Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

ostuda...

13.11.2015 odpad!

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Naprostý úlet jinak skvělé autorky

13.11.2015 odpad!

Kosti, pasti, slepice Kosti, pasti, slepice Jeffery Russell

Byl jsem hodně zklamán. Příběhu chybí to hlavní a to pořádný příběh. Trpasličí výprava je plná soubojů, bitek a mělo by to být i zábavné. Bohužel té zábavy tam bylo podle mě poskrovnu, což je u takové knihy poměrně zásadní. Jednotlivé postavy jsou pak poměrně okrajově popsané a nelze k nim získat nějaký vztah. Durham je jako jeden z hlavních hrdinů nevýrazný, trpaslici jsou zajímavým svým nářečím, ale nějaké povahové vlastnosti by jsme hledali stěží. Závěrečná pointa je podobně zmatená, jako většina knihy. Celkově se tedy jedná o dost nepodařenou parodii na Terryho Pratchetta, která nestojí za pozornost.

31.05.2024 1 z 5

Srdce a Hlava - Příběh o přátelství Srdce a Hlava - Příběh o přátelství Nishi Singhal

Jestli má nějak vypadat srozumitelná knížka o psychologii pro děti, tak nějak takto! Maminky neváhejte, tohle je naprostá pecka. Krátké texty vybízí k zamyšlení, ale zároveň jsou dostatečně srozumitelné i pro malé děti. Síla přátelství je důležitá, stejně jako umění užívat si života. Tato kniha toto děti učí milou a srozumitelnou formou a krásné ilustrace musí potěšit i dospělé.

20.05.2024 5 z 5

Nagano 1998 Nagano 1998 Tomáš Procházka

Na Nagano a zlaté časy našeho Českého hokeje moc rádi vzpomínáme, ale tato kniha není nic extra. Pár rozhovorů jde pro mě sportovního fanouška hodně po povrchu. Moc nových informací není a při malém rozsahu stran, je to opravdu malá vzpomínka až nehodná takového úspěšného turnaje.Jediným pozitivem knihy jsou zajímavý lidé, kteří sem poskytli rozhovor.

24.04.2024 2 z 5

Ztracení ptáci Ztracení ptáci Simon Jimenez

Lekl jsem se už úvodu, protože to vypadalo na milostný, tragický román o nešťastné lásce. Nicméně to jen do chvíle, kdy na zem spadl chlapec. Tady začíná nějaký trochu děj. Přijde mi jako kdyby autor psal knihu nanečisto. Průběh letu píše zpočátku v deníkových záznamech a ty najednou končí. Asi sláva, protože to občas bylo nudné, což pro mě končí propadnutím chlapce Šiba do jiného světa. Kniha je hodně ponurá a řeší se v ní i závažná témata: klima, LGBTQ. To je rozhodně pozitivní. Postavy mají v sobě hodně emocí, ale nejde si k nim z mého pohledu vytvořit nějaký vztah. Sympatický člověk tam chybí. Co však je k mínusu je hodně malé vysvětlení fungování světa a jeho zákonitosti. Román s dobrým nápadem je tak pro mě celkově tak trochu nedotažený, což je škoda.

05.03.2024 2 z 5

Martin Šonka: Můj let do nebes Martin Šonka: Můj let do nebes Robert Sára

Nejsem fanouškem leteckého sportu, ani letadel. Tento příběh je však hodně inspirativní a moc mě bavil. Sérii Red Bull Air race jsem sledoval poměrně často. Bylo to něco naprosto nevšedního a mít tam našeho pilota bylo skvělé. Kniha je inspirujicí pro každého, který chce v životě něčeho dosáhnout a má své sny a cíle. Škoda že už tato letecká série skončila, ale Martin Šonka září i v letecké akrobacii.

23.02.2024 4 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Jaroslav Foglar

Klasika a návrat do dětských let. K tomu velice zajímavý náhled do zákulisí a života tvůrců. Nadčasové příběhy, krásné kresby a spousta poselství, které nezapadnou ani v dnešní době. Nádhera.

18.12.2023 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

První problém mám s množstvím postav. Velice originální svět plný zajímavých pojmů pak má svůj slovníček pojmů až na konci a to jsem zjistil v době, kdy jsem se s knihou pral a snažil jsem se vydržet. Po aspoň nějakém pochopení zákonitosti světa a toho kdo je kdo člověk zjistí, že autorka má literární talent. Velmi mě bavili jednotlivé postavy, které jsou pěkně propracované a jejich vzájemné vztahy. Kniha tedy není rozhodně jen apokalypsa, násilí a podobně, ale nabízí velmi dobře zpracované vztahy lidí a těžká témata jako neplodnost či násilí na ženách. I proto je určena spíše ženám. Výsledný děj knihy je však pro mě mimo tyto vztahy hodně překombinovaný a v celku mě to nepřiměje pokračovat dál.

01.12.2023 2 z 5

Někdo klepe Někdo klepe T. W. Ellis (p)

Tato kniha mě chytla hned od začátku. Je to hodně čtivé a doslova jsem čekal jak to bude probíhat dál, což si kniha udržela až do samého konce. Doteď skvěle. Ten závěr je již však na mě překombinovaný a zdá se mi absolutně nereálný. Naprosto to pro mě zkazilo předchozí zážitek.

06.09.2023 3 z 5

Horší než smrt Horší než smrt Susan Walter

Román psaný z pohledu více postav byl od začátku zajímavý. Přiznám se že jsem vraha neodhadl. Přišlo mi to sice jasné a chvílemi jsem se začal v polovině nudit, ale jen malinko, protože pak to dostalo další spád a zjistil jsem že jsem se hodně mýlil a četl s napětím až do konce. Horší než smrt je velice dobrý psychologický thriller o morálce, svědomí a o tom že peníze nejsou vše. Všechno to do sebe v závěru zapadlo jak mělo. Děj popisuje situaci, která se může stát i v reálném životě. Je to snadno uvěřitelný příběh a vše není jen negativní jak se může z názvu knihy zdát.

20.08.2023 5 z 5

Hovory s terapeuty Hovory s terapeuty Barbara Nesvadbová

Od knihy jsem si sliboval rozhodně více. Některé problémy jako paralelní vztahy se u některých rozhovorů opakovali. Autorky rozhovorů místo aby se dostali po povrch problémů, tak hodně dávali otázky z vlastních zkušeností a o svých problémech asi jako kdyby byli sami na terapii. Občas to byli hodně osobní otázky. Jako vždy se mě moc líbil rozhovor s Janem Vojtkem. Vzít se něco dá i z dalších rozhovorů, musí se však hledat. Pár zajímavých myšlenek tam je. Kdo mě byl vyloženě nesympatický tak to je Nora Vlášková. Jde však o rozhovory, ne o terapii. V rozhovorech může mít vlastní názory ač jiné, v terapiích to bude třeba jiné. Celkově průměr a zmařený potenciál na skvělou knihu.

19.06.2023 3 z 5

Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Michal Bystrov

Kniha je napsána z pohledu fanouška Waldemara Matušky. Rozhodně se tak nedá říct že bysme před sebou měli objektivní životopis. Kniha vyšla až po Matuškově smrti, ale díky manželce Olze máme spoustu informací dá se říct z první ruky. Kniha je tak hezkou ódou a vzpomínkou na jeden zajímavý a naplněný život. Co mě v ní chybělo, či mě přišlo strašně odbyté to jsou události po roce 1989. Je to shrnuto pár stránkami v závěru a je to velká škoda, protože jistě bylo několik zajímavých koncertů a zážitků. Ač nejsem fanouškem Waldemara Matušky tak jsem si knihu poměrně užil.

08.05.2023 3 z 5

Deník běžkyně v nejlepších letech Deník běžkyně v nejlepších letech Zuzana Součková

Pro amatérské běžce, mezi které se řadím i já je to skvělé čtení, ale věřím že by kniha mohla k běhu dostat i někoho, kdo zatím neběhal. Aby to nevyznělo jinak. I mezi rekreačními sportovci jsou rozdíly a já se svými výkony se autorce zdaleka nemůžu rovnat. Jsem narozdíl od autorky jen sezónní běžec. Přesto taková pozitivní nálada, když porazíte sami sebe tím že vyběhnete, překonáte svůj starší čas a užíváte si běh v přírodě, to je něco co dobře znám a co vytváří závislost na běhu.
Pokud za sebou máte příběh, kdy jste začali jako autorka až později, nebo jako já po zhubnutí více kilogramů, kdy jsem dříve nemohl skoro uběhnout ani kilometr, tak je to o to lepší pocit. Někdo se pak bojí závodů. Já běhávám tratě max 10-15 km a můžu říct že je úplně jedno kdo je poslední, ikdyž jsem zatím nikde poslední nebyl. Komunita běžců je jedna z nejlepších co jsem kdy potkal a vedoucí závodníci se často vrací zpět na trať, aby pomohli do cíle nám, co to hlídáme vzadu. Kniha je krásným popisem toho jak může být amatérský běh krásný.

06.10.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Společné čtení jsem trochu nestihl, ale včerejší stream mě donutil knihu dočíst. Za mě se jedná o skvělé dílo! Zpočátku jsem si říkal že je to moc krátké, ale je to akorát. Kniha by byla obzvlášť vhodná pro studenty základních škol, protože je napsána hodně srozumitelně. Eddie Jacku má dobré srdce což dokazuje přes celou knihu. Hodně mě zaujal jeho otec jak efektivně dokázal poradit cestou do koncentračního tábora a zachránit další lidi. Bohužel z Eddieho rodiny kromě jeho a sestry nikdo koncentrační tábory nepřežil. Knihu spojuje i velké přátelství s Kurtem Hirschfeldem. Mít takové přátelé je k nezaplacení. Já mám dobré přátele, ale doufám že sílu našich přátelství nikdy v podobně složitých podmínkách nevyzkoušíme!

20.02.2022 5 z 5

Velká cesta kilem za Čingischánem Velká cesta kilem za Čingischánem Jana Urbanová

Kniha je to určitě moc zajímavá. On už samotný nápad jet takovou trasu s takto starým autem vyžaduje velkou odvahu. V úvodu knihy jsem si myslel že se občas budu ztrácet ve slovníku Urbanovi rodiny, ale rychle jsem si zvykl. Také jsem si myslel že mi jako člověku co alkoholu tolik nevypije bude vadit množství vypité vodky, protože to je skoro každý večer, ale nestalo se. Zážitky z cest a zajímavě popsané chování lidí napříč státy a to jak to kde vypadá překonalo tech par vypitých butylek vodky. Kniha je také vesměs kritizována za množství gramatických chyb, ale nepřišlo mě to tak hrozně. Mockrát jsem se upřímně nasmál a manželé Urbanovi mě tak nějak padli do noty. Po najíti jejich webových stránek jsem zjistil že Barča ( Škoda 100) z knihy byla letos ve světě naposled. RIP hrdinné auto!

26.12.2021 4 z 5

Obr z mlhy Obr z mlhy Jérôme Loubry

Psychologický thriller je od začátku do konce velice čtivý a plný napětí. Depresivní popsání strachu, který se stáhl okolo Detroitu vyznívá dost autenticky. Byl jsem z více stran upozorněn že první kniha autora je lepší a musím souhlasit, přesto kniha stála za přečtení a splnila co jsem očekával. Opět to byl napínavý a zajímavý thriller se zajímavou psychologií postav až do úplného závěru. Jsem zvědavý na další knihy autora.

12.12.2021 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Pro mě velmi příjemné překvapení. Přijde mi že knize paradoxně uškodila její mediální kampaň ve skupině Knižní závisláci na Facebooku. Sám jsem čekal nějakou dobu s objednávkou na další recenze. Teď vím že to byla chyba, stejně jako knihu v létě po koupi odložit a číst ji až teď. Příští knihu budu brát v před objednávce

Kniha je velice čtivě napsaná. Autor hodně přeskakuje mezi časy. Někomu to může vadit, když se začte a najednou je děj jinde, ale mě na té knize moc bavila její promyšlenost a to že nevodí čtenáře za nos a musíte si sami přijít na to jak spolu vše souvisí. Autor Vám otazníky vysvětluje opravdu po kapkách, takže to byl zážitek až do konce, kde do sebe všechno zapadne tak jak má. A na závěr i lehká kritika, asi pro mě nejméně podstatné věci na knize, ale přesto... Kniha obsahuje i playlist písní, které si jedna z hrdinek románu pouštěla cestou. Na Sportify jsem to pustil ke čtení, ale záhy jsem to vypnul. Ty písničky mě k té knize nesedí.

V úvodu listopadu je velice brzy na hodnocení nejlepších knih v tomto roce, ale jedno ocenění u mě ta kniha má:

Adam Pýcha: Druhá Šance - Literární debut roku 2021

05.11.2021 5 z 5

Můj život v červené a bílé Můj život v červené a bílé Arsène Wenger

Velice osobitý a zajímavý portrét Francouzského trenéra Arsena Wengera. Ten v knize popisuje svoji cestu trenéra od svých začátků v Nancy, Monacu, Japonské Nagoya až po éru v Arsenalu kde strávil dlouhých 22 let. Naprosto otevřeně píšící Wenger nechá nahlédnout pod pokličku svých úspěchů i životních hodnot jaké vyznává. Tento fotbalový gentleman dotáhl Arsenal až k mistrovskému titulu bez jediné prohry. Do klubu přivedl takové ikony jakými byli: Henry, Pires, Bergkamp. Kniha není tolik o popisování jednotlivých zápasů, ale o fotbalovém myšlení Arsena Wengera a fungování klubu. Autor se nevyhýbá ani problémům v klubu. Vysvětluje důvody toho proč Arsenal, který pomohl vzkřísit ze středu tabulky ustoupil ve výsledcích lehce vzad. Stavba nového stadionu, zadlužení klubu, peníze šejků v jiných klubech i další specifika Arsenalu a odhaluje i hráče které chtěl přivést a s jakým pocitem z klubu odcházel. Nebylo to pro něj snadné, protože kampaň Wenger out se rozšířila i po celém světě a lidé na různých zápasech i jiných sportů ukazovali cedule: Wenger out. I u nás v České republice. Uznávám že jsem jeden čas na sítích také volal po jeho odchodu. Po přečtení knihy to vidím trochu jinak, zvlášť když Arsenalu to vůbec výsledkově nepomohlo. Tuto knihu doporučuji každé fanynce a fanouškovi fotbalu. Skrývá v sobě však více než jen sportovní biografii. Je to portrét gentlemana s pevnými životními zásadami, který se naprosto oddal profesi kterou miloval.

18.09.2021 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Zatím nejslabší kniha co jsem od Nesba četl. Jsem rád že jsem začínal sérií o Harry Holeovi a ne tímto, protože bych jinak další knihou nepokračoval a to by byla škoda. Zrychlený dĕj, spousta mrtvých, podivný příbĕh. Přečíst se to dalo, ale nic víc.

18.10.2020 1 z 5