Peter73 Peter73 komentáře u knih

Úžasný hmyz Úžasný hmyz Anne Sverdrup-Thygeson

Po prečítaní tejto knihy budete na hmyz pozerať iným pohľadom. Autorka - norská entomologička - takmer beletristricky podáva informácie o hmyze. Dozvieme sa prečo je pre nás hmyz užitočný, čo robí pre to aby vo svete bolo všetko ako má byť. Dozvieme sa aj zaujímavosti o hmyze, ktoré nie sú len suche fakty. Zístíte, prečo ma zebra pruhy a načo slúžia, má ich preto aby....všetko sa dozviete v tejto peknej knihe.

29.04.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Kniha ja taká fantasy všehochuť. Príbeh je gangsterský, gang Gaunerov musí uniesť zo stráženého mesta dôležitého človeka, ktorý namiešal silnú rastlinnú drogu. Vadilo mi, že gríšovia dokážu v podstave všetko na svete, ich moc je nekonečná, toto by som trochu obmedzil. Do tohto sveta mi nezapadá technika, všetci používajú kone, vozy a národ Fjerdanov má aj tanky, ktoré vymysleli gríšovia, strelné zbrane som dokázal prekusnúť. Viac sa mi páčil svet ostrovného mesta Ketterdam. Za mňa spokojnosť s príbehom.

21.04.2022 4 z 5

Plechový bubienok Plechový bubienok Günter Grass

Tažká kniha formátom aj obsahom. Príbeh Oskara, ktorý sa v troch rokoch zastavil v raste, v dospelosti má 94 cm. Kniha je na hranici bizarnosti, perverznosti a realnosti (toto je asi ten magický realizmus, autor je jeho europským predstaviteľom ). Niektoré príbehy, ako som sa dozvedel neskôršie v doslove, súvisia s autobiografiou G. Grassa, aj ked ich rozpráva Oskar, muž malého vzrastu, neskoršie podrástol na 121 cm. :-) Oskara sprevádza plechový bubienok, čo predpokladám, že niečo symbolizuje. Kniha je ťažká, ale myslím, že všetky knihy nositeľov Nobelových cien, nie je ľahké čítanie. Autor pracuje s veľmi dlhými vetami, čo trochu robí dej neprehľadný, ale to je jeho štyl ( viem si to predstaviť v nemčine, dlhé ťažke zložené slová, aaaach )

14.03.2022 3 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Výborná kniha. Autorka hovorí o histórii ostrova Čedžu druhej polovice 20. storočia, o práci potápačiek - henjo. Kniha je skôr určená ženskému čitateľovi, Lisa See si dala s prácou okolo realít veľmi záležať, dej je pretkaný históriou Kórey. Hovorí o priateľstve dvoch žien a ich následnom rozkole. Kniha je miestami až drasticky krutá, ale taký ťažký bol život lovkýň mora. Kniha sa mi páčila, zaujal ma život potápačiek henjo, ale hlavne je to vynikajúci historický román.

06.02.2022 5 z 5

Lov na SS: Dopadení nejhorších válečných zločinců v dějinách Lov na SS: Dopadení nejhorších válečných zločinců v dějinách Bill O'Reilly

Literatúra faktu v populárnom vydaní, trochu v amerického podaní. Autori hovoria o pátraní a stíhaní nacistických pohlavároch SS. Veľká časť je venovaná "únosu" Adolfa Eichmanna Mosadom. Kniha je dobré písaná, krátke kapitoly písané chronologicky sú pútavé a nielen to len fakt za faktom. Texty sú doplnené zaujímavými detailami. Pútavo napísaná literatúra faktu.

29.01.2022 5 z 5

Kráľovná v tieňoch Kráľovná v tieňoch Sarah J. Maas

Dlho som nečítal tak nevyrovnanú knihu. Striedali sa nezáživné pasáže akoby z lacných romantických zošitov s dobrou fantasy, s dobrým dejom a nápadmi. Príbeh kazia banálne chyby v štýle "Aelin si napustila vaňu kohútikom s teplou vodou. Otvorila chladničku....". Ale kniha má aj dobré neopozerané nápady okolo mágie, bojov a postáv. Mne ostáva už len vnútorný boj, pustiť sa do ďalšieho dielu, alebo ukončiť túto ságu štvrtým dielom ?

24.01.2022 3 z 5

Zabíjal som štát po 29 rokoch Zabíjal som štát po 29 rokoch Peter Valo

Poviedkový román o slovenskom národe počas druhej svetovej vojny. Autor s humorom rozpráva o letcoch slovenskej armády a postavičkách malého mesta - Zvolen.
Knihu som čítal pred 29 rokmi, teraz som si dal repete, ale už mi nepripadala taká vtipná. Je to asi tým, že som viac vnímal tragikomickosť postáv a ich správania, na úkor humoru.
Citát:
"Vojna nie je kojná. Obráti všetko naruby. Po nej sa oslavovaní hrdinovia zvyknú meniť na zločincov a bývalých zločincov oslavujú ako hrdinov. Vojna necháva šrámy na dušiach dobrých ľudí, ale darebákov sa ani nedotkne. Sviniar ostane sviniarom bez ohľadu na to, ako sa to skončilo."

02.01.2022 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

DD opäť v skvelej forme. Dobré napísaný román. Kniha nadväzuje na starší prípad ( Bremeno minulosti ). Prípad sa točí okolo Hildy Wolfovej a tajomných umrtí okolo nej. Partia z kancelárie 141 ide po nej ako psi, avšak situácia sa vyvinie inak. Dej trochu pripomína film Basic Instinct, v hlavnej úlohe Hilda Wolfová, sympatická postava, dúfam, že ju ešte DD umiestní do svojich príbehov, napr. ako externého poradcu :-)

31.12.2021 5 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Výborná fantasy s historickým námetom. JČ napísal vynikajúcu knihu z obdobia prelomu staroveku a stredoveku. Kyjevský knieža dobíja chazarské kniežatstvá. Dej má viacero línii, ktoré sa prelínajú a živo zobrazujú plienenia varjažských hord. Zaujímavá je postava Koščeja, aj keď sa postupne prelína do záporňákov, túto postavu som si obľúbil. Je to tretí diel ságy Bohatier, ale je aj samostatne čitateľný, na nič nenadväzuje, zatiaľ najlepší diel. JČ napísal TOP historické fantasy.

27.12.2021 5 z 5

Bitky a bojiská Bitky a bojiská Roman Mocpajchel

Kniha stručnou formou hovorí o 20-tich bitkách v dejinách slovenského národa. Je určená síce pre mladých čitateľov, ale môžem ju odporučiť aj pre zaneprázdnených rodičov. Autor pútavou formou hovorí o týchto bitkách, kde, kto, kedy, koľko a prečo. Každú kapitolu uzatvárajú zaujímavosti. Za mňa dobrá kniha, pokiaľ chcete mať stručný prehľad o bitkách, ktoré ovplyvnili naše dejiny. Zaujímavá je stať o krátkej vojne medzi československou armádou a maďarskou červenou armádou, tu sa vyznamenal český veliteľ Josef Šnejdárek.

03.12.2021 4 z 5

Pán moří (převyprávění) Pán moří (převyprávění) Ondřej Neff

Dobrodružná kniha v štýle verneoviek, kniha je dobre napísaná, ale dej je taký obšírny rozvláčnejší, miestami by sa dal trochu skrátiť, byť priamejší ako vo Verneových dielach. Nápady p. Neffa sú dobré, kniha sa dobre číta, vidieť, že je to odborník na diela J. Vernea. Pre priaznivcov Vernea povinná jazda.

27.11.2021 4 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Túto knihu by som neradil do žánru sci-fi. Bratia Strugackovci, po česky je to lepšie Strugačtí, zasadili román do alternatívneho sveta stredoveku na inej planéte. Na planétu prišli ľudia pozorovať spoločnosť a smerovať jej vývoj nekrvavou cestou k blahu ľudstva. Text je pretkaný častými morálnymi výlevmi hrdinu o spoločnosti bez vládnucej triedy. Vplyv socializmu je tu veľký, ale aby som nehanil, kniha mala aj zopár dobrých pasáží a aj vtipných dialógov. Pre mňa trochu sklamanie, ale napísali to občania Sovietskeho zväzu. Neviem, či tam boli tieto pasáže dané úmyselne alebo pod vplyvom vtedajšej doby.

12.11.2021 3 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Knihu som čítal na základe výzvy. Krátka novela, kde sa zvieratá rozhodnú spraviť revolúciu a vládnuť si sami. Spoločenstvo sa po čase mení na vládu jedinca - svine jedny. Z knihy som mal zvláštne pocity, nebolo to zábavné čítanie, skôr taký malý exkurz, ako ľahko je možné sa dostať k moci a prispôsobovať si, kriviť a upravovať veci tak, aby vyhovovali tyranii. V čase vydania, to bolo nadčasové dielo - paralela s nástupom diktatúr k moci, v dnešnej dobe si z toho berme veľké ponaučenie.

10.11.2021 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

JČ je ostrieľaný spisovateľ, siahnuť po tejto knihe je istota. Pekný historický román s detektívnou zápletkou. Dobové reálie sú výborne, zobrazujú ako funguje ťažba a razba mincí v Kremnici, jedného z najbohatších miest Uhorska. Zauzlenie a zápletka okolo zlatých dukátov je vynikajúca, hlavné postavy nie sú len čierne alebo biele, prekvapilo najmä správanie a konanie Jaroša( je na každom, ako sa stotožní s jeho zmenou). Záver je trochu taký useknutý, ale jasne hovorí o tom, akú moc mali peniaze - zlaté dukáty, ale i postavanie. Som zvedavý, ako sa v ďalšom dieli budú uberať Jarošove kroky.
Za mňa 5x*.

09.11.2021 5 z 5

Kapitán Sharkey Kapitán Sharkey Arthur Conan Doyle

Štyri poviedky, ktoré spája postava piráta Sharkey. Poviedky sú slušné, pobavia, neurazia. Majú punc staršieho data, najviac sa mi páčila tretia v poradí, tej dám plný počet hviezdičiek.

26.10.2021 4 z 5

Vražda v La Mutu Vražda v La Mutu Raymond E. Feist

Toto bola slabšia kniha od Feista, neviem, koľko z deja je jeho výtvor. Viac ako polovica knihy sa dej odohrava v meste La Mutu. Hlavnými hrdinami sú traja žoldniery, ktorí sú radoví vojaci, ich úlohy sa postupne stávajú dôležitejšie, až po vyšetrovanie vraždy. Záver knihy pôsobí ako fantasy-krimi. Vraha odhalia po svojom, tak žoldácky. Knihe chýba silnejší príbeh, na ktorý som u Feista zvyknutý.

22.10.2021 3 z 5

Zpackaný únos Zpackaný únos Donald E. Westlake

Vtipná kniha na jeden nádych. Zlodejíček Dortmunder, ktorý má vo všetkom smolu, ale vždy z toho unikne, sa dá nahovoriť na únos podľa knihy. Kniha ma bavila bola vtipná, postavy sú trochu jednoduchšie, ale takí sú aj reálni ľudia. Záver je prekvapujúci, kto z únosu profitoval. Vedel by som si to predstaviť ako krimikomédiu, Westlake píše knihy, ktoré majú humor a pobavia.

29.09.2021 5 z 5

Na západe nič nové Na západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Kniha je jedna z najdrsnejších kníh o vojne. Popisy bojov v zákopoch sú realistické. Autor skvelo vystihol I. svetovú vojnu a jej nezmyselnosť. Knihu som čítal už druhý raz ( prvýkrat ešte v minulom storočí ako povinné čítanie ), teraz som si ju viac vychutnal. V diele sú aj vtipné pasáže zo zázemia. Kniha sa mi páčila, povinná čítanie pre priaznivcov vojnových románov.

24.09.2021 5 z 5

Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Suzanne Collins

(SPOILER) Dobrá kniha. Pri čítaní som bol ovplyvnený filmom, všetky postavy mali tváre hercov z filmu, čo nebolo na škodu, pretože film bol dobre natočený. Autorka ukazuje totalitu, kde sa vládnuca trieda baví hrami, pri ktorých sa aktéri snažia navzájom pozabíjať. Svet je rozdelený na hlavné sídlo a 12 obvodov, ktoré otročia za trochu jedla. Víťazka hier rozpúta vzburu, ktorá prejde do ozbrojeného stretu.

15.09.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

K tejto knihe budem kritický a stručný. Príbeh je slabší, jednoduchá vražda s náhodným vyriešením. Dve dejové línie. Nebyť Krauza a spol. bolo by o hviezdičku menej, tieto postavy sú najväčšia devizou Dánových kníh. Som zvedavý aké bremeno ponesie D.D. ďalej.

09.08.2021 4 z 5