Na smrť
Jozef Karika
Na smrť série
Československo roku 1928. Dvaja kamaráti, maturanti z Ružomberka, Žid Viktor a Nemec Karol, neúmyselne zabijú syna miestneho podnikateľa. Viktor uteká k príbuzným do New Yorku a stáva sa členom mafiánskej organizácie Murder, Inc. Karol študuje medicínu v Mníchove a pod vedením Reinharda Heydricha sa mení na oddaného stúpenca nacistickej ideológie. Ocitajú sa tak na opačných stranách rodiaceho sa vojnového besnenia... Na smrť je rozsahom a dejovým oblúkom najväčší slovenský porevolučný román. Prepája svet americkej mafie s hrôzami nacizmu. Detailne približuje vojnu mafiánskych rodín v Amerike, ako aj vzostup nacizmu v Nemecku, Noc dlhých nožov, Krištáľovú noc, nacistické programy eutanázie, vyhladzovacie operácie na východnom fronte a fungovanie koncentračných táborov. Román sa odohráva v rokoch 1928 – 1945 v Československu, Nemecku, Spojených štátoch, Poľsku, na Ukrajine, v Pobaltí a vrcholí v čase Slovenského národného povstania. Autor ponúka desivú pripomienku, ako málo stačí, aby z nás spadla civilizačná škrupina a zmenili sme sa na kruté, bezcitné monštrá. Pri príležitosti 10. výročia prvého vydania vychádza román Na smrť I+II ako súborné dielo v exkluzívnom zberateľskom prevedení. Na obálke knihy je použitý parciálny UV lak a razba striebornou fóliou na dosiahnutie metalického efektu. Kniha je vytlačená dvojfarebne na bezdrevnom papieri a doplnená predsádkami z červeného surbalínu potlačenými čiernou farbou. Má dve farebné záložky (lacetky), čiernu a červenú. Kniha vyniká unikátnou červenou farebnou oriezkou, ktorá je potlačená čiernou farbou a vytvára mramorový efekt. Knižný blok bol vytlačený v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici, odkiaľ putoval do Nemecka do kníhviazačskej dielne Richarda Mayera v Esslingene, kde sa vyhotovila spomínaná mramorová oriezka. Finálna knihárske spracovanie spolu s obálkou sa realizovalo v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici. Autorom obálky je renomovaný český grafický dizajnér Emil Križka. Toto jedinečné vydanie určite patrí k tomu najkrajšiemu na slovenskom knižnom trhu.... celý text
Přidat komentář


(SPOILER) Nejsložitější kniha, jakou jsem kdy četl. Musel jsem ji číst po částech, abych vstřebal hrůzy z vyprávění o koncentračních táborech. Asi nejsilnější okamžik byl, když se dva nejlepší kamarádi z dětství zabili navzájem, a to jen proto, že oba stáli na opačném konci mostu.


Za fantastické téma a skvělý styl psaní bych dala víc než pět hvězd. Jenomže se mnou dost mávaly zbytečné detailní popisy mučení. Takže za 2*


Silný příběh, který se svou syrovostí hluboce zarývá pod kůži. Na téměř 700 stránkách autor vykresluje krutý svět bezcitnosti a brutality. Některé scény byly natolik drsné, že jsem musela knihu občas odložit a vstřebat jejich dopad. Ale taková byla doba. Zlá, temná a krutá.


No, tak tohle dílo je jedno z TOP co jsem četl.
Byla to jako strhující jízda dvou vlaků na souběžných kolejích v letech 1928 až 1945.
Na začátku jedou vedle sebe. Poté si jede každý sám. Po čase se za drastických okolností koleje opět přiblíží k sobě a společná nenávist vlaky zrychluje, aniž by jejich strojvedoucí tušili, že na konci trati je čeká tvrdá zeď...
Syrové, tvrdé a nelítostné...


(SPOILER) Uff, tak to byl jedním slovem mazec. Přečteno téměř jedním dechem. Mafie v Americe, vzestup nacistů v Evropě, ideologie, Osvětim, partyzáni, to celé na pozadí jednoho kamarádství dvou kluků na opačných stranách barikády. Některé části se mi četly hodně těžce a to jsem toho o tématu načetla už dost, celou dobu jsem tak nějak doufala, že kamarádství převáží, zvítězí, ale bohužel.


Četla jsem v originále, četlo se velmi dobře, navzdory tomu, jak silné téma to bylo. Z válečného období s podobnou či stejnou tématikou vzniká hromada knih - mám pocit, že zvláště v poslední době je to velký boom - a některé mohou působit "na jedno brdo". Tahle mezi ně ale rozhodně nepatří! Děj i styl jeho vyprávění jsou originální a autentické, člověk prostě "musí číst dál", protože potřebuje vědět, co se stane. I tak ale bylo třeba dávat si pauzy, protože téma i jeho zpracování jsou velmi náročné na psychiku, vše je popsáno velmi surově až naturalisticky a u nejedné scény jsem měla co dělat i se žaludkem. Celkově vzato naprostá špička!


Tak tohle bylo hodně silné čtení. Musela jsem si dávat pauzy, protože celý příběh je hodně autentický a na psychiku náročný. Každopádně je to nejlepší kniha, kterou jsem letos přečetla.


Josef Karika začal svůj příběh psát v roce 1928 a ukončil po téměř 700 stranách v roce 1945. Z válečného období už jsem četla opravdu hodně knih, ale ještě jsem nečetla žádnou, která by se tak detailně zabývala událostmi před válkou - především co se týká americké mafie.
Literárně pro mě osobně Karikův román Na smrt tolik hodnotný nebyl, ale s takovou syrovostí a surovostí, ke které v této knize dochází, jsem se ještě nesetkala. Atmosféra je vykreslena výborně, ani jeden z hlavních hrdinů není vyloženě kladný a do popředí se dostává i boj s vlastním svědomím.
Na poli knih s tematikou druhé světové války je tohle rozhodně unikát, který se vyplatí si přečíst. Masakry americké mafie či gestapa jsou popsány velmi detailně a opravdu syrově. Tempo knihy je trochu pomalejší, ale i tak je čtenář udržován v neustálém napětí.
Pokud máte náladu přečíst si něco pořádně akčního, sáhněte po téhle knize.

Velmi silný příběh, surová, drsná kniha, musela jsem také dávkovat, za mne rozhodně 5 hvězdiček, dlouho ve mně bude doznívat.


Jozef Karika v knize Na smrt vystavěl uvěřitelnou atmosféru příběhu, který čtenáře udržuje v napětí. Konec se dal sice postupně tušit, ale nezklamal – naopak, zapadl do celkového rámce příběhu přesně tak, jak měl.
Kniha osloví především fanoušky válečných příběhů. Po Trhlině či Tmě je tento žánrový posun vítaným krokem, kterého by se Karika měl rozhodně držet.


Hmm, udělat výtah s kladných hodnocení se mi nechce, tak jen že je to možná kniha roku i víc. Úžasně se čte, reálie atraktivní i pochopitelné, dokonce i ty motivy našich antihrdinů... to víte, přece jen člověka prostředí mění, že. Co je vrozeno je vrozeno, ale člověk je druh od přírody oportunistický...Kdo ví, kdyby se nestalo.. atd.
Takže bez rozmýšlení bych dal 5. Ale dám jen 4,9 neb je to kniha dost těžká. Má asi 2 kila a mě jako čtenáře zvyklého číst v posteli a na jeden zátah bolí ruce, Takže tuhle musím číst přes den po částech :-))


Tak zase jednou pujdu proti proudu, ale na me to uplne nezafungovalo.
Nemuzu rict, ze by se mi kniha nelibila, ale mam k ni nekolik vyhrad. Krome toho byla oznacena jako horor a ja jsem se tesila, ze se dotkne temat okultismu a zahad, ktera se spolu s nacistickou ideologii (a s tim, jak zname Kariku) trochu nabizi. Ja bych to spis zaradila jako akcni (hodne akcni!) thriller, coz neni uplne zanr, ktery bych vyhledavala. To se samozrejme ale neodrazi v mem vyslednem hodnoceni.
Kniha jde chronologicky v case a potkavame realna jmena mafianu z USA, nasledne pak velka jmena nacistickeho Nemecka. To je ale asi ten nejvetsi kamen urazu. Hlavni hrdinove pak v pribehu pusobi nasroubovane a deje se jim az prilis mnoho "nahod".
Dej v knize ubiha opravdu rychle, je hodne akcni a my si ani nemame kdy oddechnout. A vlastne ani nemame kdy se s postavou poradne szit. Ja jsem si neoblibila nikoho - to je pochopitelne, protoze hlavni postavy jsou vcelku dobre vykreslene jako ne uplne cernobile. Jenze mne neprirostly k srdci ani ty jednoznacne pozitivni, protoze jim v knize nebyl nikdy dan moc velky prostor. A zaroven tam nebyl ani mozny nejaky vetsi moment prekvapeni, protoze vsichni z dejepisu tak nejak vime, co a jak.
Knihu hodnotim kladne, ale nemuzu rict, ze bych si z ni sedla na zadek.

Kniha vyšla ve dvou verzích. Takto a oba díly zvlášť.
Musím říct, že bych asi nečetla druhý díl, kdybych ho neměla v jedné knize společně s prvním dílem. Druhý díl se mi ze začátku líbil více, aspoň ta část Viktora, jenomže pak se stalo, co se stalo a bylo peklo číst Karla i Viktora.
Část v koncentráku byla brutální a četla se mi velice špatně. Něco jsem musela i přeskočit.
Konec jsem nějak odtušila tři kapitoly před koncem a jsem přesvědčená, že to jinak skončit nemohlo.


Román,který nás obohatí o většinu věcí, které se staly v roce 1928 až do roku 1945.Je to geniální dílo.


Když knihu rozdýcháváte týden a stále nad ní přemýšlíte, jedna z nejlepších co jsem kdy četl a bylo jich vážně dost. Top 10 .


Drastická, smutná, výpravná a napínavá kniha, která nám ukazuje hrůzy nacismu z několika stran. Není to, ale příběh pro slabé povahy.


Četla jsem hodně knížek týkajících se 2.sv.války, hlavně o Holocaustu, ale tato knížka, za mě, úplně nejlepší. Provedla mě obdobím před válkou, pohled na hospodářskou krizi. Také pochopení myšlení lidí, co je vedlo k volbě A,Hitlera. Dále jsem si utřídila myšlenky, co bylo před válkou a celá strategie za války.
Pohled dvou nejlepších kamarádů na válku, ale každý z jiné strany.
Za mě TOP kniha.
Všem vřele doporučuji.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) nacismus Adolf Hitler New York vraždy mafie zrada moc peklo gestapo gangsteři nacisté Waffen-SS vykoupení gangy Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 holokaust, holocaustAutorovy další knížky
2016 | ![]() |
2014 | ![]() |
2015 | ![]() |
2020 | ![]() |
2010 | ![]() |
"Efektivita, to bylo to klíčové slovo." versus " Nedělej z toho kdovíco!"
Psal se rok 1928 a v Ružomberku žili dva kamarádi. Následujících 15 let z nich obou udělalo dva zabijáky. Každý měl jiný důvod, ale zlo měli v duši oba. Samozřejmě byli mafiáni ve srovnání s nacisty jen žabaři, ale ta zrůdnost v Evropě byla daná jen jinými podmínkami.
A autor nám nenechal ani trochu prostoru pro představivost, vše rozpitval do nejhrůznějších detailů. Tuhle knihu stroprocentně nejde zfilmovat.