Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak jsem ten klenot českého básnictví konečně přečetl. Ani v nejmenším nepochybují o Máchově umu, ale zřejmě nejsem básnicky vyzrálý :-). Nic moc to ve mně nezanechalo.

04.06.2018 3 z 5

Černí baroni - Černí baroni I. Černí baroni - Černí baroni I. Miloslav Švandrlík

Viděl jsem i film, ale kniha je kniha. Skvělé a dnes už legendární hlášky :-).
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí :D.

03.05.2018 4 z 5

Práce a dni Práce a dni Hésiodos

Erga kai hemérai. Hésiodos dopodrobna dává rady pro všechny možné situace. Převážně tedy do zemědělství. Nicméně Hésiodos se částečně dotýká i morálky. Občas se tu objeví až takové podobnosti jako je doporučení, jak správně močit :-).

21.04.2018 4 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Jan Kravčík

Kniha pro mě byla velkým překvapením. Především z hlediska formy. Nikdy jsem se nesetkal, že by bylo jakoby více vypravěčů. Vzhledem k tomu, že každý z nich popisuje události v ich-formě, lépe se všem dostaneme do hlavy a pochopíme jejich pocity a pohnutky.
Jedná se opět o fantasy, která se mi líbí. Nikoli boj dobro vs. zlo, ale příběhy jednotlivců, kteří se musí probíjet fiktivním světem. Velmi se mi líbí i způsob umírání postav. Mnohé smrti nejsou nijak vznešené či heroické - prostě přiběhne obřisko a rozbije mu hlavu na kaši :D. Žádný epický boj a premortální filozofické dialogy. Jedna rána ze zálohy a je po něm.
Zatím jsem nečetl další díly, takže nemohu Letopisy hodnotit jako celek, ale tento první díl se mi velmi líbil. Například i originální humor.
Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 bodů. 4 jsem dal nakonec proto, že ta forma je taková netradiční a nejsem na ní zvyklý a celkově i styl je takový... jiný. Možná po přečtení dalších dílů svůj názor přehodnotím :-).

04.04.2018 4 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Takhle by podle mě měla správná fantasy vypadat. Ne boj dobra proti zlu, ale ukázat život a konání jednotlivců ve fiktivním světě, který není hlavnímu hrdinovi vždy nakloněn. Nix musela překonávat celou řadu překážek - od předsudků vůči ní až po její vlastní povahu :-).
Svět je podle mě vymyšlen dobře a skvěle funguje.
Nejvíc mě však zaujala postava minotaura Toghara. Nevím, jestli je to jen tím, že jsem moc fantasy zatím nečetl, ale přijde mi, že když už se ve fantasy objevují příšery (nebo jiní rasy), jedná se vesměs o tvory ze severské mytologie - trollové, obři, případně archetypní zástupci - draci a jim podobní. Kromě Noční labutě neznám žádné jiné dílo, kde by se vyskytovali minotauři a tvorové řecké mytologie (např. kyklópové).

03.04.2018 5 z 5

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Severské mýty miluji kvůli tomu, že bohové v nich vystupující, nejsou ani zdaleka tak všemocní, vševědoucí a vševidoucí jako jejich kolegové na Olympu. Tyto mýty jsou takové "přízemní", blízké nám, obyčejným smrtelníkům. Ze všech různých světových mýtů, co jsem zatím četl, se mi ty severské líbí nejvíce.

03.04.2018 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Musím říct, že první polovina knihy byla naprosto úžasná. O tom, jak se Oliver protloukal ulicemi, jak živořil a co dělal. Ovšem druhá půlka už mi tak zajímavá nepřišla. Vesměs už byl v bezpečí, do jistý míry zaopatřen. Už to postrádalo napětí a podle mě i emoce. První část 5/5, druhá tak 3/5, takže dávám 4/5.

03.04.2018 4 z 5

Pěkné čtení, člověk se dozví více věcí o kouzelných tvorech, vyskytujících se ve světě Harryho Pottera. Místy s vtipnými pasážemi a hlavně skvělými poznámkami bradavických studentů ;-).

03.04.2018 4 z 5

Průvodce po literárním řemesle Průvodce po literárním řemesle František Hrdlička

Většinu doporučení by dal asi každý, kdo alespoň občas píše povídky. Není však na škodu mít to hezky sesumírované a především se mi líbilo velké množství příkladů z literatury.

18.06.2018 4 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Jedna z nejznámější klasických tragédií. Ano, přečetl jsem, pochopil, ale to je asi tak všechno.

03.05.2018 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač... no zkrátka výborná fantasy zasazená do drsného středověkého prostředí, plná všemožných tvorů, nestvůr a bestií, jejichž život většinou ukončí bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie :-).

03.05.2018 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ač velmi úzká knížečka, dlouho jsem se k ní nemohl dostat. Nakonec jsem ji přečetl a rozhodně nelituji vynaložené půlhodiny :-). Už ze školy jsem dobře věděl, co budu číst, ale jsem rád, že jsem se dozvěděl spoustu nových slov.

03.05.2018 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

božský Petiška :-). Jeho zpracování řeckých mýtů pro děti je úžasné a i dospělí v něm jistě najdou zalíbení. Dodnes ještě ve starém vydání často rád listuji :-).
Však to byla také moje první knížka, díky které jsem se s řeckou mytologií a jejími hrdiny a příběhy seznámil.

02.05.2018 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Kdo viděl film, zjistí, že se ve většině shoduje s originální Vrchlického veselohrou. Někomu by možná vadilo, že se jedná o drama a tak je to také psáno, ale dílko je to krátké a stojí za přečtení :-).

02.05.2018 4 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Nevím, "pokračování" od jiného autora už se mi tolik nelíbilo. I ti trifidi už byli takoví... "překombinovaní". Jako by autor chtěl za každou cenu trifidy posunout na další level.
Ano, samozřejmě, že i Noc trifidů se četla dobře, ale s prvním dílem od Wyndhama se to nedá srovnávat.

02.05.2018 3 z 5

Edda Edda neznámý - neuveden

Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček. 4 proto, že je to psané ve verších a přeci jen trochu archaickým jazykem, nicméně nakonec jsem se rozhodl pro 5, poněvadž ten obsah je jedním slovem úchvatný. Nádherné seznámení se severskými mýty, které jsou mé nejoblíbenější.
A třešnička na dortu - díky Eddě jsem se dozvěděl, kde se Tolkien inspiroval při vymýšlení Gandalfova jména :-).

02.05.2018 5 z 5

Jak žít s neurotickou kočkou Jak žít s neurotickou kočkou Stephen Baker

Vtipná knížečka o životě s kočkou :-). Místy se jedná samozřejmě o nadsázku, ale člověk, který někdy žil s kočkou, tyto pasáže bezpečně pozná a hlavně pochopí (možná skryté) vtipy ;-). Zkrátka - kočka není pes. Zatímco pes je závislý na páníčkovi, kočka žije vlastním životem a pro páníčka (nebo spíše spolubydlícího) jen tak něco neudělá ;-).

13.04.2018 4 z 5

Gladiátoři - Krev a písek Gladiátoři - Krev a písek Konstantin Nossov

Brilantní knížka o gladiátorech a tomto "sportu" vůbec. Je rozdělena na několik kapitol. V jedné se seznamujeme s různými typy gladiátorů, jejich výzbrojí, způsobem boje. V jiné se zase popisují arény a podrobně je vylíčeno Koloseum - včetně jeho košatého podzemí. A pak se ponoříme přímo do historie, když nám autor popíše typický den při hrách. Ty nezahrnovaly pouze souboje gladiátorů, ale také boje zvířat, cirkusová představení, kulturní vložky, ukázky exotické fauny a flóry, popravy odsouzenců a mnoho dalšího. Dozvíme se jména nejen slavných bojovníků, ale i šelem, které měli na kontě mnoho zabitých lidí. No zkrátka - vřele doporučuji,

13.04.2018 5 z 5

Skutečná Středozemě - Tolkienova mytologie a její středověké kořeny Skutečná Středozemě - Tolkienova mytologie a její středověké kořeny Arnulf Krause

Přidávám se k ostatním komentářům - kniha je psána dost odborně. Nicméně komu nevadí tento poněkud složitý jazyk a umí se orientovat ve světě Pána prstenů, určitě se dozví mnoho zajímavostí o tom, kde Tolkien bral inspiraci pro svůj spletitý svět - od jmen, přes čarovné předměty až po všechny možné tvory.

13.04.2018 4 z 5

Armáda starého Říma Armáda starého Říma Adrian Goldsworthy

Asi nejlepší kniha o římské armádě, jakou jsem kdy četl. Postupně procházíme vývojem od dob královských, kdy se armáda podobala té řecké, a nakonec se dostaneme až do pozdní antiky. Během postupu se seznamujeme podrobně s výzbrojí legionářů, jejich taktikou a strategií. Kromě toho se dozvíme mnoho zajímavostí z každodenního života vojáků, výši jejich žoldu, jak to bylo s rodinou, lékařskou péči a mnoho dalšího.
Myslím si, že každý, kdo se alespoň trochu zajímá o římské legie, by si tuto knihu měl přečíst. Stojí to za to :-).

04.04.2018 5 z 5