. Kniha ma bavila a zhltol som ju ako malinu. F. Niedle vie písať dobré knihy, viac superlatív už nedám, odporúčam prečítať.

01.03.2024 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Neobyčajne obyčajný a obyčajne neobyčajný príbeh. F.Niedl nám naservíroval vynikajúci príbeh Pavla Vencla, Žižkovana, ktorý uteká z Protektorátu a pred nemeckou agresiou. Pavel je "karbaník" a táto neresť ho niečo stojí. Jeho postava sa pohybuje po hrane, je slušne agresívny, pomstychtivý, ješitný, vzdelaný a tak trochu pohodlný - kto by si takúto postavu neobľúbil ? Jeho anabáza začína útekom cez Rakúsko do Švajčiarska, Francúzska, Anglicka, USA, Argentíny a nazad do Čiech. Spoločnosť mu robia karty a jeho päste. Perfektný príbeh, aj keď je miestami k hlavnej postave krutý, ale taký je život. Kľudne toto by mohol byť príbeh nejakého ozajstné Pavla. TOP príbeh z čias druhej svetovej vojny, u mňa plný počet bodov.

17.02.2024 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Dosť bizarná kniha. Autorka mala nápad veľmi dobrý - legalizácia kanibalizmu, ktorú zapríčiní epidémia zvierat. Na pozadí je rozohraný príbeh muža, ktorý stratí to, na čom mu najviac záležalo a pod vplyvom týchto udalostí sa mení na človeka, ktorý sa vzoprie svojím zásadám. Vyzerá to ako romantický román s tragickým koncom, ale sú tam pasáže o konzumácii ľudského mäsa, popisy spracovania ľudí, toto každému nevonia, no proste kanibalizmus. Prepojenie týchto dvoch línií sa ale podľa mňa dobre nepodarilo. Čakal som viac od tohto bizarného diela, niektoré pasáže akoby tam boli len prilepené k deju, vytŕčali, nepasovali tam, no čo už, je to prvotina a podobných kníh bude ešte dosť.

29.01.2024 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak toto je základné dielo všetkých POSTAPO príbehov. Glukhovský vytvoril geniálne universum - priestory moskovského metra. Každá stanica predstavuje určitú skupinu ľudí, zriadenie, komunitu, ktoré spolu kooperujú, bojujú, alebo len prežívajú. Dej je zasadený do doby po "atómovej vojne", ľudstvo prežilo, resp. sa schovalo v útrobách metra v Moskve. (jeho dĺžka je aktuálne cca 415 km, a je v až hĺbke cez 80 m, toto v knihe nehľadajte to tam nie je, pomohol ujo Google). Atmosféra je to, čo robí túto knihu skvelou. Dej je pomerne jednoduchý a jednoznačný. Je pretkaný spôsobom života ľudí v tme, ich životom a adaptáciou človeka na permanentnú tmu a umelé osvetlenie. Kniha ma nadchla a som zvedavý kam ma posunie Metro 2034.

26.01.2024 5 z 5

Reminiscence Reminiscence Dominik Dán

(SPOILER) Vydarená kniha. Príbeh sa odohráva v nedávnej minulosti - 2008, ale je to reminiscencia (spomienka) na doby totality, najmä ťažké 50-té roky, keď sa formovala pohraničná stráž. Aj o tom je tento príbeh, je o nelegálnych prechodoch hraníc a je napísaný veľmi dobre. DD nám predstavuje túto dobu, ako dobú plnú agentov, špiónov, diverzantov, záškodníkov a ďalších kadejakých bojovníkov za a proti socializmu. Predpodkadám, že čerpal z nejakých archívov, čo to pridal, ale záver knihy je určite jeho fabulácia na hrane únosnosti jeho príbehov, ale inač kniha bavila, nedalo sa od nej odtrhnúť. Zaraďujem medzi jeho lepšie knihy, aj keď to nie je taká "kriminálka", aké nám podáva.

03.01.2024 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Tak toto bola záludná kniha. Predchádza ju povesť veľkého diela literatúry Sci-fi. Na mňa pôsobila, že v súčastnosti neobstojí, aj keď..... Časť diela polemizuje o trestoch a volebných právach, ovplyvnených politickým názorom a zmýšlaním autora, ale to môže byť jeho pohľad na budúcnosť a patrí to do románu. Ďalší dej o o tom ako spraviť z mladých ľudí poslušných vojakov, nejaká tá vojenská hierarchia a vojenské vzťahy. Ale pasáž o "broucích" je perfektná, popis ich správania a samotný boj je to čo z toho robí super sci-fi. Na knihe je veľmi poznačená doba, kedy bola napísaná, Heinlein do nej vložil názor a cítenie svojej doby. Na konci prebalu je uvedené, že knihu musíte milovať alebo nepochopiť, ja nie som ani na jednom póle, určite je to veľké dielo, ale je dosť poznačené dobou jeho vzniku.

31.12.2023 4 z 5

Piráti Piráti Simon Scarrow

Historický román ktorý ničím neprekvapí, ale poteší fanúšika kníh z obdobia starého Ríma. Kniha pôsobila na mňa takým sterilným dojmom, príbeh predvídateľný, postavy jednoduché, všetko im vychádza podľa ich predstav. Sem tam poteší niečo prekvapujúce v deji, inač veľmi jednoduchý príbeh. Z obyčajného gréka bez domova na kapitána pirátov je ale dobré kariéra a to vo veľmi krátkom čase, no kto má talent má talent. Predpokladám že to bol od S.S. také exces, u neho som navyknutý na lepšie príbehy.

22.12.2023 4 z 5

Útes Thunder Point Útes Thunder Point Jack Higgins

Kniha čítaná do čitateľskej výzvy - autor, ktorý zomrel v 2022. Z mála kníha má táto zaujal najviac. Tajomstvo potopenej nemeckej ponorky v amerických vodách, čo tam robila, prevážala poklady, tajné mateiály ? Zaujímavá téma, knihá ja thriller v štýle "Jamesa Bonda". O najdenie ponorky usilujú viacerí, ale vyhráva vždy Sean Dillon. Autor do príbehu namiešal aj niekoľko faktov z historie, obalil ich konšpiráciami a je tu napínavý thriller. Dej je pomerne jednoduchý, ale bavil. Kniha poskytné dobrú víkendovú zábavu do upršaného počasie, veď čo môže byť lepšie v novembri ako čítanie o Panenský ostrovoch, nadherné pláže, more, potápanie. Takéto čítania vždy baví.

24.11.2023 5 z 5

Medzi nebom a zemou Medzi nebom a zemou Timothée de Fombelle

Z tejto knihy som sklamaný. Kúpil som si ju na základe oficiálnej anotácia, ktorá sľubovala tajomný a napínavý príbeh, dej sa odohráva medzi svetovými vojnami, čo sú dramatické a pohnuté roky poznačené nástupom nacizmu - toto má súvis aj s dejom. Dej bol veľmi rozvláčný, viac dejových liníí, len nektoré sa spoja, alebo vysvetlia v tomto dieli, dej “nemal ťah“, ako hovoria motoristi. Postava Vanga je tajomná a dalo sa z tohto nápadu po upravách spraviť lepšiu knihu. Chybou vydaveteľa slovenského vydania bolo aj to, že rozdelil knihu na dve časti a prvý diela je takto neukončený a neviem či presvedčí čitateľa, aby siahol po druhom diele. Zároveň chápem, že kniha mála osloviť mladých čitateľov a vydanie knihy s počtom cez 700 strán ich odradí. Za mňa sklamanie, aj keď niektoré myšlienky, pasáže boli “tajomne" dobré.

11.11.2023 3 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Červenák opät pustil do sveta perfektnú knihu. Je to samostatný príbeh o Jarošovi, aj keď kniha vo mne rezonuje predovšetkým svojim príbehom, postava seržanta Jaroša je akokeby na druhom mieste. Na prvom mieste je dej, zápletka, príbeh. Odohráva sa v Trnave a okolí povodia Váhu na konci 16. storočia. Mesto je "nádherne" vykreslené, najmä atmosféra protitureckých vojen, ľudia, krutosť doby, špina stredoveku. J.Č. si naštudoval aj stredoveké tresty, podáva nám exkurz vtedajších trestov, najmä ich vykonanie. Dobre podchytil tieto časy, ale na mňa zapôsobil najmä dej plný akcie. Pri čítaní máte pocit, že autor tam bol, počul toto rozprávanie a z fikcii vytvoril autentický príbeh.

06.11.2023 5 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Simon Scarrow

(SPOILER) Séria o rímskych legionároch Macro a Cato sa vyvíja, autor nám podal veľký posun v ich literárnom živote. V tejto časti je to už len o Catovi, Je poslaný na misiu na Sardíniu, kde má poraziť vzbúrencov, ale bojuje aj so šíriacou sa epidémiou. Do jeho života vstupuje nová žena, túto časť autor podal dramaticky a je veľkým spestrením knihy o vojnových ťaženiach rímskych vojakov. Dielo nabralo taký viac romantický pohľad a táto kniha môže byť bližšie ženským čitateľkám. Ani vojnové akcie nestratili nič zo štandardu. S. Scarrow napísal veľmi vydarenú knihu, za mňa plný počet hviezdičiek, aj keby som nebol ovplyvnený celou sériou, ktorej som aj nadšeným fanúšikom.

19.10.2023 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Tento spisovateľ mne neznámy ma prekvapil. Je to klasická dobrodružná kniha starej školy. Príbeh a putovanie Jána Kornel v 30-ročnej vojne, na mori, v Novom svete a u pirátov. Kniha je podaná ako rozprávanie hlavného hrdinu, čitateľ má pocit, ako keby sa to skutočne stalo, ako keby to bolo dobové dielo v ľahko upravenej forme. Autor sa snaží používať v určitej miere "historickú mluvu". Je to také variácia na Exquemelinové dobrodružstvá medzi pirátmi, aj ked pasáž s pirátmi je najkratšia. . (Alexandre Olivier Exquemelin: Co jsem zažil mezi piráty a bukanýry). Kniha ma bavila, autor do deja vložil veľa historických faktov. Hodnotím plným počtom.

15.09.2023 5 z 5

Prorokyňa a trkvas Prorokyňa a trkvas Jonas Jonasson

Jonassona som si obľúbil kvôli jeho absurdnému humoru, spája veci nespojiteľné. Ale... tento príbeh má všetko čo majú jeho knihy mať, ale nie je vtipný, prečo ? V knihe sa striedali dobré pasáže s nezaujímavými prázdnymi vetami, ktoré neboli ani trochu vtipné. V každej jeho knihe sú zakompovaní mocní ľudia, teraz je to Barack Obama, ktorý dokonca trochu zasahuje do deja a Putin. Jeho postavy v tejto knihe sú také nezmyselné, autorovi došiel vtip. Myslím, že jeho ďalšiu knihu prečítam iba ak bude mať veľmi vysoké hodnotenie.

26.08.2023 2 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Knihu som mal už dlhšie v knižnici, kúpil som si ju na základe tématu - stroskotanci, mám rád knihy na variácie robinsoni a stroskotanci. Hodila sa mi do čitateľskej výzvy - zakázaná láska, takže nastal správny čas na jej prečítanie. V anotáciii je uvedené, že učiteľka a jej žiak prežijú leteckú havariu a sú spolu na opustenom ostrove.... Kniha ma prekvapila, je napísaná s citom pre gradáciu najmä čo sa týka vzťahu hlavných hrdinov, dej je až na pár malých detailov reálny, aj keď je to "pohľad amerického občana". Príbeh je určený najmä pre ženského čitateľa, ale autorka podáva situácie z pohľadu oboch hrdinov. Je to taký príbeh "robinsonov" zo začiatku 21. storočia. Kniha je spisovatelkina prvotina - pochvala za peknú knihú.

11.08.2023 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Dobrý historický román z čias Rímskej ríše. Nápad síce nie je moc originálny, kniha hovorí o vypuknutí Spartakovho povstania, jeho priebeh a jeho likvidácia. Príbeh je všobecne známy z kníh dejepisu, dej je oživený príbehom otroka Leona a jeho cesty za záchranou svojich najbližších. Bureš má dejiny Ríma zmaknuté, aj keď je príbeh ľahko predvídateľný, kniha sa dobre číta. Román vychádza zo skutočných udalostí, čo mu dodáva punc autentičnosti.

03.08.2023 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Ďalší prečítaný Dominik Dán. Mám pocit že svojich čitateľov začína polarizovať, niektorí na neho nedajú dopustiť, niektorí píšu, že sa opakuje, je to šablóna. Ja som niekde v strede. Najväčšou devízou sú jeho postavy, tie majú hodnotu, ľudia sú na ne navyknutí, majú ich radi. V tejto knihe bude udalosť, ktorá sa vymyká štandardu, niečo bude inak, nebudem spojlerovať. Kniha sa dobre čítala, je to také dovolenkové čítanie, poznáte všetkých, viete čo od nich očakávať a príbeh je dobrý. Je v ňom moc, peniaze, korupcia a hlavne vraždy, ktoré naši detektívi s prehľadom vyriešia.

28.07.2023 5 z 5

Conan - Hodina draka Conan - Hodina draka Robert Ervin Howard

Ako napísať recenziu, keď táto kniha je jedna z najlepších fantasy kníh na svete. Len samé superlatívy, super, bomba, cool, najlepšia. Knihu napísal R.E Howard ako jediný román. Prezentuje Conana ako vládcu Aquilonie, neohrozeného kráľa s inštinktami barbara, ktorý ide za svojím cieľom. Kniha je napísaná ako veľká dobrodružná cesta krajinami Hyborského sveta. Odporúčam všetkým, ktorí ešte nečítali žiadnu fantasy, táto kniha je správny krok, aby ste si obľúbili tento žáner. Hodinu Draka by mal prečítať každý, ja som ju čítal 5x, v knižnici mám 6 vydaní, takže o pár rokov si dáme znovu repete.

05.07.2023 5 z 5