PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Dost bylo kokotů! Dost bylo kokotů! Xavier Crement

Kniha mě vážně urazila a to především proto, že na obálce je mé foto a nedostal jsem od nikoho zaplaceno. Ale jinak jde o úchvatnou knihu pro milovníky sebepoznání a humoru, ale především pro všechny, kdo se dokáží smát sami sobě.

21.06.2014 5 z 5

Knihu jsem si koupil omylem, neboť jsem si nepřečetl, že autor je psychiatr a vědec, který hledá fakta. Já jsem doufal, že kniha bude konspirativně fantastická a byl jsem překvapen a nutno říci mile. Po prvním přečtením, jsem zjistil, že Digitální demence je hrůzyplná kniha a její autor je skutečný mistr hrůzy. V každém případě si tento realný horor přečtu ještě aspoň dvakrát a doporučím všem svým známým.

17.06.2014

Aštávakragíta Aštávakragíta neznámý - neuveden

Aštavakragita je bible,velmi tenká,spirituálního monismu. Přesto jsem ji četl dlohá léta,než jsem uviděl, o čem je. Kniha je jednoduchou cestou okamžitého osvícení- bez dlouhých hodin cvičení. Bez okolků podává hned medicínu pravdy,aby člověk pravdivě viděl a byl štasten a svoboden v jediné vteřině.

23.09.2013 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nádherný tajemný thriller pro milovníky záhad a paranormálních stavů mysli, mě uchvátil tak, že knihu jsem si přečetl hned dvakrát a po jejím přečtení začal plánovat cestu do pohoří Tribeč, slovenského bermudského trojůhelníku. Vím však, že tento nápad mělo spoustu lidí, takže tam bude asi dost narváno a kromě viru Tribeč, bych tam mohl chytit i Covid 19. O viru Tribeč, identifikovaném v roce 1963, je možné se dočíst na straně 80 knihy Ludka Daneše Přírodně ohniskove nákazy.

19.11.2020

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Vynikající moralizující kniha popisující rozklad duše,která má jen smyslové senzace a plytké filosofování, díky kterému si může si dovolit absolutně vše,ale nic ji nepřinese naplnění. Dorian Gray je více či méně v každém z nás. Oscar Wilde to pochopil a musel tento odkaz zanechat lidstvu v předvečer první světové války.

13.10.2013 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Serii Narnii jsem objevil až jako dospělý a nadchla mě tak,že jsem ji četl mnohokrát.

23.09.2013

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan Brown jako mnoho spisovatelů bezceného braku nemá co říci,ale umí to skvěle podat. Jsem zvědav,kdy mu to dojde a začne svůj talent využívat smysluplněji.

19.08.2013

Čtyři důvody pro zrušení televize Čtyři důvody pro zrušení televize Jerry Mander

Vynikající kniha o tom,že televize je návyková droga,která je především určena k ovládání lidstva. Opravdu skvělý iniciační text a Cronenbergův film Videodrom stejně tak. K vyléčení závislosti u mě však dosud nestačily obě tyto díla a není se čemu divit. 44 let Tv-fetáctví je dlouhá doba.

13.10.2013

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Pro mě byla kniha především léčením se z posedosti sexem. Zobrazuje ji takovou jak se u něho projevovala,ale nezůstává u ní a směřuje k extázi a duchovnímu poznání,které se snáží vtělit do svých textů. Katolický mnich Thomas Merton,který si určitý čas s Millerem dopisoval,skadálního autora bránil a řekl o něm ,že v jeho textech je jasné duchovní hledání. Miller učí idealisty zemitosti a živoočišné vitalitě bez níž uschneme na půl cesty mezi peklem a nebem...Millerovi texty lze chápat jako zasvěcovací do tajemství života a lidské duše.

12.10.2013

Temná noc Temná noc Svatý Jan od Kříže

Temná noc je duchovní klasikou mystické literatury křestanské už čtyři století a pokud křestané budou žít a milovat Boha zaroven s druhými za čtyři století, nepochybuji ,že budou s rozkoší číst spisy Jana od Kříže. Nutno však říci,že jeho knihy patří mezi nebezpečné,nebot člověk je nemůže odložit a zůstat stejný, jako když na ně sáhl. Tak pozor na ně. Vzpomente si, jak to dopadlo s Bastienem v Nekonečném příběhu,když sáhl na nebezpečnou knihu,otevřely se mu hlubiny jeho duše a on byl povolán zachránit říši Fantasii.

19.08.2013

Nebeský žebřík Nebeský žebřík Ióannés Klimakos

Kniha je vyloženě určena milovníkům pouštních otců. Katolík ale i duchovně hledající v ní může najít inspiraci pro svůj duchovní život ale nemusí být deprimován, že mnohé nezvládá, neboť je málo z nás je tak daleko jak pouštní otcové. Je to dílo, které se čte dlouhá léta.

02.07.2019

Přežijeme?: Morové rány dneška Přežijeme?: Morové rány dneška Laurie Garrett

Tak tohle byla vynikající kniha, kterou jsem četl jedním dechem a přečetl za šest dní, přesto že měla 700 stran textu bez poznámek, které měly přes 100 stran. Nejvíce mě zaujaly příběhy lovců virů, kteří doslova riskovaly životy aby bojovaly,prozkoumali, pochopili strašlivé patogeny dneška jako Ebola, Lassa, Machupo, Hanta, Marburg a HIV a další a pokud do bylo možné i zastavily některé epidemie. Kniha těmto lidem vzdává hold, stejně jak těm co jim ochotně pomáhali. Jistě Ebolu mohli jen prozkoumat ale ne zastavit, ta přichází a odchází sama a dosud, nebyl zjištěn stoprocentně zdroj. Přes děsivost knihy, autorka umí být i humorná a konec je víc než dojemný. Jsem moc rád, že dílo se slevnilo ze 428kč na 292kč a mohl jsem si jí ozdobit svou rozsáhlou knihovnu.

26.08.2018 5 z 5

Moudrost Silvána z Athosu Moudrost Silvána z Athosu Silván Z Athosu

Tyto texty mystika a extatika jsou určeny zvláště lidem, co ztratili milost Ducha sv., což je můj případ a tak jsem mohl přemýšlet o tom, co mám dělat, abych tuto boží milost znovu získal. Hlavními léky jsou prohlubování pokory a láska ke všem bytostem včetně nepřátelů , démonů či zvířat.

12.12.2017 5 z 5

Temný eros: O moci a bezmoci v mezilidských vztazích Temný eros: O moci a bezmoci v mezilidských vztazích Thomas Moore

Knihu jsem dlouho nemohl sehnat,nebot je beznadějně vyprodaná. Není jen klíčem k dílu markýze de Sade,ale i k hlubinám lidské duše. Nutno však říci,že bez rizika ji mohou číst jen lidé zakotvení ve ctnostech,jinak se může stát,že vás temný eros převálcuje tak,že pak už nebude cesty zpět. Zrůda v nás zvítězí.

16.01.2014 5 z 5

Pandemie od starověku po současnost: Koronavirus přímo nezabíjí Pandemie od starověku po současnost: Koronavirus přímo nezabíjí Vojtěch Heller

Kniha mě pomohla, i když je na ní vidět, že je psaná narychlo. Jejím hlavnim poselstvím je NEPROPADEJTE PANICE ANI NEBUDTE LEHKOMYSLNÍ. Jsou to dva extrémy v krizovém období a člověk k nim má sklony. Autor v rychlosti ukázal historii epidemií se kterými válčili naši předkové a ty byli horší než Covid 19. Dověděl jsem se, jak si důkladně mýt ruce v 9 obrázcích a jak si udělat rychlotest plíce bez fibrozy, kterou způsobuje Covid 19. Přečteno za pár hodin. Jako úvod do zájmu o Covid 19 a jiné viry či patogení bakterie je to dobrá kniha nelze ji však srovnávat třeba se skvělou knihou Viry pro 21. stoleti, která problematiku virů zpracovává důkladněji.

17.06.2020

Jana z Arku - Proměněný život Jana z Arku - Proměněný život Kathryn Harrison

Knihu jsem si koupil v Levných knihách a nelitoval jsem neboť byla vynikající a dobře se četla. Byl jsem nadšen, že autorka komentuje i díla o Johance z Arku a to jak knižní, tak filmová. Nevím, zda Kathryn Harrison věří v nadpřirozeno ale v díle ukazuje celou řadu zvláštních a neuvěřitelných událostí, které se děly kolem Jany z Arku, že je mě jasné, že to byla svatá válečnice, která jako 17 letá dívka pronikla do zcela mužského světa a vedla umírající Francii k vítězství nad okupanty. Její vlastnosti mě nijak nepobuřují, protože je měla proto, aby obstála ve svém poslání.

04.05.2018 5 z 5

Mistr Eckhart a středověká mystika Mistr Eckhart a středověká mystika Jan Sokol

Tak na tuto knihu jsem musel dozrát. Ležela mi doma 14 let, až jsem ji nedávno vzal do ruky a s unešením se pustil do čtení. Kniha obsahuje přes 200 stran kázání a ukazuje k onomu výsostnému stavu o kterém píšou východní autoři jako Nisargadatta Maharadže, Půnža nebo Mooji anebo Aštavakragita z 8století. Mistr Eckhart je však katolík a ukazuje jak tohoto stavu dosáhnout v rámci katolické tradice, což je mě bližší

03.02.2017

Kříž Kříž Ken Bruen

Detektiv Taylor je fakt boží a pro mě velmi sympatický, jak se neustále potýká s pitím, kouřením, hněvem a svou katolickou minulostí. Humor a to pěkně černý je naprosto nezapomenutelný, při kterém jsem se svíjel smíchy, i když kniha je dost tragická. Je to má druhá kniha od Bruena a rozhodně si přečtu i další.

04.12.2015 5 z 5

Prometeus v plameňoch Prometeus v plameňoch Thomas N. Scortia

Prométeus byla pro mě třetí kniha od téhle dvojice a doslova mě nadchla a nejen jako oddechovka, ale člověk si uvědomil, že být proti jaderným elektrárnám je snadné, ale kdo je i ochoten nést důsledky nepoužívání těchto elektráren v podobě snížení životní úrovně na celé generace. Hlavní hrdina to komentuje tak, že lepší je žít v jeskyních, než žít s rizikem havárie, která se jednoho dne stane skutečností. V téhle napínavé knize je však i místo pro vtip jako je tento: Zítra by klidně mohl nastat konec světa, ale lidé budou mít strach, zda za měsíc dostanou výplatu. Tuhle knihu určitě nebudu číst jen jednou.

02.09.2014 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Tuto knihu rád rozdávám svým smutným přátelům, abych si ji znovu za babku koupil a znovu přečetl. Skvělá.

21.06.2014