Peter73 Peter73 komentáře u knih

Smrť filatelistického cisára Smrť filatelistického cisára Josef Glückselig

(SPOILER) Kriminálná novela, kde sa vyšetruje vražda filatelistického cisára. Kniha je značne poznačená socialistickou ideológiou. Vraha pomáha dolapiť osoba, ktorá má na zreteli blaho spoločnosti, aj keď zneužije svoje postavanie ale vie, že jej povinnosťou je to oznámiť príslušným orgánom. Autor si v závere neodpustí hodnotenie a kritiku súčasnej mládeže a analyzuje kto, kde a kedy urobil chybu. Kult socializmu uberá na hodnote diela, pravdepodobne to bolo napísané na objednávku jedinej strany, je to dielo predchádzajúceho režimu. Aby som len nehanil, je tu niečo aj pozitívne - človek sa dozvie čo to o filatelistike, napr. čo je to "silážovanie" vo filatelistickom slangu.

09.11.2022 3 z 5

Cestou vlka – Tulák 1 Cestou vlka – Tulák 1 David Gemmell

(SPOILER) Temná fantasy ako noc. Medzi drenajcami a vagriancami prebieha vojna, krajina je pustošená generálom Kaemom. Najomného vraha prezývaného Tulák spojí osud s mníchom a mrtvý vládca ho poverí, aby získal mocný artefakt, ktorý môže zmeniť vývoj vojny. Konanie hlavných osôb určujú mŕtvi, vo sne ich navádzajú akou cestou sa vybrať. Toto mi vadilo, nie je to čisto hrdinská fantasy. Osôb v knihe je veľa, dej je prekvapivý, autorov rozprávačský štyl je dobrý. Trochu ťažšie som získaval náklonnosť k postavám, žiadna z nich nie je čierna alebo biela. Drenajský svet je zaujímavý a stojí za to dočítať celú sériu. V knihe mi pre lepšiu orientáciu cesty Tuláka chýbala mapa.

05.11.2022 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Zaujímalo by ma, či sa bude o polstoročie na hodinách literatúry hovoriť o veľkom spisovateľovi akčnej fantasy - Františkovi Kotletovi. Kniha naväzuje na predchádzajúce tri diely, ale je čitateľná aj samostatne. Universum, ktoré vytvoril FK je zaujímavé a niečim fascinujúce, asi tou dnešnou hrozbou. Svet ovládnu despoti, svet ovládnu otrokári, hrubá sila bude jediná hodnota. Ale.... je tu Alica ( patetická ), ktorá ukáže, že všetko je možné zmeniť. Pri čítaní knihy som sa dobre bavil, ako je zvykom u Kotletu, čakal som len akciu s trochou vtipu a sexu a to som aj dostal. Chcem ďalšiu knihu s Alicou.

11.10.2022 5 z 5

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

Kniha čítaná na základe čtenářské výzvy - Margaret Atwood je držiteľka ceny Franze Kafky. Autorkin štýl písania je veľmi kvetnatý, dej je pretkaný metaforami a prirovnaniami. Kniha sa nečítala zle, ale vyžaduje určité sústredenie a veľkú pozornosť. O čom je táto kniha ? Je to dystopia, antiutopia alebo niečo ako alternatívna budúcnosť. Prvá 1/3 knihy je tažko zaraditeľná, mal som problém určiť žáner. Je to príbeh ženy, ktorá plní v rodine funkciu nedobrovoľnej rodičky, škaredo to znie, autorka ju nazvala služobníčka. Potom sa dej rozohrá veľmi zaujímavo, M. Atwood napísala svojím spôsobom vynímočné dielo, záver je taký zvlaštný, nebudem hovoriť, ale trochu ubral z celkového môjho hodnotenia.

04.10.2022 3 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Ku knihe som sa dostal na základe čtenárské výzvy - a super voľba. Majstrovský kus sci-fi, autor vytvoril prepracované dielo zamerané na samotnú postavu, nie na opisy nepochopenej budúcnosti. Z prostredia školy pre medzigalaktických veliteľov, autor na relatívne malom priestore rozohral dej, kde sa zameral na vzťahy medzi mladšími a staršími žiakmi, na ich spoločný pobyt v malom priestore, kde človek nesmie ukázať strach a mať rešpekt. Veľký priestor je venovaný rozvoju charakteru a tlak učiteľov a starších žiakov formuje Endera na veľkého veliteľa. Kniha je vynikajúco napísaná, čo sa týka rozvoja hl. postavy a nezaostáva ani vytvorené universum. Rýchlo, rýchlo zohnať ďalší diel.

20.09.2022 5 z 5

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Čo sa stane keď sa dajú dokopy učiteľ, farár a účtovníčka? No predsa Ostravská mystéria. Trojica v súbore poviedok zasadených do začiatku prvorepublikového Československa vyšetruje mysteriózne prípady. Postavy sú dobre rozpracované, s príbehom je to už trochu horšie, niektoré poviedky sú ľahko predvídateľné, chýba trochu moment prekvapenia a napätia. Začiatky ČSR, četníctva a legionári vždy dávajú veľký potenciál na dobrý román, resp. poviedky. Počin autora hodnotím kladne a k plnému počtu hviezd chýbalo len trochu viac napätia.

15.09.2022 4 z 5

História Európy v malých sústach História Európy v malých sústach Jacob Franz Field

Stručné dejiny Európy, autor vybral udalosti dôležité pre vývoj spoločnosti. Dobre je popísaná časť stredoveku, najmä všetky tie náboženské vojny. Kniha bola dobrá, taký dejepis na víkend. Nová informácia bola pre mňa, že na začiatku stredoveku bolo najväčším mestom Cordoba.

26.08.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Rozbeh tejto knihy je pomalší, začiatok tvorí "názvoslovie a terminológia" sveta duvalských miest a nížiny. Potom už to má spád, dej sa točí okolo tajomného odkazu a ďalších tajomstiev sklenárov. Petra Stehlíková vytvorila úžasný svet porovnateľný s Dunou. Pre mňa vynikajúca sága a prekvapenie, čo sa sa "zrodilo", napísalo v Čechách. Pokiaľ si to všimnú v Holywoode v budúcnosti očakávam megafilm. Všetky palce hore pre autorku.

17.08.2022 5 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

DD píše podľa šablóny, ale to nevadí, hlavne, že baví. Dve dejové línie, jedna je z prostredia pouličnej prostitúcie, druhá z umeleckých kruhov. Prvá vražda vyriešená, druhá čaká na pokračovanie. Kniha je dobrá, pobavila, trochu ma zarazila jedna situácia. Nebudem hovoriť bližšie, ale týka sa to prostitútky, drôg a kancelárie, táto situácie je podľa mňa nereálna, pritiahnutá za vlasy a vyskakuje z deja, ale realita mohla byť iná v roku 1993.

07.08.2022 5 z 5

Zrádcové Říma Zrádcové Říma Simon Scarrow

V poradí 18. kniha o legionároch Cato a Macro. Človek by čakal, že autor už vyčerpal všetky nápady, avšak opak je pravdou. Kniha je perfektná, dobre sa číta, nie sú žiadne nudné pasáže. Autor sleduje dve dejové línie, ktoré príbeh zakčnili, ku koncu sa spoja a vyvrcholia peknou bitkou, kde hra Cato prím. Kniha pobavila, teším sa na ďalší diel.

01.08.2022 5 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

TOP klasika dobrodružných príbehov. V detských časoch som miloval pirátské knihy a toto bola kniha, ktorá predstavovala všetku tu romantiku pokladov, morí karibiku a pirátov.... Kniha je užasná, začiatok je strašidelný, ....tak si to pamätám z detských čias. Potom už len honba za pokladom, Long John Silver je ukažkový literárný pirát, ...tak som si to predstavoval v detských časoch. Dnes kniha tiež pobavila a vrátila ma do detských čias, kedy pirátské knihy boli in, edícia STOPY fičala. Odporúčam všetkým, je to lepšie ako niektoré moderné fantasy, kniha je stará takmer 250 rokov a neviem, či ju v tomto žánre niečo prekoná.

16.07.2022 5 z 5

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Mysticko-kriminálne poviedky, kniha obsahu takmer 50 poviedok, ktoré sú vtipné, napínané, prekvapujúce, poučné, ale hlavne zábavné. Dýchajú prvorepublikovou atmosferou aj štýlom písania a správania postáv. Kniha ma bavila a určite siahnem ešte po nejakej knihe od K. Čapka.

15.07.2022 5 z 5

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Severská mytológia jednoduchou stručnou formou. Pani Kadečková napísala príbehy formou prístupnou každému čitateľovi, najmä tomu mladšiemu. Niektorým príbehom jednoduchosť svedčí, niektoré by som prijal trochu obšírnejšie. Severská mytológia je ťažká a spletitá. Kniha od N.Gaimana Severská mytológie je viac beletristická, autor si vybral niektoré príbehy a tie viac zdramatizoval. J. Kadečková využíva stručnejšiu formu - je to taký úvod do severskej mytológie.

30.06.2022 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Záverečný diel trilógie. FK rozohral akčný dej plný prenasledovania. Dej je prešpikovaný aj drsnejšími erotickými pasážami. Kniha bavila a čítala sa jedným dychom, záver trochu prekvapil, ale je to autorova voľba ukončenia trilógie. Ten kto čaká kvetnaté opisy, tak nech po tejto knihe nesiaha, je to len a len akcia aj keď niekdy drsná. U mňa jednoznačný plný počet *.

29.06.2022 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Neohromí, neurazí, ale pobaví. Čo je to ? Kniha od Dominika Dána. Kniha sa čítala veľmi dobre, DD ide podľa osvedčenej šablóny, prelínajú sa dva prípady, Krauz a Canis rozohrávajú svoje sólo. Popis vyšetrovania je reálny, humor je správne kriminalistický, kniha bavila. U mňa je to na 4,5*, ale prikláňam sa k 5*, vďaka dobre zinscenovanej vražde a ešte lepšiemu odhaleniu.

21.06.2022 5 z 5

Biela veža Biela veža Juraj Červenák

Vyvrcholenie bohatierskej ságy. Príbeh je plný zrád, ale i nefalšovaného priateľstva a odvahy. Dej sa nedá predvídať, hlavné postavy sú ako na miske váh, čo sa týka polarity. Celkovo je to dobré zavŕšenie série, aj keď si myslím, že kvalitu predchádzajúceho dielu nedosahuje. Je ťažké ukončiť príbeh toľkých postav, ale myslím, že JČ sa to podarilo.

19.06.2022 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Tento diel bol podla mňa trochu slabší ako prvý. Je to tým, že FK nasadil latku veľmi vysoko. Svet je po vojne zmietaný rôznymi skupinami zvláštnych indivíduí. Najsilnejší sú tzv. menitelia, ktorí usilujú o totálne zničenie sveta. Zlikvidujú jednu z fariem "Nového Brna". Plukovník Michálek sa do nich zahryzne ako buldog a vyhlási im totálnu vojnu. 2. diel končí otvorene a pýta si to ihneď ďalší, ktorý ihneď kupujem. Sága je v dnešných časoch veľmi aktuálna a niektoré autorove knižné myšlienky sú veľmi podobné s dnešnou situáciou. Dnes chýbajú už len tí hrdinovia typu plukovníka Michálka.

03.06.2022 4 z 5

Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Jana Beňová

Flanérová košeľa : Viete kto je Flanér ? ...osoba bezcieľne sa túlajúca mestom, ktorá vníma mesto iným pohľadom. Jana Beňová si vybrala 8 a 1⁄2 ulíc Bratislavy, ktoré "pochodila". Na týchto uliciach si všímala budovy, ľudí, robila s nimi rozhovory, zaujímala sa, čo ich na tomto miesto fascinuje, čo sa im páči, nepáči. Kniha je písaná zaujímavou formou, kde sa prelína história a súčasnosť ulíc. Vyspovedá aj zaujímave osoby, ktoré majú vzťah k ulici. Kniha ma zaujala, ale neskôr mi pripadalo, že tých info o uliciach by mohlo byť viac, zdali sa mi ako keby boli povrchné, nevyčerpala všetky ponúkajúce sa témy a tajnosti. Kniha má pre Bratislavčanov väčšiu hodnotu ako pre cudzinca, najmä o ulici Šancová sa dozviete čo to zaujímavé, je to taká výnimočne nevýnimočná ulica.

25.05.2022 3 z 5

Traja kamaráti Traja kamaráti Erich Maria Remarque (p)

Smutná kniha, ale výborné čítanie. Traja kamaráti prežívajú ťažké časy tridsiatych rokov v Nemecku, nezamestnanosť, inflácia, ťažká politická situácia, rozvrátenosť krajiny a krachy osobné aj bankroty. V tejto povojnovej dobe Ronny stretne osudovú lásku. Remarque napísal depresívny príbeh postáv, kde bol každodenný strach o prácu, bieda a smútok sa riešil veľkou konzumáciou alkoholu. Aj napriek tomuto skľučujúcemu príbehu sa kniha veľmi dobre číta, Remarque je dobrý spisovateľ, aj keď sú jeho knihy také "smutné".

23.05.2022 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Malá utla kniha, pýtam sa prečo som ju prehliadal ? Dobry napísaný postapo román. Dej je svižný, rýchlo odsýpa, kniha sa úžasne číta. Autor napísal jednoduchý príbeh, ale štýl písania je akčný ako film. Na pozadí deja je popísané správanie ľudí po jadrovom výbuchu a po vojne. Na dnešnú dobu autor niektoré veci dobre vystihol. Kniha ma bavila. Kotleta palec hore za túto knižku.

13.05.2022 5 z 5