pavel9410 pavel9410 komentáře u knih

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

U predchozich dilu serie mi pomale tempo docela vyhovovalo, ale tady byla prvni pulka na mne dost utahana.

08.08.2023 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Napinave to bylo, ne ze ne, ale porad jsem tak nejak cekal, kdy se to cele logicky vysvetli a ono ne.

01.07.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Fajn scifi pohadka, obcas lehce polopaticke a na muj vkus prilis edukativni, ale cetlo se to dobre.

12.03.2023 3 z 5

Slovensko 30 let poté Slovensko 30 let poté Pavel Kosatík

Vyborna knizka na ziskani kontextu k tomu, co se deje i ted na Slovensku.

07.03.2023 4 z 5

Ukrajina v měřítku 1:1 Ukrajina v měřítku 1:1 Oleh Kryštopa

Dost mne tato knizka prekvapila. Reportaze, fejetony, psane jeste pred Majdanem. Mozaika pribehu, nic pribarvovaneho.

21.01.2023 5 z 5

Dívka, která nikomu nechyběla Dívka, která nikomu nechyběla Håkan Nesser

Precetl jsem na jeden zatah. Nakonec to bylo lehke prekvapko. Jenom mi nesedelo to opakujici se All right.

14.11.2022 3 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Kdysi jsem byl scifi fanousek, ted uz do tohoto zanru zabrousim malokdy. Bohuzel mi tato kniha nesedla. Je mozne, ze v te dobe, kdy byla napsana, to byl objev, ale mne to proste prislo zdlouhave. Nekolikrat jsem ji odlozil a dneska, kdyz nesel internet, tak jsem ji konecne docetl. Zacatek pomerne dobry, pekne rozehrane prostredi, ale pak je to jedna nekonecna cesta bez vetsi zapletky. Do toho romantarna a jakesi podivne sektoidni nabozenstvi. Asi nejsem ta spravna cilovka.

04.04.2022 1 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Ctive, strhujici a i kdyz tem odbornym terminum nerozumim, smekam klobouk

02.04.2022 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

5 hvezdicek za odvahu i ctivost.

26.03.2022 5 z 5

Prislo mi to zabavnejsi nez prvni knizka. Ne, necekejte zadny suchoparny cestopis ve stylu - tady zabocte vlevo, tady naberte vodu. Je to opravdu vic o zivote nez o cestovani. I kdyz moc nejsem na holcici romantarny, musim uznat, ze to ma stavu a cetlo se to jednim dechem. Klobouk dolu (i pred temi, kteri s Lucy vydrzeli jit).

03.01.2022 5 z 5

Okruhliak na oblohe Okruhliak na oblohe Isaac Asimov

Asimova jsem mel rad jako kluk, ted jsem se k nemu vratil v ramci knizni vyzvy. Je zajimave, jak nektere veci jsou sice technicky zastarale (mikrofise, kdopak si jeste pamatujr co to bylo-), ale zaroven tam odhadl to zakladni dilema - jestli cist v klasicke podobe, nebo jenom elektronicky. Kdyz je clovek shovivavy a odpusti autorovi tyto drobnosti, ktere holt v te dobe neodhadl, tak mame neco jako scifi thriller s romantickou zapletkou. No, na mum vkus mozna az prilis romanticky a naivni.

01.01.2022 3 z 5

Písky Sakkáry / Prostá pravda / Zrádný měsíc / Tři přání Písky Sakkáry / Prostá pravda / Zrádný měsíc / Tři přání Barbara Delinsky

Samotne Tri prani mi prislo, ze do tohoto vyberu vubec nezapada. Cervena knihovna s ezoterickym after-life zazitkem z americkeho zapadakova mezi thrillery? Ale verim, ze pokud nekoho tyhle pribehy berou, tak si to uzije a na konci i ten kapesnik prijde vhod.
Prvni tri knihy jsem recenzoval zvlast.

28.11.2021 2 z 5

Vraky bez pokladů Vraky bez pokladů Eva Kačírková

Kacirkova mne bavi. Neni tam zas tak poznat ten dobovy soc-real, hlavnim hrdinou neni nejaky porucik z VB, ale v obou povidkach normalni zenska. Ctive, ma to pribeh.
Nasel jsem v knihobudce a rad vratim, at si ji uzije zas nekdo dalsi.

17.10.2021 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Se priznam, ze mne to tentokrat moc nezaujalo. Vtipky mezi panem redaktorem a slecnou Stribrnou byly na zacatku fajn, ale pak se to zacalo extremne tahnout a opakovat. Uplna cervena knihovna, prolozena tehdejsi komunistickou [ne]povolovaci zvuli. Ze se to nakonec zvrhlo v detektivku s pointou to moc nezachranilo - jen tak tak, ze jsem to neodlozil nekdy v prvni polovine. Nebyt ctenarske vyzvy, tak to asi nedoctu. Holt to nebyl muj salek kavy.

02.10.2021 2 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Cetl jsem v originale. Je to utla knizka, kterou date klidne za dopoledne. Je to psane hodne pro “kreativce” - ja, coby introvert jsme par veci hur zkousaval (jako treba pasaz o tom jak o sobe mluvit na party), ale zpetne musim uznat, ze ty jeho rady nejsou od veci. Dost se mi libil graficky styl - proste ten mix “rucne psanych poznamek” a normalniho textu mi sedi. Dobre se to cte, i kdyz nektere veci opakuje vickrat (asi aby si to ne prilis pozorny ctenar zapamatoval). Je to takovy nesvar tech motivacnich a sebevzdelavacich knizek, kdy z toho pak mam pocit, ze ze mne nekdo dela blbce. Ale tady to bylo jeste v unosne rovine.

Tak, a ted 3 veci, ktere si chci z tehle knizky zapamatovat (snad to neni velky spoiler):
1. Je fajn byt amater, clovek se porad uci.
2. Kdyz chces, aby o tobe lidi vedeli, tak se jim taky musis ukazat. “Sedavej panenko v koute, kdyz budes hodna, najdou te” moc nefunguje. Sdilej to, co delas rad, z ceho se treba nekdo jiny muze neco naucit. Ale bacha na to, at to neprezenes. Co si mel k obedu, nebo obrazky tveho psa lidi mozna zas tak nezajimaji (nevim proc, ale vybavil se mi Flegr s jeho posty, ktere zacinaji Mily Miciku - je videt, ze nekdo si na povidani s kockou muze zalozit styl a uplne blbe to za neni). Kdyz nevis jestli neco postnout nebo ne, poloz si otazku: “Co by na to rekla mama (pripadne sef)?”
3. Rozdil mezi originalem dila a jeho kopii, jak to vnimame, nemusi byt v tom dile samotnem, ale v pribehu kolem toho.

01.08.2021 4 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Nevim cim to, ale tenhle dil mne moc nezaujal. Hrozne se to vleklo a pak zas bylo docela dlouho jasne, kdo je vrah (ano, zahradnik). Vtipky byly fajn, jak vzdycky.

30.06.2021 3 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Precteno v ramci vyzvy. Zabavne psane, pritom poucne.

19.06.2021 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Cetl jsem to znovu po letech a ani ted mne to nezklamalo. Sice je tom videt, ze to tema lehce zestarlo, nebo se spis souplo nekam uplne jinam, ale obraz spolecnosti vedene jednostrannym pohledem u mne proste zabodoval.

13.06.2021 5 z 5

Geneze Geneze Robin Cook

Dej pekne slapal. Precetl jsem v ramci knizni vyzvy. Kdysi jsem Cookovky docela cetl, pak se mne lehce prejedly, ale tahle mela tah na branku a cetla se velice dobre. Dekuji Kosmasu za ebook!

30.01.2021 4 z 5

Vražedná výměna Vražedná výměna Simon Kernick

Docela zabavna detektivka, stylem spis drsna americka skola, realie jsou v modernim Londyne. Zajimave je vypraveni z pohledu jak detektiva, tak ‘pachatele’. Nebo je to spis obet? Hmm, vic prozrazovat nebudu. Posilam dal do knihobudky, at si ji uzije i nekdo jiny.

01.01.2021 4 z 5