Peter73 Peter73 komentáře u knih

Tajný denník Adriana Mola 13 a 3/4 ročného Tajný denník Adriana Mola 13 a 3/4 ročného Sue Townsend

Taký letný úlet k vode. Kniha je vtipná, autorka robí dobré meno anglickému humoru, berie si na paškál konzervatívne Anglicke, jeho školstvo a pomery na britskom ostrove. Humor poteší aj starších, kniha nie je určená len pre adolescentov, aj keď je o nich.

30.07.2021 4 z 5

Pomsta je sladká, a. s. Pomsta je sladká, a. s. Jonas Jonasson

Aký je dnešný svet? Plný absurdných situácii, ale zábavný. Tak ako ďalšia Jonassová kniha. Autor je majster absurdných situacii na hrane reálnosti. Veď si predstavte ( malý spojler ) - masajský bojovník v Štokholme. Trochu som mal obavu, keď spisovateľ v krátkom čase napíše niekoľko kníh, ale kniha je plná humoru a vtipných situácii, pri čítaní som sa bavil.

25.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Táto kniha je tak dobrá, ako je reálna a reálna je veľmi. Pri jej čítaní máte pocit, že je to rozprávanie prarodičov. Dej je pretkaný dobovými reáliami a dôkladne naštudovaným prostredím danej doby. Číta sa veľmi dobre a má len jednu malinkú chybičku, dej je smutný, miestami až tragický, ale takýto bol život na prelome 19.-20. storočia na severe Moravy. Je to pekná kniha aj keď je smutná. Obdiv k spisovateľke k napísaniu takého diela. Paralelu by som videl s dielom Červené víno od F. Hečka, len tu je pre zmenu vinársky kraj.

25.07.2021 5 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Keď čítam knihy s pokračovaním, alebo s hrdinom ktorého už poznáme beriem ho ako svojho známeho, priateľa. Malo by to byť aj takto s touto knihou, ale nebolo. Príbeh je rozvetvený, má niekoľko dejových línii, postava je iná, je zrelšia, aj keď priestor pre ňu nie je až tak veľký, Autorka sleduje aj ďalšie postavy. Nemá to taký spád, ako predchádzajúce diely, je to taký akoby prequel k ďalšej časti.

05.07.2021 3 z 5

Vlaková loupež po česku Vlaková loupež po česku Petr Študent

Kniha je napísaná z pohľadu človeka, ktorý zažil bujné deväťdesiate roky, popis doby je autentický, dnešný človek sa pousmeje, aké veci trápili ľudí a po čom bažili. Prvá časť je zameraná na jednotlivých aktérov, ich život, záľuby a túžby. V druhej časti autor popisuje plánovanie a samotnú krádež. Tretia je najlepšia, keď hrdinov tlačia ukradnuté peniaze a túžba ich vymeniť za veci je vysoká. Do deja sa pridajú aj ďalší miestni mafiáni, ktorí dokazujú, ako draví boli začínajúci "podnikatelia". Kniha ma bavila, pri jej čítaní som sa ocitol v 90-tkách. V tejto knihe policajti ťahajú za kratší povraz, zlodeji sú sympatickejší.
Viem si predstaviť, že takto nejako sa to mohlo aj reálne stať.

10.06.2021 5 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Túto sériu mám rad, aj keď si myslím, že tento diel je slabší. Cato a Macro doprevádzajú arménskeho krála na výprave za získaním strateného trónu. Scarrow sa tu zameral nielen na akciu a dobové reálie, ktoré sú úžasné, ale rozobral aj vnútorné rozpoloženie Cata, ako veliteľa. Tlak okolností a stres ukaže Cata v situácii, kde bojuje so strachom o svojho syna. Záver je tak trochu urýchlený ale prekvapujúci.

01.06.2021 5 z 5

Čestný nepřítel Čestný nepřítel Raymond E. Feist

Už som raz písal Feist je Feist - majster epickej fantasy. Príbeh je jednoduchý, situácia prinúti dve znepriateľené strany, aby bojovali spoločne proti inému nepriateľovi. Príbeh graduje veľkou bitkou, záver je prekvapivo rozprávkový. Toto je dobrá fantasy !!!

26.04.2021 5 z 5

Dvacet tisíc zlodějů Dvacet tisíc zlodějů Eric Lambert

Vojnový román o bojoch v africkej púšti - Tobruk a El Alamain. Od knihy som čakal typický vojenský humor, kniha nie je ani trochu o typickom vojenskom humore cez slzy a tragédie. Je o bojoch rádových vojákov zameraná na vnútorné rozpoloženie a vyrovnanie sa so situácie na fronte, ich strasti a bežný život na fronte, kniha je viacmenej taká smutná.

23.04.2021 3 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

Červenák píše dobre fantasy. Námet čerpá z ruských bylín, povestí východoeuropských národov ale je aj trochu poznačený severskou mytológiou.
Dej je dobrý, akčný, tak ako všetci očakávame od JČ.
Zaver knihy mi pripadá trochu natiahnutý, záverečný boj začína už moc skoro a tak sa vytráca tá pomyslená finálna bitka.

19.04.2021 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Sci-fi poviedky, ktoré nesklamú, krátke s vtipnou pointou. Bavil som sa, aj keď FK píše že sú to jeho literárne začiatky.

15.04.2021 4 z 5

Sága o Grettim Sága o Grettim neznámý - neuveden

Ide o ságu, ktorá pochádza z 11. storočia, reč zodpovedá viacmenej danej dobe. Sága sa skladá z takmer stovky kapitol, nie všetky sú o Grettim. Trochu mi pri tejto ságe vadilo, že veľa kapitol začína rozmluvou, kto je koho syn, otec, matka a ďalšie príbuzenstvá. Mien je v tejto ságe veľa, väčšina začína na Thor.... Samotné rozprávanie o Grettiho živote sú zaujímavé. Súčasťou knihy je aj stať o islandskej literatúre z ranného stredoveku. Prišlo mi to trochu ako učebnica so štúdijným textom islandských ság.

13.04.2021 2 z 5

Rudá Soňa: Stín supa Rudá Soňa: Stín supa Robert Ervin Howard

Poviedka z čias expanzie tureckej ríše v 16. storočí. Howard v pozícii autora historickej poviedky. Poviedka má všetky aspekty Howardovej tvorby - bojujúci hrdina, v tomto prípade dvaja, dobrodružný príbeh, prelínanie deja s popisom. Vedel by som si predstaviť R.E.H. aj ako autora historických románov.

04.04.2021 5 z 5

Smrť je mojím remeslom Smrť je mojím remeslom Robert Merle

(SPOILER) Príbeh nemeckého občana plniaceho rozkazy. Svojou oddanosťou počúvať rozkazy sa vypracuje na vysokého dôstojníka SS. Takto na mňa pôsobí príbeh Rudolfa Langa. Z chlapca týranéhe otcom - naboženským fanatikom, sa stáva voják, ktorý si plní svoje rozkazy. Situácia ho donutí vstúpiť do radov príslušníkov hitlerovej strany a potom postup vo vojenskej kariere. Merle veľmi dobre napísal život príslušníka nemeckého národa, člena jednotiek SS. Záver knihy je trochu krutý ale takto nejako to asi bolo. Silná kniha.

02.04.2021 5 z 5

Velká vlaková loupež Velká vlaková loupež Michael Crichton

Slávne a veľké zločiny vždy ľudí fascinujú a o tom je aj veľká vlaková lúpež. Crichton zaujímavo napísal túto knihu, v texte sa prelínajú fakty z doby viktoriánskeho Anglicka s rekonštrukciou deja, ako sa lúpež odohrávala. Kniha ma bavila a malý spojler na záver: Zlato z Veľkej vlakovej lúpeže nebolo nikdy nájdené.

27.03.2021 5 z 5

První kniha vikinga Vika První kniha vikinga Vika Runer Jonsson

Túto knihu som mal rád pred cca 40 rokmi, prečítal som ju myslím, že dvakrát - oba diely. Je určená pre čitateľov 7-10 rokov takže nehľadajte žiadne veľké myšlienky, je to dobrá detská zábavná kniha. Pred 40-timi rokmi by som dal plný počet.

15.03.2021 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Výnikajúca kniha, odporúčam nielen pre fanúšikov POSTAPA. Drsná cesta otca a syna zničenou krajinou. Písané krátkymi odsekmi, navodzujúc pocit akčnosti, tento štyl mi veľmi sedel. Dej je drsný, miestami až strašidelný a zároveň ponúka aj silný zážitok z čítania, bude to dlho vo mne rezonovať. Spisovateľ dostal Pulitzerovu cenu právom za túto knihu.

07.03.2021 5 z 5

Koruna z temnoty Koruna z temnoty Sarah J. Maas

Pri čítanie tejto časti dosť vnímam, že je to dielo od "nastročného" pre "nástročných". Začiatok sa pomaly rozbieha, povedal by som že až nudne.
Dej a opisy jednoduché, všetko sa točí okolo vzťahu medzi hlavnou hrdinkou, kráľovým synom a veliteľom stráže a v pozadí je nejaké spiknutie proti kráľovi. Posledná štvrtina knihy bola magická, aj doslovne, človek pochopí prečo táto kniha láka čitateľov.

02.03.2021 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborná kniha, autor je pán "Spisovateľ". Od neho budem určite ešte niečo čítať. Po výbuchu bomby sa zachráni skupina ľudí, začínajú spolu hospodáriť, riešiť vzájomné problémy, lásku, nenávisť. Prechádzajú od prvotnopospolného zriadenia k feudalizmu a v závere autor naznačuje aj malú výrobu. Kniha je zameraná aj na psychológiu postav, ich vývoj, vzťahy medzi jednotlivými členmi osadenstva. V knihe je všetko, čo dobrá kniha má mať, napätie aj humor, boje aj víťazstva. Všetko zasadené do francúzskeho vidieka plného hradov a bujnejúceho rastlinstva, ale bez fauny. (nerátajúc zopar kusov domácich zvierat).

21.02.2021 5 z 5

Dobrodružství kapitána Singletona Dobrodružství kapitána Singletona Daniel Defoe

Daniel Defoe je klasik dobrodružná literatúry. Na príbehu je trochu poznať, že bol napísaný v 18. storočí ale nič mu neuberá. Je to životný príbeh rozprávaný Robertom Singletonom, ktorý v mladom veku prešiel krížom strednú Afriku a neskôr sa stal pirátom vo všetkých vtedy známych moriach. Kniha sa dobre číta, baví a prenesie Vás do zlatých čias pirátstva.

31.01.2021 5 z 5

Brány Anubisovy Brány Anubisovy Tim Powers

Kniha ma sklamala..... Myšlienka dobra, hlavný hrdina sa dostane do minulosti, do Londýna 19. storočia a nepríjemnou náhodou tam zostane, autor popisuje život tejto doby, mesto plné žobrákov, básnikov a ďalších "Angličanov". Dej je plný vedľajších postav, ktorý ho robí zamotaný a neprehľadný. Kniha sa miestami ťažko číta a budí dojem nudného čítania. Možno som si mal prečítať úvod kde autor hovorí, že knihu mu vydavateľ odmietal a vyšla až 6 rokov po jej napísaní s úpravami. Aj bonusová poviedka je slabá. Od tohto spisovateľa už nebudem nič čítať.

25.01.2021 2 z 5