Vlaková loupež po česku

Vlaková loupež po česku
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457427/bmid_vlakova-loupez-po-cesku-6iT-457427.jpg 5 12 12

POŠTOVNÍ VAGÓN PLNÝ PENĚZ – LÁKAVÁ KOŘIST UŽ OD DOB VZNIKU ŽELEZNICE. České devadesátky jsou v plném proudu. Každý chce vydělat. Poctivou prací na poště se ale jmění získává jen ztuha. Mladá Česká republika potřebuje vlastní měnu a do všech stran ji pomáhají rozvézt poštovní vlaky. Pro tři mladé pošťáky z Ostravy a jednoho hornického vysloužilce je to velká výzva. Prostředí znají dokonale. Bude dokonale fungovat i jejich plán vlakové loupeže?... celý text

Přidat komentář

sakro
19.03.2023 5 z 5

Nenápadná kniha na kterou jsem narazil v podstatě náhodou. Přestože mi jméno autora neříkalo nic, příběh mě chytil od prvních stránek. Jednoduchý a přitom čtivý vypravěčský jazyk ve spojení s výborným námětem funguje skvěle. Detektivní příběhy v současné době zaplavují náš knižní trh, ale těch opravdu dobrých je málo. A tahle pro mě jěště i z těch dobrých vyčuhuje. Za příjemně strávené chvíle u knihy panu Študentovi děkuji a chci doufat, že to nebyl jeho poslední literární počin.

vladislav6610
26.11.2021 5 z 5

Zajímavá a netradiční detektivka, plánování, uskutečnění a vyšetřování loupeže, něco pro mašinkáře a filatelistu. Prostředí vlakové pošty inspirací ke snadnému obohacení.


Eicherik
14.08.2021 5 z 5

Velmi věrohodná krimi z divokých českých devadesátek. Od začátku příběhu známe pachatele a sledujeme jejich vývoj. Místy mi kniha připomíná svým stylem legendární Magnetky, ale to nepovažuji za negativum. Velmi chválím zvládnuté atributy a nešvary devadesátých let, konec konců autor tu dobu zažil, a také vítám ostravský dialekt a hornické, pošťácké a železničářské reálie, které dělají román autentičtějším.
Citace: "Tak ty prachy Malečkovi vrať, ne?"
"On už to není taky fajny stryk Josef, jak si ho pamatuješ za mala ze Dne horníků. Já sem mu volal, že ty prachy chcu vrátit," vysvětloval Ruda. "A on, že není problém, ale chce vrátit těch sedm set. Prý, že on svoji část dohody splnil."
"Tak stryk Josef teď jede v lichvě? No, to jsou věci. Fakt je teda hajzl. Starému kámošovi z šachty by takové svinstvo dělat neměl."

tatjana1737
17.06.2021 5 z 5

(SPOILER) "Éé... Nemáte stovku nazpět?"
"Jestli vám nevadí drobné..."

Knihu jsem přečetla již před nějakou dobou, ale nebyla jsem schopná se dokopat k sepsání komentáře. Až nyní mě tlačí čas výpůjčky, takže napravuji. Co napsat, abych vystihla svoje dojmy z čtení a verdikt o knize? Začnu tím, že ač mi trvalo dlouho usednout k napsání komentáře, knihu jako takovou jsem slupla jako malinu, a není to jen relativně útlým rozsahem. Nejprve jsem ji půjčovala tchyni, která neměla co číst, a ta mi titul vrátila po 14 dnech s tím, že se neprokousala přes popis manipulace s poštovními zásilkami. Já jsem ovšem stižená jistou slabostí pro Českou poštu, tudíž mně naopak tyto pasáže vůbec nepřišly odborné, zdlouhavé či technicky náročné, ale velice jsem si je užila. Stejně jako další informace, přesně jak píše Dominika.

Ač jsou hrdinové již svým úmyslem automaticky slušnou společností řazeni mezi "padouchy", souhlasím s @SBH, že v průběhu příprav i celé akce jsem jim držela palce, aby svůj úmysl dotáhli do konce. Pokračování knihy pak už bylo logickým vyústěním podobné zápletky v našich poměrech, byť zde zase musím dát za pravdu @Milonakovi, že zapojení mafie mi přišlo trošku moc, i když to byla mafie lokální. Nicméně detektivka to byla moc pěkná, oceňuji i to, že z policistů se nedělali žádní pitomci (ba naopak pitomost na konci provedl jeden z aktérů, kteří jinak měli vše tak dobře promyšleno - slovy jednoho z policistů: tohle může udělat jen debil). Postavy byly napsané krásným civilním způsobem, ostravské nářečí a pošťácká hantýrka byly už jen takovou pomyslnou třešinkou. Jediná postava, s níž jsem se nebyla s to nějak identifikovat, byla Pavlova přítelkyně - pořád netuším, zda byla do svého pošťáka upřímně zamilovaná, nebo ji vedly jen zištné motivy. A jestli počkala, až snoubenci vyprší trest...

Je zjevné, že autor má k prostředí vztah, a na jeho psaní to bylo znát, tohle se prostě muselo číst s radostí! Nikde nic nedrhlo ani neskřípalo, ba naopak jsem se - a soudě dle komentářů níže - nejen já, přenesla časem do 90. let a měla jsem pocit, že v nich opravdu zase jsem, ne, že o nich jenom čtu. Věrně se mi vybavila nejen tehdejší podoba Wilsoňáku, ale i jiné detaily, třeba reálie hracích automatů nebo počítače jako něco hypertechnického a s puncem luxusu (vždyť mi tehdy ještě měli černobílou televizi a kdo měl videorekordér, to byl frajer)... Nechápu, jak si tohle všechno autor dokázal natolik živě uchovat v paměti, aby vytvořil tak zdařilé kulisy pro svůj (prý smyšlený?) příběh.

Místy jsem měla pocit, jako kdybych sledovala nějaký starý kriminální film či seriál typu Malého Pitavala z Velkého města. A požitek ještě umocňovalo to, že kupu míst, kde se děj odehrává, jsem navštívila a znám je. Zvažovala jsem, že bych knihu pořídila svojí mamince, protože mi něco našeptávalo, že by se jí to mohlo číst stejně dobře jako mně. Jenže ona svého času stála na té straně zákona, která podobně vynalézavé šíbry měla za úkol dopadnout, usvědčit a potrestat, takže úplně nevěřím tomu, že by si právě kvůli tomuto čtení knihy užila. (Ačkoli by jistě ocenila, že policisté to nevzdali a z pohledu zákona měla kniha "happy end").

Na to, že jde o autorovu prvotinu, jsem nenašla žádné chyby. Doufám, že Petr Študent napíše něco dalšího a že se brzy dočkáme avizovaného filmu. (A že bude stejně dobrý jako předloha.)

"Ti vlakaři jsou celkem legrační parta. Kdybych nebyl blbec a míň se učil, tak bych k nim hned šel dělat."

Peter73
10.06.2021 5 z 5

Kniha je napísaná z pohľadu človeka, ktorý zažil bujné deväťdesiate roky, popis doby je autentický, dnešný človek sa pousmeje, aké veci trápili ľudí a po čom bažili. Prvá časť je zameraná na jednotlivých aktérov, ich život, záľuby a túžby. V druhej časti autor popisuje plánovanie a samotnú krádež. Tretia je najlepšia, keď hrdinov tlačia ukradnuté peniaze a túžba ich vymeniť za veci je vysoká. Do deja sa pridajú aj ďalší miestni mafiáni, ktorí dokazujú, ako draví boli začínajúci "podnikatelia". Kniha ma bavila, pri jej čítaní som sa ocitol v 90-tkách. V tejto knihe policajti ťahajú za kratší povraz, zlodeji sú sympatickejší.
Viem si predstaviť, že takto nejako sa to mohlo aj reálne stať.

Milonak
17.04.2021 4 z 5

Příjemný návrat k "předrevolučním" detektivkám - ačkoliv děj samotný se odehrává až po roce 1989. Je to zejména díky tomu, že téma ČD a samotný způsob psaní mně připomněly staré detektivní příběhy, kterých dnes už vychází minimum. Velice čtivé, je poznat, že sám autor je velkým fanouškem železnice a umí výborně popsat celkové fungování na drahách a vystihnout místní atmosféru. Postavy zajímavě, výstižně a bez zbytečných kudrlinek popsané, takže jsem si je uměl naprosto přesně představit a dokonce jim i občas fandit. :-) Dal bych 5 hvězd, ale ta zápletka s místním mafiánem, výbuchem, atd. už trošku zaváněla nereálnem a zkazila mně částečně dojem z výborné "civilní" detektivky, která mně po všech těch severských detektivkách á la Nesbo potěšila. Ale i tak moc příjemné překvapení, které mně udělalo velkou radost.

kaffa
30.03.2021 5 z 5

divoké devadesátky se vším, co k tomu patří :-) jo, kdo se tenkrát uměl otáčet, tak si mohl přijít na slušný jmění.... hodně lidí se "otáčelo" po svém, ale téhle partičce obyčejných chlapíků z pošty a z ovy ste rozhodně museli držet pěsti....

možná mi trochu scházela v druhé půlce příběhovost nebo jak to napsat.... ne že by se tam nic nedělo, ale kontrastovalo to celkem s první polovinou stylem psaní, kdy se vykreslovalo prostředí a hlavní aktéři, přičemž sme mohli zahlédnout postavy v běžném životě.... skoro mi to připadalo, jako bych pak četla jiného autora.... možná by tím utrpěla dynamika příběhu, kdo ví, ale pak děj s těmi ostravskymi chlopaky nějak rychle utekl, což je škoda, nerada opouštím oblíbené knižní postavy! :-)

pochopitelně celý příběh vyšperkovalo nádražácké a poštovní prostředí, neocenitelný vhled do minulosti našich obrovských národních gigantů, jejichž sláva a jedinečnost upadá společně pod tíhou dlouhodobého neekonomického hospodaření v tomto sektoru.... skutečně krásné memento....

Dominika2111
25.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem zhltla knihu během pár dní. Super knížka o 200 stranách plných děje a napětí. Žádné zdlouhavé popisy a velká legrace! Člověk se i dozví spoustu věcí - jak fungovala drážní pošta, jak fungovaly vagóny, jak fungovala distribuce peněz. Tak to už byla skvělá náhoda! Moc se mi kniha líbila.

SBH
26.01.2021 5 z 5

Zářivé zjevení na nebi české literatury. Bylo to skvělé! Napínavé, zábavné, dobře napsané, čtivé, vtipné. Román převyšuje úroveň padesáti procent překladové literatury na pultech.
Už předmluva mě chytila a od začátku jsem se vezla na vlně radostného úžasu. Celý román je rozdělen do krátkých kapitol, což zvyšovalo čtivost. Autor skvěle vykreslil atmosféru. Charaktery postav jsou popsané úsporně a trefně, osobitě, nepletly se mi, ačkoli jich bylo požehnaně. Pošťácký slang vyvolal intenzivní dojem autenticity. Rozsáhlý popis genealogie Vargovic rodiny sice zpomalil děj, ale byl nesmírně zábavný.
Sice jsem zastáncem biblického: Nepokradeš!, nicméně tady jsem partičce vykuků držela palce až do konce. Celé mi to přišlo fakt dobře vymyšlené (snad se nejedná o proveditelný návod) včetně mafiánské zápletky. A ta klička v samotném závěru, prostě lahůdka.
Rozhodně doporučuji.

Štítky knihy

české krimi české detektivky

Autorovy knížky

Petr Študent
česká, 1972
2020  97%Vlaková loupež po česku