Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejlepší básně, jaké jsem kdy četl. Asi ani není třeba blíže dílo přibližovat, jelikož spoustu básní (Polednici, Vodníka, Svatební košili) zná snad každý. Takže jen snad, že všem doporučuji :-).

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Velmi skvěle udělaný pohled do hlavy kovaného nacisty, pro kterého bylo splnění rozkazů svaté. Hösse jakoby neměl svědomí ani výčitky, jeho psychika byla opravdu ojedinělá. Hrozné, když se takový "stroj" pustí do práce. Zároveň bral rozkazy velmi vážně, sám se snažil o co nejefektivnější způsoby, jak zabít co nejlevněji velké množství vězňů. Proč se tak choval popisuje kniha ve své první části, kde se seznamuje s Hössovým dětstvím.

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Některé z básní se mi skutečně líbili, jiné mě skoro neoslovili a dočítat je do konce bylo utrpení. Pěkná byla romance o Karlu IV. a vínu nebo jak tam byli ti oběšenci. Už nevím, jak se ta balada jmenovala, ale taky se mi líbila.

18.06.2018 3 z 5

Říše světa Od Starověku po Evropskou unii Říše světa Od Starověku po Evropskou unii Peter Davidson

Každé říši je věnován dostatek místa. Začíná to vždy tím, kde se říše objevila, jak vznikla, následuje popis jejího zlatého věku a pak samozřejmě její zánik. Samotný čtivý text je doplněn mapami a spoustou ilustrací. Musím se přiznat, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek o historii :-).

18.06.2018 5 z 5

Průvodce po literárním řemesle Průvodce po literárním řemesle František Hrdlička

Většinu doporučení by dal asi každý, kdo alespoň občas píše povídky. Není však na škodu mít to hezky sesumírované a především se mi líbilo velké množství příkladů z literatury.

18.06.2018 4 z 5

Zatím tedy nemám přečtené ještě úplně všechny povídky, ale ty nejznámější ano. Každá je něčím zajímavá, lákavá a originální. Některé jsou sice lepší a některé horší, ale i tak jsou Poeovy hororové povídky nabité děsem a napětím.

18.06.2018 4 z 5

Kniha o rytířích Kniha o rytířích Stanislav Hošťálek

Přiznám se, že jsem od toho čekal trochu víc, vesměs jsem se moc nového nedozvěděl. Ale i tak jsem tam našel pár zajímavostí a faktů, které mě zase udělali chytřejšího :-).

04.06.2018 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak jsem ten klenot českého básnictví konečně přečetl. Ani v nejmenším nepochybují o Máchově umu, ale zřejmě nejsem básnicky vyzrálý :-). Nic moc to ve mně nezanechalo.

04.06.2018 3 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Skvěle zpracované očima malého kluka. Je to rozhodně dobrá kniha pro ty, co chtějí pochopit utrpení v polských ghettech a koncentračních táborech. Jsou to vzpomínky a jsou napsané jednoduchou a čtivou formou, takže bych mohl doporučit i menším čtenářům. Aby si mohli představit, v jakých podmínkách jejich vrstevník nedobrovolně vyrůstal a co musel prožít.

04.06.2018 4 z 5

Velké vymírání Velké vymírání Dan Abnett

Trochu jsem se knížky obával. Viděl jsem seriál, který se jim povedl a když jsem narazil na to, že existuje i písmenkové zpracování, řekl jsem si, že to zkusím. A nelituji.
Dinosauři a ostatní pravěká zvířata jsou skvěle popsána co do vzhledu, tak chování. De facto celá knížka je nabitá dějem, nejsou zde žádné hluché pasáže. Milovníkům dinosaurů vřele doporučuji :-).

04.06.2018 4 z 5

Černí baroni - Černí baroni I. Černí baroni - Černí baroni I. Miloslav Švandrlík

Viděl jsem i film, ale kniha je kniha. Skvělé a dnes už legendární hlášky :-).
Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí :D.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Úžasné Čapkovo dílo, natolik známé, že asi ani není třeba blíže představovat.
Jen bych snad poznamenal, že Čapek má velmi svérázný styl, který si mi však v této knize líbil.
Dílo je celé protkáno různými novinovými články, úryvky a spoustou grafickými doplňky, což samotný text nádherně oživilo :-).

03.05.2018 5 z 5

Král Oidipús Král Oidipús Sofoklés

Jedna z nejznámější klasických tragédií. Ano, přečetl jsem, pochopil, ale to je asi tak všechno.

03.05.2018 3 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

Už je to dlóóuho, co jsem Pražské pověsti četl. O Turkovi, Orloji a už ani nevím, o čem všem dalším. Některé pověsti jsou krátké, jiné delší, ale všechny nádherné :-).

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač... no zkrátka výborná fantasy zasazená do drsného středověkého prostředí, plná všemožných tvorů, nestvůr a bestií, jejichž život většinou ukončí bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie :-).

03.05.2018 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Ač velmi úzká knížečka, dlouho jsem se k ní nemohl dostat. Nakonec jsem ji přečetl a rozhodně nelituji vynaložené půlhodiny :-). Už ze školy jsem dobře věděl, co budu číst, ale jsem rád, že jsem se dozvěděl spoustu nových slov.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

božský Petiška :-). Jeho zpracování řeckých mýtů pro děti je úžasné a i dospělí v něm jistě najdou zalíbení. Dodnes ještě ve starém vydání často rád listuji :-).
Však to byla také moje první knížka, díky které jsem se s řeckou mytologií a jejími hrdiny a příběhy seznámil.

02.05.2018 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Kdo viděl film, zjistí, že se ve většině shoduje s originální Vrchlického veselohrou. Někomu by možná vadilo, že se jedná o drama a tak je to také psáno, ale dílko je to krátké a stojí za přečtení :-).

02.05.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tohle dílo by si skutečně měl přečíst každý a žádné výmluvy! Je natolik slavné a ve školách se o něm učí, že si myslím, že další komentář není nutný.
Jen opět opakuji, dílo je to fantastické a každý si ho MUSÍ přečíst! :-)

02.05.2018 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Skvělé dílo, točící se kolem prokletého obchodu, který způsobí trable a smrt mnoha jeho majitelům. Zároveň se zde objevuje silně problém alkoholu. Stále si nejsem jistý, zda oním "Zabijákem" je alkohol nebo ten obchod :-).

02.05.2018 4 z 5