pe3czech pe3czech komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nemůžu si pomoct, ale Zelenou míli mám natolik spjatou s Tomem Hanksem, že film, kde je hlavní role na míru šitá právě Hanksovi u mě vede a překonává psaný originál... Možná je to jen tím, že jsem na něj více zvyklý z opakovaného shlédnutí, přesto tento příběh(výjimečně nehororový, avšak plný naděje) stojí za přečtení.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krásný a melancholický příběh lásky z dob války. Jestli má někdo slovo láska za klišé moderní doby, tady snad aspoň na chvíli vyjde ze své(citové) zatvrzelosti.

30.11.-0001 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Naprostá klasika české literatury... minimálně pro každého správného kluka "s koulema". Ještě dodneška bych mohl citovat dlouhé pasáže, třeba o tom, jak jenda šel do branky, protože byl největší čahoun.. a ten tréninkový drill. Mimojiné výborná příručka pro soudobého trenéra kopané s podtitulem "já na bráchu, brácha na mě".

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Nejprve jsem viděl film. Byli jsme na něm se školou v kině, a i když charakter hlavní postavy byl trochu..... zvláštní, docela se mi film líbil. O to větší byl pro mě šok, když asi rok poté jsem v domácí knihovně zjistil, co že to mí rodičové přede mnou tají... Kniha výborná, film za ní příliš nezostává, jen není tolik podrobný... to už ale tak u filmů bývá.

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Tahle je moje nejoblíbenější Foglarovka... Moc lidí jí mezi TOP od J.Foglara nemá, u mě to bude možná tím, že jsem jí kolem dvanáctého roku četl jako jeho první... A od té doby na každé Vánoce, svátek a narozeniny jednu knížku...

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Až příliš strachu z přicházejícího Nepřítele..

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Heyy píše, že slabinou knihy je to, že končí jinak, než se dá očekávat. Já to hodnotím právě jako plus. Nejnověji lokalizovanou knížku H.Murakamiho jsem četl jako první v ostravských knihovnách, Murakamiho si hlídám pečlivě. Určitě doporučuji k přečtení, něco mi v ní však oproti jiným schází... Těžko ale pojmenovat co. Pokud zjistím s časem nebo po opětovném přečtení, dám vědět.

Sputnik, je důvod, proč jsem začal číst Kerouaca a zajímat se o beatniky(i když mě jejich éra minula), Murakami má pro mě cenu i jako odkaz na díla jiných autorů v mezidobí k přeložení jeho další knížky do češtiny, velmi oceňuji jeho odkazy na jinou literaturu, hudbu i film

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Příjemná změna, že Harukiho kniha nemusí vždy končit smutně. Jako úplně fenomenální hodnotím, že je děj vyprávěn okem kamery, číst tuhle knihu je tak jednodušší, než sledovat televizní obrazovku.

30.11.-0001 5 z 5

I když je to, jak říkám, výborná kniha, oproti "The best of" Norskému dřevu pokulhává. Bodejť, všechny knihy nemohou být stejně dobré. Rozdíl vidím právě v tom, že Norské dřevo znám stále nazpaměť, za to zde se mi děj postupně vytrácí a zůstává jen úžasný pocit, které ve mě Murakamiho dílo zanechává vždy.

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Druhá kniha Harukiho, kterou jsem přečetl. Docela mě vyděsil příběh pana Nakaty a celkové vyznění knihy, protože po Norském dřevu to bylo šokující. Vůbec jsem nevěděl kdo je Murakami, byl to pro mě zkrátka člověk, který napsal sakra dobrou knihu. Knihu o reálném příběhu. Nádech fantaskna a sci-fi mi vyrazil dech a to jsem ještě netušil, že si budu "muset" zvyknout. Výborný příběh hledání sebe sama v podání Kafky Tamury, nezbývá, než doporučit.

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

S klidným svědomím můžu říct, že Norské dřevo je jedna z nejlepších věcí, která mi zbyla po jednom z předchozích vztahů... Moje bývalá přítelkyně mi doporučila Murakamiho a když jsme byli spolu v knihovně, zrovna bylo volné Norské dřevo a proto přišla volba na něj. Je to, dle mého názoru, jeho zatím nejlepší kniha(hodnoceny pouze knihy vydané v češtině), pro mě je to i knihou nejlepší vůbec. Rozumím jí a dokážu se do postav výborně vžít. Jde o jedno z mála Harukiho děl bez sci-fi vložek, bez nadpřirozena a určitě jde o důvod, proč jsem přečetl i všechny ostatní knihy Murakami přeložené do češtiny a důvod, proč je Haruki mým nejoblíbenějším autorem.

První přečtení 2008, už několikrát bylo naspadnutí opětovné přečtení, ale zatím odolávám a nechávám tomu čas, nechávám Norské dřevo dozrát jako víno, aby mě dostalo ještě víc, než napoprvé.

Doufám, že tento komentář v budoucnu přepracuju. Výjimečná kniha si zaslouží výjimečný komentář. :)