Hvězdná pěchota

Historici se nemohou shodnout, jestli jí mají říkat „třetí kosmická válka“ (či snad čtvrtá), nebo jestli se lépe hodí označení „první mezihvězdná válka“. My jí říkáme prostě „válka s brouky“. Všechno do té doby i všechno poté byly jenom „incidenty“, „potyčky“, nebo „policejní akce“. Jenže jakmile to schytáte při pouhém „incidentu“, jste stejně mrtví, jako když to koupíte v regulérně vyhlášené válce… Slovo kontroverzní provází velkou část díla velmistra žánru Roberta A. Heinleina, ovšem pro jeho Hvězdnou pěchotu jde v podstatě o synonymum. Lidé tento vědeckofantastický román, jenž byl v roce 1960 odměněn nejvyšší žánrovou cenou Hugo, buď milují, nebo... nebo ho nepochopí. Nové české vydání vám přinášíme v grafickém zpracování Petra Štěpána, s ilustracemi Daniela Špačka a především v novém překladu Tomáše Jeníka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442275/big_hvezdna-pechota-Uq7-442275.jpg 4.1479
Literatura světová, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton

Starship Troopers, 1959

Kniha Hvězdná pěchota

cziss

Pod vlivem Verhoevenovi filmové adaptace jsem čekal podobnou řežbu v knížce, ukázalo se však, že je to trochu jinak. Kniha sleduje Ricův příběh a jeho kariéru v armádě na pozadí bojů s "brouky", přičemž akce v knize moc není (nejvíc asi na konci). Román je prošpikován filozofickými vsuvkami na téma občanství, vojenské služby, demokracie atp. Není to špatné a stojí to za čtení, i když s autorem nemusíte v mnohém souhlasit. Pokud však očekáváte nějakou sci-fi akční řežbu ala film, budete zklamáni.

slawa.cap

(+ SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Už při úvodu jsem čekal, že s poslechem po pár minutách seknu. Knihu načetl Ludvík Král a já s ním mám jen ty nejhorší zkušenosti. Tady překvapil a načtení se mu opravdu povedlo.
Film Hvězdná pěchota mám poměrně rád, ale s knihou se dost rozchází. Navíc mi tu chybí postava Diny Meyer - snad jediná zrzka která se mi kdy líbila.
Kniha sama osobě je jedna velká agitka pro marínu, i když ve sci-fi hávu. Pěchota je nejlepší, pěchota nikoho neopustí,... Prostě "Semper fi". Jde tu jasně vidět, že Heinlein k maríně patřil. Místy to bylo až úsměvné, na druhou stranu z toho byla cítit taková pospolitost, i když téměř každá postava s kterou Johnny tuto pospolitost cítí v vzápětí umře.
Další nepřehlédnutelný rozdíl je, že Johny není takovy pako jak v podání Kašpara Vandejna. O to více se s něj stává zelený mozek. Tím možná film dostává trochu navrch, protože se nebere tak vážně jako kniha.
V komentářích čtu, že Pěchota je jedna ze slabších Heinleinových knih. Pokud je to pravda, těším se na jeho další díla. Hvězdná pěchota mně rozhodně nezklamala.

Corso

"Nie sme tu na to, aby sme zabijali. Sme tu aby sme nepriatela zmrzacili a aby s nim mali pracu dalsi dvaja."

Dnes sa do skatulky military sci fi zmesti hocico, hlavne ked je to akcne. Ale Heinlein bol skoro prvy co rozhybal tento zaner. Tato kniha je ako lakmusovy papierik. Ak suhlasite s militantymi nazormi autora, ste adeptom na vojensku akademiu a mlyn na maso. Ustami postav Heinlein vyslovuje svoje nazory a nie vzdy su pacifisticke. Otvorene suhlasi s tvrdou vychovou deti, s trestom smrti, s prisnymi trestami na vystrahu. Nevysmieva sa nasej zmakkcilej humanistickej dobe. Ukazuje spolocnost ktora sa proste vydala tou cestou. Verhoevenov film by vas mohol uviest do omylu. Vytocil do extremu glorifikaciu armady. A taziskom knihy absolutnie nie su bojove sceny s nejakymi chrobakmi.
Opis bojov, vystroja, zbrani nie je az tak dolezity, aj ked hlavne preto sa kniha mohla dostat do fantastiky. Ale jadrom je obhajoba alebo nazorka ukazka kam moze viest rozvinutie vojenskej doktriny a glorifikacia naroda-cloveka-ludstva. Postavy v dialogoch polemizuju, hlavna postava sa v duchu vyvija od neskuseneho studentika buduceho obcana, az po drsneho pechotneho veterana uznavajuceho disciplinu, bratstvo vojakov, a vsetko co k vojenskym mozgom patri. Myslienkami typu "vojna nie je o vyhladeni nepriatela, je to o prineseni co najvacsej bolesti aby sa podriadil nasej veci" sa to tu len tak hemzi. A viete co? Pri pohlade na dnesnu dobu covidovu a ludsku hlupost, normalne aj trosku sympatizujem s jeho nazormi ze ludia nemaju co o sebe rozhodovat. Tvrdost a disciplina zoceluje narody. Laskavost pride az potom, az pre tych co si to vysluzia. Tak tak... Heinlein ma vela skvelych knih. Nie stylom, spisovatelskym jazykom, napadmi. On bol obcas taky filozof provokater. Moze sa kludne stat ze vas z tejto knihy obcas az zamrazi pri srdci. Nudit sa urcite ale nebudete. Kludne to mozete citat aj ako obzalobu vojny. Za mna kniha dosahom na urovni 1984, alebo Na zapade nic nove. Je to predsa len fikcia.
(vypocute ako audio, niektore kapitoly aj 2x :)

JP

Hlavním záměrem pro mě bylo porovnat můj guilty pleasure film z dětství, který je adaptací a víceméně parodií, téhle předlohy. Heinleinova vize-verze je "smrtelně vážná", sledující politickou situaci v budoucnosti, očima vojáka. Koncept toho, že aby měl člověk možnost volit ve společnosti (stát se občanem), musí pro to něco udělat, službou v armádě, kde nejste nic a váš oblek má větší cenu, než váš život. K tomuhle právu, být občanem, se člověk musí prohrabat přes peklo, aby tak prokázal, jak moc mu na občanství záleží. Je to zajímavý koncept k zamyšlení na mnoha úrovních, stejně jako Heinleinovo otevřeně militantní smyšlení. Jinak velmi popisné a s jasným záměrem. Ale film si prostě užívám jinak a lépe a přišlo mi, že si z Heinleinova originálu vyzobal (hi,k.) právě ty nejlepší detaily a ty přetavil v něco zábavnějšího, jiného a ač opravdu parodií, tak to prostě má šťávu a grády - je to prostě nebe a dudy. A tenhle text, sám o sobě, spíše průměrný, ač napsaný dlouho zpátky, je více politický traktát, než fikce. Od druhé půle dost nuda.

TwoFace

Není to špatné, ale za mě jedna z mála knih, kdy filmová verze je lepší než tištěná.

Idgmar

Po knize jsem sáhla jen kvůli nálepce “slavné sci-fi” a zřejmě kvůli tomu se srazila s mou naivní pacifistickou povahou. Popis fungování armády ve válce proti Broukům a poplácávání se po rameni, že hoši od M.P. jsou zkrátka nejlepší, mě opravdu nenadchlo, takže jsem se musela nutit, abych knížku dočetla. Na druhou stranu bych vyzvedla pasáže z hodin dějepisu a morální filosofie, které byly jediným světlým místem v pro mě dost temném oceánu militaristické nudy.

TooLe

Hvězdná pěchota je další výtvor Roberta Heinleina.
Jedná se o armádní sci-fi knížku, kde se plno právní občan bere jako voják armády.
Heinlein v knížce ukazuje, že většina lidí nechce sloužit armádě a radši chtějí mít peníze. Zatímco ti co jdou do armády, tak to berou jako čest a společnost je odměňuje tím že jim dá právo volit. Občan má tedy pro společnost velký význam , paradoxem knížky je však fakt, že pro armádu má lidský život cenu jen pár centů. V jednom momentu, kdy vyslali vojáky do boje, tak jim řekli : "hlavně se vraťte ten váš oblek stojí 2 miliony a když k tomu přičteme 5 centů, již stojí váš život, dostaneme celkem zajímavou sumu". Sloužení armádě však bylo dobrovolné.
V knížce je akce a dost vtipů. Nikdy jsem se u čtení nenudil. Příběh je popisován první osobou hlavního hrdiny Juanem Ricem a je psána čtivou formou (lehce se mi četla) . Knížka se mi líbila, sci-fi mě vždycky zajímalo a tato knížka mě nezklamala. Tato knížka byla tak zajímavá, že jí zfilmovali. Doporučuji lidem co mají rádi sci-fi.

mi-380

Úvodní drsný výcvik doplněný očekávanou buzerací a šikanou už jsem párkrát absolvoval. V literatuře, v kinematografii i v naší armádě. Takže dlouho se neděje nic neočekávaného. Ale pozor, rok vydání 1959! No, to kdybych mohl stihnout, bral bych úvod úplně jinak, nejspíš jako skvěle popsané seznámení s armádou budoucnosti.
Zato popis filozofie systému a politiky z toho vyplývající, to je pro dnešního občana západu ta pravá sci-fi: právo rozhodovat mají jen ti, kteří už dokázali, že jsou ochotni pro společnost obětovat maximum, ostatním nezbývá než se přizpůsobit. Demokratické volební právo pro všechny? Diskutabilní výdobytek posledních několika desetiletí, experiment, který autor popisuje jako slepou uličku historie. No, uvidíme…
Na rozdíl od filmu, který jede podle šablony: výcvik - výchova - romantika - výcvik - válka, je v knize pojem romantika nahrazen slovem výcvik.
85 % (zatím 437 hodnotících s průměrem 81 %).

Jedna holka mu otevřeně řekla: „Moje máma říká, že násilím se nikdy nic nevyřeší.“
„Jo?“ Pan Dubois na ni smutně koukal. „Jsem si jist, že Rada starších města Kartága by to uvítala. Každému, kdo se drží historicky nepravdivé – a naprosto nemorální – doktríny, která praví, že 'násilím se nic nevyřeší', bych radil, aby vyvolal ducha Napoleona Bonaparta a vévody z Wellingtonu a nechal je to prodebatovat.“

Když se to musí udělat, muž – opravdovej muž – svýho psa zastřelí sám, nenajme si na to záskok, kterej by to za něj uklidil.